Hoppa till sidans innehåll

Vasarittens segrare


2018

CEI1*80 km Hanna Martinsson, King Peak, Dalarnas DRF, 04:35:10 17,4 km/h

50 kmT Selina Andersson Kjellberg, Sadiki el Moniet, Alsenbygdens K&RK, 03:21:37 14,9 km/h

50 km CR 7 startande – alla godkända

2017

80 kmT Elanor Mowbray-Jones Mr Popgun Mälardalens Distansrf 05:21:36 14,9 km/h
50 kmT  Görel Hahne Starlight Sörmons RK 02:57:41 16,9 km/h

50 km CR 5 startande – alla godkända

20 km PP 8 startande – alla godkända

2016 Inställt

2015 Inställt

2014 

80kmT Therese Tillbom Rönningens Kör och Ridklubb Aja Hirani ox
04:36:14 17,00 km/h
50kmT Sabina Svedare Mälardalens Distansryttarförening Nazira 03:09:21 16,00 km/h

48 km CR 17 startande - 15 godkända

2013

80 km T  Hanna Martinsson, Shajfaklaan ox, Dalarnas DRF 05:14:41 15,3 km/h

50 km Sarah Fredriksson, Enterprize ox,

Värmlands Distansryttare 03:28:48 14,4 km/h

48 km CR 12 startande - 11 godkända

18 km PP 1 startande - godkänd

2012

80km Carina Nääs, PSL Parad ox, Östersund-Frösö 04:54:19 16,3 km/h

50 km Thereze Tilbom, Aja Hirani ox,  Rönningens K&RK 03:07:04 16,0 km/h

47 km CR 12 startande – alla godkända

2011

86km  Anita Oldenburg, Mitzawi ox, Drevinge RS 05:05:49, 16,9 km/h

50 km Caroline Pont, Nariaat ox, Värmlands distansryttare, 03:24:33, 15,5 km/h

50 kmT Folksam Cup Malin Eriksson. Willy Wonka, Värmlands Distansryttare, 04:24:27 12 km/h

50 km CR 7 startande - 5 godkända

19 km PP 6 startande - 5 godkända

2010

86 kmT Lene Hammeren, Wilma ox, Norge, 06:03:12, 14,2 km/h

50 kmT Sarah Fredriksson, Elizt ox, Värmlands Distansryttare, 03:44:28, 14.2 km/h

50 kmT Folksam Cup, Anna Jansson, Sunrose Lady, Värmlands Distansryttare, 04:25:27 12 km/h

50 km CR 14 startande - 10 godkända

19 km PP 2 startande - båda godkända

2009

120 kmT Annelie Eriksson, Dahle ox, Dalarnas DRF, 07:26:09, 16,1 km/h

86 kmT Linnea Svedlund, Power, Dalarnas DRF, 05:55:23, 14,5 km/h

50 kmT Helena Sahlström, Niko, Bollnäs RS, 03:49:58, 13,8 km/h

2008

85kmT Annelie Eriksson, Dahle ox, Dalarnas DRF, 04:31:00, 18,8 km/h 

50 kmT Linnea Sandberg, Melby Nova, Falu RK, 03:25:55, 15,4 km/h

2007

8okmT Beatrice Öberg-Tillbom, Natallica ox

50kmT 

2006

80kmT Linnea Svedlund, Peola

50kmT 

2005

120kmT + 120 kmT YR Anneli Eriksson, Jade ox, DDRF 17,7 km/h 

80kmT

50kmT

2004

2003 Inställt

2002

2001

160 kmT Hanna Norin Dalarnas DRF, Markony ox 12.53.56

120 kmT Malin Lindenäs, Martyr ox 7.64.45

80 kmT Jim Lane GB, Radi ox 5.20.07

50 kmT Jens Ruthström Hot Dog 2.51.43

2000

160 kmT Anna-Lena Jansson, Aktiw ox 14.55.03

140 kmT ingen anmäld

120 kmT  Helene Theander och Eyd Zakhir 08.45.58

80 kmT Hanna Norin, Sarek ox 5.27.50

60 kmT Kjell Sundqvist Holiday 3.40.13

1999

1998

1997

124 kmT Cecilia Nilsson, Diavoeza oc, 9.01.37

81 kmT Hans Wallman, Coolingen 5.41.00

59 kmT Catharina Löfström, Belle Shafai 4.10.54

1996

80 kmT Anna Edin Cid ox 4.32.45

Lag-SM Skånsta ryttare Ingrid Boström, Anna Hellström, Ingrid Aldervik 14.14.43

61 kmT Elisabeth Carlsson Basirah Rose xx 4.11.20

1995

120 kmT Karin Gadde, Martin ox 

1994

85 kmT Josef Ljungqvist Dubbuc ox 5.29.10

60 kmT Jeanette Mathsson Mirabelle 4.28.15

1993 

196 kmT  (2-dagars) Gunilla Gunnarsson, Darwin Adel 

120 kmT Anna-Lena Jansson, Do it

83 kmT Maria Eklund-Hermansson, Royal Hunter 

1992

190 kmT (2-dagars) Gunilla Carlsson, Zorro Håbo 19.52.53

80 kmT Josef Ljungqvist Blue India SIBA 4.46.36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 22 JAN 2018 20:51 Skribent: Sarah Norberg

Postadress:
Dalarnas DRF - Ridsport
c/o Tina Gregori-Eriksson, Västanberg 26
79021 Bjursås

Kontakt:
Tel: 0703646541
E-post: This is a mailto link

Se all info

Sponsor

Sponsor

 Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

 Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor 

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Hight flyershorsetack

 

Sponsor 

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor 

Sponsor

Sponsor

 

Sponsor