Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


 

 

Deltävling 3 Skaraborgscupen 2016-08-27
  Grevby Motorbanan
 

 

R E S U L T A T

  O m g å n g

 

  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 94   Martin Liljeblad Eksjö Folkraceklubb Malatesta.se Motorsport 7 7 7 21
  Tyres
  2 60   Patrik Grönlund Degerfors RC 7 5 7 19
  3 66   Petri Häggman Eksjö Folkraceklubb Team Pekka Power 5 7 7 19
  4 96   Robert Medin Mariestads MS 7 7 4 18
  5 65   Pierre Karlsson Fryksdalens Motorklubb 5 7 7 19
  6 r 82   Ola Dahlin Bäckhammar MK Sluggos Motorsport 5 5 7 17
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 82   Ola Dahlin Bäckhammar MK Sluggos Motorsport 5 5 7 17
  2 98   Claes Wennberg Alingsås MK Team Tväställ 7 3 5 15
  3 76   Andreas Zälle Lidköpings MSF Sluggos Motorsport 4 5 7 16
  4 68   Linus Wass Vara MK 7 3 5 15
  5 86   Ronnie Nilsson Bäckhammar MK 4 7 5 16
  6 r 81   Dennis Bergqvist Västra Östergötlands MK 5 4 4v 13
 

 

C - FINAL SENIORER

 

  1 81   Dennis Bergqvist Västra Östergötlands MK 5 4 4v 13
  2 88   Simon Norman Falköpings MK 5 3 5 13
  3 63   Emil Fröberg Mariestads MS 4 2 5 11
  4 r 64   Johan Johansson Mariestads MS 5 1 3 9
  5 78   Rickard Karlsson Skövde MK 7 5 3 15
  6 67   Kevin Thor Ulricehamns Motorkubb 4v 7 2 13
 

 

D - FINAL SENIORER

 

  1 64   Johan Johansson Mariestads MS 5 1 3 9
  2 v 89   Magnus Fransson Fjugesta Motorsällskap Team Nerike Kugg o B 7 4 11
  Mekan
  3 70   Christian Lindström Bengtzon Skövde MK 2 4 3 9
  4 71   Christer Sundström Vimmerby MS Team Pekka Power S 5 5 10
  5 92   Nicklas Färnström Fägre MK 2 5 4 11
  6 69   Fredrik Westerberg Mariestads MS 7 3 B 10
 

 

A - FINAL DAMER

 

  1 35   Jessie Lundahl Eksjö Folkraceklubb Team Pekka Power 3 5 7 15
  2 38   Natalie Levin Mariestads MS Team MPRE Motorsport 7 4 4 15
  3 28   Estelle Rosendahl Bohus Racing Club Team Tväställ 4 3 5 12
  4 34   Sanna Järnström Tibro MK Helins Motorsport 5 7 3 15
  5 29   Emma Jonsson Fägre MK 4v 7 2 13
  6 37   Fanny Magnusson Dals Motorklubb 3 5 4 12
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 8   Gustav Martinsson Orust MS 3 7 7 17
  2 5   Victoria Björklund Fjugesta Motorsällskap 7 5 7 19
  3 11   William Norrman Fjugesta Motorsällskap 5 4 5 14
  4 4   Josefine Asplund Dals Motorklubb Team Pekka Power 3 7 3 13
  5 r 10   Pontus Palm Skövde MK 7 E E 7

6 7   Lukas Johansson Alingsås MK Lukas Johansson 4 5 5 14
 

 

B - FINAL JUNIORER

 

  1 10   Pontus Palm Skövde MK 7 E E 7
  2 1   Hanna Magnusson Dals Motorklubb 2 3 2 7
  3 6   Filip Martinsson Kak Motorsport V 2 4 4 10
  4 9   Julia Johansson SMK Trollhättan 4 3 4 11
  5 3   Felicia Emanuelsson Dals Motorklubb MA Motorsport 5 2 3 10
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  80   Ted Persson Alingsås MK 3 4 2 9
  85   Markus Sjögren Tidaholms MK 3 4 2 9
  91   Carl Andersson Falköpings MK 3 1 4 8
  79   Tim Swahn Alingsås MK / MA Motorsport nr. 72 S 5 3 8
  93   Lasse Gustavsson Mönlycke Folkraceklubb / Härryda Bil & Skrot AB 3 3 2 8
  nr. 15
  74   Fredrik Karjalainen Säffle MC 4 4 S 8
  77   Onni Lahti Vara MK 3 3 B 6
  84   Carl-Joel Broe Lidköpings MSF 4 2 B 6
  90   Allan Palm Lidköpings MSF 1 E 4 5
  61   Anders Tholson SMK Trollhättan S 2 3 5
  97   Tobias Johansson Fägre MK S 4 B 4
  62   Emil Waker Mariestads MS B 4 E 4
  95   Conny Marberg Bohus Racing Club / MA Motorsport nr. 72 B 3 Å 3
  83   Casper Lundström Vara MK / Team Smurfarna nr. 847 2 B T 2
  73   Mikael Färnström Fägre MK B E E 0
  75   Fredrik Alango Marberg Bohus Racing Club / MA Motorsport nr. 72 B B Å 0
  99   Kristofer Johnson Vara MK B E Å 0
  72   Filip Evertsson Carlsborg MK B Å Å 0
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  31   Alice Wass Vara MK S 4 7 11
  36   Eva Andersson Vara MK 5 3 3 11
  39   Wilma Kjellqvist Carlsborg MK 7 2 B 9
  33   Jessica Tapaninaho Ulricehamns Motorkubb 3 S 5 8
  30   Sandra Johansson SMK Trollhättan 2 B 2 4
 

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  200   Rebecka Svensson Fägre MK DEBUTANT

 

A - FINAL VETERAN

 

  1 46   Bernth Granlund Vara MK 7 7 4 18
  2 40   Anders Petersson Vara MK 5 7 7 19
  3 44   Göran Rosengren Mariestads MS 3 3 5 11
  4 48   Kenth Larsson Tibro MK 2 5 4 11
  5 41   Rogert Levin Mariestads MS Team MPRE Motorsport 7 5 7 19
  6 47   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 5 4 5 14
 

 

ÖVRIGA VETERAN

 

  45   Billy Andersson Tidaholms MK 4 4 3 11
  42   Magnus Ahrle Mariestads MS 3 2 Å 5
  43   Åke Fredén Mariestads MS 4 Å Å 4

 

  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten

 

  den 27 augusti 2016   19:33

 

 


 

 

 

Kvällsracet på Grevby 2016-06-17

 

Grevby Motorbanan

 

 

R E S U L T A T

 

  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 50   Emil Waker Mariestads MS 7 7 7 21
  2 68   Mikael Carlsson MK Ran Askersund 7 7 7 21
  3 79   Robert Medin Mariestads MS 5 7 7 19
  4 75   Mikael Ottosson Östernärkes Radio-Motor Club Mekonomen 7 4 7 18
          Vårby
  5 85   Daniel Klar Tidaholms MK 5 7 5 17
  6 58   Fredrik Westerberg Mariestads MS 4 7 7 18
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 88   Jonny Nestor MK Ran Askersund 5 4 7 16
  2 91   Tommy Granat Degerfors RC Bjuhrs Bilskrot AB 7 7 3 17
  3 94   Tobias Johansson Fägre MK 7 5 4 16
  4 78   Rickard Edlund Tidaholms MK 7 5 2 14
  5 54   Patrik Grönlund Degerfors RC 5 4 7 16
  6 83   Stefan Andersson SMK Trollhättan 7 7 E 14
 

 

C - FINAL SENIORER

 

  1 72   Mikael Åström MK Ramunder 5 3 5 13
  2 84   Zackarias Granat Degerfors RC Bjuhrs Bilskrot AB 4 3 5 12
  3 80   Jimmie Sahlberg Hallsbergs MK Team fiasko motorsport 2 5 5 12
  4 93   Jörgen Svensson Karlstads MC-Bil Karev 4 5 3 12
  5 77   Niklas Wallskog Fägre MK 3 5 4 12
  6 82   Filip Evertsson Carlsborg MK 7 2 4 13
 

 

A - FINAL DAMER

 

  1 26   Rebecka Söderqvist Skara MK 4 E 7 11
  2 30   Emma Jonsson Fägre MK 3 4 5 12
  3 20   Veronica Hansen Svedala MK 4 5 5 14
  4 29   Natalie Levin Mariestads MS Team MPRE Motorsport 5 5 3 13
  5 23   Frida Börjesson Kungsbacka MA Team Attans Racing 7 7 7 21
  6 28   Sandra Nyström Munkfors MC Team Munkfors Bilskrot 7 7 4 18
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 43   Jacob Hillner Östernärkes Radio-Motor Club 5 7 S 12
  2 45   William Norrman Fjugesta Motorsällskap 7 4 7 18
  3 41   Emil Karlsson Fägre MK 3 3 4 10
  4 44   Maja Fritz Östernärkes Radio-Motor Club 4 5 B 9
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  98   Nicklas Färnström Fägre MK 3 3 5 11
  53   Håkan Lundmark Fjugesta Motorsällskap S 7 4 11
  97   Olle Gustavsson Mariestads MS / Karev nr. 449 3 5 3 11
  70   Pierre Oskarsson MSK Kvarnvingarna T 5 5 10
  59   Joakim Persson Tidaholms MK / Team Rembutiken nr. 826 5 S 5 10
  76   Albin Jägare Hallsbergs MK 3 4 3 10
  60   Simon Gren Munkfors MC / Assistancekåren nr. 209 5 2 3 10

    71   Dennis Bergqvist Västra Östergötlands MK 1 4 4 9
  81   Rolf Gustavsson Mariestads MS 3 5 1 9
  87   Mikael Jansson Bäckhammar MK B 4 4 8
  99   Anders Johansson Varbergs MK / Team Attans Racing nr. 7 2 4 2 8
  63   Kim Åström MK Ramunder 4 2 2 8
  66   Henrik Pettersson Västra Östergötlands MK B 3 4v 7
  67   Peter Nowén Hallsbergs MK / Team Superhjältarna nr. 497 2 2 3 7
  55   David K Jonsson Vara MK / Team Rembutiken nr. 826 2 3v 2 7
  57   Rogert Levin Mariestads MS / Team MPRE Motorsport nr. 274 5 1 1 7
  51   Richard Franzén Tidaholms MK 4 3 B 7
  64   Joachim Jansson Storfors Motorklubb 4 3 B 7
  92   Patrik Ekblom Tidaholms MK / Team Rembutiken nr. 826 3 4 Å 7
  65   Kristian Börjesson Kungsbacka MA / Team Attans Racing nr. 7 4 2 Å 6
  95   Kenth Larsson Tibro MK 2 B 3 5
  74   Stefan ekblom Teknis Motor Club 3 1 E 4
  73   Daniel Lundgren Mariestads MS 1 3 Å 4
  89   Mikael Färnström Fägre MK 4 Å 4
  52   Dennis Berntsson MSK Kvarnvingarna B Å 0
  56   Emil Fröberg Mariestads MS B Å 0
  90   Jesper Granfors Fjugesta Motorsällskap B Å 0
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  24   Victoria Blom MK Ramunder 1 4 4 9
  21   Birgitta Ekström Östernärkes Radio-Motor Club / John Ekströms 2 3 3 8
  Bygg AB Örebro nr. 844
  25   Jennifer Jansson Bäckhammar MK 3 3 2 8
  22   Josefin Kjettselberg SMK Karlskoga / Bjuhrs Bilskrot AB nr. 26 5 E E 5
  31   Elinor Oskarsson MSK Kvarnvingarna 2 Å 2
 

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  1   Rebecka Svensson Fägre MK DEBUTANT

 

Resultat superfinal


            1.     68 Mikael Carlsson         MK Ran Askersund
            2.     50 Emil Waker                Mariestads MS
            3.     79 Robert Medin             Mariestads MS
            4.     30 Emma Jonsson           Fägre MK
            5.     26 Rebecka Söderqvist   Skara MK 
            6.     20 Veronica Hansen        Svedala MK

 

  v   = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Teknisk flagg U   = Utesluten

 

  den 17 juni 2016   23:58

 

 


 

 

Vårtävling på Grevby. 2016-05-01
  Grevby Motorbanan
 

 

R E S U L T A T

 

  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 r 28   Zackarias Granat Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 7 5 4 16
  2 37   Andreas Dalegård SMK Motala 4 7 5 16
  3 38   Tobias Johansson Fägre MK 7 7 7 21
  4 40   Ronnie Nilsson Bäckhammar MK 7 5 7 19
  5 22   Jesper Granfors Fjugesta Motorsällskap 5 7 4 16
  6 26   Martin Liljeblad Eksjö Folkraceklubb Malatesta.se Motorsport 7 7 3 17
  Tyres
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 28   Zackarias Granat Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 7 5 4 16
  2 25   Dennis Olsson Karlstads MC-Bil 3 3 7 13
  3 24   Fredrik Alango Marberg Bohus Racing Club MA Motorsport 4 4 7 15
  4 23   Peter Blomqvist Säffle MC 4 4 4 12
  5 29   Robin Johansson Bilklubben Dundret 5 4 5 14
  6 43   Tommy Granat Degerfors RC Bjuhrs Bil AB 4 5 3 12
 

 

A - FINAL DAMER

 

  1 10   Jennifer Jansson Bäckhammar MK 7 4 4 15
  2 14   Sofi Fredriksson Degerfors RC 7 7 7 21
  3 v 15   Josefin Kjettselberg SMK Karlskoga Bjuhrs Bil AB 5 7 3 15
  4 16   Janina Skan Storfors Motorklubb 3 4 5 12
  5 13   Natalie Levin Mariestads MS 5 5 4 14
  6 11   Emma Jonsson Fägre MK 4 5 5 14
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 6   Dennis Ottosson Östernärkes Radio-Motor Club 5 7 7 19
  2 5   Kim Fredriksson Degerfors RC 4 5 5 14
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  32   Alexander Skan Storfors Motorklubb 2 4 5 11
  30   Robert Medin Mariestads MS 5 3 3 11
  31   Peter Nowén Hallsbergs MK 5 1 4v 10
  35   Mikael Ottosson Östernärkes Radio-Motor Club 3 3 3 9
  20   Leif Karlsson Fägre MK 2 5 2 9
  34   Kristofer Johnson Vara MK 1 2 5 8
  44   Thomas Järnström Tibro MK / Helins Motorsport nr. 187 2 3 2 7
  41   Lasse Gustavsson Mönlycke Folkraceklubb / Härryda Bil & Skrot AB 1 2 2 5
  nr. 15
  39   Daniel Lundgren Mariestads MS 3 B 2 5
  27   Johan Johansson Mariestads MS 3 S Å 3
  36   Björn Eriksson Fjugesta Motorsällskap B Å 0
  42   Mikael Färnström Fägre MK B Å 0
  33   Robbin Eriksson Storfors Motorklubb Å Å 0
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  17   Anna Antonsson Säffle MC 4 3 5 12

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  7   Joel Svenlert Thoren Tidaholms MK 7 B Å 7
  2   Emil Karlsson Fägre MK DEBUTANT

 

A - FINAL VETERAN

 

  1 62   Göran Rosengren Mariestads MS 4 7 5 16
  2 65   Kenth Larsson Tibro MK 4 2 7 13
  3 64   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 7 5 T 12
  4 66   Leif Larsson Mönlycke Folkraceklubb Härryda Bil & Skrot AB B 1 3 4
  5 61   Magnus Ahrle Mariestads MS 5 4 4 13
  6 63   Billy Andersson Tidaholms MK 5 3 E 8
 

 

ÖVRIGA VETERAN

 

  60   Rogert Levin Mariestads MS 7 Å 7

 

 

 

v

  = Varning B   = Brutit Å   = Återbud S   = Svart flagg
  r   = Runner Up E   = Ej Start T   = Tekniskflagg U   = Utesluten
 

 

den 1 maj 2016

 

 

 

14:22

Uppdaterad: 22 JUN 2018 19:03 Skribent: Mattias Olsson

Postadress:
Fägre MK - Bilsport
Stora Bergsgatan 20 C
54533 Töreboda

Besöksadress:
Stora Bergsgatan 20 C (Ingång på gaveln vid källartrappen vit dörr)
54533 Töreboda

Kontakt:
Tel: 050671889
E-post: This is a mailto link

Se all info