Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


 

 

       Skaraborgscupen 2017-09-02

 

 

Grevby Motorbanan

 

 

R E S U L T A T

 

  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 32   Fredrik Alango Marberg Bohus Racing Club MA Motorsport 7 7 7 21
  2 r 7   Emil Fröberg Mariestads MS Nowén Motorsport 5 7 5 17
  www.nowenmotorsport.se
  3 4   Patrik Grönlund Degerfors RC 7 7 4 18
  4 25   Stefan Andersson SMK Trollhättan 7 7 7 21
  5 37   Rickard Rang Vara MK 7 7 5 19
  6 30   Jesper Granfors Fjugesta Motorsällskap 7 7 7 21
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 7   Emil Fröberg Mariestads MS Nowén Motorsport 5 7 5 17
  www.nowenmotorsport.se
  2 35   Marcus Gustavsson Tidaholms MK 4 3 7 14
  3 r 6   Marcus Karlsson Vara MK 5 5 3 13
  4 39   Jerry Göransson Västra Östergötlands MK JG Dekal - Tröjor, 5 4 5 14
  Dekaler & Foto
  5 41   Niklas Folstad SMK Vingåker 5 5 7 17
  6 40   Johan Wendel SMK Karlskoga Bjuhrs Bil AB 3 5 7 15
 

 

C - FINAL SENIORER

 

  1 6   Marcus Karlsson Vara MK 5 5 3 13
  2 28   Jimmy Larsson Tidaholms MK 4 4 4 12
  3 v r 33   Markus Sjögren Tidaholms MK 5 2 4 11
  4 11   Tobias Ljugmark Västra Östergötlands MK 4 4 4 12
  5 10   Kjell-Åke Eriksson Vara MK 7 2 3 12
  6 15   Carl Andersson Falköpings MK A Berggrens Bilservice i Floby 5 4 4 13
 

 

D - FINAL SENIORER

 

  1 33   Markus Sjögren Tidaholms MK 5 2 4 11
  2 3   Johan Johansson Mariestads MS 3 3 5 11
  3 9   Fredrik Westerberg Mariestads MS 3 3 3 9
  4 31   Johan Röding Fägre MK 4 2 5 11
  5 24   Jessie Lundahl Eksjö Folkraceklubb Team Pekka Power 3 5 3 11
  6 20   Mikael Åström MK Ramunder 3 4 4 11
 

 

A - FINAL DAMER

 

  1 58   Pernilla Persson Fägre MK 7 4 7 18
  2 54   Michaela Logård Tidaholms MK 5 3 5 13
  3 65   Wilma Kjellqvist Carlsborg MK 4 4 4 12
  4 r 55   Ylva Jacobsson Cedin Tidaholms MK 5 S 5 10
  5 66   Malin Strömberg MK Ran Askersund 4 7 2 13
  6 57   Sanna Järnström Tibro MK Helins Motorsport 7 7 7 21
 

 

B - FINAL DAMER

 

  1 55   Ylva Jacobsson Cedin Tidaholms MK 5 S 5 10
  2 63   Emma Jonsson Fägre MK T 5 5 10
  3 51   Sandra Johansson Vara MK Team Smurfarna 4 7 S 11
  4 61   Anna-Lisa Fager Jonsson MK Ramunder 2 4 4 10
5 53   Ida Johansson Älvbygdens Motorklubb Rogers Racing 3 S 7 10
  6 60   Pernilla Granath Degerfors RC 3 5 3 11
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 89   Leo Sandberg Ulricehamns Motorkubb 7 7 2 16
  2 80   Josefine Asplund Dals Motorklubb Team Pekka Power 7 5 7 19
  3 85   Wilma Boberg SMK Motala 4 4 5 13
  4 86   Sarah Nordström Västra Östergötlands MK 3 5 4 12
  5 88   Hugo Johansson Alingsås MK 5 7 7 19
  6 82   Oscar Arvidsson Skövde MK 3 3 5 11
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  21   Robin Johansson Bilklubben Dundret 4 5 B 9
  8   Magnus Eriksson Fägre MK / Hedströms Motorsport nr. 1026 2 7 S 9
  16   Christian Lindström Bengtzon Skövde MK 1 2 5 8
  17   Leif Karlsson Fägre MK S S 7 7
  26   Simon Norman Falköpings MK S 3 4 7
  5   My Granath Degerfors RC / Bjuhrs Bil AB 2 3 2 7
  19   Pierre Oskarsson MSK Kvarnvingarna 2 5 E 7
  36   Tobias Johansson Fägre MK 7 E Å 7
  27   Kristofer Johnson Vara MK 2 4 B 6
  29   Anders Gradh Skövde MK 3 3 E 6
  38   Daniel Rang Vara MK / MA Motorsport nr. 72 4 2 E 6
  22   Daniel Lundgren Mariestads MS / Team MPRE Motorsport nr. 274 E B 5 5
  34   Björn Eriksson Fjugesta Motorsällskap / Nowén Motorsport 4 1 Å 5
  www.nowenmotorsport.se nr. 995
  23   Filip Evertsson Carlsborg MK 5 B Å 5
  14   Henrik Quarfrodt Storfors Motorklubb 1 2 B 3
  2   Emil Waker Mariestads MS B E Å 0
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  62   Malin Widström Hallsbergs MK / Team Superhjältarna / Nowén 2 5 3 10
  Motorsport
  56   Annika Nordström Västra Östergötlands MK 7 3 B 10
  52   Evy Nestor MK Ran Askersund 5 2 2 9
  59   Eva Andersson Vara MK 3 B E 3
  64   Elinor Oskarsson MSK Kvarnvingarna S 3 S 3
 

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  81   Viktor Colliander Mariestads MS 5 2 4 11
  84   Ebba Johansson Skövde MK 2 3 3 8
  87   Erik Johansson Mariestads MS 4 4 S 8
  83   Emil Karlsson Fägre MK 2 2 3 7
  200   Timmie Eriksson Fägre MK DEBUTANT

 

A - FINAL VETERANER

 

  1 101   Nicklas Färnström Fägre MK 7 7 7 21
  2 111   Rogert Levin Mariestads MS 7 5 B 12
  3 v 103   Onni Lahti Vara MK 2 4 5v 11
  4 109   Kenth Larsson Tibro MK 4 4 7 15
  5 100   Anders Petersson Vara MK 5 3 4 12
  6 108   Mikael Sanfridsson Mariestads MS 2 7 3 12
 

 

ÖVRIGA VETERANER

 

  110   Bo Karlsson MSK Kvarnvingarna 5 3 3 11
  106   Billy Andersson Tidaholms MK 3 1 5 9
  107   Gert -Ove Svensson SMK Trollhättan / Team Sjuntorps Biltjänst nr. 27 B 5 4 9
  102   Åke Fredén Mariestads MS 4 2 B 6
  105   Göran Rosengren Mariestads MS 3 2 B 5

 

 

 

v   = Varning  B   = Brutit  Å   = Återbud  S   = Svart flagg 
  r   = Runner Up  E   = Ej Start  T   = Teknisk flagg  U   = Utesluten 

 


 

 

Kvällsracet 2017-06-30

 

 

Grevby Motorbanan

 

 

R E S U L T A T

 

  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare 1   2   3   4   5   6   Tot
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 27   Fredrik Karjalainen Säffle MC 5 5 7 17
  2 38   Andreas Zälle Lidköpings MSF Nowén Motorsport 5 7 7 19
  www.nowenmotorsport.se
  3 18   Jonas Granberg Hagfors MK TEAM RENA MOTORSPORT 7 5 7 19
  4 5   Richard Franzén Tidaholms MK 4 7 7 18
  5 20   Henrik Quarfrodt Storfors Motorklubb 5 7 5 17
  6 16   Pär Bergsman Finnskoga MK TEAM RENA MOTORSPORT 7 7 7 21
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 37   Jesper Ahlgren Skara MK 7 4 5 16
  2 7   Patrik Grönlund Degerfors RC 7 5 4 16
  3 32   Daniel Klar Tidaholms MK 4 7 4 15
  4 3   Kjell-Åke Eriksson Vara MK 5 5 5 15
  5 24   Erik Höglund Hagfors MK TEAM RENA MOTORSPORT 7 4 4 15
  6 12   Joakim Persson Tidaholms MK Rembutiken Motorsport 4 7 5 16
 

 

C - FINAL SENIORER

 

  1 15   Jimmy Helmersson SMK Uppsala SportRingen Uppsala Sport & 5 3 4 12
  Profil
  2 30   Rickard Edlund Tidaholms MK 4 5 4 13
  3 17   Micael Rönnbacke Hagfors MK 4 4 4 12
  4 26   Simon Eriksson Vara MK 5 5 4 14
  5 4   Emil Waker Mariestads MS 5 4 3 12
  6 34   Robert Moberg Storfors Motorklubb 1 5 7 13
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 66   Joel Svenlert Thoren Tidaholms MK 7 7 5 19
  2 68   Felicia Emanuelsson Orust Bilsportklubb MA Motorsport 5 5 7 17
  3 61   Maja Fritz Östernärkes Radio-Motor Club 7 4 5 16
  4 64   Tilde Haglund Rönne Motorklubb 4 7 4 15
  5 60   Emil Karlsson Fägre MK 3 3 4 10
  6 63   Hampus Enner Likenäs MK Team Värmland Motorsport 5 B 7 12
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  29   Daniel Lundgren Mariestads MS / Team MPRE Motorsport nr. 274 2 4 5 11
  23   Fredrik Z Johansson Christinehamns MK 4 1 5 10
  22   Henrik Edgren Munkfors MC 4 3 3 10
  9   Emil Fröberg Mariestads MS / Nowén Motorsport 7 3 B 10
  www.nowenmotorsport.se nr. 995
  8   Jonny Bäckström Kullings MS 2 2 5 9
  10   Fredrik Westerberg Mariestads MS 2 4 3 9
  28   Erik Höök SMK Karlskoga 3 3 3 9
  6   Dennis Berntsson MSK Kvarnvingarna 3 4 2 9
  33   Simon Norman Falköpings MK 2 7 S 9
  31   Robert Medin Mariestads MS B B 7 7
  25   Erik Eriksson Hällefors MotorKlubb 1 3 3 7

    35            Patrik Ekblom       Tidaholms MK / Rembutiken Motorsport     2     3      2    7
  21   Henrik Nilsson Hagfors MK 3 2 2 7
  19   Johan Hallgren Hagfors MK 7 B E 7
  14   Rikard Eriksson Hällefors MotorKlubb 3 B 3 6
  36   Nicklas Hillner Östernärkes Radio-Motor Club 3 2 B 5
  2   Henning Baeckström Team MIKRO BSK 2 B E 2
  11   Göran Hultman Filipstads MC E E E 0
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  41   Malin Strömberg MK Ran Askersund 4 3 7 7 21
  42   Emma Jonsson Fägre MK 7 4 3 5 19
  40   Elinor Oskarsson MSK Kvarnvingarna 3 7 4 4 18
  44   Frida Börjesson Kungsbacka MA / KM Motor 5 B 5 B 10
  45   Fanny Bleckur Team MIKRO BSK 2 5 E E 7
 

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  67   Klara Nylin MK Ran Askersund 2 5 3 10
  62   Viktor Colliander Mariestads MS 4 4 B 8
  65   Tom Hultman MK Team Treske E E E 0
  90   Oscar Arvidsson Skövde MK DEBUTANT
  91   Ebba Johansson Skövde MK DEBUTANT

 

ÖVRIGA VETERAN

 

  85   Rickard Nilsson Säffle MC 7 7 5 4 23
  84   Rogert Levin Mariestads MS / Team MPRE Motorsport B 4 7 5 16
  80   Lars Göran Fritz Östernärkes Radio-Motor Club 4 3 4 3 14
  81   Åke Fredén Mariestads MS 2 2 2 7 13
  83   Göran Rosengren Mariestads MS 5 5 3 B 13
  82   Rolf Gustavsson Mariestads MS 3 B E E 3

 

 

 

  v

 

 

= Varning    

 

 B

 

 

= Brutit    

 

 Å

 

 

= Återbud    

 

  S

 

 

= Svart flagg     

    r   = Runner Up      E   = Ej Start       T   = Teknisk           flagg      U   = Utesluten    
 

 

 

 

 

 

 


 

 

      Grevbyracet 2017-04-29

 

Grevby Motorbanan

 

 

R E S U L T A T

 

  O m g å n g
  Plac. Start. nr. Klubb / Anmälare   1     2     3               Tot 
 

 

A - FINAL SENIORER

 

  1 15   Nicklas Färnström Fägre MK 7 4 7 18
  2 18   Tobias Johansson Fägre MK 7 7 7 21
  3 8   Andreas Zälle Lidköpings MSF Nowén Motorsport 7 7 5 19
  www.nowenmotorsport.se
  4 2   Emil Fröberg Mariestads MS Nowén Motorsport 7 7 5 19
  www.nowenmotorsport.se
  5 r 19   Jesper Granfors Fjugesta Motorsällskap 5 7 4 16
  6 11   Mattias Johansson Alingsås MK 7 5 7 19
 

 

B - FINAL SENIORER

 

  1 19   Jesper Granfors Fjugesta Motorsällskap 5 7 4 16
  2 24   Kristofer Johnson Vara MK 5 2 5 12
  3 10   Christian Lindström Bengtzon Skövde MK 4 5 4 13
  4 14   Daniel Lundgren Mariestads MS 4 7 5 16
  5 1   Johan Johansson Mariestads MS 5 5 7 17
  6 3   Kjell-Åke Eriksson Vara MK 4 5 3 12
 

 

A - FINAL DAMER

 

  1 60   Sandra Johansson Vara MK Team Smurfarna 3 2 5 10
  2 v 66   Anna-Karin Palmroth MK Ran Askersund 7 7 7 21
  3 67   Emma Jonsson Fägre MK 5 7 7 19
  4 61   Evy Nestor MK Ran Askersund 2 4 4 10
  5 68   Evelina Ekström Larsen Östernärkes Radio-Motor Club Ekströms 4 4 3 11
  Bygg AB i Örebro
  6 62   Mari Ekström Östernärkes Radio-Motor Club Ekströms 7 5 5 17
  Bygg AB i Örebro
 

 

A - FINAL JUNIORER

 

  1 51   Josefine Asplund Dals Motorklubb Team Pekka Power 7 7 7 21
  2 55   Hugo Johansson Alingsås MK 1 3 2 6
  3 52   Emil Karlsson Fägre MK 5 4 3 12
  4 50   Julia Johansson SMK Trollhättan 4 5 4 13
  5 54   Casper Berggren Eksjö Folkraceklubb Team Pekka Power 3 E 5 8
 

 

ÖVRIGA SENIORER

 

  12   Leif Karlsson Fägre MK 3 4 4 11
  4   Marcus Karlsson Vara MK 3 E 7 10
  9   Oskar Andersson Flens MS 2 3 5 10
  5   Kim Lilja Eksjö Folkraceklubb / Team Pekka Power nr. 99 5 E 4 9
  20   Anders Gradh Skövde MK 3 3 3 9
  17   Göran Rosengren Mariestads MS 4 5 S 9
  6   Kevin Thor Ulricehamns Motorkubb 2 4 2 8
  21   Kenth Larsson Tibro MK 3 3 2 8
  7   Allan Palm Lidköpings MSF 5 3 B 8
  22   Peter Hultgren Dals Motorklubb 4 4 E 8
  25   Robert Medin Mariestads MS 3 E 3 6
  16   Filip Evertsson Carlsborg MK S 4 E

4

     13

 

       Simon Norman   Falköpings MK B E Å 0
  81   Simon Eriksson Vara MK DEBUTANT
 

 

ÖVRIGA DAMER

 

  65   Eva Andersson Vara MK / Team Smurfarna nr. 847 3 3 4 10
  64   Sanna Järnström Tibro MK / Helins Motorsport nr. 187 4 3 3 10
  63   Pernilla Persson Fägre MK 5 5 S 10
 

 

ÖVRIGA JUNIORER

 

  53   Erik Johansson Mariestads MS 2 E Å 2
  80   Viktor Colliander Mariestads MS

DEBUTANT

 

 

 

v   = Varning     B   = Brutit     Å   = Återbud     S  

= Svartflagg    

  r  

= RunnerUp      

 

E   = EjStart     T   =Tekniskflagg     U   = Utesluten    

Uppdaterad: 22 JUN 2018 19:04 Skribent: Mattias Olsson

Postadress:
Fägre MK - Bilsport
Stora Bergsgatan 20 C
54533 Töreboda

Besöksadress:
Stora Bergsgatan 20 C (Ingång på gaveln vid källartrappen vit dörr)
54533 Töreboda

Kontakt:
Tel: 050671889
E-post: This is a mailto link

Se all info