Hoppa till sidans innehåll

J-Swop 080927


Results Swedish Open for Junior and Cadets 2008

     
Girls Cadets  -48 kg,
1. Laura KAKKO, FIN 
2. Nathalie NURMINEN, FIN
3. Jennifer MALMBER, SWE
3. Agniezka OSOSINSKA, POL

Girls Cadets  -52 kg,
1. Mia HERMANSSON, SWE
2. Sanna VALTANEN, FIN 
3. Laerje BIRCH, DEN
3. Elea DE GANS, NED


Girls Cadets  -57 kg,
1. Cornelia LANDIN, SWE 
2. Fanny MALMBERG, SWE
3. Iris IWEMA, NED
3. Stine BOELCK PAULSEN, DEN


Girls Cadets  -63 kg,
1. Nete DEHLENDORFF, DEN
2. Henny GABERT, SWE 
3. Lisa Mair THORSDALEN, NOR
3. Camilla TORPE, DEN


Girls Cadets  -70 kg,
1. Marie THUE HOLM, NOR 
2. Emilia SZWIEC, POL
3. Caroline TRELDAL, DEN


 
   Boys Cadets  -50 kg,
1. Kevin GIJS, BEL 
2. Thomas LISSENS, BEL 
3. Bas KOFFIJBERG, NED
3. Sigve ÅRNES, NOR

Boys Cadets  -55 kg,
1. Gert MAES, BEL 
2. Thomas CHRISTIANSEN, DEN
3. Fredrik SKÖLD, SWE
3. Sampsa KOIVULAHTI, FIN


Boys Cadets  -60 kg,
1. Phuc HONG CAI, DEN 
2. Benjamin DARVILLE, DEN
3. Amil MIZOEV, DEN
3. Veli-Pekka SUOPAJÄRVI, FIN


Boys Cadets  -66 kg,
1.  Thor NIELSEN, DEN
2.  Henri SIMONEN, FIN
3. Hjalmar BRITZ, SWE 
3. Max LEHTINEN, FIN


Boys Cadets  -73 kg,
1.  Dennis KARLSSON, SWE
2. Mikkel Kasper, DEN 
3. Ivo DE GRAAF, NED
3. Troels CHRISTENSEN, DEN


Boys Cadets  -81 kg,
1. Dylan VON NUFFEL, BEL 
2. Jakob BJÖRKTORP, SWE
3. Kaakko ALLI, FIN
3. Bob VOS, NED


Boys Cadets  -90 kg,
1. Niels EVERS, NED 
2. Adam GUDJONSSON, SWE
 
     
     

Women Juniors  -48 kg,
1. Burcu KARAHAN, SWE 
2.  Natalia ZNOJEK, POL
3.  Jennifer MALMBERG, SWE

Women Juniors  -52 kg,
1.  Mia HERMANSSON, SWE
2. Elea DE GANS, NED 
3.  Amy NYLANDER, SWE
3. Hanna FRIBERG, SWE

Women Juniors  -57 kg,
1.  Emma BARKELING, SWE
2.  Sabina SIMMELHAG, DEN
3.  Alexandra WEBER, DEN
3. Evelina LUNDAHL, SWE 

Women Juniors  -63 kg,
1.  Anna BERNHOLM, SWE
2. Julia HANSSON, SWE 
3. Mona JACOBSEN, NOR
3. Elzbieta BENSZ, POL 

Women Juniors  -70 kg,
1.  Tine MOLLERSKOV, DEN
2. Frida KARLSSON, SWE 
3. Emilia SZWIEC, POL
3. Eline REITSMA, NED 

Women Juniors  +78 kg,
1.  Martine Demkes, NED
2. Kamila WASEK, POL
3. Diana GUSTAFSSON, SWE 
   Men Juniors  -55 kg,
1.  Gert MAES, BEL
2. Linus WASSBERG, SWE 
3. Thomas JENSEN, DEN
3. Bas KOFFIJBERG, NED 

Men Juniors  -60 kg,
1. Vadud BALATKHANOV, FIN 
2. Kim MALMBERG, SWE 
3. Alexander LUNDQVIST, SWE 
3. Jonas FISCHER, SWE 

Men Juniors  -66 kg,
1. Olle SUNDSTRÖM, SWE 
2. Michell DAHLIN, SWE 
3. Kristof TIMMERMANS, BEL 
3. Mathias WILLARD, DEN

Men Juniors  -73 kg,
1. Patryk JAMINSKI, POL 
2. Marcus THUNSTEDT, SWE
3. Grzegorz GAJERSKI, POL
3. Richard RUD, NOR

Men Juniors  -81 kg,
1. Simon HOEJLUND, DEN
2. Emil SINKJAER, DEN
3. Conny Isgren, SWE
3. Alexander THORELL, SWE 

Men Juniors  -90 kg,
1.  Joakim DVÄRBY, SWE
2.  Lars LYNGE CHRISTIANSE, NOR
3.  Marcus NYMAN, SWE
3. Karl Andre REICHELT, NOR 

Men Juniors  +100 kg,
1.  Joel DAHLIN, SWE
2. Achmed M'SAKNI, FIN 
3. Achraf M'SAKNI, FIN
 
     
Best judoka
Women: Tine Moellerskov
Boys: Phuc Hong Cai, DEN
Girls: Mia Hermansson  
Men: Patryk Jaminski

Most promising judoka:
Women: Mia Hermansson
Men: Gert Maes
Girls: Marie Thue Holm, Norge  
Boys: Gert Maes

Uppdaterad: 29 SEP 2008 11:02 Skribent: Håkan Gudjonsson

Postadress:
Borlänge JC - Judo
Box 19
78121 Borlänge

Besöksadress:
Kampsportens Hus,, Teknikergatan 1
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info