Hoppa till sidans innehåll

Grattis till våra DM-medaljörer!

09 NOV 2008 11:35
Stort grattis till alla våra DM-medaljörer under lördag och söndag, se resultatlistan...
  • Uppdaterad: 10 NOV 2008 20:42

På grund av resa  kommer här endast en sammanställning av placeringarna och matchresultatet för CBTK's del.

Resultat DM bordtennis 2008

 

Herrar 3

2;Martin Persson, Carlstads BTK

Final;Martin Nilsson - Martin Persson;11-7, 13-11, 11-2

Semi;Martin Persson - Mikael Wiman;11-4, 11-6, 11-9

1/4;Martin Persson - Håkan Eriksson;11-8, 11-6, 5-11, 11-5

 

Herrdubbel

1;Simon Arvidsson/David Lundeteg, Carlstads BTK

Final;Arvidsson/Lundeteg - Karlsson/Nilsson;11-6, 11-5, 11-9

Semi;Arvidsson/Lundeteg - Callin/Johansson;11-4, 8-11, 11-3, 11-4

 

Herrjunior 17

3;Martin Johansson, Carlstads BTK

5;Martin Henningsson, Carlstads BTK

Semi;Pontus Rööse - Martin Johansson;11-6, 11-7, 11-2

1/4;Pontus Rööse - Martin Henningsson;11-6, 11-4, 11-5

 

Herrjunior dubbel 20

1;Tobias Bergman/Tobias Nilsson, Carlstads BTK/Storfors BTK

3;Martin Henningsson/Sebastian Wahlund, Carlstads BTK

Final;Bergman/Nilsson - Pohjolainen/Rööse;10-12, 11-9, 11-6, 11-6

Semi;Pohjolainen/Rööse - Henningsson/Wahlund;11-4, 11-6, 11-6

 

Herrsingel

1;Simon Arvidsson, Carlstads BTK

2;Tobias Bergman, Carlstads BTK

3;David Lundeteg, Carlstads BTK

5;Martin Johansson, Carlstads BTK

9;Robin Harrysson, Carlstads BTK

9;Martin Persson, Carlstads BTK

Final;Simon Arvidsson - Tobias Bergman;2-11, 11-5, 11-7, 11-9, 8-11, 10-12, 11-7

Semi;Simon Arvidsson - David Lundeteg;14-12, 11-6, 11-5, 11-6

Semi;Tobias Bergman - Pontus Rööse;11-7, 8-11, 11-8, 14-12, 11-8

1/4;Simon Arvidsson - Martin Nilsson;11-7, 11-4, 11-5

1/4;Tobias Bergman - Stefan Karlsson;11-8, 11-3, 11-9

1/4;David Lundeteg - Martin Johansson;11-3, 11-6, 11-3

1/8;Pontus Rööse - Robin Harrysson;11-4, 11-6, 11-5

1/8;Martin Nilsson - Martin Persson;11-9, 9-11, 11-3, 6-11, 12-10

 

Pojkar 11

1;Oscar Perman, Carlstads BTK

3;Isac Köpman, Carlstads BTK

5;Alfred Kindberg, Carlstads BTK

Final;Oscar Perman - Arvid Svensson;11-6, 11-5, 12-10

Semi;Oscar Perman - Oskar Olsson;11-6, 11-3, 11-3

Semi;Arvid Svensson - Isac Köpman;11-2, 11-7, 11-5

1/4;Oscar Perman - Henning Reinoldsson;11-6, 11-4, 11-7

1/4;Oskar Olsson vann på WO mot Alfred Kindberg

1/4;Isac Köpman - Jakob Häger;11-6, 9-11, 11-9, 11-8

 

Pojkar 12

1;Isak Eliasson, Carlstads BTK

3;Oscar Perman, Carlstads BTK

5;Pontus Bucht, Carlstads BTK

9;Mathias Ohlsson, Carlstads BTK

9;Christian Wahlund, Carlstads BTK

9;Lukas Nyström, Carlstads BTK

Final;Isak Eliasson - Lukas Carlen-Bäckström;5-11, 11-4, 11-8, 11-9

Semi;Isak Eliasson - Tobias Englund;11-3, 11-9, 11-3

Semi;Lukas Carlen-Bäckström - Oscar Perman;11-3, 11-8, 5-11, 13-15, 11-8

1/4;Isak Eliasson - Viktor Kihlström;11-6, 11-7, 11-3

1/4;Lukas Carlen-Bäckström - Pontus Bucht;11-7, 11-8, 8-11, 11-6

1/4;Oscar Perman - Joakim Sundberg;12-10, 11-6, 12-10

1/8;Tobias Englund - Mathias Ohlsson;11-5, 11-8, 7-11, 12-10

1/8;Oscar Perman - Arvid Svensson;11-9, 11-2, 11-8

1/8;Pontus Bucht - Christian Wahlund;11-4, 11-6, 8-11, 11-7

1/8;Joakim Sundberg - Lukas Nyström;10-12, 11-6, 11-4, 1-11, 11-8

 

Pojkar 14

1;Oskar Hildebrand, Carlstads BTK

3;Isak Eliasson, Carlstads BTK

5;Mathias Ohlsson, Carlstads BTK

5;Pontus Bucht, Carlstads BTK

5;Sebastian Wahlund, Carlstads BTK

Final;Oskar Hildebrand - Robert Gustafsson;11-4, 11-5, 11-7

Semi;Oskar Hildebrand - Marcus Olsson;11-6, 5-11, 11-7, 12-10

Semi;Robert Gustafsson - Isak Eliasson;11-3, 11-6, 7-11, 11-8

1/4;Oskar Hildebrand - Lukas Carlen-Bäckström;11-5, 11-7, 11-3

1/4;Robert Gustafsson - Mathias Ohlsson;11-7, 11-9, 13-11

1/4;Marcus Olsson - Pontus Bucht;11-5, 11-8, 11-8

1/4;Isak Eliasson - Sebastian Wahlund;11-9, 11-8, 11-9

 

Pojkar 15

5;Adi Zuzic, Carlstads BTK

5;Martin Henningsson, Carlstads BTK

9;Sebastian Wahlund, Carlstads BTK

1/4;Adam Gustafsson - Adi Zuzic;11-6, 11-3, 11-6

1/4;David Kron - Martin Henningsson;11-5, 11-6, 11-5

1/8;Adi Zuzic - Sebastian Wahlund;8-11, 11-7, 11-6, 13-11

1/8;Martin Henningsson - Tim Öberg;11-9, 11-9, 11-8

 

Mixeddubbel

1;Simon Arvidsson/Josefin Hulth, Carlstads BTK/Storfors BTK

2;David Lundeteg/Anna Bergquist, Carlstads BTK/Storfors BTK

3;Lars-Göran Sundman/Alexandra Sinkkonen, Carlstads BTK

3;Tobias Bergman/Linnea Wallqvist, Carlstads BTK

Final;Arvidsson/Hulth - Lundeteg/Bergquist;11-5, 12-14, 12-10, 11-9

Semi;Arvidsson/Hulth - Sundman/Sinkkonen;11-7, 7-11, 11-6, 11-6

Semi;Lundeteg/Bergquist - Bergman/Wallqvist;11-9, 12-10, 11-5

 

Damsingel

3;Sandra Andersson, Carlstads BTK

4;Linnea Wallqvist, Carlstads BTK

5;Alexandra Sinkkonen, Carlstads BTK

 

Flickor 14

3;Alexandra Sinkkonen, Carlstads BTK

 

Flickor 15

2;Alexandra Sinkkonen, Carlstads BTK

 

Herrjunior 20

1;Tobias Bergman, Carlstads BTK

3;Robin Harrysson, Carlstads BTK

Mvh /O.P 
Skribent: Ola Perman

Sponsring

CBTK Facebook

 
Ange alt-text här. 

Kontaktinformation Föreningen

Carlstads BTK
Box 4097
650 04 KARLSTAD
This is a mailto link
Riksidrottsforbundet

Postadress:
Carlstads BTK - Bordtennis
Box 4097
65004 Karlstad

Kontakt:
Tel: +46722012070
E-post: This is a mailto link

Se all info