Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


2017/2018

Roslagstrofén, A-tävling 2-3/12

Lovisa Aav 70,71 poäng PB ,plac 5/23

Västeråspiruetten, stjärntävling 26/11

Ungdom B15.2

Elisabeth Almgård, plac. 3

Minior B

Natalia Radojevic

 Hammarötrofén 11-12/11

Ungdom B15.2

Ida Karlsson, plac. 2

Elisabet Almgård, plac 6

Sandra Dyplin, plac. 11

Ungdom 15A

Lovisa Aav,plac 2

Junior B:2

Myra Almén, plac. 3

Isstjärnan 22/10

Ungdom B15:2

Ida Karlsson, placering 2 av 6

Junior B:2

Myra Almén, placering 3 av 4

Borlängetrofén 7-8/10, A-tävling

Ungdom 15A

Lovisa Aav, plac. 5 av 17

Junior A

Tove Karlsson, plac. 20 av 31

Indus, A-tävling i Stenungsund

Ungdom 15A

Lovisa Aav , 65,92 PB. Plac 5 av 19

Junior A

Tove Karlsson, 76,42. Plac. 11 av 20

 

2016/2017

Oxen Cup 18-19/2

Novice A 15 - Girls, Final Result

7 Tove Karlsson Eskilstuna Idrottsklubb 59,45  4  13

8 Lovisa Aav Eskilstuna Idrottsklubb 59,14   9  11

Enköpingsskäret 11/2 

Ungdom 13:1 Stjärnklass

Alwa Wahlqvist 1:a

Natalie Carlsson 6:a

Linnécupen 11-12/2

Ungdom 13B

Ida Carlsson 2:a (23,73)

Junior B:2 Damer

Myra Almén 5:a (25,09 PB)

Matilda Öhling 20:e (19,02)

Borlängekristallen 4-5/2  2017

Junior B2

Myra 3.a (23.82)

Matilda 11:a (17.92)

Ungdom B15 :2

Sandra 8;a (21.20)

Ungdom B13

Ida 1:a (27.03)

Elisabet 6:a (21.62)

Ungdom 15 A (Free skating)

Lovisa Aav 4:a (34.55)

 

UPPSALA DM A-TÄVLING 28-29 JAN

Tove Karlsson 4:a  (67,07)

Lovisa Aav  7:a  (61,54)

Backaskäret 2017

Ungdom 13 1 Stjärnklass

Alwa Wahlqvist 1:a

Natalie Carlsson 3:a

Ungdom 15B:2

Sandra Dyplin 1:a

Junior B:2 Damer

Matilda Öhling 2:a

Myra Almén 3:a

Junior B2 Herrar

David Axelsson 1:a

 

A-serien: LKF-Trofén 14-15/1

Ungdom A15

Tove Karlsson 1:a (70.43)

Lovisa Aav DNS (sjukdom)

Läckötrofén 10-11/12

Ungdom A15

Tove Karlsson 1:a (67.41)

Junior B2

Matilda Öhling 4:a (19.59)

Solstapokalen 10-11/12

Ungdom A15

Lovisa Aav 9.a (55.08)

Sméskäret 26-27/11

Ungdom Stjärnklass 13-1 grupp 1

Alwa Wahlqvist 3:a

Natalie Carlsson 9.a

Ungdom B 13

Elisabeth Almgård och Ida Carlsson delad 1:a

Ungdom B15:2

Sandra Dyplin 1:a

Ungdom 15 A

Lovisa Aav 1.a

Tove Karlsson 2:a

Junior B:2 Damer

Matilda Öhling 1:a

Myra Almén 2.a

Junior B:2 Herrar

David Axelsson 1:a

 

Billingetrofén 29-30/10

Ungdom B13

Ida Karlsson 11:a

Ungdom B15:2

Sandra Dyplin 12:a

Junior B:2

Myra Almén 3.a

Matilda Öhling 5:a

Ungdom B15.1

Tove Karlsson 1.a

Borlängetrofén

Ungdom A15

Lovisa Aav 10:a (54.82)

Västeråstrofén 22-23/10

 Ungdom A15 

Lovisa Aav 12:a  (52,25)

Västeråspiruetten 22-23/10

Junior B:2

Matilda Öhling 2.a

Myra Almén 3.a

Ungdom B15:1

Tove Karlsson 4.a

 

Ungdom B13

Elisabeth Almgård 4.a

Ida karlsson 10:a

 

Kal och Ada 2016

Eskilstuna IK konståkning har inlett tävlingssäsongen. 

Det var Lovisa Aav, som denna säsong tävlar i klassen Ungdom A 15, som var i Göteborg och tävlade under den gångna helgen. Tävlingen ingår i A-serien och heter Kal och Ada 2016. 

Lovisa var själv lite missnöjd efter sitt korta program, men tog nya tag inför friåkningen. Där åkte hon ett näst intill perfekt program och satte sina dubbelhopp, svåra piruetter och steg. Det resulterade i en 6:eplats i friåkningen och Lovisa kunde därmed avancera till en niondeplats totalt i den tuffa konkurrensen.

 CATEGORY: Novice A 15 - Girls, Final Result

1 Ida Kron Landvetter Konståkningsklubb 71,24 3 1 

2 Ängla Selander Mörrums Konståkningsklubb 71,04 1 2 

3 Hilda Evertsson Mölndals Konståkningsklubb 67,02 2 3 

4 Johanna Ekman Mölndals Konståkningsklubb 59,37 7 4 

5 Vilma Björverud Mörrums Konståkningsklubb 56,88 4 7 

6 Filippa Ekman Mölndals Konståkningsklubb 55,88 5 8 

7 Signe Larsson Göteborgs Isdansklubb 54,98 6 9 

8 Ebba Ahlin Mörrums Konståkningsklubb 54,40 8 5 

9 Lovisa Aav Eskilstuna Idrottsklubb 51,75 10 6 

10 Emma Hedberg Mörrums Konståkningsklubb 44,72 9 10

 

Resultat från tävlingar 2015-2016

 

Under  helgen 19-20/3 har Eskilstuna IK:S konståkare tävlat sin sista tävling för säsongen.
   I Örebro var EIK:S yngsta åkare och tävlade i Lutzpiruetten. Bäst gick det för Alwa Wahliqvist i minior C8 samt Jana Vujadinovic i Minior C7. De tog nämligen silver båda två. Joanna Faraj tog också en pallplats i och med bronset i minior C11. Natalia Radojevic blev 4:a i minior C6 , liksom Natalie Carlson i miniorC3.
 
I Säfflepokalen tävlade åkarna i klassen junior B2. Izabela Stepanovski vann klassen efter sitt fina, fartfyllda åk. Myra Almén knep en åttondeplats och Matilda Öhling blev 14:e och Alice Meinke 15:e.
   I tävlingen Svea cup lyckades Tove Karlsson ta silver i ungdom B15:1. Lika bra gick det för Ida Karlsson i klassen ungdom B13 som också kom tvåa, slagen med endast två hundradelar. I samma klass blev Sandra Dyplin 6:a. Lisa Axelsson tävlade i klassen junior B1 och hon tog en fin fjärdeplats.
   Lovisa Aav var i Stockholm och tävlade i A-serien. Tävlingen hette Midwinter Trophy.  Där var det som vanligt stenhård konkurrens mellan flickorna i ungdom A13. Trots detta lyckade Lovisa bra och slutade 12:a efter ett mycket bra friprogram.

 

 

Solstapokalen 27-28/2

Ungdom A13 (10 deltagare)

6:a Lovisa Aav, 47,28

 

Lovisa låg på en 8:e plats efter det korta programmet. Efter ett fint friprogram avancerade Lovisa till en 6:e plats i den hårda konkurrensen.

 

Enköpingsskäret 13-14/2

Junior B2 (5 deltagare)
2:a Myra Almén
3:a Matilda Öhling
3:a Alice Meinke

Minior C3 (14 deltagare)
2:a Alwa Wahlqvist 

Ungdom B13 (5 deltagare)
1:a Sandra Dyplin
3:a Elisabet Almgård

Minior C4 (14 deltagare)

8:a Joanna Faraj

Minior C1 (12 deltagare)
7:a Natalia Radojevic 

 

Västeråskampen 6-7/2

 

Ungdom B15:1 (11 deltagare)

1:a Tove
6:a Linnéa

 

Junior B:1 (10 deltagare)

4:a Lisa

 

Junior B:2 (13 deltagare)

3:a Izabela
6:a Myra
7:a Martina
11:a Matilda

 

Ungdom B13 (20 deltagare)

5:a Ida
9:a Sandra
14:e Elisabet

 

Ungdom B15:2 (18 deltagare)

5:a Tilda

 

 

Istappen 30-31/1

Junior B:2 (10deltagare)

3:a Izabela Stepanovski
7:a Matilda Öhling
8:a Martina Stepanovski

 

Junior B:1 (19 deltagare)

Lisa Axelsson 16:e

 

Ungdom B13 (21 deltagare)
Ida Karlsson 7:a
Elisabet Almgård 9:a
Sandra Dyplin 15:e

 

Ungdom B15:1 (11 deltagare)
Tove Karlsson 2:a
Linnéa Westerdahl-Bergstén 4:a

 

Geflekristallen 23-24/1

Junior B:2  (8 deltagare)

3:a Myra Almén . 21,81 (PB)

4:a Matilda Öhling, 20,11 (PB)

 

Ungdom A13 ( 8 deltagare)

7:a Lovisa Aav 28.15

Junior B:1  (8 deltagare)

4:a Lisa Axelsson  47,42 (PB)

 

Ungdom B15:2 (17 deltagare)

12:a Tilda Brännberg Lindén 18,23

 

 

DM Svealands distrikten - Vinterhoppet

1 Isabelle Brandeborn Ö_Enköpings KK 74,64 1 1 2 Maja Jakobsson Halmstads KK 63,38 2 2 3 Sarah Rosvall Ö_Uppsala SK 58,85 4 4 4 Emelie Gustafson Ö_Uppsala Allmänna KK 58,76 5 3 5 Lisa Puukko Ö_Enköpings KK 57,62 3 5 6 Mathilda Johannesson N_Brinka Sandviken KK 53,02 9 6 7 Victoria Lunak V_Örebro KK 47,80 10 7 8 Lovisa Aav Ö_Eskilstuna IK 47,67 8 10 9 Embla Bergström Viggbyholms IK 46,99 7 11 10 Siri Wallberg Ö_Uppsala Allmänna KK 45,81 6 14 11 Helena Kuksa V_Örebro KK 45,44 12 8 12 Mimmi Östergren N_Gävle KK 45,16 11 9 13 Ellinor Eklund Ö_Uppsala SK 44,25 13 12 14 Maja Hibner-Wigh N_Gävle KK 42,22 14 13 15 Merle Demuth Tyringe KS 37,08

 

CCS Swedish formula, Borlänge  2015, A-tävling
Lovisa Aav: placering 13, poäng 50,90 (personligt rekord)
Mälartrofén 5/12.
Minior C3:
Natalia Radojevic 2:a 
Ungdom B13:  
Ida Karlsson 2:a
Sandra Dyplin 3
Elisabeth Almgård, 4:a
Junior B2
Myra Almén 4:a
Matilda Öhling 5:a
Alice Meinke  5:a

 

Alice fick  specialpris för en fin himmelspiruett.


 

 

 

Hammarötrofén:

Junior B:2:

Izabela 8, 22.01 p
Martina 12, 19.44 p
Matilda 18, 16.94 p

Ungdom B15:1:

Tove 2, 33.04 p

Junior B:1:

Lisa 6, 39.36 p

Ungdom B13:

Ida 5, 19.44 p
Sandra 7, 18.78 p

Ungdom B15:2:

Linnéa 1, 23.54 p
Tilda 5, 20.59 p

Tibrotrofén 24-25/10

Junior B2 - Ladies, Free Skating
Place Name Club TSS TES PCS Deduction Bonus
1 Matilda Andersson Borlänge KK 29,26 16,22 13,04 0 0
2 Emelie Karlsson Uddevalla KF 23,42 12,41 11,01 0 0
3 Amanda Rundqvist Nässjö Skridsko- och Konst 23,29 8,92 14,37 0 0
4 Amie Ahlm SK Tranan 21,02 9,15 12,37 0,5 0
5 Maria Garic Linköpings KF 20,47 10,04 10,93 0,5 0
6 Disa Jarl KK Lutz 20,14 9,65 10,49 0 0
7 Izabela Stepanovski Eskilstuna IK 19,05 8,04 11,51 0,5 0
8 Myra Almén Eskilstuna IK 18,73 8,23 10,50 0 0
9 Martina Stepanovski Eskilstuna IK 18,57 9,21 10,36 1 0
10 Matilda Öhling Eskilstuna IK 17,47 7,14 10,33 0 0
11 Hanna Turesson SK Tranan 15,71 6,85 9,86
Novice B 13 - Girls, Free Skating
DATE: 2015-10-24
Place Name Club TSS TES PCS Deduction Bonus
1 Dina Johansson Alingsås Konståkningsklubb 28,02 15,78 12,24 0 0
2 Tuva Hallberg Alingsås Konståkningsklubb 26,11 15,31 10,80 0 0
3 Daniella Tuovinen Skövde KK 25,87 13,01 12,86 0 0
4 Ellinor Eklund Uppsala SK 25,79 11,79 14,50 0,5 0
5 Sofie Strandby Tibro KK 22,50 12,04 10,46 0 0
6 Emma Elmgren Linköpings KF 22,16 12,32 10,34 0,5 0
7 Tindra Jedensjö Jönköpings SK 21,45 11,55 10,40 0,5 0
8 Tindra Erlandsson Kungsbacka KK 20,72 10,22 11,00 0,5 0
9 Alva Elfström Lidköpings KK 20,64 9,18 11,46 0 0
10 Clara Lunak Örebro KK 20,44 9,68 10,76 0 0
11 Alva Nilsson Konståkarna Borås 20,05 10,09 9,96 0 0
12 Andrea Mamo Tibro KK 19,83 11,07 9,26 0,5 0
13 My Södergren Tibro KK 19,46 9,50 11,46 1,5 0
14 Greta Karlsson Lidköpings KK 19,46 9,02 10,44 0 0
15 Ida Karlsson Eskilstuna IK 19,20 9,84 9,86 0,5 0
16 Annie Bergman Apladalens KK 18,85 9,51 9,84 0,5 0
17 Nova Landahl Lidköpings KK 18,66 7,86 10,80 0 0
18 Alva Olausson Uddevalla KF 18,53 8,69 9,84 0 0
19 Shamiram Kheiro Skövde KK 18,27 8,53 9,74 0 0
20 Evelina Emilsson Uddevalla KF 18,20 8,90 9,80 0,5 0
21 Tyra Larsson Skövde KK 17,11 7,95 9,16 0 0
22 Ella Johansson Tibro KK 17,10 9,04 9,06 1 0
23 Fanny Puhang Alingsås Konståkningsklubb 16,92 8,52 9,40 1 0
24 Elin Alm Lidköpings KK 16,86 8,22 8,64 0 0
25 Madelén Gräns Växjö KK 16,10 6,44 10,16 0,5 0
26 Emma Bergström Skövde KK 15,96 7,66 8,30 0 0
27 Amira Stening Alingsås Konståkningsklubb 15,51 6,55 9,46 0,5 0
28 Ingrid Wetterholm Konståkarna Borås 15,42 5,92 9,50 0 0
29 Amanda Sjöström Hammarö KK 14,34 6,28 9,06 1 0
30 Sophie Karlsson Mölndals KK 13,53 4,83 8,70 0 0
31 Lovisa Sandberg Konståkarna Borås 13,28 6,44 7,84 1 0
32 Alice Kornhag-Mårtensson Konståkarna Borås 13,00 5,50 7,50 0 0
 Novice B 15_1 - Girls, Free Skating
Place Name Club TSS TES PCS Deduction Bonus
1 Filippa Boström Örebro KK 30,82 15,52 15,30 0 0
2 Ramona Reinholdz Linköpings KF 28,86 16,92 11,94 0 0
3 Caroline Sandberg Uppsala SK 28,78 16,14 12,64 0 0
4 Johanna Ahl Kungsbacka KK 28,74 13,88 14,86 0 0
5 Anna Larsdotter Jönköpings SK 27,49 15,73 11,76 0 0
6 Anna Zaring Kungsbacka KK 27,36 14,00 13,36 0 0
7 Tove Karlsson Eskilstuna IK 26,89 13,49 14,40 1 0
8 Sofia Bergström Skövde KK 25,65 14,09 12,06 0,5 0
9 Maja Roininen-Byhlin Örebro KK 25,01 13,21 12,30 0,5 0
10 Ebba Sjögren Jönköpings SK 24,69 13,09 11,60 0 0
11 Pernilla Bergman Linköpings KF 24,67 11,77 12,90 0 0
12 Anna Crommert Tibro KK 23,87 13,27 11,10 0,5 0
13 Filippa Strandberg Uppsala SK 23,37 13,31 10,56 0,5 0
14 Fine Westberg Lidköpings KK 23,32 13,28 10,54 0,5 0
15 Ida Sivberg Växjö KK 23,11 12,85 10,26 0 0
16 Elin Håkansson Konståkarna Borås 21,03 12,43 10,10 1,5 0
17 Ellen Gadmar Linköpings KF 17,42 9,28 9,14 1 0
 Novice B 15_2 - Girls, Free Skating
DATE: 2015-10-24
Place Name Club TSS TES PCS Deduction Bonus
1 Olivia Lundbergh Örebro KK 29,44 14,34 15,60 0,5 0
2 Anna Angelsten Uppsala SK 26,53 12,37 14,66 0,5 0
3 Sonja Salminoja Uppsala SK 26,11 13,31 12,80 0 0
4 Alva Gidlund Uppsala SK 25,41 12,15 13,26 0 0
5 Linnea Westerdahl Bergstén Eskilstuna IK 24,31 11,71 12,60 0 0
6 Alice Pettersson Linköpings KF 22,51 13,21 9,80 0,5 0
7 Alicia Larsson Tibro KK 22,49 11,45 11,04 0 0
8 Gabriella Sjögren Jönköpings SK 22,33 11,23 11,10 0 0
9 Emma Nyberg Linköpings KF 21,96 12,12 10,34 0,5 0
10 Ellen Alvesson Växjö KK 21,41 10,91 11,00 0,5 0
11 Hanna Andersson Kungsbacka KK 20,56 8,12 12,44 0 0
12 Hilda Karlén Uddevalla KF 20,40 10,64 10,76 1 0
13 Johanna Grekula Konståkarna Borås 20,31 13,31 8,00 1 0
14 Linnea Karlsson KK Trollhättan-Vänersborg 19,79 9,29 11,50 1 0
15 Iris Samuelsson Hammarö KK 19,43 9,03 10,90 0,5 0
16 Irma Forsgren Örebro KK 19,24 9,04 10,70 0,5 0
17 Ellinor Kerrolf Växjö KK 18,66 8,82 10,34 0,5 0
18 Cajsa Turesson SK Tranan 18,54 9,38 10,66 1,5 0
19 Viktoria Wiberg Skövde KK 17,48 9,52 7,96 0 0
20 Amanda Bjärbo Lidköpings KK 16,72 6,88 9,84 0 0
21 Matilda Nilsson Växjö KK 15,58 7,84 7,74 0 0
22 Frida Carlsson Uppsala SK 15,49 6,75 8,74 0 0
23 Anna-Rose Gräns Växjö KK 14,21 6,25 8,46 0,5 0
24 Hanna Alm Lidköpings KK 11,32 4,28 7,04 0 0
0 Lisa Johansson Mölndals KK DNS

 

 

Isstjärnan Uppsala, 16-17/10 2015:

Junior B2: Myra Almén, 2:a

Ungdom B15:1: Tove Karlsson, delad 4.a

Ungdom B15:2: Tilda Brännberg-Lindén, delad 5:a

Ungdom B13: Ida Karlsson och Sandra Dyplin, delad 6:a

Junior C: Matilda Öhling och Alice Meinke, delad 3:a

Ungdom C: Elisabet Almgård, 2.a

Minior C: Natalia Radojevic, delad 7:a

 

Göte L:S Pokal 19-20/9 2015

Ungdom A13

Lovisa Aav låg på en elfte plats efter korta programmet. Det fria programmet räckte till en åttondeplats. Sammanlagt gav detta Lovisa en tiondeplats i ungdom A13.

1 Olivia Modig Mariestads KK 63,10 1 2

2 Sarah Rosvall Uppsala SK 59,70 2 3

3 Cicilia Kassan Stockholms KK 56,89 6 1

4 Dorotea Larsson KK Sollentuna 52,76 3 6

5 Felicia Eriksson KK Sollentuna 52,50 4 5

6 Sissel Feldt Borås KK 49,13 8 4

7 Filippa Kåberg Skövde KK 48,60 5 7

8 Elisabeth Glantz Lidköpings KK 42,06 7 10

9 Helena Kuksa Örebro KK 40,65 9 11

10 Lovisa Aav Eskilstuna IK 40,35 11 8

11 Victoria Lunak Örebro KK 40,29 10

Uppdaterad: 17 DEC 2017 22:13 Skribent: Rose-Mari Öhling

 

 

 

 

Postadress:
Eskilstuna IK - Konståkning
Lennart Holmqvist, Mossebovägen 30
63362 Eskilstuna

Kontakt:
Tel: 0703707540
E-post: This is a mailto link



 

 

 

 

 

 

Sparbanksstiftelsen