Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender


Läs gärna mer om hur du anmäler dig till tävlingar på sidan Tävlingsanmälan

Länk: Svenska Badmintonförbundets tävlingskalender 

Nedan hittar ni samtliga tävlingar för säsongen 2019/2020

De tävlingar vi i CBF rekommenderar är följande:

Nivå 1+2: (Grupp 1 + Grupp 2 + Grupp 3)
7-8 September Bjärredspelen/Bjärred
2-3 November Östersjöspelen/Karlskrona
7-8 December Sydostsmashen/Karlshamn
1-2 Februari Gripenträffen/Hässleholm
15-16 Februari Växjö Open/Växjö
21-22 Mars Sydostsmashen Ungdom/Karlshamn
28 Mars Älhults nybörjartävling/Älmhult
25-26 April Lugi Eurofinans/Lund
2-3 Maj First Hotel Christianstad Cup/Kristianstad
9-10 Maj MBK Ungdom/Malmö

Nivå 3 -> (Grupp 4)
7-8 September Bjärredspelen/Bjärred
28-29 September IKEA Cup/Älmhult
19-20 Oktober Scandic Hallandia Cup/Halmstad
26-27 Oktober Ölandsspelen/Öland
2-3 November Östersjöspelen/Karlskrona
8-10 November Swedish Youth Games/Malmö
7-8 December Sydostsmashen/Karlshamn
11-12 Januari Ostkakan/Västervik
25-26 Januari Växjö Open/Växjö
1-2 Februari Gripenträffen/Hässleholm
21-22 Mars Sydostsmashen Ungdom/Karlshamn
18-19 Yonex MBK Open/Malmö
2-3 Maj First Hotel Christianstad Cup/Kristianstad
9-10 Maj Yonex International/Varberg

 

Datum Namn Ort Nivå Klasser
Augusti        
17-18 Sollentuna turnering SOLLENTUNA 1,3 A-C U9-U17
31-1 Jump Yard Järfälla, Stockholm 1,3 A-C U9-U17
September        
1-1 Sten Sturefjädern 2019 50 år Ulricehamn 3 A-C U9-U17
7-8 SGP1 Umeå 7 Elit
7-8 Bjärredsspelen 2019 Bjärred 1,3 A-C U11-U17
7-8 Viking Cup SOLLENTUNA 1,3 A-C U9-U17
21-21 Strået vassare Karlskoga 1 U9 - U17
21-22 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
28-28 Sjöbo cup 2019 HT Sjöbo 1 U11N-U17N
28-29 IKEA Cup Älmhult 3,4 A-C U9-U17
28-29 Spåret Open Höst Enskede 1,3,4 A-C U9-U17
28-29 Umeträffen 2019 Umeå 3,4 A-C U9-U17
28-29 Grundslaget Västra Frölunda 1 U9- U15
Oktober        
5-6 SJT 1 (GotElit) Göteborg 3,4,6 U13-U22/Elit
5-6 Arosträffen 2019 Västerås 3,4 A-C U9-U17
5-6 Storsjöcupen Östersund 3,4 A-C U9-U17
5-6 CLOETTASMASHEN Ljungsbro 4 A-C
5-6 Paltspelen Piteå 3 U9-U19
12-13 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
19-19 Dubbelstrået Karlskoga 4 A-D
19-20 Borlänge Energi cup Borlänge 3,4 A-C U11-U17
19-20 Scandic Hallandia Cup Halmstad 3,4 A-C U11-U17
19-20 Picassofjädern Kristinehamn 3,4 A-C U9-U17
19-20 Skogås Open Skogås 1,3,4 A-C U9-U17
19-20 Bolistsmashen 2019 Färgelanda 3,4 A-C U11-U17
19-20 SUEZ CUP NORRKOPING 3,4 A-C U13-U17
19-20 Luleträffen Luleå 3,4 A-C U9-U17
26-27 SGP 2 Sundsvall 7 E
26-27 Mploy Sundsvall Open Sundsvall 3,4 A-C U9-U17
26-27 Ölandsspelen Färjestaden 3,4 A-C U9-U17
26-27 Tävling Sollentuna SOLLENTUNA 1,3,4 A-C U9-U17
November        
2-3 Östersjöspelen 2019 Karlskrona 1,3 A-C U9-U17
2-3 Ljusdroppen 2019 Ljusdal 3,4 A-C U-U17
2-3 Kärcher Cup, Trollhättan Trollhättan 3,4 Elit, A- C, U9 - U17
2-3 Kista Open ABC 2019 Kista 3,4 A-C
8-10 Swedish Youth Games Malmö 7 U13-U17
9-10 Askims nybörjartävling Göteborg 1 U9- U17
9-10 Stålfjädern Sandviken 1,3,4 A-C U9-U17
9-10 Sollentuna Elit AB SOLLENTUNA 4 Elit AB
9-10 Wättersmashen Jönköping 3 U9-U17
16-17 A-smashen 2019 Arvidsjaur 1,3,4 A-C U11-U17
23-24 SJT 2 U17 samt Elit/U22 Borlänge 4,6 SJT 2 U17 samt Elit/U22
23-24 SJT 2 Uppsala 6 U13-15
23-24 Sollentuna Open SOLLENTUNA 1,3,4 A-C U9-U17
23-24 Skoskavet Kumla 3 A-C U11-U17
23-24 LUGI EuroFinans Cup Lund 1,4 A-D, V35-V70
24-24 BMK Kungs Höstcup Kungsbacka 1 U9-U17
30-1 Alnöträffen 2019 Sundsvall 1,2 A-C U13-U17
30-1 Orion Cup Boden 1,3 A-C U13-U17
30-1 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
December        
7-7 Lagaholmsspelen 2019 Laholm 1,2,4 U11-U15, C-D
7-7 AURA - SLAGET Malmö 1,2 U11-U15
7-8 Tranåsträffen 2019 Tranås 1,3,4 A-C U13-U17
7-8 Laxaträffen Halmstad 4 A-C
7-8 Sydostsmashen SOS 2019 Karlshamn 1,3,4 A-D U9-U17
7-8 Botkyrka Open Norsborg 1,3,4 A-C,U11-U17
7-8 Kinnekulleblixten Källby o Götene 1,3,4 A-C U13-U17
7-8 Kanonslaget Uddevalla 1,3,4 A-C U13-U17
7-8 Badmintonstadion Cup Umeå 3,4 A-C U13-U17
14-15 BSO U17 Skogås Skogås 6 U17
14-15 SJT 3 BSO Täby 6 U13
14-15 Badminton Stockholm Open Enskede, stockholm 4 Elit/U22
14-15 BSO SJT U15 Sollentuna 3,6 U15
14-15 BSO U11 2019 Kista 3 U11
14-15 Carlstad Open Karlstad 3,4 A-C U13-U17
21-22 Baker Tilly Open SOLLENTUNA 1,3,4 A-C U13-U17
28-28 Skogås Singelturnering Skogås 3,4 U9-U15, A-C
Januari        
4-5 Bele Nordins Minnestävling Göteborg 2,4 U9-U17, A-C
4-5 Dygnslaget Grums 2,4 A-C,U11-U17
11-12 SJT 4 Sundsvall 6 U13-U15
11-12 Arosfjädern 2020 Västerås 3,4 U11-U17, A-C
11-12 Ostkakan 2020 Västervik 3,4 A-C U11-U15
24-26 Swedish International U17 Uppsala 7 U17
24-26 Swedish Junior U19 Uppsala 8 U19
25-25 Västra Frölunda Nybörjartävling Göteborg 1 U9-U17
25-26 AURA Open Malmö 3,4 U11-U15, A-C
25-26 Elon Bredden Open 2020 Järfälla, Stockholm 4 A-C
25-26 Jonasträffen 2020 Alingsås 2,4 A-D U13-U17
25-26 Ekerö Open 2020 Ekerö 1,3 U9-U17
25-26 Växjö Open 2020 Växjö 3,4 U11-U19, A-D
25-26 Peking Cupen NORRKOPING 3 U13-U17, A-C
25-26 Pitespelen Piteå 3,4 U9-U17, A-C
25-26 Ica Maxi-Cup 2020 Falun 3,4 U11-U17 A-C
31-2 Senior SM Umeå 7 Elit
31-2 Stockholm Vintage SOLLENTUNA   Alla veteranklasser
Februari        
1-2 Gripenträffen Nr 52 Hässleholm 1,3,4 U9-U17, A-C
1-2 Täby Ungdom Täby 1,3 U9-U15
1-2 Mölnlyckefjädern 2020 Mölnlycke 1,3,4 B-C, U11-U17
1-2 Gästabudet 2020 Nyköping 3,4 U11-U17, A-C
8-9 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
9-9 Vinterstrået Karlskoga    
15-16 Örnfjädern 2020 Örnsköldsvik 1,2,4 U11-U17, B-C
15-16 Boda Borg Cup 2020 Sävsjö 1,3,4 U11-U17, A-C
15-16 Eken Cup Stockholm 1,3 U9-U15, A-C
15-16 Badmintontrofén Kristinehamn 3,4 U9-U17, A-C
15-16 Bedini Cup 2020 Färgelanda 1,3,4 U9-U17, A-C
15-16 PS Partner Cup, Trollhättan Trollhättan 4 A-C
15-16 Växjö Open 2020 (U) Växjö 1,2 U9-U19
15-16 Arctic Open Luleå 1,3,4 U9-U17, A-C
21-23 SM U19 Trollhättan 7  
22-23 Vikingaslaget SOLLENTUNA 4 A-C
22-23 Gåsfjädern Yonex Junior Skogås 1,3 U9-U17
22-23 Guldfjädern Skellefteå 3.4 U9-U17, A-C
22-23 Enångers ABC och undomstävling Hudiksvall+Iggesund 3,4 U9-U17, A-C
29-1 Götaslaget Linköping 3,4 U11-U17, A-C
29-1 Lergöksträffen ÄNGELHOLM 4 A-D
29-1 FZ FalanZlaget 2020 Falköping 1,3,4 U11-U17, A-C
29-1 Knalleträffen Borås 1,3 U9-U17, A-C
29-1 Kista Open MJT 2019 Kista 1,3 U9 - U17
29-1 Götaslaget Linköping 3,4 U11-U17,A-C
Mars        
1-1 Kometen Järfälla, Stockholm 4 A-C
7-8 Storslaget Stockholm, Södermalm 3,4 U9-U17, A-C
7-8 Wätterstad Cup Jönköping 4 A-C
7-8 Frölundaspelen Göteborg 3,4 Elit,A-D, U9-U17
14-15 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
20-22 SM U17 Skogås 7 U17
20-22 SM U13 Täby 7 U13
20-22 SM U15 Enskede, stockholm 7 U13
21-22 Borlänge Open Borlänge 3 A-C U11-U17
21-22 Polarfjädern Kiruna 3,4 U9-U17, A-D
21-22 Snödroppen Karlskoga 3,4 U9 - U17, A-C
21-22 Nissanslaget Halmstad 3,4 U11-U17 A-C
21-22 Sydostsmashen Ungdom 2020 Karlshamn 1,3,4 U9-U17 , D
21-22 Kista Cup 2020 Kista 3,4 U11 - U15, A-C
27-29 Veteran-SM Tranås 6 V35-V75
28-28 Älmhults Nybörjartävling Älmhult 1 U9-U17
28-29 Baker Tillyspelen SOLLENTUNA 1,3,4 A-C U9-U17
28-29 Vårblixten Nivå 1,3 o 4 Källby o Götene 1,3,4 A-C, U9-U17
28-29 Umeå Nordiska Umeå 3,4 U9-U17, A-C
April        
4-5 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram    
13-13 Påskcupen Göteborg 1 U9-U17
17-19 Svenska cupen Uppsala 5 födda 2003-2009
18-18 Vårcupen Jönköping 1 U9N-U17N
18-19 Yonex MBK Open Malmö 3,4 U11-U17, A-D
18-19 Botkyrkaslaget Norsborg 1,3,4 A-C, U11-U17
18-19 Örebrocupen Örebro 3 U11-U17, A-C
18-19 EL-FORCE CUP, Trollhättan Trollhättan 1,3 U9 - U17
18-19 Kungs Rockstile Open 2020 Västra frölunda (Göteborg) 3,4 U11-U17 A-C
18-19 Arvika Open 2020 Arvika 1,3,4 U9 - U17, A-C
25-26 Kongahällaslaget 2020 Kungälv 1,3,4 U9-U17, A-C
25-26 Spåret Open Vår Enskede 1,3,4 U9-U17, A-C
25-26 Glada Hudik Cup 2020 Hudiksvall 3,4 U11 - U17, A-C
25-26 LUGI EuroFinans Junior Cup Lund 1,2,3 U9-U17
Maj        
2-3 SGP 5 Göteborg 7 Elit
2-3 Askims A och B-klass Göteborg 4 A,B
2-3 First Hotel Christian IV cup Kristianstad 1,3,4 U9-U17, A-D
2-3 Yonex Komet 2020 Järfälla, Stockholm 1,3,4 U9-U17, A-C
9-9 Aros Nybörjartävling 2019 Västerås 1 U9-U17
9-10 MBK ungdom Malmö 1,3 U9-U17
9-10 Kvastenspelen 2020 Kalmar 3 U11-U17, A-D
9-10 Trandansen våren 2020 Bollnäs 3,4 U9-U17, A-C
9-10 Yonex International Varberg Varberg 4,5 U11-U19
16-17 Racketspecialisten.se Open SOLLENTUNA 1,3 U9-U17, A-C
16-17 Lag SM Ungdom Täby 6 U13-U17
22-24 Gothenburg Open Göteborg 3,4,5 U11-U17, A-B
30-31 Komet Open 2020 Järfälla, Stockholm 1,3,4 U9-U17, A-C
Uppdaterad: 08 MAR 2019 19:59 Skribent: Mikael Martinsson
Epost: Adressen Gömd

CBF PÅ INSTAGRAM


CBF PÅ FACEBOOK


 CBF:S SPONSORER

 

 

 

 

 

Postadress:
Carlshamns BF - Badminton
c/o Maria Nilsson, Holländarevägen 82a
37637 Svängsta

Kontakt:
Tel: +46733245957
E-post: This is a mailto link

Se all info