Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2020


 

FINALRESULTAT HÖSTLOVSCUPEN

MINITENNIS 8 ÅR

Otto Strand- Matteo Kullberg 7-6

MINITENNIS 9 ÅR

Theo Löfqvist- Jens Wändemark 10-9

POJKSINGEL 10

Theo Löfqvist- Charlie Flodmark 7-5

POJKSINGEL 12

Elliot Flodmark- Jonathan Graf 6-3

FLICKSINGEL 12

Natalie Brandt. Tove Carlsson 6-1

POJKDUBBEL 12

Elliot Flodmark/Jonathan Graf- August Svenningsson/Nils Andrén 6-1

FLICKDUBBEL 12

Natali Brandt/Ida Ankarloo- Tove Carlsson/Tyra Lidberg 6-3

POJKDUBBEL 10

Theo Löfqvist/Jens Wändemark- Charlie Flodmark/Alfred Flodmark 7-

FÖRENKLADE REGLER 9 ÅR

Samuel Roos- Matteo Kullberg 20-13

ALLSVENSKAN/DIV 1

Segrare: Elliot Flodmark

LAGTURNERING

Segrare: August Svenningsson, Nils Andrén. Elton Gillqvist, Wille Jardving och Olle Lindqvist

 

FINALRESULTAT PADEL KM

Herrar

Oskar Andersson/Pontus Erlandsson 6-3 1-6 10-7

Damer

Jessica Sandersson/Hanna Löfgren-Marie Lindqvist/Malin Vingren 6-2 6-1

Mixed

Oskar Andersson/ Emmy Carlsson- Ulrik/Louise Torstensson 6-4 2-6 10-6

MOTIONSKLASS

Lars-Erik Rolfsson/Mikael Carlsson- Jessica/Vendela Sandersson 6-0 6-0

FINALRESULTAT SENIOR KM UTOMHUS

Herrsingel A

Richard Jöelaid- Noah Andréasson 6-4 1-6 11-9

Damsingel

Marie Lindqvist- Maria Svensson 6-4 6-3

Herrdubbel

Jan Jöelaid/Alexander Jöelaid- Richard Jöelaid/ Ludvig Strömvall 6-2 6-2

Damdubbel

Ella Friberg/ Inez Christoffersson- Anna Thuresson/Maria Svensson 6-2 6-2

Generationsdubbel A

Anders/Alice Karlsson- Jennie/ Teus Gillqvist 6-4 6-3

Generationsdubbel B

Marie/Olle Lindqvist- Jennie/ Elton Gillqvist 6-4 6-2

 

 

FINALRESULTAT JUNIOR KM

Pojksingel 10

Theo Löfqvist- Charlie Flodmark6-7 6-3 6-2

Pojksingel 12

Jonathan Graf- Elliot Flodmark 6-4 7-5

Flicksingel 12

Natalie Brandt- Alice Karlsson 6-3

Pojkdubbel 12

Jonathan Graf/Elliot Flodmark- Teus Gillqvist/August Svenningsson 6-2 6-1

Pojkdubbel 10

Theo Löfqvist/Jens Wändemark- Alfred Flodmark/Charlie Flodmark 6-3

Pojksingel 9 förenklade regeler

Alfred Flodmark- Olle Lindqvist 20-19

Minitennis Pojkar 10

Theo Löfqvist- Charlie Flodmark 10-6

Padel 15

 Edvin Lindh/Neo Persson- Noel Svenningsson/Axel Friberg 7-5 5-7 7-5

Padel 12

 Elliot Flodmark/Jonathan Graf- Gustav Lindqvist/Elliot Granath 6-2

Padel 10

 Theo Löfqvist/Jens Wändemark- Olle Lindqvist/Oliver Granath 6-2

FINALRESULTAT SENIOR KM INOMHUS

Herrsingel A

Arash Shirmohammad- Richard Jöelaid 7-6 5-7 10-7

Herrdubbel

Richard Jöelaid/Ludvig Strömvall- Jan Jöelaid/Ingemar Nittborn 6-4 6-2

Damsingel

Anna Thuresson- Maria Svensson 6-3 3-6 10-6

Damdubbel

Ida Dolk/ Marie Lindqvist- Anna Thuresson/Maria Svensson 6-4 6-4

Generationsdubbel A

Daniel Flodmark/Elliot Flodmark- Marcus Cleverup/Milo Brynolfsson 6-0 6-4

Generationsdubbel B

Daniel Flodmark/ Charlie Flodmark- Marie Lindqvist/Olle Lindqvist 6-1 6-4

SERIESEGER

Vårat P 14 lag vann sin division två serie, i laget spelade

Noah Andréasson, Teo Lind och Kevin Almenfors som saknas på bilden

SPORTLOVSCUPEN

FINALRESULTAT

MINITENNIS 7-8 ÅR

Ivar Hellsten Charlie Bylin 10-8

MINITENNIS 9 ÅR

Jens Wändemark- Theo Löfqvist  10-8

FLICKDUBBEL 11

Natalie Brandt/Tyra Lidberg-

Tove Carlsson/Joline Ternander 6-1 6-3

POJKDUBBEL 11

Jonathan Graf/Elliot Flodmark-

Gustav Lindqvist/Milo Brynolfsson 7-6 7-5

POJKSINGEL 15

Axel Friberg- Kevin Almenfors 6-4

FLICKSINGEL 11

Tove Carlsson- Natalie Brandt 7-5

FÖRENKLADE REGLER 10 ÅR

Charlie Flodmark- Theo Löfqvist 10-9

POJKSINGEL 13

Elliot Flodmark- Jonathan Graf 7-5

POJKSINGEL 11

Elliot Flodmark- Milo Brynolfsson 6-3 6-4

ALLSVENSKAN/DIVISION 1

SEGRARE: Elliot Flodmark

LAGTURNERING

SEGRARE: Samuel Roos, Jonathan Graf, Olle Lindqvistt

TREDJEPLATS FÖR NOAH

Noah Andréasson gick till semfinal för 14 åringar när

Bravida Borås tennisvecka avgjordes.

Uppdaterad: 02 JAN 2020 11:41 Skribent: Tobias Hansson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Dalsjöfors TK - Tennis
Bollvägen 12
51634 Dalsjöfors

Kontakt:
Tel: 033271140
Fax: 033271140
E-post: This is a mailto link

Se all info