Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


Jubiléums Race Premiär ny bansträckning Mariestads MS/Fägre MK 2012-10-06


 

Grevbybanan Mariestad


 

R E S U L T A T


  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER


  1 v 20   PIERRE KARLSSON Fryksdalens Motorklubb 7 7 7 21
  2 38   Magnus Johansson Hallsbergs MK 7 7 7 21
  3 39   Jimmy Hellström Strängnäs AMS Team Smedäck AB 7v 7 7 21
  4 r 74   Thomas Rolfson Hallsbergs MK 4 7 7 18
  5 62   Tommy Granat Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 7 7 7 21
  6 48   Rickard Klasson Älvbygdens Motorklubb MA Motorsport 7 7 7 21
 

 

B - FINAL SENIORER


  1 74   Thomas Rolfson Hallsbergs MK 4 7 7 18
  2 35   Kristian Pettersson Fägre MK 5 5 7 17
  3 32   Johan Fredén Mariestads MS 4 5 7 16
  4 v r 72   Olle Gustavsson Mariestads MS Karev 3 5 5 13
  5 69   Jesper Ahlgren Skara MK 5 7 4 16
  6 75   Nicklas Färnström Fägre MK 5 5 5 15
 

 

C - FINAL SENIORER


  1 72   Olle Gustavsson Mariestads MS Karev 3 5 5 13
  2 46   Göran Rosengren Mariestads MS 2 5 7 14
  3 24   Jimmy Darnell Ljungsbro MK 5 3 5 13
  4 31   Robert Svensson Mariestads MS 5 7 3 15
  5 70   Tobias Johansson Skövde MK 7 3 5 15
  6 64   Johan Röding Fägre MK 5 5 4 14
 

 

A - FINAL DAMER


  1 90   Anitra Zähle Nilsen SMK Eda 7 7 7 21
  2 87   Anna-Karin Palmroth Laxå MK 5 4 5 14
  3 85   Birgitta Ekström Östernärkes Radio-Motor Club Ekströms Bygg 5 4 4 13
  AB Örebro
  4 96   Jane Svedhjelm Laxå MK Team Superhjältarna 4 2 7 13
  5 92   Jessica Björklund Fjugesta Motorsällskap 3 5 5 13
  6 86   Lotta Hillner Åkerstrand Östernärkes Radio-Motor Club Ekströms Bygg 7 3 3 13
  AB Örebro
 

 

A - FINAL JUNIORER


  1 226   Jonas Hellström Strängnäs AMS Team Smedäck AB 7 5 7 19
  2 r 225   Kim Åsling MK Ran Askersund 4 5 5 14
  3 227   Linus Bäck Mariestads MS 3 7 5 15
  4 229   Gustav Johansson Mariestads MS 5 5 7 17
  5 228   Daniel Rang Vara MK 4 4 7 15
  6 235   Per Gustavsson Karlstads MC-Bil Karev 7 7 5 19
 

 

B - FINAL JUNIORER


  1 225   Kim Åsling MK Ran Askersund 4 5 5 14
  2 v 221   Erika Pettersson MK Ran Askersund 3 4 B 7
  3 222   My Granath Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 5 7 3 15
  4 223   Edvin Johansson MK Ran Askersund 7 3 4 14
  5 236   Johanna Larsson Tidaholms MK 2 2 4 8

  6 224   Christoffer Jansson Filipstads MC 4 3 3 10
 

 

ÖVRIGA SENIORER


  63   Marcus Holm Skövde MK 5 4v 4 13
  34   John Jacobsson Cedin Tidaholms MK 7 2 4 13
  56   Robin Edoff SMK Motala 7 4 2 13
  27   Fredrik Höglund Karlstads MC-Bil S 7 5 12
  42   Johanna Kjettselberg SMK Karlskoga / Bjuhrs Bil AB nr. 26 4 3 5 12
  47   John Fransson Motorklubben Kinda 3 5 4 12
  60   Hampus Andersson Bäckhammar MK 4 4 4 12
  30   Jesper Jonasson Filipstads MC 2 4 5 11
  40   Björn Höök Degerfors RC 3 3 5 11
  51   Lasse Gustavsson Mönlycke Folkraceklubb / Härryda Bil & Skrot AB 4 2 5 11
  nr. 15
  66   Nicklas Hillner Östernärkes Radio-Motor Club 4 3 4 11
  55   Jesper Larsson Tidaholms MK 4 4 2 10
  65   Stefan Johansson Lidköpings MSF / Sluggos Motorsport nr. 548 5 5 S 10
  23   Robin Nilsson Eskilstuna Motorklubb / Team Smedäck AB nr. 3 2 4 9
  57   Mikael Färnström Fägre MK 3 3 3 9
  44   Björn Gustavsson Hallsbergs MK / Gustavsson Motorsport nr. 474 3 4 2 9
  58   Mikael Seger Off Roaders Häggum 3 4 2 9
  36   Robert Medin Mariestads MS 5 4 B 9
  28   Robin Zetterlund Laxå MK 2 2 4 8
  45   Tommy Johnsen Karlstads MC-Bil 2 3 3 8
  26   Alexander Skan Storfors Motorklubb 1 3 3 7
  59   Lasse Eriksson Hallsbergs MK 2 5 Å 7
  49   Ronnie Nilsson Bäckhammar MK 7 Å Å 7
  73   Jesper Björklund Fjugesta Motorsällskap 1 3 2 6
  54   Johan Saarela Bäckhammar MK B 2 3 5
  76   Joakim Andersson Bäckhammar MK 2 B 3 5
  50   Robbin Eriksson Storfors Motorklubb 4 B E 4
  37   Rolf Gustavsson Mariestads MS B 4 S 4
  43   Per-Olof Ståhl Fjugesta Motorsällskap B E 3 3
  67   Conny Marberg Älvbygdens Motorklubb / MA Motorsport nr. 72 3 Å Å 3
  25   Patrik Grönlund Degerfors RC 1 E 1 2
  52   Mikael Jansson Bäckhammar MK 2 Å Å 2
  53   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 2 Å Å 2
  33   Erik Gustavsson Karlstads MC-Bil / Karev nr. 449 1 B Å 1
  68   Fredrik Alango Marberg Älvbygdens Motorklubb / MA Motorsport nr. 72 1 B Å 1
 

 

ÖVRIGA DAMER


  88   Natalie Levin Mariestads MS 2 7 3 12
  93   Josefin Kjettselberg SMK Karlskoga / Bjuhrs Bil AB nr. 26 4 5 2 11
  97   Evy Nestor MK Ran Askersund 3 3 4 10
  95   Jennifer Jansson Bäckhammar MK 2 1 2 5
  89   Lillemor Knutsson Fjugesta Motorsällskap E E B
ÖVRIGA JUNIORER
  231   Sanna Järnström Tibro MK B 2 4 6
  234   Felicia Häggberg SMK Motala 3 3 S 6
  230   Sofi Fredriksson Degerfors RC 1 4 B 5
  232   Sebastian Orava Laxå MK 5 B B 5
  233   Evelina Johansson Fägre MK B 2 2 4
           
  444   Amanda Evertsson Carlsborg MK DEBUTANT
  555   Markus Johansson Lidköpings MK DEBUTANT
  666   Sandra Nyström Munkfors MC DEBUTANT

 



Grevbyracet 3:e tävlingen i Skaraborgscup. Mariestads MS/Fägre MK 2012-08-18


 

Grevbybanan Mariestad


 

R E S U L T A T


  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER


  1 1   PIERRE KARLSSON Fryksdalens Motorklubb 7 7 4 18
  2 48   Fredrik Eriksson Fjugesta Motorsällskap Team Götabro Racing 7 7 5 19
  3 r 2   Tobias Svenrot Älvbygdens Motorklubb Team Lakebay Racing 5 4 7 16
  4 46   Victor Johansson MK Falcon 7 5 7 19
  5 15   Andreas Elofsson Tidaholms MK 5 5 7 17
  6 v 19   Oskar Österplan Vara MK 4 7 7 18
 

 

B - FINAL SENIORER


  1 2   Tobias Svenrot Älvbygdens Motorklubb Team Lakebay Racing 5 4 7 16
  2 38   Erik Davidsson Tidaholms MK 4 7 5 16
  3 31   Christian Karlsson Mariestads MS 5 7 5 17
  4 11   John Jacobsson Cedin Tidaholms MK 5 7 4 16
  5 r 7   Marcus Karlsson Vara MK Skara Däck & Fälg AB 3 4 7 14
  6 6   Fredrik Höglund Karlstads MC-Bil 5 5 7 17
 

 

C - FINAL SENIORER


  1 7   Marcus Karlsson Vara MK Skara Däck & Fälg AB 3 4 7 14
  2 33   Tommy Granat Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 7 7 2v 16
  3 18   Stefan Andersson SMK Trollhättan 7 4 3 14
  4 13   Viktor Resare MK Kopparberg 7 7 2v 16
  5 r 4   Joakim Johansson Mora MK Sluggos Motorsport 5 1 7 13
  6 21   Ronnie Nilsson Bäckhammar MK 7 2 5 14
 

 

D - FINAL SENIORER


  1 4   Joakim Johansson Mora MK Sluggos Motorsport 5 1 7 13
  2 43   Nicklas Färnström Fägre MK 7v 3 2 12
  3 45   Erik Gustavsson Karlstads MC-Bil Karev 4 4 5 13
  4 49   Tim Palmqvist Degerfors RC 5 4 3 12
  5 12   Robert Medin Mariestads MS 4 3 4 11
  6 27   Robin Edoff SMK Motala 4 3 4 11
 

 

A - FINAL DAMER


  1 75   Anna-Karin Duell Vara MK 7 7 7 21
  2 71   Jane Svedhjelm Laxå MK Team Superhjältarna 4 7 4 15
  3 74   Carina Björk Falköpings MK 3 4 5 12
  4 77   Jennifer Jansson Bäckhammar MK 5 4 4 13
  5 73   Anne-Marie Wigholm Tidaholms MK 5 5 3 13
  6 70   Birgitta Ekström Östernärkes Radio-Motor Club Ekströms Bygg 4 5 7 16
  AB Örebro
 

 

A - FINAL JUNIORER


  1 106   Linus Bäck Mariestads MS 5v 7 7 19
  2 120   Linus Wass Vara MK MA Motorsport 7 7 5 19
  3 107   Ellinor Haraldsson Alingsås Motorklubb Säveljungs Racing Team 4 7 7 18
  4 113   Per Gustavsson Karlstads MC-Bil Karev 7 5 5 17
  5 117   Edvin Johansson MK Ran Askersund 7 4 5 16
  6 108   Martin Lennartsson Tidaholms MK 5 5 7 17

 

B - FINAL JUNIORER


  1 119   Alice Wass Vara MK MA Motorsport 3 5 7 15
  2 116   Gustav Johansson Mariestads MS 7 4 4 15
  3 109   Mattias Johansson Mariestads MS 5 3 3 11
  4 103   Robin Nord Carlsborg MK 3 3 5 11
  5 v 118   Daniel Rang Vara MK 1 7 4 12
  6 104   Linus Granlund Vara MK 4 5 4 13
 

 

C - FINAL JUNIORER


  1 114   Felicia Häggberg SMK Motala 2 2 2 6
  2 105   Johanna Larsson Tidaholms MK 3 4 3 10
  3 111   Sofi Fredriksson Degerfors RC 4 2 4 10
  4 121   Pontus Pettersson Skene Motorsällskap B 4 3 7
  5 102   Sanna Järnström Tibro MK 5 3 1 9
  6 110   Emma Sallander Vara MK S B 3 3
 

 

ÖVRIGA SENIORER


  44   Mattias Sjögren Tidaholms MK B 3 7 10
  34   Markus Sjögren Tidaholms MK 5 B 5 10
  5   Björn Lilja SMK Motala 1 5 4 10
  39   Thomas Järnström Tibro MK 3 4 3 10
  40   Tobias Johansson Skövde MK B 5 4 9
  47   Jessie Lundahl Eksjö Folkraceklubb / Team Pekka Power nr. 99 S 5 4 9
  23   Lasse Gustavsson Mönlycke Folkraceklubb / Härryda Bil & Skrot AB 2 4 3 9
  nr. 15
  24   Mikael Jansson Bäckhammar MK 4 2 3 9
  16   Tobias Enander Alingsås Motorklubb 1 2 5 8
  14   Joakim Johansson Falköpings MK 3 B 5 8
  30   Fredrik Andersson Kalix MK 2 2 4 8
  41   Rickard Karlsson Skövde MK 2 3 3 8
  9   Emil Fröberg Mariestads MS 4 3v 1 8
  25   Ola Dahlin Bäckhammar MK 3 5 S 8
  42   Olle Gustavsson Mariestads MS / Karev nr. 449 4 4 S 8
  22   Tuomo Hätälä Jönköpings MK 3 2 2 7
  36   Christoffer Nordqvist Lidköpings MSF 3 3 1 7
  32   Andreas Zälle Lidköpings MSF 2 B 3 5
  26   Jesper Larsson Tidaholms MK 1 2 2 5
  28   Mikael Färnström Fägre MK 3 2 B 5
  10   Robert Svensson Mariestads MS B 5 S 5
  35   Jonas Cedin Tidaholms MK 1 3 B 4
  17   Timmy Millton Falköpings MK 3 B E 3
  8   David Jonsson Tidaholms MK 2 E E 2
  29   Claes Wennberg Alingsås Motorklubb / Säveljungs Racing Team B E E 0
  nr. 216
 

 

ÖVRIGA DAMER


  72   Ylva Jacobsson Cedin Tidaholms MK 7 B 5 12
78   Viktoria Harrysson SMK Motala E E E 0
  200   Rebecka Dahlqvist Tidaholms MK DEBUTANT
 

 

ÖVRIGA JUNIORER


  115   Johan Johansson Mariestads MS S B 2 2
  100   Zackarias Granat Degerfors RC / Bjuhrs Bil AB nr. 26 B E E 0

 

A - FINAL VETERANER


  1 147   Rogert Levin Mariestads MS 5 7 7 19
  2 142   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 3 5 5 13
  3 144   Billy Andersson Tidaholms MK 7 7 4 18
  4 145   Mikael Seger Off Roaders Häggum 3 5 1 9
  5 143   Arne Svensson Tidaholms MK 4 4 2 10
  6 140   Göran Forsman Vara MK 4 4 3 11
 

 

ÖVRIGA VETERANER


  141   Anders Millton Falköpings MK 7 E E 7
  146   Göran Rosengren Mariestads MS 5 E E

5


  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten

 


Folkrace på Grebybanan Mariestads MS/Fägre MK 2012-06-02


 

Grevbybanan Mariestad

 

 

R E S U L T A T


  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER


  1 57   Marcus Holm Skövde MK 7 5 7 19
  2 v 30   PIERRE KARLSSON Fryksdalens Motorklubb Valbo Alltjänst 5 5 7 17
  3 40   Björn Eriksson Fjugesta Motorsällskap 5 3 7 15
  4 49   Thobias Nilsson Laxå MK 5 7 5 17
  5 44   Ronnie Nilsson Bäckhammar MK 5 7 4 16
  6 46   Tobias Johansson Skövde MK 4v 5 7 16
 

 

B - FINAL SENIORER


  1 52   Tomas Johansson MK Ran Askersund 2 7 4 13
  2 55   Filip Eriksson Fjugesta Motorsällskap 4 4 5 13
  3 50   Stefan Persson Finnskoga MK Team Drive4fun 7 2v 3 12
  4 51   Jonas Arvidsson Laxå MK 3 5 5 13
  5 v 43   Simon Norman Lidköpings MSF 7 4 4 15
  6 56   Fredrik Alango Marberg Älvbygdens Motorklubb MA Motorsport 7 4 1 12
 

 

A - FINAL JUNIORER


  1 13   Amanda Kvarnström MK Ran Askersund 7 7 3 17
  2 4   Linus Wass Vara MK MA Motorsport 5 7 4 16
  3 11   Edvin Johansson MK Ran Askersund 7 5v 7 19
  4 12   Amanda Norrman Fjugesta Motorsällskap 5 4 5 14
  5 5   Christoffer Jansson Filipstads MC 7 7 7 21
  6 6   Emelie Strömberg Laxå MK 4 5 4 13
 

 

B - FINAL JUNIORER


  1 2   Emma Sallander Vara MK 3 B 3 6
  2 8   Per Gustavsson Karlstads MC-Bil Karev B 4 7 11
  3 10   Sofi Fredriksson Degerfors RC 3 3 5 11
  4 7   Sanna Järnström Tibro MK 4 3 4 11
  5 1   Linus Bäck Mariestads MS B 4 2 6
  6 9   Gustav Johansson Mariestads MS 5 S 5 10
 

 

ÖVRIGA SENIORER


  37   Erik Gustavsson Karlstads MC-Bil / Karev nr. 449 3 2 5 10
  31   Bengt Granat Degerfors RC / Bjuhrs Bil AB nr. 26 3 4 3 10
  54   Nicklas Färnström Fägre MK 3 7 B 10
  33   Patrik Grönlund Degerfors RC 2 3 4 9
  42   Billy Andersson Tidaholms MK 1 3 3 7
  39   Robbin Eriksson Storfors Motorklubb 2v 3 2 7
  35   Robin Andersson Skara MK 1 2 3 6
  32   Emil Fröberg Mariestads MS 4 E Å 4
  47   Tommy Granat Degerfors RC / Bjuhrs Bil AB nr. 26 4 E Å 4
  41   Robert Moberg Storfors Motorklubb B 1 2 3
  36   Mikael Färnström Fägre MK 1 1 B 2
  45   Micke Andersson Västerås MS 2 Å Å 2
 

 

ÖVRIGA DAMER


    25   Eva Karlsson       Hallsbergs MK  7 7 7 7 28
  22   Elisabeth Lundqvist Karlstads MC-Bil / Karev nr. 449 5 5 5 4 19
  21   Jane Svedhjelm Laxå MK / Team Superhjältarna nr. 497 4 4 2 5 15
  20   Evy Nestor MK Ran Askersund 3 3 4 3 13
  24   Jennifer Jansson Bäckhammar MK 2 2 3 2 9
  23   Emelie Hoff Fägre MK 1 E Å 1
 

 

ÖVRIGA JUNIORER


  3   Zackarias Granat Degerfors RC / Bjuhrs Bil AB nr. 26 4 5 Å 9
  300   Dennis Andersson Skara MK DEBUTANT
  301   Evelina Johansson Fägre MK DEBUTANT
  302   William Regnander Mariestads MS

DEBUTANT


  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten

 

  den 2 juni 2012   14:02
Uppdaterad: 22 JUN 2018 19:04 Skribent: Mattias Olsson

Postadress:
Fägre MK - Bilsport
Stora Bergsgatan 20 C
54533 Töreboda

Besöksadress:
Stora Bergsgatan 20 C (Ingång på gaveln vid källartrappen vit dörr)
54533 Töreboda

Kontakt:
Tel: 050671889
E-post: This is a mailto link

Se all info