Hoppa till sidans innehåll

Resultat Tranrikesrundan 2019

18 MAJ 2019 16:44
Årets Tranrikesrunda hade i år drygt 160 anmälda åkare. Stort grattis till alla deltagare som kämpade runt i både blåst och regn. Ett riktigt stort tack till alla funktionärer som hjälpte till att göra rundan så lyckad.
  • Uppdaterad: 18 MAJ 2019 16:44

Drygt hundratalet åkare satsade stort och valde att köra den långa rundan på 104 km. Antalet åkare på mellanbanan och den korta var jämnt fördelade.

Årets speaker var Thomas Hjert, som på ett förtjänstfullt sätt hjälpte till att göra reklam för möjligheterna till cykling runt Falbygden och även intervjua åkare efter målgång.

Den yngsta åkaren på rundan var nio år och han kämpade väl under 40 km. Kanske tack vare ett par nävar smågodis på depån vid Ekornavallen? Det otroligt glada humöret hos sina resekamrater gjorde i alla fall mig väldigt glad.

Första klungan susar förbi depån vid Ekornavallen. Ingen hade tid att stanna!

Även hemvändare var glada över att ha trotsat elementen i 104 km. Grattis Jonas!

Resultat i PDF.


 

Startnr Namn Klubb/Ort Tid

40 km   

437 Ann-Charlotte Uddegård Stockholm 03:18
453 Carina Gustafsson   02:02
457 Carina Josefsson Blidsberg 01:46
438 Eelko Manderveld Karlstad 03:18
460 Emma Wirf Falköping 01:50
439 Erik Uddegård Karlstad 03:15
458 Eva Pilhemark Falköping 02:21
455 Gunnar Martinsson Gema Verktyg 01:55
440 Henrik Engström Stockholm 03:15
441 Hugo Storm Mölndal 01:22
442 Jennet Johnsson Falköping 01:48
443 Jenny Nyström Lidköping 02:19
444 Josefine Evertsson Borås 02:12
445 Lena Wallström VGR Dagkirurgi Falköping 01:29
459 Lennert Eriksson Falköping 02:36
446 Linda Blank TIDAHOLM 01:27
447 Maria Samuelson Falköping 01:48
448 Oscar Vega Skara CK 01:29
461 Ove Markebro Falköping 02:36
456 Siv Martinsson Gema Verktyg 01:55
449 Susanne Uddegård Karlstad 03:17
450 Thomas Svensson Skara CK 01:29
462 Tore Bertilsson Falköping 02:36
451 Ulf Eriksson Kinnarp 02:11
454 Ulla Gustafsson Göteve 02:02
452 Zandra Greiner Tidaholm 02:12

69 km   

317 Anders Bengtsson Tråvads CK 02:35
322 Anders Åsberg Tidaholms Cykelklubb 02:34
318 Anna Karlsson Träningskonsulten Sportsclub 03:04
319 Bernita Karlsson Götene 03:04
325 Conny Gustavsson Marka 02:39
320 David Solstrom Falköping 03:04
315 Eje Lööv Ulricehamn 02:34
314 Erik Granli Axvall 02:21
301 Frida Solstorm Falköping 03:04
302 Göran Frank Skövde 02:45
327 Henrik Andreasson Gudhem 02:24
303 Jesper Nyman Team Ljungskog 02:16
321 Kenneth Karlsson Tidaholms Cykelklubb 02:34
304 Lena Kokko No club 04:17
316 Lena Westerlund Tråvads CK 02:35
305 Lolita Ekelund Ransta 04:17
306 Magnus Frank Skövde 02:45
324 Maria Magnusson Kvänums IF 03:46
307 Mikael Hermansson Skara 02:35
326 Mikael Karlin Skövde 02:26
308 Morgan Sandstedt Skara 02:18
323 Per Gyllingberg Tidaholms Cykelklubb 02:39
309 Pernilla Sandblom Falköping 02:42
310 Richard Lööv Falköping 02:26
311 Sune Falk Skara 02:29
312 Thord Einarsson Klubblös 02:49
313 Ulrich Laursen Landskrona 03:04

104 km   

1 Anders Hansson Vårgårda  
2 Anders Johansson Treberg CK / Skara 03:41
3 Anders Mantler Falköpings Cykelklubb 02:52
4 Anders Wällstedt Tidaholm 04:16
5 Andreas Öhgren Vänersborg 03:20
98 Anna Wallgren Ljungskog 04:00
6 Annika Gustafsson Falköping 04:04
88 Bengt-Åke Svensson Vara 03:34
7 Benny Grönborg Falköpings Cykelklubb 03:18
8 Björn Grönlund Mullsjö 02:54
9 Christer Svantesson Vinninga 03:18
10 Christina Lindberg FCK 04:00
11 Daniel Lennartsson Falköping 03:20
12 Daniel Lind Cykla för UNG CANCER 03:27
13 Daniel Sandblom FALKÖPING 03:34
14 Daniel Smedman Skövde CK 02:44
15 David Carlsson StrokeRide CK 03:01
16 Emanuel Bjärkhed Jönköpings Cykelklubb 02:44
17 Emil Brunell Tidaholm 02:52
82 Emma Fogelberg Falköpings Cykelklubb 03:23
18 Emma Nyman Team Ljungskog 04:16
99 Erik Åström Skövde CK 02:44
83 Fredrik Handfast Vara 03:01
19 Fredrik Wånelid Strokeride CK 03:01
90 Glenn Johansson Herrljunga 03:30
20 Göran Svensson Vara 03:56
21 Göran Wikström Jönköping 04:03
22 Helena Agnar Stenstorp 05:39
23 Helena Setterberg Stenstorp 04:49
24 Henrik Andersson Alingsås 03:57
25 Henrik Bengtsson StrokeRide CK 04:09
26 Henrik Storm Mölndal 02:52
27 Håkan Glad SK BORE 03:31
28 Håkan Hedström Mariestadcyklisten 02:44
97 Jarl Törnkvist Hisingens CK 02:52
29 Jeanette Persson Falköpings Cykelklubb  
93 Jerker Magnusson Kvänums IF 03:33
30 Johan Mellström Alingsås 03:53
31 Johanna Agnar Stenstorp 04:58
32 Johannes Viberg Skillingaryd 04:56
33 Jonas Lindberg FCK 02:51
34 Jonas Wenner HCK/Göteborg 03:28
35 Karin Wenner HCK/Göteborg 03:28
80 karl-johan Larsson Karlstad 03:57
36 Karoline Alvånger Team Ljungskog 03:59
100 Kent Karlström Skövde CK 02:44
89 Krister Lood Falköpings Cykelklubb 02:44
37 Krister Nyman Skövde ck 03:59
38 Kristian Lind Hökerum 03:36
108 Lars Johansson Linköping 04:00
91 Lars-Åke Hjerp Falköping 03:20
39 Leif Claesson Falköping 04:13
40 Lena Birath Team Ljungskog 04:00
41 Lena Karlsson StrokeRide/Grästorp 04:17
42 Lennart Fransson Kvänums IF LARV 03:02
43 Lisa Grönlund Mullsjö 03:23
111 Magnus Bengtsson Bure CK 02:44
44 Marcus Funke Mariestadcyklisten 03:20
45 Maria Carlsson TLA Motala  
46 Marie Måård Stenstorp 05:39
47 Martin Josefsson Resvägs SK 03:18
48 Martin Söhrman Falköping 03:27
49 Mathilda Richardson Floby 05:02
96 Mats Andersson KRIF Tidaholm 02:52
81 Mattias Fogelberg Klubblös 03:23
50 Maud Gradh Karlsson Team Ljungskog  
87 Mikael Johansson Mariestadscyklisten 02:45
94 Mikael Tärning Mjöbergs Bygg 03:01
102 Mikael Wallin KRIF Tidaholm  
104 Monika Andersson Tidaholms Cykelklubb 03:53
51 Niclas Hansson StrokeRide CK 03:01
52 Niklas Drakfors Falköpings AIK Skidor 03:08
53 Niklas Wersen Falköping 03:25
54 Nora Emad Skövde 04:24
110 Ola Franzén Växjö 03:01
107 Ola Salenmark Linköping 04:01
55 Olof Carlsson DAIK  
56 Olof Wojtkowiak TLS Motala 04:43
57 Oskar Boberg Jönköping 04:22
92 Patrik Roslund Falköping 03:20
86 Per Johansson Strokeride 03:01
95 Per-Axel Magnusson Kvänums IF 03:24
58 Per-Olof Lindberg FCK 02:48
106 Peter Hellberg Falköpings CYkelkubb 03:01
59 Peter Johansson Falköping 02:48
60 Peter Neuman Twinpeaks Triathlon 02:57
61 Peter Ström Jönköping 04:01
62 Peter Åslund Falköping 04:16
63 Pia Jarl Westerberg Team Ljungskog skövde 04:14
109 Pierre Carlsson Falköpings Cykelklubb 03:00
64 Rickard Setterberg Vara 03:57
65 Robert Funke MARIESTAD 03:20
101 Robert Gunnarsson Kinnarp 03:21
66 Robin Blank Tidaholm 03:20
84 Roland Alexandersson Skövde 03:41
67 Sara Ednell Floby 05:02
68 Simon Larsson Norrköping 02:44
85 Sivert Wilson Strokeride 03:01
69 Stefan Frid Lidköping CK  
105 Stefan Halleröd Falköpings Cykelklubb 02:44
70 Sture Östman Skara Cykelklubb 03:18
71 Sören Wilson Skövde CK 02:44
72 Thomas Josefsson Resvägs Sk 03:20
73 Tobias Andersson Skara 03:07
74 Tobias Nyman Tre Berg CK , SKARA 03:02
75 Tom Berberg Tidaholm 03:04
76 Tommy Nilsson Kungsbacka cykelklubb 03:20
77 Tommy Nilsson Kck  
78 Ulf Ekwall Treberg CK 03:56
103 Ulrika Johansson Tidaholms CYkelklubb 03:53
79 William Wällstedt Tidaholm 03:31
Skribent: Håkan Gustafsson
Epost: This is a mailto link
 
   Klubblokal
Eriksgatan 4
521 35 Falköping

 


 

 

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Postadress:
Falköpings CK - Cykel
Håkan Gustafsson, Bengt Heljesgatan 4
52140 Falköping

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info