Hoppa till sidans innehåll

NM 2009 Finland


Stor framgång på NM.

2 Nordiska mästare. Adam Gudjonsson & Alexander Thorell

2 Bronsmedaljer Kim Malmberg & Jonas Björktorp

1 5:e plats George Johansson

 

 Hela resultat infot

 

Judo Nordic Championships May 9-10, 2009

 

Cadets 50 kg

1) Ville KORKEILA Finland

2) Santeri LEPISTÖ Finland

3) Otto KOPONEN Finland

4) Elmeri SAARENPÄÄ Finland

5) Marius JACOBSEN Norway

 

Cadets 55 kg

1) Faye NJIE Finland

2) Noam B. TZFANYA Denmark

3) Ingvar TOOMEOJA Estonia

3) Asger DISSING Denmark

5) Morten HARTMAN JOHANSEN Denmark

5) Elias KÖRKKÖ Finland

 

Cadets 60 kg

1) Sampsa KOIVULAHTI Finland

2) Klaus VERLIN Finland

3) Aapo HIILAMO Finland

3) Hannes WESTENIUS Sweden

5) Robin NEIJMAN Sweden

5) Tomas TERVONEN Finland

 

Cadets 66 kg

1) Petteri SULANDER Finland

2) Remo VILLANELLO Finland

3) Jonas BJÖRKTORP Sweden

3) Kasper BÜLOW Denmark

5) Christian ÅLUND Sweden

5) Max EBENFELT Sweden

 

Cadets 73 kg

1) Lalli NUORTEVA Finland

2) Joel JOHANSON Sweden

3) Mattias ENSTRÖM Sweden

3) Sten Alvar SADAM Estonia

5) Samuli VIITANEN Finland

5) Lasse GLEERUP Denmark

 

Cadets 81 kg

1) Lasse AUTIO Finland

2) Ville PONKILAINEN Finland

3) Kristoffer NILSSON Sweden

4) Jonatan FAGERHILL Sweden

 

Cadets 90 kg

1) Adam GUDJONSON Sweden

2) Saevar ROBERTSSON Iceland

3) Sebastian FAGERHILL Sweden

4) Oskari TOMMISKA Finland

 

Cadets 44 kg

1) Karoliina RANTANEN Finland

2) Victoria NILSSON Sweden

 

Cadets 48 kg

1) Laura KAKKO Finland

2) Anna ESTEFORS Sweden

 

Cadets 52 kg

1) Katri KAKKO Finland

2) Anna HOPEANAULA Finland

3) Mathilda WALLÉN Sweden

3) Susanna SAIRANEN Finland

5) Malin ÖSTLING Sweden

5) Julie BYGDEVOLL Norway

 

Cadets 57 kg

1) Laura JAUHIAINEN Finland

2) Emmi KUOPPA Finland

3) Helga HANSDOTTIR Iceland

 

Cadets 63 kg

1) Elin BROSTRÖM Sweden

2) Eline HELLAND Norway

3) Iina FYHR Finland

3) Emmi SMEDS Finland

 

Cadets 70 kg

1) Elin NYMAN Sweden

2) Enni TERVALAMMI Finland

 

Juniors 55 kg

1) Linus WASSENG Sweden

2) Tommi VALTONEN Finland

3) Sigve ÅRNES Norway

4) Christian JOHANSSON Sweden

 

Juniors 60 kg

1) Vadud BALATKHANOV Finland

2) Juuso NURMINEN Finland

3) Joonatan GRÖNDAHL Finland

3) Adam EINSTEIN Sweden

5) Thanh LE CHI Finland

5) Arvi MALINEN Finland

 

Juniors 66 kg

1) Thor NIELSEN Denmark

2) Max LEHTINEN Finland

3) Kim MALMBERG Sweden

3) Juho NURMINEN Finland

5) Henri SIMONEN Finland

5) George JOHANSSON Sweden

 

Juniors 73 kg

1) Mattias MÅRTENSSON Sweden

2) Pål NARUM Norway

3) Adam WESTMAN Sweden

3) Marcus SUNDSTEDT Sweden

5) Filip NILSSON Sweden

5) Fredrik ASSASSON Sweden

 

Juniors 81 kg

1) Alexander THORELL Sweden

2) Conny ISGREN Sweden

3) Jaakko ALLI Finland

3) Samuli HAVAS Finland

5) Janne SALO Finland

5) Mikkel KASPER Denmark

 

Juniors 90 kg

1) Matias TIKKANEN Finland

2) Karl Andre REICHELT Norway

3) Victor CARLSSON Sweden

3) Madis JOEARU Estonia

5) Andre KARLSSON Sweden

5) Antti SAARI Finland

 

Juniors 100 kg

1) Mihkel JOEMÄGI Estonia

2) Chris MULUMBA Finland

3) Christoffer FAGERHILL Sweden

4) Juuso LAHTINEN Finland

5) Kastriot MEHA Finland

 

Juniors +100 kg

1) Juhan METTIS Estonia

2) Asgeir THORSSON Iceland

 

Juniors 48 kg

1) Jemina LOSTEDT Finland

2) Henni HAVAS Finland

3) Evangalin FERNANDO Sweden

4) Nathalia NURMINEN Finland

 

Juniors 52 kg

1) Anni IKÄLÄ Finland

2) Christine HEDMAN Sweden

3) Veera LIIMATTA Finland

3) Mirjam ERENDI Estonia

 

Juniors 57 kg

1) Pinja HAUTANEN Finland

2) Sanna VALTANEN Finland

3) Julia HANSSON Sweden

3) Hanna FRIBERG Sweden

5) Sabina SIMMELHAG Denmark

5) Felicia FRYKLUND-BENGTSSON Sweden

 

Juniors 63 kg

1) Anna BERNHOLM Sweden

2) Katri NIEMINEN Finland

3) Lotta SAVOLA Finland

3) Mona JACOBSEN Norway

5) Janika MYLLYMÄKI Finland

5) Henny GABERT Sweden

 

Juniors 70 kg

1) Marie HOLM Norway

2) Rebecka NYMAN Sweden

3) Anna BJÖRK Sweden

3) Caroline TRELDAL Denmark

 

Men 60 kg

1) Juho REINVALL Finland

2) Elnur ALIEV Estonia

3) Vadud BALATKHANOV Finland

3) Sami PERÄLÄ Finland

 

Men 66 kg

1) Albin DAL Norway

2) Valtteri JOKINEN Finland

3) Olle SUNDSTRÖM Sweden

3) Antti RINTAMÄKI Finland

5) Tatu SAARINEN Finland

5) Marcus HANNERZ Denmark

 

Men 73 kg

1) Niko-Tapio NIEMELÄ Finland

2) Eetu LAAMANEN Finland

3) Künter ROTHBERG Estonia

3) Martin JÄRVEOJA Estonia

5) Tuomas NARVA Finland

5) Måns TILLMAN Sweden

 

Men 81 kg

1) Timur ALIKHANOV Estonia

2) Aleksandr MARMELJUK Estonia

3) Georgi LADOGIN Estonia

3) Antti VIRTA Finland

5) Aki JALONEN Finland

5) Glen VIKS Estonia

 

Men 90 kg

1) Aleksei BUDOLIN Estonia

2) Stig MIDTIBY JENSEN Denmark

3) Bjarni SKULASON Iceland

3) Joakim DVÄRBY Sweden

5) Frederik THORDAL JÖRGENSEN Denmark

5) Jerry LAMMASNIEMI Finland

 

Men 100 kg

1) Sander MARIPUU Estonia

2) Villepetteri LAMMASNIEMI Finland

3) Niklas LINDBLOM Sweden

3) Janne LEHTISAARI Finland

 

Men +100 kg

1) Juhan METTIS Estonia

2) Jaan ANGERJÄRV Estonia

3) Aslak PALENIUS Finland

4) Juha-Matti SALMELA Finland

5) Joel DAHLIN Sweden

 

Women 48 kg

1) Satu RYHÄNEN Finland

2) Jemina LOSTEDT Finland

 

Women 52 kg

1) Tiia SUO-YRJÖ Finland

2) Karin HERMANSSON Sweden

3) Katrine HOFSTAD Norway

4) Kaisu REDSVEN Finland

5) Christine HEDMAN Sweden

 

Women 57 kg

1) Nina KOIVUMÄKI Finland

2) Jaana SUNDBERG Finland

3) Satu LEHIKOINEN Finland

4) Pinja HAUTANEN Finland

 

Women 63 kg

1) Johanna YLINEN Finland

2) Julia BEZKO Estonia

3) Camilla SÖDER Sweden

3) Riia TURPELA Finland

5) Göril JOHANSEN Norway

5) Kaisa KOTA-AHO Finland

 

Women +63 kg

1) Elina PAULMAN Finland

2) Anna OVTSRENKO Estonia

3) Virve LEINONEN Finland

3) Anna VIKINGDOTTIR Iceland

 

Veterans U45 73 kg

1) Joel ROTHBERG Estonia

2) Jimmy DECKER Sweden

3) Raul MALSUB Estonia

3) Manne ISORANTA Finland

5) Mika ATTI Finland

5) Jari LINDROOS Finland

 

Veterans U45 90 kg

1) Kim CHRISTIANSEN Denmark

2) Tommi NURMINEN Finland

3) Jarmo HUKKANEN Finland

3) Staffan EBENFELT Sweden

 

Veterans U55 90 kg

1) Maamar BOUZADA Finland

2) Jukka LAITINEN Finland

3) Jari KOUHIA Finland

3) Kenneth LARSSON Sweden

5) Jari LEHTIKANGAS Finland

5) Jorma JALONEN Finland

 

Veterans U55 +90 kg

1) Ralf ÖSTLING Sweden

2) Ari KYLLÖNEN Finland

3) Jorma RIKKONEN Finland

4) Jouni KÄHÄRÄ Finland

 

Veterans U40 63 kg

1) Göril JOHANSEN Norway

2) Hanna SALO Finland

3) Kati KAJANDER Finland

 

 

Uppdaterad: 21 MAJ 2009 09:56 Skribent: Håkan Gudjonsson

Sökes: Sponsorer !

Finnes: Guld & Silverpaket. 

Vill du synas här?

 för mer info : This is a mailto link

 

 sisu_webb_if_190x190_samverkan

 

 

 

 

Postadress:
Borlänge JC - Judo
Box 19
78121 Borlänge

Besöksadress:
Kampsportens Hus,, Teknikergatan 1
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info