Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2010


Fägre MK/Mariestads MS. Folkracetävling med runnerup.2010-10-02

 

Grevbybanan Mariestad


 

R E S U L T A T


  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER


  1 69   Ronnie Nilsson Bäckhammars MK 7 7 5 19
  2 r 93   Jonny Nestor Laxå MK 4 5 7 16
  3 88   Thomas Andersson Vara MK 7 7 7 21
  4 90   Lasse Eriksson Hallsbergs MK 7 5 5 17
  5 94   Henrik Karlsson Hallsbergs MK 5v 5 7 17
  6 75   Anders Gradh Skövde MK 7 5 5 17
 

 

B - FINAL SENIORER


  1 93   Jonny Nestor Laxå MK 4 5 7 16
  2 67   Göran Rosengren Mariestads MS 7 4 5 16
  3 95   Tobias Evestrand SMK Eda Team FolkraceFabriken B 7 7 14
  4 r 58   Stefan Johansson Lidköpings MSF Team Storasracing.se 5 7 2 14
  5 89   Thed Westlin Vara MK 4 5 7 16
  6 61   Kristian Pettersson Fägre MK 5 7 4 16
 

 

C - FINAL SENIORER


  1 58   Stefan Johansson Lidköpings MSF Team Storasracing.se 5 7 2 14
  2 86   Nicklas Färnström Bäckhammars MK 7 4 2 13
  3 50   Fredrik Eriksson Fjugesta Motorsällskap Team Götabro Racing 3 4 7 14
  4 97   Niklaus Storås Södra Lappmarkens MK Team Storasracing.se S 7 7 14
  5 84   Olle Gustavsson Karlstads MC-Bil 7 3 4 14
  6 62   Torvald Carlén Mariestads MS 4 4 5 13
 

 

A - FINAL JUNIORER


  1 34   Johan Röding Fägre MK 7 7 7 21
  2 22   Hampus Andersson Bäckhammars MK 7 7 5 19
  3 26   Rebecka Söderqvist Lidköpings MSF 5 5 7 17
  4 21   Tommie Vuoluterä Mariestads MS 5 7 7 19
  5 31   Jesper Nilsson Laxå MK Team Götabro Racing 7 5 4 16
  6 r 33   Andreas Karlsson Fjugesta Motorsällskap Team Götabro Racing 3 4 3 10
 

 

B - FINAL JUNIORER


  1 33   Andreas Karlsson Fjugesta Motorsällskap Team Götabro Racing 3 4 3 10
  2 28   Amanda Norrman Fjugesta Motorsällskap 4 4 4 12
  3 27   Mattias Johansson Mariestads MS 3 5 4 12
  4 23   Eric Ringman Mariestads MS 3 4 5 12
  5 25   Robin Andersson Skara MK 5 S 3 8
  6 29   Per Gustavsson Karlstads MC-Bil 2 B 5 7
 

 

ÖVRIGA SENIORER


  87   Dennis Eriksson Sätrbrunns MK / Team Storasracing.se nr. 478 5 2 5 12
  68   Billy Andersson Tidaholms MK 3 4 4 11
  63   Robert Medin Mariestads MS 5 2 4 11
  66   Veikko Vuoluterä Mariestads MS 5 2 4 11
  81   Michael Larsson Hallsbergs MK / White Stripes Racing Team nr. 4 7 S 11
  341
  74    Tobias Johansson   Skövde         MK                                  2 3 5               10 

        

 82 

   Ove Nilsson

      Laxå MK / Orrefors bilverkstan       nr. 188

  2

  3

  5 

  10

  71   Martin Davidsson Tidaholms MK S 7 3 10
  73   Thomas Järnström Tibro MK 3 4 3 10
  72   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 4 3 3 10
  78   Tommy Andersson Motorklubben Kinda 5 B 4 9
  85   Johan Saarela Degerfors RC / Team FM Racing nr. 740 1 5 3 9
  80   Erik Davidsson Tidaholms MK 2 5 2 9
  56   Jesper Larsson Tidaholms MK 3 5 B 8
  65   Christoffer Nordqvist Lidköpings MSF B S 7 7
  57   Mikael Färnström Bäckhammars MK B 4 3 7
  54   Fredrik Höglund Karlstads MC-Bil 4 3 B 7
  76   Tommy Granat Degerfors RC / Bjuhrs Bilskrot AB nr. 26 3 4 Å 7
  51   Pierre Karlsson Hamra Racing MK 7 B Å 7
  55   Tomas Eriksson Ohlsson Östgöta Bilsportförening 4 2 Å 6
  59   Erik Gustavsson Karlstads MC-Bil 5 B E 5
  92   Andreas Mattsson Hallsbergs MK / Team FM Racing nr. 740 3 1 E 4
  79   Daniel Wanke Laxå MK / Bror Danielsson Rally Team nr. 535 3 B E 3
  91   John Månsson Eskilstuna Motorklubb S 3 S 3
  83   Henrik Andersson Lidköpings MSF 2 B Å 2
  96   Micke Jakobsson Stockholms Bilklubb / Team Storasracing.se nr. 2 E Å 2
  478
  70   Andreas Mattson Sotenäs Motorklubb 2 Å Å 2
  64   Roger Johansson Mariestads MS B E B 0
  77   Andreas Zälle Lidköpings MSF B E E 0
  53   Mathias Lindström Degerfors RC / Team FM Racing nr. 740 B E Å 0
  52   Emil Fröberg Mariestads MS B Å Å 0
  60   Peter Ahlgren Skara MK B Å Å 0
  300   Peter Wolfbrant Mariestads MS DEBUTANT
 

 

ÖVRIGA DAMER


  6   Lisa Askling Hallsbergs MK 3 2v 7 7 19
  2   Birgitta Ekström Östernärkes Radio-Motor Club / Ekströms Bygg 7 3 2 5 17
  AB Örebro nr. 265
  3   Anneli Hagström MK Ran Askersund / Team Götabro Racing nr. 5 4 3 4 16
  1   Evy Nestor MK Ran Askersund 4 7 5 B 16
  4   Natalie Levin Mariestads MS 1 5 4 B 10
  7   Anna Persson Filipstads MC / Team FolkraceFabriken nr. 292 2 B Å Å 2
  301   Jessica Roxlin Mariestads MS DEBUTANT
 

 

ÖVRIGA JUNIORER


  24   Rickard Rang Vara MK 4 3 E 7
  20   Jesper Kvist-Ahlgren Skara MK 4 Å Å 4
  32   Alex Jacobsson Cedin Tidaholms MK B Å Å 0
  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten
 

 

den 2 oktober 2010

 

 

14:38

 


Fägre MK/Mariestad MS. Folkracetävling med runnerup. 2010-08-22


 

Grevbybanan Marietsad


 

R E S U L T A T


  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER


  1 15   David Stomberg Tidaholms MK 7 7 7 5 26
  2 r 21   Johan Fredén Lidköpings MSF 3 5 7 4 19
  3 17   Pierre Karlsson Hamra Racing MK 7 4 4 7 22
  4 36   Hanna Fredén Fägre MK 5 5 5 5 20
  5 48   Tobias Johansson Skövde MK 2 7 7 7 23
  6 45   Markus Sjögren Tidaholms MK 3 7 7 7 24
 

 

B - FINAL SENIORER


  1 21   Johan Fredén Lidköpings MSF 3 5 7 4 19
  2 18   Marcus Karlsson Vara MK 7 5 5 3 20
  3 49   Olle Gustavsson Karlstads MC-Bil 5 5 5 4 19
  4 46   Marcus Gustavsson Tidaholms MK 3 2 7 7 19
  5 r 50   Nicklas Färnström Bäckhammars MK 2 7 2 7 18
  6 43   Daniel Wanke Laxå MK Bror Danielsson Rally Team 7 4 4 4 19
 

 

C - FINAL SENIORER


  1 50   Nicklas Färnström Bäckhammars MK 2 7 2 7 18
  2 33   Göran Rosengren Mariestads MS 7 7 5 B 19
  3 41   Peter Blomqvist Säffle MC Säffle expressen 4 5 5 4 18
  4 25   Rolf Gustavsson Mariestads MS 7 7 2 2 18
  5 42   Patrik Ekblom Tidaholms MK 5 4 3 5 17
  6 32   Robin Edoff SMK Motala 7 2 5v 4 18
 

 

A - FINAL JUNIORER


  1 6   David Jonsson Tidaholms MK 5 7 5 7 24
  2 2   Alex Jacobsson Cedin Tidaholms MK 7 7 7 4 25
  3 5   Rickard Rang Vara MK 7 B 5 7 19
  4 4   Mattias Johansson Mariestads MS 4 5 4 5 18
  5 3   Eric Ringman Mariestads MS 5 4 3 4 16
  6 1   Tommie Vuoluterä Mariestads MS 4 4 7 5 v 20
 

 

ÖVRIGA SENIORER


  24   Roger Johansson Mariestads MS 2 5 7 3 17
  51   Anna Gustavsson Mönlycke Folkraceklubb / Härryda Bil & Skrot AB 2 5 1 7 15
  nr. 15
  16   Pernilla Granath Degerfors RC / Bjuhrs Bilskrot AB nr. 26 4 4 2 5 15
  19   Jonny Bäckström Kullings MS 4 3 2 5 14
  39   Martin Davidsson Tidaholms MK 4 3 5 2 14
  30   Robert Svenningsson Vänersborgs MK 3 4 7 B 14
  26   Veikko Vuoluterä Mariestads MS 3 3 4 3 13
  31   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 4 2 4 3 13
  28   Simon Norman Lidköpings MSF / Autoexperten Lidköping nr. 5 4 4 S 13
  34   Mikael Färnström Bäckhammars MK 2 3 3 4 12
  20   Natalie Levin Mariestads MS 3 3 3 3 12
  27   Billy Andersson Tidaholms MK 5 4 3 S 12
  44   Fredrik Alango Marberg Sotenäs Motorklubb / MA Motorsport nr. 540 5 7 Å 12
 
  37   Jesper Björklund SMK Motala 5 2 E 3 10
  47   Robin Johansson Skövde MK 4 1 3 2 10
  29   Ronnie Nilsson Bäckhammars MK 3 3 4 E 10
  22   Åke Fredén Mariestads MS B B 4 5 9
  40   Carina Björk Falköpings MK 2 2 3 1 8
  35   Göran Svenningsson Vänersborgs MK 4 Å Å 4
  38   Andreas Mattson Sotenäs Motorklubb B Å Å 0
  300   Peter Wolfbrant Mariestads MS DEBUTANT
 

 

ÖVRIGA JUNIORER


  7   Jonas Bäckström Säffle MC 3 5 4 S 12
  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten

 

Uppdaterad: 22 JUN 2018 19:04 Skribent: Mattias Olsson

Postadress:
Fägre MK - Bilsport
Stora Bergsgatan 20 C
54533 Töreboda

Besöksadress:
Stora Bergsgatan 20 C (Ingång på gaveln vid källartrappen vit dörr)
54533 Töreboda

Kontakt:
Tel: 050671889
E-post: This is a mailto link

Se all info