Hoppa till sidans innehåll

2016


4 september

 

En klassiker för 48:e gången.

Vilka cyklade kan Du läsa längst ner!

Deltagandet sker på egen risk!

Vi har inget företräde i trafiken utan vanliga trafikregler gäller. Stanna vid stopp etc!

För din egen säkerhet ska cykelhjälm användas och en gul reflexväst är aldrig fel (Trafikverket skriver bör användas om västen)

Respektera våra vakter vid starten, vi kommer inte att godkänna starter utanför startfållorna. Alla måste starta inne i fållorna enl. funktionärernas instruktioner. Allt för att inte få för stora klungor på vägarna och minska olycksrisken!

Kansli tel/fax/telesvar 0485 - 323 01

Kvällstid 0485 - 307 21 eller 340 26.

Vi körde...

Ölandsrundan 12 mil (11,6)

1 Roland Johansson, Figeholm

2 Tonny Nicklasson, Moheda

3 Allan Nicklasson, Lessebo

4 Per Hammaräng Grip, Kalmar

5 Christeer Johansson, Karlskrona

6 Malin Andersson, Oskarshamn

7 Jens Andersson, Oskarshamn

8 Fredrik Axelsson, Eksjö

9 Carina Axelsson, Eksjö

11 Christer Nilsson, Kalmar

12 Benny Larsson, Kista

14 Christina Wahlberg, Lyckeby

16 Jenny Blom, Mönsterås

17 Josef Vogl, Kalmar Cykelklubb 15-årsmedalj

18 Jasmin Karamehmedovic, Kalmar

19 Ronny Nilsson, Oskarshamn

20 Kenneth Gustafsson, Kalmar Cykelklubb 40-årsmedalj

21 Mikael Holmberg, Rottne

22 Pelle Sederkvist, Kalmar

23 Lars Blixte, Trekanten

24 Per-Ola Jacobsson, Kalmar

25 Christer Petersson, Karlshamn

26 Ulf Wikell, Åryd

27 Anders Ljungholm, Färjestadens Motions IF

28 Mikael Hildingsson, Kalmar

29 Kent Andersson, Lindås

31 Stefan Hultén, Färjestadens Motions IF

33 Joakim Gunninge, Nässjö

34 Staffan Niklasson, Degerhamn, Färjestadens Motions IF

35 Richard Nilsson, Kalmar

36 Anders Jacobsson, Gullabo

37 Anders Svensson, Lyckeby

38 Joakim Petersson, Färjestaden

40 Bengt Kallenberg, Gustavsberg

41 Mikael Hellgren, Högsby

42 Åke Arvidsson, Hultsfred

43 Lina Löfström, Ålem

45 Krister Dahlin, Oskarshamn

46 Mikael Johansson, Kalmar

47 Sebastian Johansson, Kalmar

48 Gustav Jeansson, Långasjö

49 Gösta Karlsson, Långasjö

50 Per-Ola Risenberg, Kalmar

53 Magnus Yngvesson, Färjestaden

54 Roger Jonsson, Färjestaden

55 Peter Blomqvist, Kalmar

56 Tommy Lindström, Färjestaden

57 Anders Olsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

58 Klas Åstrand, Kalmar

59 Hans Rosén, Kalmar

60 Jimmy Logg, Kalmar, Norden

61 Jacob Nylin Nilsson, Kalmar Cykelklubb

62 Martin Wallgren, Kalmar

63 Stefan Nilsson, Färjestaden

64 Per Söderström, Kalmar

65 Eddie Eriksson, Färjestaden

66 Jan Hedberg, Ljungbyholm

67 Camilla Lagerkvist, Ljungbyholm

68 Tobias Englund, Kalmar

69 Karin Engdahl, Orrefors

70 Tomas Durborg, Orrefors

71 Magnus Birath, Söderåkra, Kalmar Cykelklubb

72 Roger Ahlqvist, Arontorp, Färjestadens Motions IF

73 Regine Wolf, Arontorp, Färjestadens Motions IF

74 Jan Stenqvist, Nybro, Färjestadens Motions IF

75 Åke Witzell, Karlskrona

76 Thomas Wallgren, Mörbylånga

77 Erik Wallgren, Mörbylånga

78 Sven Stensson, Isgärde, Färjestadens Motions IF

79 Robert Thörnqvist, Färjestadens Motions IF

80 Johan Lagström, Färjestadens Motions IF

81 Markus Lönnroth, Ekerö, Färjestadens Motions IF

82 John Petersson, Nybro

83 Kim Hedberg, Ljungbyholm

84 John-Olof Olsson, Bröttorp, Färjestadens Motions IF

85 Per Karlsson, ???

86 Karin Blomander, Vetlanda

87 Michael Walldén, Färjestaden

88 Marcin Machaj, Färjestaden

89 Thomas Gustafsson, Team Wrigstad

90 Torbjörn Andersson, Team Wrigstad

91 Torbjörn Lennartsson, Rockneby

92 Tomas Lang, Nymölla

93 Thomas Gummesson, Knislinge

94 Rickard mattsson, Sibbhult

95 Jesper Madsen, Målilla

96 Evry Johansson, Färjestadens Motions IF

97 Albin Magnusson, Kalmar

98 Vinko Midjich, Kalmar Cykelklubb

99 Riitta Midjich, Kalmar Cykelklubb

100 Robert Albertsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF 5-årsmedalj

101 Robert Kroon, Växjö, Lammhultscyklisterna

102 Clas Enarsson, Växjö, Lammhultscyklisterna

103 Peter Håkansson, Kalmar

104 Jonas Engdahl, Klavreström

105 Gordon Östling, Kalmar

106 Mathias Holmqvist, Färjestadens Motions IF

107 Jan Arvidsson, Nybro, Glasrikets RC

108 Ulf Persson, Trimate

109 Lars-Olod Lundqvist, Nybro, Glasrikets RC

110 Anna Malmqvist, Färjestaden

111 Håkan Malmqvist, Färjestaden

112 Torvald Gunnarsson, Färjestaden

113 Roger Petersson, Färjestaden

114 Åse Petersson, Oskarshamn

115 Joacim Samuelsson, Virserum

116 Pär-Anders Carlberg, Virserum

117 Jacop Ståhlgren, Virserum

118 Roberth Sundberg, Virserum

119 Curt Elfström, Växjö

120 Ulf Svensson, Braås

121 Jim Carlsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

122 Mattias Karlsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF 

123 Magnus Svensson, Bergkvara

124 Roland Johansson, Figeholm

125 Henrik Arrhenius, Hagby                                                                               

126 Arne Pettersson, Växjö

127 Peo Carlsson, Kalmar

128 Filip Johansson, Ronneby

129 Mikael Svedberg, Ronneby

130 Håkan Krantz, Kalmar

131 Peter Engdahl, Torsås

132 Helene Karlsson, Kalmar

133 Per Forsberg, Kalmar

134 Lars Larsson, Örsjö

135 Martin Lindqvist Mönsterås

136 Patric Mauritzon, Södra IF

137 Jimmy Samuelsson, Kalmar

138 Bo Ellinge, Kalmar

139 Patrik Andersson, Torhamn

140 Åke Nyström, Rockneby

141 Conny Sjöbäck, Kalmar

142 Hans Laakso, Rockneby, Kalmar Cykelklubb

143 Joakim Jercazda, Kalmar

144 Benny Nilsson, Löttorp

??

146 Bo Andersson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

147 Jonas Holm, Färjestaden

148 Anders Rydén, Lerum

149 Michael Sjöberg, Virserum, Team Östkusten 1:a i mål 2.49

150 Hans Widell, Kalmar Cykelklubb

151 Lina Hallberg, Kalmar

152 Åsa Palm, Västervik

153 Bent Larsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

154 Daniel Eliasson, Ljungbyholm

155 Magnus Andersson, Kalmar

156 Lars Pedersen, Läckeby

157 Henrik Juel, Ljungbyholm

158 Pär Eriksson, Kalmar

159 Henrik Hegender, Kalmar 2:a i mål 2.49

160 Kenneth Johansson, Vassmolösa

161 Lena Thor, Kalmar

162 Niels Prösch, Holmsjö

163 Umberto Wbrtbitcs, Oskarshamn

164 Linn Sjögren, Kalmar

165 Martin Sjögren, Kalmar

166 Håkan Thuberg, Kalmar

167 Magnus Fransson, ???

168 Nils Schlensog, ???

169 Johan Andersson, Kalmar

170 Ingvar Gustavsson, Nybro

171 Per Olsson-Roos, Nybro

172 Li Hultman, Färjestaden

173 Ulrick Hultman, Färjestaden

174 Kalle Norregårdh, Kalmar

175 Ove Kjellgren, Oskarshamn

176 Jenny Blomgren, Ljungbyholm

177 Jesper Augustine, Ljungbyholm

178 Per Svensson, Kalmar

179 Anita Svensson, Kalmar

180 Henrik Jönsson, Borgholm

181 Fredrik Henning, Köpingsvik, Team Östkusten/FMIF 3:a i mål 2.49

182 Tom Danielsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

183 Bo Wahldowsson, Torsås

184 Robin Fröman, Kalmar

185 Dennis Andersson, Kalmar

186 Marianne Getrell, Karlskrona

187 Martin Holm, Team Östkusten/Färjestadens Motions IF

188 Jarl Uggla, Kalmar

189 Emil Jörnelid, Ljungbyholm

190 Tommy Bergström, Kalmar, Färjestadens Motions IF

191 Elisabeth Higali, Oskarshamn

192 Martin Breider, Växjö

193 Daniel Olsson, CK Wimar

194 Henric Blomberg, CK Wimar

195 Jan Isberg, CK Wimar

196 Günther Ruchats, Färjestaden

197 Per Häggbring, Nybro

198 Magnus Stålbrand, Nybro

199 Göran Petersson, Kalmar

200 Anders Åsenius, Degerhamn

201 Christer Elmesand, Växjö

202 Adam Bjärkse, Kalmar

203 Göran Markov, Timmernabben

204 Håkan Krok, Växjö

205 Ulf Fransson, Växjö

206 Inge Bergstedt, Växjö

207 Johan Virtala, Ålem

208 Jonas Rimberg, Kalmar

209 Micael Nilsson, Kalmar Cykelklubb

210 Hans Johansson, Kalmar

211 Micael Axelsson, Västervik

212 Roland Mella?, Kalmar

213 Torbjörn Feltendahl, Kalmar

214 Alexandros Simeonidis, Kalmar

215 Per Gustvsson, Kalmar

216 Henrik Hansson, Kalmar

217 Håkan Andersson, Kalmar

218 Marcus Tinnert, Färjestaden

219 Glenn Adolfsson, Kalmar

220 Claes Pettersson, Färjestaden

221 Peter Håkansson, Listerby

222 Michael Fridolfsson, Kalmar

223 Mats Juväng, Färjestaden

224 Tony Nartinsson, ???

225 Rolf Nilsson, Älmhult

226 Mikael Hellman, Färjestaden

227 Martin Johansson, Kalmar

228 Daniel Johansson, Kalmar

229 Robin Ekström, Kalmar

230 Jan Ekström, Kalmar

231 Björn Mortensen, Färjestaden

232 Johan Bournonville, ???

233 Danil Marin, Kalmar

234 Lars Karlsson, Nybro

235 Tomas Österström, Kalmar

236 Richard Lavado, Kalmar

237 Oskar Bertilsson, Kalmar

238 Johan Claesson, Rockneby

239 Mats Öhman, Kalmar

240 Anders Wikström, Kalmar

241 Claes Asp, Borgholm

242 Anders Johansson, Kalmar

243 Sven Olofsson, Nybro

244 Johan Gustavsson, Växjö

245 Oskar Gottfridsson, Torsås

246 Magnus Oskarsson, Nybro

247 Cecilia Eriksson, Kastlösa, Mörbylånga

248 Henrik Browell, Kalmar

249 Göran Westlund, Kalmar

250 Johan Magnusson, Kalmar

Kört innan:

Gösta Kullman

Erik Petersson

Olle Johansson

Karl-Erik Sjöberg

Tomas Larsson

 

Ölandsrundan 6 mil

301 Els-Marie Axelsson, Lekeryd

302 Henrik Samuelsson, Kalmar

304 Marie Olsson, Fågelmara

305 Anders Olsson, Fågelmara

306 Ebba Andersson, Oskarshamn

307 Ingrid Stribrand, Lyckeby

308 Per Olsson, Ljungbyholm

309 Gull-Britt Håkansson, Vassmolösa 35-års medalj

310 Olle Håkansson, Vassmolösa

311 Lars-Erik Jonsson, Ålem

312 Tommy Sjöbäck, Kalmar

313 Camilla Ed Sjöbäck, Kalmar

314 John Örtendahl, Kalmar

315 Emma Dahlberg, Kalmar

316 Petter Jonasson, Kalmar

317 Sara Jonasson, Kalmar

318 Jonas Karlsson, Kalmar

319 Malin Blake, Kalmar

320 Jörgen Rydberg, Kalmar

321 Christer Robertsson, Kalmar

322 Richard Ågren Johansson, Borgholm, Färjestadens Motions IF

323 Ewa Bringeland, Kalmar

324 Lena Broström, Kalmar

325 Eva-marie Adelgren, Gullabo

326 Stefan Olsson, Oskarshamn

327 Johan Danielsson, Trekanten

328 Pär Cerwallius, Nybro

331 Peter Atterback, Kalmar

332 Lars-Göran Atterback, Färjestaden

333 Divna Talevska, Kalmar

334 Henrik Nymalm, Kalmar

335 Ewa Johnsson, Nybro

336 Fredrik Sjöholm, Kalmar

337 Joakim Engstrand, Kalmar

338 Björn Jansson, Nybro

339 Roland Johansson, Nybro

340 Tomas Arvidsson, Kalmar

341 Stefan Carlsson, Torsås

342 Inger Larsson, Kalmar

344 Eva Björkman, Borgholm

345 Dan Lindman, Kalmar

346 Roger Haugeröd, Grimsås 

347 Love Jarvisson, Mönsterås

348 Maja Hermansson, Mönsterås

351 Magnus Hermansson, Påskallavik

352 Christoffer Hermansson, Växjö

353 Krister Holm, Påskallavik

354 Christofer Engdahl, Färjestadens Motions IF

355 Anders Engdahl, Färjestaden

356 Morgan Alf, Kalmar

357 Gilbert Eriksson, Svängsta

358 Andreas Gustafsson, Kalmar

359 Jessica Ekman Gustafsson, Kalmar

360 Albin Karlsson, Kalmar

361 Margita Arvidsson, Kalmar Cykelklubb

362 Sara Brogård, Kalmar, Färjestadens Motions IF

363 Wictoria Ardebrandt, Trekanten

364 Joackim Ullman, Kalmar, Färjestadens Motions IF

365 Anders Cronholm, Kalmar

366 Susanne Birath, Söderåkra, Kalmar Cykelklubb

367 Stefan Johansson, Habo

368 Kajsa Lindholm, Tenhult

369 Magnus Johansson, Tenhult

370 Lars Wiström, Kalmar

371 Lars Limseth, Kalmar

372 Detlev Broder, Kalmar

373 Ute Pioch, Kalmar

374 Ronny Helgesson, Färjestaden

375 Ida Helgesson, Färjestaden

376 Peter Ek, Färjestaden

377 Berit Håkansson, Nybro

378 Mattias Karlsson, Kalmar Cykelklubb

379 Nicklas Karlsson, Kalmar CK

380 Jimmy Signell, Nybro

381 Göran Oscarsson, Gamleby

382 Janne Håkansson, Jämjö tandem tillsammans med...

383 Andreeas Håkansson, Lyckeby

384 Ingemo Engblom-Larsson, Örsjö

385 Lotta Gonzalez-Gustavsson, Ålem, Kalmar Cykelklubb

386 Annelie Laakso, Rockneby, Kalmar Cykelklubb

387 Sara Engström, Kalmar

388 Lennie Engström, Kalmar

389 Joakim Enoksson, Vetlanda

390 Johnny Enoksson, Silverdalen

391 Eilert Boman, Färjestaden

392 Jacob kristoffersson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

393 Ann-Christin Schertell, Kalmar

394 Nils Wahlén, Kalmar

395 Kjell Nilsson, Färjestaden

396 Jarl Hansson, Torhamn

397 Elisabeth Hansson, Torhamn

398 Roger Andersson, Färjeestaden

399 Monica Andersson, Färjestaden

400 Sofia Nilsson, ???

401 Lars Karlsson, Hultsfred

402 Anders Myrdal. Vendelsö

403 Jenny Myrdal, Vendelsö

404 Mats Samuelsson, Färjestaden

405 Sanna pettersson, Färjestaden

406 Stanley Gunnarsson, Oskarshamn

407 Göran Engelholm, Färjestaden

408 Fredrik Lindefjord, Oskarshamn

409 Martin Kristoffersson, Kalmar

410 Ola Schwartz, ???

411 Daniel Fernskog, Blomstermåla

412 Jan Jonsson, Blomstermåla

413 Mikael Birgersson, Söderåkra

414 Martin Moberg, Karlskrona

415 Sebastian ???, Kalmar

416 Jonny Rosen, Kalmar

417 Emma Wahlund, Kalmar

418 Johannes Norlander, Kalmar

419 Lars Johansson, Hovmantorp

420 Inge Samuelsson, Växjö

421 Anette Elmgren-Petersson, Grönskåra

422 Åsa Sjöberg, Grönskåra

423 Jan Gustafsson, Kalmar Cykelklubb

424 Carina Rimsberg, Kalmar

425 Per Petersson, Löttorp

426 Agne Thuresson, Färjestaden

427 Henry Pettersson, Ramdala

428 Maria Pettersson, Ramdala

429 Håkan Karlsson, Fågelmara

430 Ulrika Hovmark, Kalmar

431 Tomas B????, ???

432 Thommy Johansson, Nybro

433 Caroline Ranefjord, Kalmar

434 Fredrik Petersson, Läckeby

435 Matilda Wallegård, ???

436 Thomas Lindgren, Norrhult, Färjestadens Motions IF

437 Ulf Nilsson, Målilla

438 Tobias Bladh, Oskarshamn

439 Freedrik Bladh, Kalmar

440 Kent Argus, Kalmar

441 Dan Sundström, Kalmar

442 Christian Svensson, Rydaholm

443 Jacob Franzén, Kalmar

444 Jennie Bournonville, Nättraby

445 Andreas Ek, Färjesstaden

446 Kim Tindö, Lindås

447 Åsa Adolfsson, Kalmar

448 Annika Wirblad, Kalmar

449 Anna Nilsson, Färjestaden 

450 Thore Strömqvist, Kalmar

451 Catarina Lagessson, Kalmar

452 Peter Hildingsson, Kalmar

453 Anna Schygge, Kalmar

454 Sverrir Snorrasson, Kalmar

455 Magnus Josefsson, Kalmar

456 Christina Lindroth, Alvesta

457 Peter Mattsson, Kalmar

458 Emanuel Wintersteller, Kalmar

459 Anna-Lena Wintersteller, Kalmar

460 Johan Nilsson, Rockneby

461 Anders Stranne, Ronneby

462 Mikael yen, ???

463 Caroline Schygge, ???

464 Berit Engström, Jämjö

465 Per-Ivan Engström, Jämjö

466 Daniel Jonsson, Ronneby

467 Emil Jeppsson, Söderåkra

468 Anna Porssberg, Växjö

469 Marcus Westin, Tävelsås

470 Åsa Amer, Föra AIK

471 Tomas Amnér, Föra AIK

472 Mats Pettersson, Axa Sport Club

473 Marie Petersson, Norden/ FMIF

474 Steen Wallin, Färjestadens Motions IF

475 Erik Sandsten, Oskarshamn

476 Torleif Bergwall, Kalmar

477 Kajsa Larsson, Kalmar

478 Stefan Wedén, Vassmolösa

479 Peter Karlsson, Kalmar

480 Joakim Bengtsson, Kalmar

481 Benny Rosenkvist, Färjestaden

482 Jörgen Nilsson, Kalmar

483 Roland Bohman, Kalmar

484 Jörgen Johansson, Kalmar

485 Johan Radner, Rockneby

486 Sten-Åke Radner, Kalmar

487 Eva Adolfsson, Kalmar

488 Margareta Johansson, Kalmar

489 Carolin Eriksson, kalmar

490 Mattias ???, Färjestaden

491 Fredrik Halvarsson, Kalmar

492 Caroline Sigmundsson, Kalmar

493 Magnus Wallin, Kalmar

494 Henrik Karlsson, Färjestaden, Kalmar RC Triathlon

495 Henrik Johansson, Färjestaden

496 Emelie Karlsson, Färjestaden, Kalmar RC Triathlon

497 Jonas Eriksson, Färjestaden

498 Bo Blomgren, Rottne

499 Lasse Ivansson, Knivsta

500 Christine Elmgård, Knivsta

501 Magnus Holm, Tingsryd

502 Jessica Holm, Tingsryd

503 Jessica Johansson, Kalmar

504 Sara Johansson, Kalmar

 

Jubileumsrundan 3,5 mil

2 Sylve Rindstig, Oskarshamn

3 Elisabeth Rindstig, Oskarshamn

4 Maria Svensson, Mölndal

5 Charlotta Sköld, Mölndal

6 Rebecka Lennartsson, Romelanda

7 Therese Kindström, Kungälv

8 Sophie Wikman, Hisings Backa

10 Jonas Åkerklint, Trekanten

11 Nellie Åkerklint, Trekanten

12 Ida Jonsson, Mönsterås

13 Marcus Gillman, Mönsterås

14 Rebecca Winqvist, Färjestaden

15 Ingemar Vingstedt, Färjestaden

16 Inger Thente-Hultberg, Linköping

17 Ella Bengtsson, Linköping

18 June Nilsson, Kalmar

19 Ulla Anderssson, Färjestaden

20 Rune Johansson, Habo

21 Marcus Andersson, Nybro

22 Oscar Jonsson, Nybro

23 Fredrik Jonsson, Nybro

24 Ulric Ågren, Tranås

25 Wilma Silvander, Tranås

26 Hanna Palm, Färjestadens Motions IF

27 Carina Carlsson, Färjestaden

28 Sven Schlensog, Tyskland

29 Anna Schlensog, Tyskland

30 Karin Wiklund, Åtvidaberg

31 Per-Axel Jonsson, Åtvidaberg

32 Wilgot Wiklund, Åtvidaberg

33 Kerstin Jarta, Vällingby

34 Elvy Olofsson, Färjestaden

35 Malin Komstedt, Kalmar

36 Lena Fermskog, Blomstermåla

37 Bengt Pettersson, Asarum

38 Anne Eklöv, Asarum

39 Nicklas Andersson, Orrefors

40 Richard Andrsson, Ljungbyholm

41 Tina Gustafsson, Lindås

42 Lennart Skagne, Kalmar

43 Ulf Skagne, Kalmar

44 Lars Svensson, Påskallavik

45 Bengt-Göran Nilsson, Vissefjärda

46 Anneli Gunnarsdotter-Engström, Stora Frö, Mörbylånga INLINES Fri start!

47 Christer Lindén, Ruda

48 Kenneth Nilsson, Ruda

49 Åsa Hjelmberg, Kalmar

50 Ellen Runberg, Kalmar

51 Thomas Wahlberg, ???

52 Martin Jacobsson, Växjö

53 Roland Rickardsson, Nybro

54 Martin Nilsson, Ålem

55 Gustav Gustavsson, Ålem

56 Anna-Lena Holm, Färjestaden

57 Leif Landin, Bunkeflostrand

58 Susanne Holm, Bunkeflostrand

59 Thomas Johansson, Kalmar

60 Gudrun Folkessson, Borgholm

61 Ann-Britt Henriksson, Emmaboda

62 Klas Eriksson, Mörbylånga

 

Uppdaterad: 10 SEP 2016 23:02 Skribent: Tomas Larsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Färjestadens Motions IF - Skidor
Erik Petersson, Storgatan 9
38631 Färjestaden

Kontakt:
Tel: 0768636532
E-post: This is a mailto link

Se all info