Hoppa till sidans innehåll

BNC och Kids Cup 17,19 maj i Lund


Se hela resultatlistan.

Budo Nord Cup

G15-57
1. Asta Hedvig HAGELSKJÆR Århus JK /DEN
2. Linn JONSSON Molkom JK/SWE
3. Emma BJÖRKTORP Borlänge JK/SWE
3. Nicoletta SARVANIDIS SPIF Judo/SWE
5. Hanna EKELUND Frölunda JK/SWE
5. Vilde SÆTHER Sandnes JK/NOR
7. Emma MOSEGAARD Hjørring Judoklub/DEN
7. Miriam GIDLUND Judo Club Sundsvall /SWE
B15-60
1. Noel LAGNELIUS Borlänge JK/SWE
2. Mattias JOHANSSON Lugi JK /SWE
3. Valtteri NYBERG National Team Finland/FIN
3. Daniel SJÖBLOM Borlänge JK/SWE
5. Tim NYLANDER Göteborgs JK/SWE
5. Adrian GISSBERG Judogymnasiet/SWE
7. Julius JOHANSSON Stockholms JK /SWE
7. Robin VAN OS Mahorokan/NED
W20-57
1. Camilla LINDSTRÖM Judogymnasiet/SWE
2. Ebba GLAAS Judogymnasiet/SWE
3. Frida WIBERG Staffanstorps JK /SWE
3. Elise GUET Pole Espoir Dijon/FRA
5. Emilia TUOMIKOSKI National Team Finland/FIN
5. Mellisa MYRES SKK England/GBR
7. Tilda AVESSON Judogymnasiet/SWE
7. Susanna SAIRANEN Bodonos/FIN
M20-60
1. Bram LICHTENBERG Budo Sport Arnhem/NED
2. Matias HOLOPAINEN National Team Finland/FIN
3. Ruben VOLPEI Pôle espoirs Besançon/FRA
3. David LUNDGREN Staffanstorps JK /SWE
5. Chris OLSEN Mahorokan/NED
5. Lukas BERGLUND Borlänge JK/SWE
7. Corentin GAINOT Pole Espoir Dijon/FRA
7. Jonathan BJÖRKMAN Göteborgs JK/SWE

 

Kids Cup

G13 -33

1. Janina Axelsson     Borlänge JK /SWE

2. Emma Kauppinen   Olofström /SWE

3. Corlia Robertson    Kinryu /GBR

 

Medals

 ClubIIIIIICompetitors
1. FRA/Pole Espoir Dijon 4 5 4 27
2. DEN/Amager Judo Skole 4 1 3 18
3. NED/Budo Sport Arnhem 3 1 1 12
4. FIN/National Team Finland 2 5 3 35
5. NED/Mahorokan 2 3 0 13
6. DEN/Hillerød JK 2 1 5 14
7. FRA/Pôle espoirs Besanço 2 1 1 0
8. NOR/Norway National Team 2 0 2 11
9. SWE/Borås JK 2 0 0 7
10. SWE/Judogymnasiet 1 1 6 18
11. FIN/Hämeenlinnan JS 1 1 1 5
12. DEN/National Team Denmark 1 1 0 3
12. SWE/IK Södra Judo 1 1 0 7
12. SWE/Lindome JK 1 1 0 3
12. SWE/Molkom JK 1 1 0 4
16. FRA/Pôle espoirs Besançon 1 0 4 26
17. SWE/Borlänge JK 1 0 2 5
18. DEN/Århus JK 1 0 0 3
18. FIN/Kirkkonummen JS 1 0 0 1
18. GER/Dynamo Hoppegarten 1 0 0 11
18. SWE/Göteborgs JK 1 0 0 6
18. SWE/Saltsjö JK 1 0 0 7
18. SWE/Trollhättans JK 1 0 0 3
18. SWE/Täby Judo 1 0 0 1
18. SWE/Östersund Judo 1 0 0 1

Om Camilla hade tävlat för Borlänge (delad 8:e plats och bästa svenska klubb)

Uppdaterad: 07 JUN 2016 19:59 Skribent: Martin Sjöblom

Sökes: Sponsorer !

Finnes: Guld & Silverpaket. 

Vill du synas här?

 för mer info : This is a mailto link

 

 sisu_webb_if_190x190_samverkan

 

 

 

 

Postadress:
Borlänge JC - Judo
Box 19
78121 Borlänge

Besöksadress:
Kampsportens Hus,, Teknikergatan 1
78170 Borlänge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info