Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2018


 

SERIESEGER

 

P/F 10 vann sin serie division 2 södra, i laget ingick 

Joel Aneljung, Jonathan Graf och Elliot Flodmark.

VINST FÖR TEO

Teo Lind vann Tretorn Opens P 12 B klass i Helsingborg efter finalvinst mot

Nils Levau Helsingborgs TK 2-6 6-3 7-5.

FINALRESULTAT HÖSTLOVSCUPEN

MINITENNIS 7-8

Charlie Flodmark- Tove Carlsson 7-5

MINITENNIS 9

 

Jonathan Graf- Gustav Lindqvist 10-5

FLICKSINGEL 14

Ella Friberg- Clara Häyhänen 6-3 6-3

POJKSINGEL 12

Noah Andréasson- Teo Lind 7-6 6-4

POJKAR/FLICKOR 8-9

Elliot Flodmark- Jonathan Graf 10-7

DUBBEL 15

Noah Andréasson/Teo Lind- Viggo Lidberg/Axel Friberg 6-2 6-1

POJKAR/FLICKOR 11

 

Victor Lind- Anna Gunnarsson 6-3 6-1

DUBBEL 10

Jonathan Graf/Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson/Gustav Lindqvist 10-8

POJKSINGEL 14

 

Teo Lind- Noah Andréasson 2-6 6-0 10-5

FLICKOR 8-9

 

Tove Carlsson- Alice Karlsson 10-9

ALLSVENSKAN/DIVISION 1

Segrare: Noah Andréasson

LAGTURNERING

 

SEGRARE: Milo Brynolfsson, Viggo Lidberg,Algot Flodmark, Alice Karlsson och Jonathan Graf

FINALRESULTAT PADEL KM

HERRAR

Tobias Hansson/Jim Ternander- Björn Christoffersson/Daniel Ask 6-3

MOTION

Tommy Pettersson/ Bengt Arne Bergqvist- Jan Jöelaid/Ingemar Nittborn 6-1

DAMER

Clara Häyhänen/Inez Christoffersson- Anna Gustafsson/Lena Gunnarsson 6-3

MIXED

 

Peter/Vendela Sandersson- Björn/Inez Christoffersson 6-2

FINALRESULTAT SENIOR KM

DAMSINGEL

Marie Lindqvist- Maria Svensson 6-1 6-3.

DAMDUBBEL

Anna Thuresson/Maria Svensson- Marie Lindqvist/Linda Johansson 7-6 6-4

HERRDUBBEL

Ludvig Strömvall/Richard Jöelaid- Anders Gustavsson/Jan Jöelaid 4-6 6-3 10-7

GENERATIONSDUBBEL

Patrik/Albert Alperud- Lasse Meldo/Noel Svenningsson 6-1 7-5

GENERATONSDUBBEL B

Marie/Gustav Lindqvist- Maria Svensson/Alice Karlsson 6-1 6-1

MIXED

Maria Svensson/Anders Karlsson- Patrik/Åsa Alperud 6-2 6-3

 

FINALRESULTAT JUNIOR KM 

POJKSINGEL 16

Eric Jacobsson- Filiph Hansson 6-1

POJKSINGEL 14

Noah Andréasson- Albert Alperud 6-3 6-4

POJKSINGEL 12

 

Teo Lind- Noah Andréasson 6-2 2-6 10-5

POJKSINGEL 10

 

Victor Lind- Elliot Flodmark 6-3 6-2

POJKSINGEL 9 

 

Elliot Flodmark- Gustav Lindqvist  20-8

FLICKSINGEL 14

 

Clara Häyhänen- Ella Friberg 6-2 6-1

 

FLICKSINGEL 12

Anna Gunnarsson- Irma Cleverup 6-1 6-4

FLICKSINGEL 9

Alice Karlsson- Joline Ternander 6-3 6-3

POJKDUBBEL 16

Eric Jacobsson/Fliph Hansson- Richard Jöelaid/ Jacob Fondland Andersson (ej spelad)

POJKDUBBEL 14

Segrare Teo Lind/Noah Andréasson

FLICKDUBBEL 14

 

Inez Christoffersson/Ella Friberg- Clara Häyhänen/Tilda Brodén

DUBBEL 11

 

Victor Lind/Anna Gunnarsson- Luna Lenjeson/Irma Cleverup 6-1

DUBBEL 10

 

Felix Carlsson/August Svenningsson- Elliot Flodmark/Jonathan Graf 20-19

MINITENNIS 14

Teo Lind- Ella Friberg 10-4

MINITENNIS 12

Teo Lind- Victor Lind  7-2

MINITENNIS 10

 

Victor Lind- Jonathan Graf 7-3

MINITENNIS FLICKOR 9

 

Alice Karlsson- Joline Ternander 20-16

 

Axel klar för Båstad

 

I helgen spelades kvalet till Elite hotels next generation cup (Kalle Anka Cup)
Axel Eriksson vann kvalet  till Elite hotels next generation cup (Kalle Anka Cup) för 15 åringaroch kommer därmed få representera Tennis Väst i Sverigefinalerna i Båstad under sommaren. Detta är andra gången som Axel lyckas kvalificera sig till slutspelet. Stort grattis och lycka till i Båstad.

SERIESEGER UTOMHUS 

Christopher Sahlin , August Svenningsson och Victor Lind vann

sin serie P/F 10 division 2 södra!

Även vårat P 12 lag vann sin serie division 2 södra, i det laget ingick

Noah Andréasson, Kevin Almenfors och Viggo Lidberg.

 

FRAMGÅNGAR I VETLANDA

I Vetlanda open gick Axel Eriksson ända till final i herrsingelklassen, i jämn final föll han mot

Stefan Zoric Båsta Tennis 3-6 6-7, finalplatsen följdes upp med seger i mixedklassen

tillsammans med Evelina Sandersson efter finalvinst mot Celebic/Cederlund Eksjö 6-3 6-0.

 

Teo Lind vann pojksingel 13 C i Vänersborg (påskslaget) efter att ha vunnit sina matcher

komfortabelt!

FINALRESULTAT INOMHUS KM

HERRSINGEL A

Magnus Warneryd- Ulf Lundberg 3-1 i set.

HERRSINGEL B

Richard Jöelaid- Linus Andersson 7-5 6-4

DUBBEL

Magnus Warneryd/Patrik Alperud- Anders Gustavsson/nders Pettersson 10-4 14-12

GENERATIONSDUBBEL A

Patrik/Albert Alperud- Lasse Meldo/Noel Svenningsson 10-7

GENERATIONSDUBBEL B


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marie/Gustav Lindqvist- Åsa/Alva Alperud 7-4

 

DAMSINGEL

Marie Lindqvist- Anna Thuresson 6-4 6-1

SEGER FÖR NOAH

När Centiro Cup avgjordes i Sandared vann Noah Andréasson pojksingel 13 C

efter finalvinst mot Julian Strandell Sandareds TK 6-1 6-1.

SPORTLOVSCUPEN

FINALRESULTAT

POJKSINGEL 13

Noah Andréasson- Axel Friberg 6-2 6-1

FLICKSINGEL 13

Ella Friberg- Inez Christoffersson 7-6 7-5

POJKDUBBEL 13

Noah Andréasson/Edvin Lindh- Axel Friberg/Noel Svenningsson 6-1 6-3

FLICKDUBBEL 13

 

 

Joel Karlsson- Joel Aneljung 6-1 6-3

FLICKSINGEL 11

Irma Cleverup- Anna Gunnarsson 6-2 5-7 7-6

DUBBEL 11

Elliot Flodmark/Jonathan Graf- Irma Cleverup/Luna Lenjesson 6-4 4-6 7-6

POJKAR/FLICKOR 9 FÖRENKLADE REGLER

Elliot Flodmarkg- Jonathan Graf 20-16

MINITENNIS 9

Jonathan Graf- Elliot Flodmark 20-16

MINITENNIS 7-8

Tove Carlsson- Benjamin Lingman 10-8

ALLSVENSKAN/DIVISION 1

SEGRARE: Noah Andréasson

LAGTURNERING TJUGOETTAN

SEGRARE: Noah Andréasson, Edvin Lindh, Anna Gunnarsson, Teus Gillqvist

och Jonathan Graf.

VINST I BRAVIDA

Axel Eriksson vann 16 års klassen i Bravida Borås tennisvecka efter att

i finalen besegrat Johan Gidefjord GLTK med 6-1 6-3. 

FINALPLATS FÖR TEO

När Bravida Borås tennisvecka avgjordes gick Teo Lind till final i pojksingel 12 B,

finalmatchen blev en rysare mot Anton Clarebrink Elfsborgs Tennis 1-6 6-4 10-12, i

samma tävling gick Noah Andréasson till semifinal.

SEGER FÖR JÖELAID

 Jan och Richard Jöelaid vann kullingslagets generationsklass efter

finalseger mot Henric och Rebecca Nyman med 6-1 6-1.

VINSTER I TYGRIKESSPELEN

När tygrikesspelen avgjordes i Kinna blev det storslam för Axel Eriksson.

Han vann sin 15 årsklass efter finalvinst mot Zakarias Dredmar/Rosén Falkenbergs TK 6-1 6-2,

han följde upp segern med att även vinna herrklassen mot Lukas Kristiansson i finalen

från Söndrums TK med 6-2 6-2.

MASTERSVINST FÖR AXEL

 

Västtourens masters slutspel avgjordes i Vänersborg.

I klassen för 15 åringar vann DTK:s Axel Eriksson slutspelet efter att i

finalen besegrat Nadeem Kanani  Trollhättans TK med 6-1 6-4.

 

 

 

 

Uppdaterad: 03 OKT 2018 14:30 Skribent: Tobias Hansson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Dalsjöfors TK - Tennis
Bollvägen 12
51634 Dalsjöfors

Kontakt:
Tel: 033271140
Fax: 033271140
E-post: This is a mailto link

Se all info