Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender/planering


 

Tävlingskalendern och tävlingsplaneringen för Borlänge Simsällskap.

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2018

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2019

-Anmälningsblanketten skall vara till handa tränaren senast enligt se nedan:

 

Information om kommande tävlingar för Borlänge Simsällskap:

        anmälning senast
Palles Minne 2019 Bollnäs Lördag 5 januari Insim  12.30 onsdag 19 december
    Söndag 6 januari Insim  07.30  
         
Lilla Vasadoppet Hedemora Söndag 6 januari Insim  09.00 onsdag 19 december
         
UGP 2 & SUSS Borlänge Lördag 26 janauri Insim  08.50 fredag 7 januari
    Söndag 27 januari Insim  07.50  

 

2018              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari       
5+6 Palles Minne Bollnäs Inbjudan PM Startlista Resultat A
7 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat T4
27+28 UGP 2 & SUSS Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat >12år
               
Februari             
 17+18 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
 24+25 Falu Skinsgames Falun Inbjudan PM Startlista  Resultat  Alla
               
Mars              
10+11 UGP 3 Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista Resultat  A-utt
18 Utmanare 1 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
24 Aquarena Cup Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
24+25 Västerås Meet 50m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat  A-utt
               
April              
15 Simiadenläger Borlänge/Säter Inbjudan PM     05-08
21+22 Mora Cup Mora Inbjudan  PM Startlista Resultat  Alla
               
Maj              
5 Vårsimiaden Gävle Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
12+13 Jöns Svanberg 50m Uppsala Inbjudan PM  Startlista  Resultat 
26 Majplurret Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat T4
               
Juni              
2+3 DM-JDM 50m Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista  Resultat  kvalade 
10 Utmanare 2 Borlänge Inbjudan PM  Startlista  Resultat  Alla
27-01 Sum-Sim 50m Malmö Inbjudan PM  Startlista  Resultat  kvalade
               
Juli              
4-8 SM/JSM Landskrona Inbjudan  PM Startlista  Resultat  kvalade 
               
Augusti             
29-2 MSSF Läger Älvdalen Inbjudan PM     uttagna
               
September             
8+9 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM  Startlista  Resultat  Alla
23 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan  PM  Startlista  Resultat  T4 
30 Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista  Resultat  T4
               
Oktober             
6 Fjärran Höjderspelen Gävle Inbjudan PM  Startlista  Resultat  C+T4A 
7 Utmanare 3 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla 
13+14 UGP 1 Falun Inbjudan PM  Startlista Resultat  >11år 
20 Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat T4
20+21 DM/JDM Västerås Inbjudan PM  Startlista Resultat  kvalade 
31-04 SM/JSM Stockholm Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade 
               
November             
10+11 Sum-Sim Region Örebro Inbjudan PM  Startlista  Resultat 
17 Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat  T4 
18 Simiadenläger Hofors Inbjudan PM     06-09
25 Sponsorsim Borlänge Inbjudan       Alla 
               
December             
1 Höstsimiaden Söderhamn Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla 
2 Utmanare 4 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
9 Hofors Cup Hofors Inbjudan PM Startlista Resultat C+T4
14-16 Sum-Sim Riksfinal Stockholm Inbjudan PM Startlista  Resultat kvalade 

 

 

2019              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari       
5+6 Palles Minne Bollnäs Inbjudan

PM

Startlista Resultat U+A
6 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
26+27 UGP 2 & SUSS Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat >12år
               
Februari             
16+17 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
23+24 Falu Skinsgames Falun Inbjudan PM Startlista  Resultat U+A
               
Mars              
9+10 UGP 3 Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista Resultat  A-utt
17 Utmanare 1 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
23  Aquarena Cup Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
30+31  Västerås Meet 50m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat A-utt
               
April              
  Simiadenläger ??? Inbjudan PM     06-09
27+28  Mora Cup Mora Inbjudan  PM Startlista Resultat S+U+M
               
Maj              
4 Vårsimiaden Ludvika Inbjudan PM  Startlista Resultat  <14år
11+12  Jöns Svanberg 50m Uppsala Inbjudan PM  Startlista Resultat U+A 
30  Silverdoppet Sala Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
  Dala Minisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
  Majplurret Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
               
Juni              
1+2 DM-JDM 50m Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista Resultat  kvalade 
16 Utmanare 2 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
28-02 SM/JSM 50m Malmö Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
               
Juli              
10-14 Sum-Sim 50m Stockholm Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade 
               
Augusti             
  MSSF Läger Älvdalen Inbjudan PM     uttagna
               
September             
7+8 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat  Alla
22 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat  S+T
28 Fjärran Höjderspelen Gävle Inbjudan PM Startlista Resultat  S+U+M
29 Utmanare 3 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
               
Oktober             
6 Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat S+U
5+6 DM/JDM Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
12+13 UGP 1 Falun Inbjudan PM  Startlista Resultat  >11år 
19 Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat S+U
9+10 Sum-Sum Region Örebro Inbjudan PM Startlista Resultat M
               
November             
  Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat T1+2 
  Simiadenläger ??? Inbjudan PM     07-10
24 Sponsorsim Borlänge Inbjudan       Alla 
30 Höstsimiaden Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat <13år
               
December             
1 Utmanare 4 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
6-8 Sum-Sim Riksfinal Umeå Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
8 Hofors Cup Hofors Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
Uppdaterad: 17 SEP 2018 10:05 Skribent: Frank Ruijs

BSS Facebook

   

  

  

 

  

 

  

   

 image001

 

Borlänge Simsällskaps huvudsponsor

Borlänge energi

  

               KOM IHÅG
 

 Mats-Åke Ohlssons                    Minnesfond

    Plusgiro 582688-8  eller
    Swish 1234229522

 

Postadress:
Borlänge SS - Simidrott
Box 904
78129 Borlänge

Besöksadress:
Masergatan 22
78440 Borlänge

Kontakt:
Tel: +46705620057
E-post: This is a mailto link

Se all info