Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2019 , anmälan tävlingar


TÄVLINGSRESULTAT 2019

HÖSTLOVSCUPEN

FINALRESULTAT:

Pojkar/Flickor 14

 Axel Friberg- Anna Gunnarsson 7-5 6-3

MINITENNIS

Wille Jardving- Alfred Flodmark 7-6

POJKSINGEL 10

 Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson 6-4 6-4

FLICKSINGEL 10

 Alice Karlsson- Natalie Brandt 7-6

POJKSINGEL 12

 Jonathan Graf- Gustav Lindqvist 4-6 6-2 6-4

FLICKDUBBEL 10

Alice Karlsson/Natalie Brandt- Tove Carlsson/Tyra Lidberg 20-19

POJKDUBBEL 10

Teus Gillqvist- Milo Brynolfsson/Gustav Lindqvist 6-3

POJKAR/FLICKOR 8-9 ÅR FÖRENKLADE REGLER

Charlie Flodmark- Melker Pham/Hill 10-3

POJKDUBBEL 12

Elliot Flodmark/Jonathan Graf- Gustav Lindqvist/Milo Brynolfsson 6-2

DUBBEL 14

 Anna Gunnarsson/Clara Häyhänen- Inez Christoffersson/Ella Friberg 6-2

ALLSVENSKAR /DIVISION 1

Segrare: Elliot Flodmark

LAGTURNERING

August Svenningsson/Milo Brynolfsson-Felix Carlsson/Gustav Lindqvist 20-17

 

SENIOR KM UTOMHUS

DAMSINGEL

Maria Svensson- Clara Häyhänen 5-7 6-4 10-8

DAMDUBBEL

Maria Svensson/Anna Thuresson- Marie Lindqvist/Linda Johansson 6-3 7-6

GENERATIONSDUBBEL A

Marie/Gustav Lindqvist- Pernilla/Felix Carlsson 6-2 6-2

GENERATIONSDUBBEL B

Marie/Olle Lindqvist- Pernilla7Tove Carlsson 6-1 6-2

PADEL KM

HERRAR

Tobias Hansson/Jim Ternander- Daniel Ask/Christian Jörblad  5-7 7-5 10-6

DAMER

Jessica/Vendela Sandersson- Marie Lindqvist/Anna Gustafsson 6-0 6-0

MIXED

Peter/Vendela Sandersson- Tobias Bohman/Johanna Magnusson 6-1 6-3

HERRAR B

Lars-Erik Rolfsson/Mikael Carlsson- Jan Jöelaid/Pierre Friman 6-2 6-4

JUNIOR KM UTOMHUS

14 ÅRINGAR

Noah Andréasson- Anna Gunnarsson 6-1 6-1

POJKSINGEL10

Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson 6-4 3-6 10-8

FLICKSINGEL 12

Anna Gunnarsson- Alice Karlsson 6-0 6-0

POJKSINGEL 12

Elliot Flodmark- Jonathan Graf 6-0 6-7 10-8

FLICKSINGEL 10

Alice Karlsson- Tove Carlsson 6-1

FÖRENKLADE REGLER 7-9

Theo Löfqvist- Charlie Flodmark 10-2

MINITENNIS 14

Noah Andréasson.- Noel Svenningsson 6-1 6-2

MINITENNIS 10

Jonathan Graf- Elliot Flodmark 12-10

MINITENNIS 7-9

Charlie Flodmark- Theo Löfqvist 10-3

DUBBEL 14

Noah Andréasson/Noel Svenningsson- Ella Friberg/Inez Christoffersson 6-0 6-0

DUBBEL 11

Jonathan Graf/Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson/Gustav Lindqvist 6-1 7-6

PADEL

11 ÅR

Elliot Flodmark/Jonathan Graf- Gustav Lindqvist/Milo Brynolfsson 6-5

SENIOR KM INOMHUS

HERRSINGEL A

Jan Jöelaid- Richard Jöelaid 6-2 6-2

HERRDUBBEL
Jan/Richard Jöelaid- Magnus Warneryd/Per Bjälkander 6-1 6-1
DAMDUBBEL
Inez Christoffersson/Ella Friberg- Maria Svensson/Anna Thuresson 2-1 i set
GENERATIONSDUBBEL A
Lasse Meldo/Noel Svenningsson- Marie/Gustav Lindqvist 
6-1 2-1 (uppgivet)
GENERATIONSDUBBEL B
Marie/Olle Lindqivst- Pernilla/Tove Carlsson 6-2 6-3

 

FINALRESULTAT SPORTLOVSCUPEN

MINITENNIS 7-8 ÅR

Charlie Flodmark- Emil Lundmark 10-4

MINITENNIS FLICKOR 9 ÅR

 

Tove Carlsson-Vera Rydberg 10-4

 LAGTURNERING

Segrare: August Svenningsson/Elliot Flodmark

POJKSINGEL 13

 

Kevin Almenfors- Rasmus Ghaoui 20-15

DUBBEL 13

 

Joel Karlsson/Rasmus Ghaoui- Luna Lenjesson/Daniel Wikensten 6-2 7-5

POJKSINGEL 15

 

Teo Lind- Kevin Almenfors 6-0 6-2

FLICKSINGEL 16

 

Ella Friberg- Jenny Sjöqvist 7-6 6-3

DUBBEL 15

Axel Friberg/Teo Lind- Ella Friberg/Clara Häyhänen  7-6 6-4

POJKSINGEL 11

 

Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson 6-3 6-3

FÖRENKLADE REGELER 8-10 ÅR

 

Gustav Lysell- Tove Carlsson 7-6

DUBBEL 11

Elliot Flodmark/Jonathan Graf- Milo Brynolfsson/Gustav Lindqvist 4-6 6-3 7-5

DTK FRAMGÅNGAR I KULLINGSLAGET

 

När kullingslaget i Vårgårda avgjordes gick två DTK:are till final i  klassen pojkar 13 B. 

Teo Lind besegrade Noah Andrèasson i finalen med 6-2 6-2. 

Uppdaterad: 14 JAN 2019 09:31 Skribent: Tobias Hansson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Dalsjöfors TK - Tennis
Bollvägen 12
51634 Dalsjöfors

Kontakt:
Tel: 033271140
Fax: 033271140
E-post: This is a mailto link

Se all info