Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalander 2019

19 JUN 2018 12:43
  • Uppdaterad: 21 JUN 2018 12:18

Tävlingsprogram 2019 för Jämtland-Härjedalen

 

Funderingar  ring  Johan norberg

Mobil

Version 11 maj 2019/JohanNorberg

 

Arenatävlingar Maj 16 Poängjakt 1 Krokom ÖGIF 25-26 Storsjöspelen Krokom ÖGIF Juni 6 Poängjakt 2 Krokom TIF 19 Poängjakt 3 Marieby Marieby GIF Juli 2 Hinderkväll Krokom TIF 6 Dunderkastet Strömsund IFK Strömsund 10 Poängjakt 4 Strömsund IFK Strömsund Augusti 13 Poängjakt 5 (DM-grenar) Krokom TIF 17-18 Waplansspelen Krokom TIF 22 Poängjakt 6 (DM 200, 800, tresteg) Östersund ÖGIF 31 Öpiadfinalermångk./+DM-grenar Krokom JHFIF/TIF September 4 DM/VDM 10 000 m Krokom TIF 20 Skol-DM Östersund JHFIF Större tävlingar utanför distriktet samt granndistriktstävlingar 25-26/5 Stafett-SM Stockholm/S Stadionklubbarna 7-9/6 SAYO Sollentuna Turebergs FI 8-9/6 Sollefteåspelen Sollefteå Sollefteå GIF 16/6 Mittnorden cup Sundsvall Sundsvalls FI 28-30/6 Världsungdomsspelen Göteborg Göteborgs FIF 11-14/7 U23-EM Gävle 18-21/7 U20-EM Borås 28/7 Sundsvall Windsprint Sundsvall Sundsvalls FI 9-11/8 JSM-USM17 Göteborg 9-11/8 USM15-16 Trollhättan 16-18/8 VSM35+ Huddinge 24-25/8 Finnkampen Stockholm/S 30/8-1/9 Friidrotts-SM Karlstad 7-8/9 NLM (13-senior) Härnösand Brännans FF/ÅFIF Långlopp Maj 4 lö Vattudalsloppet (10k, 4.2k) Strömsund VLDK 16 to Frösöberget runt (9k) Frösön Sportsgym SC 18 lö Kälagåtte (7.8 k, kortare) Hammarstrand Ragunda IF 28 ti Häll race (3 km, 250 m) Kaxås Offerdals SK 23 to Spring en mil – vinn en bil Östersund Östersunds SK 30 to Stadsstafetten (4x3km) Östersund ÖGIF Juni 10 må Vårruset Östersund Trångsvikens IF 15 lö Indalsledenloppet (stafett) Bispgården-Bergeforsen För. Indalsledenloppet 18 ti Offerdalsmilen (10k, 5k) Kaxås Offerdals SK 26-29 S:t Olavsloppet (stafett) Trondheim-Östersund S:t Olavsgruppen Juli 13 lö Bäverloppet Rossön Rossöns IF 17 on Älglunken Lillhärdal Lillhärdals IF Augusti 10 lö Holy Race (13k) Offerdal Offerdals SK 10 lö Joelmilen (10k mfl) Hammerdal Hammerdals IF 19 må Blodomloppet (10k, 5k) Östersund Östersunds SK 24 lö Vattudalsmaran (m, hm, mm) Strömsund VLDK September 14 lö Terräng-DM Åsarna Åsarna IK 21 lö Tjurruset Östersund Trångsvikens IF December 14 lö Luciajoggen Strömsund VLDK OBS! Med reservation för ändringar. Större tävlingar utanför distriktet 18/5 Göteborgsvarvet (Hm-SM) Göteborg Göteborgs FIF 1/6 Stockholm Marathon (SM) Stockholm 28-29/9 Lidingöloppet Lidingöävlingsprogram 

Skribent: Tommy Eriksson
Epost: This is a mailto link

Trimtex

 

 

Postadress:
Brunflo IF - Friidrott
Nygatan 4
83432 Brunflo

Besöksadress:
Nygatan 4
83432 Brunflo

Kontakt:
Tel: 063778977
Fax: 063778978
E-post: This is a mailto link

Se all info