Hoppa till sidans innehåll

Anmälningar och resultat


Här redovisas anmälningar till och resultat i tävlingarna vi deltar i: 
 
Säsongen 2017/2018
 
Distriktsmästerskap 11-12 November, Arvika
Pontus Lundqvist – P13 
Samuel Ahlbäck – P13, P14, H5, HJ20D (tillsammans med Noel Boström)
Teo Nyrén – P12
Mustafa Hoger – P12
David Hagman - P12
David Lundeteg – HS, HD (med Samuel Hagberg), MD (med Sofia Einarsson)
Ahmad Alizade – HJ17, H4
Noel Boström – HJ20D (tillsammans med Samuel Ahlbäck), P14, P15
Lucas Johansson – P13
Linus Andersson – P13
John Åkesson – HS, H4, H5
Patrik Waldeck – H40, H4
Mathias Ohlsson – HS, H2 Lör
Ludvig Hagberg – HJ17, P15
Samuel Hagberg – HS, H2 Lör, HJ17, HD (med David Lundeteg)
 
Minipoolen 5 November, Skoghall
Love Andersson – P11
Matilda Söderberg - F9
August Kvist - P11
Vilmer Cedervad - P11
Edwin Niord - P11
Emil Niord - P11
Noah Åström - P9
Einar Hedqvist - P11
 
Säsongen 2016/2017
 
Hammarö PP 11-12 Februari, Hammarö
Carl-Henrik Sjökvist H5
Gabriel Eriksson H3, H5
Kristian Hasselblad P12, P13, P14, P15
Michael Hede P14, H4, P13, P15
Noel Boström P14, H4, P13, P15
David Svensson P13
Carl Bergman P14, HJ17
Gustav Persson H4, H5, HÖ
Mikael Grönholm H4, H5, HÖ
Ahmad Alizade HJ17, P15
Ludvig Hagberg P14, HJ17, HD (med Samuel Hagberg)
Samuel Hagberg HÖ, HJ17, HD (med Ludvig Hagberg)
John Åkesson HÖ, H4, H5
Craig Preece HÖ, H4
Samuel Ahlbäck P12, P13, P14
 
Jesper Solvin HSE, HJ17, HJ20, P15
 
Vinterspelen 27 Januari, Karlstad
Carl Bergman
Noel Boström
Isak Hasselblad
Alma Andersson
David Svensson
Ville Jesslen
Teo Nyrén
Michael Hede
 
John Åkesson
Ludvig Hagberg
Samuel Hagberg
 
Westra Wermlands Sparbank- spelen 18 December
Noel Boström
Ville Jesslen
Kristian Hasselblad
Adam Stråle
Michael Hede
Pontus Lundqvist
Christian Österberg
Mustafa Hoger Najem
David Pietrusiow
Simon Åkerberg
 
Jesper Solvin HÖ, HJ17, P15, HJ20
Samuel Ahlbäck P12
John Åkesson H4, H5
 
Askims Jultävling 26-27 November
Ludvig Hagberg HJ17, P14
Samuel Hagberg HS, HJ20
John Åkesson H4, H5
 
DM 12-13 November:
Ahlbäck Samuel P12, P13, P14
Alizade Ahmad HJ17, P15
Andersson Jonas H2, H3, HD, HS
Boström Noel P13, P14
Eriksson Gabriel H4
Hagberg Ludvig H3, P14, HD
Hagberg Samuel HD, HJ17, HJ20, HS, MD
Hasselblad Isak P12, P13
Hede Michael P13, P14
Karlsson Daniel P14, P15
Lundeteg David HD, HS, MD
Mörtsell Hannes P12
Ohlsson Mathias H2, H3, HS, HD
Sjöqvist Karl-Henrik H4
Solvin Jesper HJ17, HJ20, HS, P15
Åkesson John H4, H40
 
Ängby International 4-6 November:
Jesper Solvin P15, HJ17, HJ20 
 
Region Top 12 10-11 Oktober:
Ludvig Hagberg P15
Jesper Solvin P15
 
Startpoolen 18 September Skoghall:
Carl Bergman PF2
Michael Hede PF1
 
Sweden Hotels Open 17 September:
John Åkesson H35, H5
 
Växjö GP 26-28 Augusti Växjö:
Jesper Solvin P15, HJ17, HE
 
Spårvägens Sommarpool 14 Augusti:
John Åkesson H5, H4
 
Säsongen 2015/2016
 
Smeslaget 21-22 Maj Eskilstuna:
Samuel Ahlbäck P13, H7, P11, P12
 
Junior-SM 6-8 Maj Mölndal:
Samuel Hagberg HJ17, HJ17 Dubbel
Jesper Solvin P14, P14 Dubbel
 
Ungdoms-SM 22-23 April Lyckeby:
Samuel Hagberg P15, P15 Dubbel
Jesper Solvin P15, P15 Dubbel
 
Hallstamästerskapen 16-17 April Hallstahammar:
John Åkesson H5 Lör, H6 Lör, H5 Sön, H6 Sön
Carl-Henrik Sjökvist H5 Lör, H6 Lör, H5 Sön, H6 Sön
Samuel Hagberg HSÖ, H2
Ludvig Hagberg P14, H4
Mattias Bladh H5, H4
Ahmad Alizade P14, H4
Resultat HÄR
 
Westra Wermlands Sparbank-spelen 9 April Arvika:
Isak Hasselblad P11
Simon Åkerberg P9
Hannes Mörtsell P11
Noel Boström P13, P15
Samuel Ahlbäck P11, P13
Michael Hede P13, P15
Ahmad Alizade P15
   
Stiga Ungdoms-/Veteranpoolen 18-20 Mars Karlstad:
Adnan Mustafa P11, P12
Ahlbäck Samuel P11, P12
Agneblad Samuel P9
Alizade Ahmad P14, P15
Alsterlind Noah P10
Andersson Jonas H40, H3 Fre, H3 Lör, H2
Bergman Carl P13, P14
Bladh Mattias P15, H4
Boström Noel P12, P13
Eliasson Isak HSÖ, H1
Eriksson Gabriel H5
Eriksson Rasmus P10, P11
Hagberg Ludvig P13, P14
Hagberg Samuel P15, HSÖ
Hasselblad Isak P11, P12
Hede Michael P13, P12
Karlsson Daniel P13, P14
Karlsson Fredrik P15, HJ17
Lundeteg David H1, HSÖ
Moström Ture P10, P11
Mörtsell Hannes P11, P12
Nawab Omair P10, P11
Ohlsson Mathias H3 Fre, H3, H2
Olsson Albin P12
Rundh Nils P10, P11
Sjölin David P10
Skog Sebastian P14, P15
Solvin Jesper P15, HJ17, HSÖ
Waldeck Patrik H40, H4
Wennberg Johan P14, P15
Åkerberg Simon P9
        
TTEX-spelen 12-13 Mars Stockholm:
Jesper Solvin HJ17, HE, P14
 
Hammarö Pingispropaganda 12-13 Mars Hammarö:
Carl Bergman P13, P14
Mathias Ohlsson HÖ, H3, HD (med Samuel H)
Samuel Hagberg HÖ, HJ17, P15, HD (med Mathias O)  
Ludvig Hagberg P14, H4, P13, P15 
Fredrik Karlsson HJ17, P15
Ahmad Alizade P14, H4, P15
John Åkesson H4, H5
Noel Boström P12, P13, P14
Michael Hede P12, P13, P14, H5
Samuel Ahlbäck P11, P12
Omair Nawab P10, P11
Isak Hasselblad P11
Mattias Bladh H4, H3, P15
Noah Alsterlind P10
David Sjölin P10
Johan Wennberg P15
 
Safir Internationella 27-28 Februari Örebro:
Jesper Solvin ITTF Caded Boys Singles, Under 16 Boys-Safir, Under 18 Boys-Safir
           
KBTF-poolen 28 Februari Kristinehamn:
Nils Rundh P11
Sara Åkerberg F11
Simon Åkerberg P9
Hannes Mörtsell P11
Isak Hasselblad P11
David Sjölin P11
     
Trollungen 13 Februari Trollhättan:
Ludvig Hagberg P13, P14
Samuel Hagberg P15, HJ17
Vinterspelen den 31 Januari Karlstad:
Samuel Agneblad 11-årsklassen
Samuel Ahlbäck 14-årsklassen
Max Ahlstedt 11-årsklassen
Ahmad Alizade 14-årsklassen
Noah Alsterlind 11-årsklassen
Carl Bergman 14-årsklassen
Noel Boström 14-årsklassen
Rasmus Eriksson 11-årsklassen
Isak Hasselblad 11-årsklassen
Michael Hede 14-årsklassen
Robin Inkinen 14-årsklassen
Daniel Karlsson 14-årsklassen
Fredrik Karlsson 14-årsklassen
Hannes Mörtsell 11-årsklassen
Albin Olsson 11-årsklassen
Nils Rundh 11-årsklassen
David Sjölin 11-årsklassen
Alexander Stålhandske 14-årsklassen
Johan Wennberg 14-årsklassen
Simon Åkerberg 11-årsklassen
 
Söderspelen den 30-31 Januari Mariedal:
Jesper Solvin HSÖ, P15, P14, HJ17
 
Daloctrofén den 30 Januari Töreboda:
Ludvig Hagberg P13, P15, H5
Samuel Hagberg H1, P15, H2
Mattias Bladh H4, P15, H5
 
Stratospoolen den 23-24 Januari Enköping:
Samuel Ahlbäck P14O, P11
Carl Bergman P13O, P15O
Mattias Bladh H4, P15R, H5, H6
Noel Boström P13O, P12O, H7, H6
Ludvig Hagberg P13R, P15O, P14R, H3
Samuel Hagberg HJ17R, HJ2OR, HSE, P15R
Michael Hede P13O, P12O, P14O, H6
Fredrik Karlsson P15O, H7, H6
Mathias Ohlsson H2, H3
Johan Wennberg P15O, H7, H6
  
Junior-VM den 29 Nov - 6 Dec La Rouch Sur Yon, Frankrike:
Oscar Perman Lag, Singel, Mixeddubbel  
Västsvenska Mästerskapen den 5-6 December Partille:
Adam Sewik P10, P11
Samuel Ahlbäck P11, P12
Jesper Solvin P14, P15, HJ20, HSÖ
Ludvig Hagberg P13, P14, P15, HJ20
Samuel Hagberg P15, HJ17, HJ20, HSÖ
Tävlingsrapport och länk till resulatat Västsvenska Mästerskapen HÄR.
 
Tibrospelen den 28-29 November, Tibro:
Michael Hede P12, P12 Bredd, P13
 
Minipoolen den 21 November Skoghall, Skoghalls BTK:
Adam Sewik 11-årsklassen
Nils Rundh 11-årsklassen
Felicia Hurtig 9-årsklassen 
Romeo Lancelon 9-årsklassen
Hannes Mörtsell 11-årsklassen
Tävlingsrapport Minipoolen och länk till resultat HÄR.
   
DM Värmland den 7-8 November Arvika, Arvika BTK:
Johan Wennberg P14, P15
Samuel Ahlbäck P11, P12, P13, P14, HJD20 (med Noel Boström)
Noel Boström, P12, P13, P14, HJD20 (med Samuel Ahlbäck)
Michael Hede P12, P13, P14
Mathias Ohlsson HJ20, HS, HJD20 (med Samuel Hagberg)
Samuel Hagberg HJ20, HS, HJ17, P15, HJD20 (med Mathias Ohlsson)
Carl Bergman P13, P14
Ludvig Hagberg P13, H2 Lördag, P14, P15, HD 
Mattias Bladh P15, HJ17
Adam Sewik, P10 Lördag, P11, P10 Söndag
Daniel Karlsson P13
Jesper Solvin P14, P15, HJ20, HS
Alexander Stålhandske P14, P15
 
Ängbys Internationella den 30 Oktober - 1 November Stockholm, Ängby:
Jesper Solvin HJ17, P15, P14
Samuel Hagberg, HJ20, HJ17, P15
 
Region Ungdoms Top Väst 12 den 10-11 Oktober Karlstad, Carlstads BTK/Skoghalls BTK:
Jesper Solvin P15
Samuel Hagberg P15
Ludvig Hagberg P13
 
Rekordspelen den 3-4 Oktober Helsingborg, BTK Rekord:
Jesper Solvin HJ17, HS2, P14, P15
 
Järnapoolen den 3-4 Oktober, Järna:
Ludvig Hagberg P13, H3 Lö, P15, H4 Sö, P14
Samuel Hagberg H2 Lö, H3 Lö, P15, H2 Sö, HÖ, HD (med Mattias)
Mattias Bladh H5 Lö, H3 Lö, P15, H4 Sö, H4 Sö, HD (med Samuel)
  
Sweden Hotels Open den 26-27 September Stockholm, Spårvägen:
Jesper Solvin HJ17, HE, H1, P15
Tävlingsrapport Sweden Hotels Open HÄR
 
Halmstad Masters den 5-6 September Halmstad:
Jesper Solvin HJ20, H2, P14, P15
 
Växjö GP den 21-23 Augusti Växjö:
Jesper Solvin HE, P14, P15
 
Säsongen 2014/2015
  
Sméslaget den 23-24 Maj Eskilstuna:
Carl Bergman H5, P13
Resultat Sméslaget HÄR
 
Junior-SM den 15-17 Maj Eslöv:
Samuel Hagberg P14, P14 Dubbel
Oscar Perman HJ17, HJ17 Dubbel
 
Ungdoms-SM den 24-26 April, Borås (Mariedal):
Ludvig Hagberg P12, P12 Dubbel
Samuel Hagberg P15, P15 Dubbel
 
Hallstamästerskapen 18-19 April, Hallstahammar:
Jonas Andersson H3 lör, H3 sön, H4 lör, H4 sön
Andreas Andersson H5 lör, P15, H5 sön, H6 sön
Mattias Bladh H5 lör, P15, P14, H6 sön
Johan Forsberg H4 lör, H4 sön, H5 lör, H5 sön
Resultat Hallstamästerskapen HÄR
 
Oden Cup 10-11 April, Falköping:
Mattias Bladh P14 Cup, P14 Pool, P15 Cup, P14 lag
Ludvig Hagberg P12 Cup, P12 Pool, P13 Cup, P12 lag
Mattias Bladh P14 Cup, P14 Pool, P15 Cup, P14 lag
 
Stiga Ungdoms/Veteranpoolen 27-29 Mars, Karlstad:
Ahlbäck Samuel P10, P11
Ahlgren Ludwig P9
Ahlgren Simon P11
Alaoui-Ouafai Younes P10
Andersson Andreas P15, H6
Andersson Erik P8
Andersson Jonas H40, H3V, H3, H4
Aronsson Oskar P13, P14
Baderkhan Alend P11
Baderkhan Ari P9
Bergman Carl P12, P13
Bjerre Jens P15, H6
Bladh Mattias P14, P15
Boström Noel P12, P11
Eliasson Isak HSÖ
Eriksson Gabriel H5
Forsberg Johan H4, H5
Gustafsson Max P11
Hagberg Ludvig P12, P13
Hagberg Samuel P14, P15
Hede Michael P11, P12
Hurtig Felicia F9, F8
Johansson Pontus HSÖ
Karlsson Daniel P12, P13
Kling Casper P13, P14
Klint Petronella F11, F12
Lancelon Romeo P8, P9
Larsen Nils P13, P14
Lundeteg David H1, HSÖ
Sewik Adam P9
Sjöberg Erik P15, HJ17
Strandberg Melker P9
Stålhandske Alexander P13
Stålhandske Benjamin P10
Vänerhagen Jonathan P13, P14
 
Senior-SM 26-28 Februari, Falkenberg:
Oscar Perman H20, HS, HD
Pontus Johansson H20, HS, HD 
 
Safir International 19-22 Februari:
Oscar Perman U20, U18, HSE 
Resultat Safir International HÄR
 
KBTF-poolen 1 Mars, Kristinehamn:
Petronella Klint 11-årsklassen
Michael Hede 11-årsklassen
Adam Sewik 11-årsklassen
Nils Larsen 14-årsklassen
Resultat KBTF-poolen HÄR.   
 
Hammarö PP 14-15 Februari, Skoghall:
Erik Sjöberg P15, HJ17, HD (Med Mattias Bladh)
Mattias Bladh P14, P15, H4, HD (Med Erik Sjöberg)
Ludvig Hagberg P14, P12, P13, H5
Samuel Hagberg P14, P15, H3, HD (Med Mathias Ohlsson) och H4 i första hand, alternativt HJ17 i andra hand beroende på rankingpoäng.
Noel Boström P11, P12
Samuel Ahlbäck P11, P12
Oskar Höglund P9, P11
Adam Sewik P9, P11
Johan Forsberg H5, H4
Petronella Klint F11, F12, F13
Smilla Höök F11
Jonas Andersson H4, H3, HD (Med Andreas Andersson)
Andreas Andersson P15, H5, HD (Med Jonas Andersson)
Carl Bergman P12, P13
Mathias Ohlsson HÖ, H3, HD (Med Samuel Hagberg)
Ari Baderkhan P9
Alend Baderkhan P11
Romeo Lancelon P10
Benjamin Stålhandske P10
Alexander Stålhandske P13
Resultat Hammarö PP HÄR.  
 
Vinterspelen 25 Januari, Karlstad:
Michael Hede 11-årsklassen
Carl Bergman 14-årsklassen
Smilla Höök 11-årsklassen 
Younes Alaoui 11-årsklassen
Simon Ahlgren 11-årsklassen
Petronella Klint 11-årsklassen
Jens Bjerre 14-årsklassen
Adam Sewik 11-årsklassen
Adam Karnbrink 11-årsklassen 
Oskar Aronsson 14-årsklassen  
Noel Boström 11-årsklassen
Erik Andersson 11-årsklassen 
Oskar Höglund 11-årsklassen
Casper Kling 14-årsklassen
Romeo Lancelon 11-årsklassen
Jonathan Vänerhagen 14-årsklassen
Daniel Karlsson 14-årsklassen
Max Gustafsson 11-årsklassen
Benjamin Stålhandske 11-årsklassen
Alexander Stålhandske 14-årsklassen
Andreas Andersson 14-årsklassen
  
Söderspelen 24-25 Januari, Växjö:
Oscar Perman HSE 
 
Stratospoolen, 17-18 Januari, Enköping:
Samuel Hagberg H4, P15R, P14R, H3
Mathias Ohlsson H2, HJ20 
Carl Bergman P12O, P13O 
Ludvig Hagberg P13R, P12R, P14O, H6
Mattias Bladh H4, P14R, P15R, H6
Jonas Andersson H4, H2, H3
Andreas Andersson P15O, H7, H6  
Henrik Stålhandske H2, H3  (representerar Kils BTK)
Alexander Stålhandske P13R, P14O  
Benjamin Stålhandske P10, P12O  
 
Resultat Stratospoolen:
 
Ungdomsserien spelas vid tre tillfällen, 10/1, 31/1, 7/3:
Lag ”CBTK Ett – CBTK 1”: Carl Bergman, Andreas Andersson
Lag ”Salta pinnarna - CBTK 2”: Julia Andersson, Smilla Höök, Petronella Klint
Lag ”Solvändan – CBTK 3”: Samuel Ahlbäck, Noel Boström
Lag ”Värmlandspöjkera – CBTK 4”: Jens Bjerre, Casper Kling
Lag ”Romeo och Jonas - CBTK 5”: Romeo Lancelon, Jonas Kullander
Lag ”Alexander och Benjamin - CBTK 6”: Alexander Stålhandske, Benjamin Stålhandske
Lag ”Team Stodene - CBTK 7”: Adam Sewik, Ludwig Forsgren, Sandor Pavlov
Lag ”Melker och Oskar - CBTK 8”: Melker Strandberg, Oskar Höglund
Lag ”Flammande elden - CBTK 9”: Michael Hede, Simon Ahlgren
Lag "Eagles - CBTK 10": Nils Larsen, Jonathan Vängerhagen, Oskar Aronsson
 
Resultat Ungdomsserien:
 
Västsvenska Mästerskapen 6-7 December, Partille:
Samuel Ahlbäck P11, P12
Petronella Klint F11, F12
Ludvig Hagberg P12, P14
Samuel Hagberg P14, P15
Mattias Bladh P14, P15
 
Riks Top 12, 29-30 November, Skellefteå:
Oscar Perman HJ17
Isak Eliasson HJ20
Agnes Kiirikki DJ20
 
Anmälda Minipoolen 29 November, Skoghall:
Noel Boström, Singel 11 år
Simon Ahlgren, Singel 11 år
Ludwig Ahlgren, Singel 9 år
Michael Hede, Singel 11 år
Younes Alaoui-Ouafai, Singel 11 år
Jonas Kullander, Singel 11 år
Arda Akinci, Singel 11 år
Romeo Lancelon, Singel 9 år
Joakim Olsson, Singel 9 år
Oskar Höglund, Singel 9 år
William Gullberg, Singel 9 år
Ari Badherkhan, Singel 9 år
Erik Andersson, Singel 9 år
William Olsson, Singel 9 år
Melker Strandberg, Singel 9 år
Adam Sewik, Singel 9 år
Alend Badherkhan, Singel 11 år
 
 
 
 
DM 8-9 november i Arvika:
Michael Hede P11, P12
Samuel Hagberg P14, P15
Mattias Bladh P14, P15
Ludvig Hagberg P12, P14
David Lundeteg XD, HD, HS
Jens Bjerre P15, HJ17
Samuel Ahlbäck P11, P12, P13
Noel Boström P11, P12, P13
Jonas Kullander P11
Mathias Ohlsson HJ20,  HS, HD
Petronella Klint F11
Erik Sjöberg P15, HJ17
Johan Forsberg HD, H2
André Rosén HD, H2
Carl Bergman P12
Oskar Hildebrand HS
Younes Alaoui-Ouafai P10  
Jonas Andersson H40, H4
Andreas Andersson P15, HJ17
Oscar Perman HD, XD, HS
Adam Sewik, P10, P11
Isak Eliasson, HD, HJ20, HS
Pontus Johansson HD, HS
Benjamin Stålhandske P10
Alexander Stålhandske P13
 
Tibrospelen 1 - 2 November:
Samuel Hagberg P15 Dubbel, P15, HJ17, P14, HD, H2
Mattias Bladh P15, HJ17, HD, P14, H5
Erik Sjöberg P15, P15 Dubbel, HJ17
Ludvig Hagberg P12, P14 Bredd
 
Ängby International 30 Oktober - 2 November:
Oscar Perman HSE, HJ20, HJ17
Laruence Sweeney HSE, HJ20
Agnes Kiirikki DJ20
 
Region Top 12 18-19 Oktober Arvika (Kvalificerade och anmälda):
Pontus Johansson HJ20
Isak Eliasson HJ20
Mathias Ohlsson HJ20
Oscar Perman HJ17
Agnes Kiirikki DJ20
 
Solstaträffen 11-12 Oktober:
Carl Bergman P12, P13
Noel Boström P11, P12
Samuel Ahlbäck P10, P11
Casper Kling P13
Jens Bjerre P15
David Nilsson P13
Erik Sjöberg P15, HJ17
Mattias Bladh P14, P15
Samuel Hagberg P14, P15
Ludvig Hagberg P12,P13
Jonas Andersson H5, H4
Andreas Andersson P15, HJ17
Daniel Karlsson P12
Oliver Liljebjörn HJ17
Mikael Hede P11
Jonas Kullander P11
Simon Ahlgren P11
Ludwig Ahlgren-Shafiq P10
Adrian Cedervind P10
Alexander Stålhandske P13
Benjamin Stålhandske P10
Johan Forsberg H4, H5
Oscar Perman HÖ
Oskar Hildebrand HÖ
David Lundeteg HÖ
Isak Eliasson HÖ
 
Rekordspelen4-5 Oktober:
Pontus Johansson HJ20
Oscar Perman HJ17, HJ20
Sarah Marie Horgen DJ17, DSE, F15, DJ20
Nora Bagner Nilsen DJ17, DSE, F15, DJ20
Agnes Kiirikki DS1, DJ20
 
Halmstad Masters 6-7 September:
Oscar Perman HJ17
 
Växjö GP 22-24 Augusti:
Agnes Kiirikki DE
Uppdaterad: 07 NOV 2017 11:03 Skribent: Per Hagberg

Sponsring

CBTK Facebook

 
Ange alt-text här. 

Kontaktinformation Föreningen

Carlstads BTK
Box 4097
650 04 KARLSTAD
This is a mailto link
Riksidrottsforbundet

Postadress:
Carlstads BTK - Bordtennis
Box 4097
65004 Karlstad

Kontakt:
Tel: +46706479924
E-post: This is a mailto link

Se all info