Hoppa till sidans innehåll

2018


Ölandsrundan 2 september 2018.

Detta jubileumsår kröntes med ett fantastiskt väder. Solsken och endast lite vind från norr (lite i öländska mått). Ovanligt många föranmälda men ändå inte många man avvaktar tydligen hellre vädret och det skrämde ju inte så nästan 200 fler startande än i fjol. På Jubileumsrundan 3,5 mil som instiftades vid 40-årsjubileet, var 56 anmälda. Lilla Ölandsrundan 6 mil hade 211 anmälda och jubilerande 12 milen hade 248 anmälda. Någon hade förhinder men nästan alla kom till start och inga allvarligare olyckor har inrapporterats.Nytt i år var att snabba cyklisterna 35+ fick starta först och i gruppen efter kom så föreningens egen Jubileumsgrupp, ett 25-tal iklädda föreningens team-dräkt. I mål på 12 milen kom först ett gäng på ca 10 cyklister och den som först över mållinjen var Rickard Nilsson på 2 timmar och 45 minuter med de andra sekunderna efter. Ingen tävling så alla är vinnare och i år fick de deltagande på 12 milen en specialkomponerad medalj bara för detta tillfälle. De på sex mil fick den vanliga medaljen och kortaste rundan diplom. Nästan alla fick en jubileums t-shirt (begränsat antal) och kroppkakor som sig bör och i år fanns även kaffe i målet. Trudabur underhöll vid kroppkaksborden. En glad och festlig stämning både vid start och mål. Ett stort tack till alla cyklister, våra funktionärer som år efter år ställer upp ideellt på våra lopp, de som på olika sätt sponsrat oss, herrar å damer som serverade kroppkakorna . Alla är Ni guld värda.

 

JUBILEUMSRUNDAN 3,5 MIL 2 sept 2018

1 Solvig Käll Stigsson, Klavreström
2 Lars-Gunnar Svensson, Påskallavik 
3 Elvy Olofsson, Färjestaden 
4 Kerstin Jacka, Vällingby
5 Anneli Cassel, Timmernabben
6 Anna Ronnstedt, Kungsbacka CK
7 Gitte Berglund, Timmernabben
8 Karin Karlsson, Oskarshamn
9 Curt Ekvall, Färjestaden
10 Patrik Ekelund, Ålem
11 Michael Erenius, Mönsterås
12 Thomas Olsson, Borgholm
13 Gunilla Olsson, Borgholm 
14 Per Olsson, Ljungbyholm
15 Villy Axelsson, Vikingstad
16 Ulf Axelsson, Linköping
17 Elisabeth Sevborn, Kalmar
18 Helena Sevborn, Kalmar
19 Christoffer Klingstedt, Trekanten
20 Margareta Johansson, Kalmar
21 Sylve Rindstig, Oskarshamn
22 Elisabeth Rindstig, Oskarshamn
23 Gull-Britt Larsson, Färjestaden
24 Ulla Andersson, Färjestaden
25 Ulrika Andersson, Färjestaden
26 Ann-Charlotte Söderholm, Fågelmara
27 Bengt Söderholm, Fågelmara
28 Leif Johansson, Fågelmara
29 Siv Karlsson, Fågelmara
30 Micael Nilsson, Ljungbyholm
31 Ann-Sofie Hultgren, Ljungbyholm
32 Else-Marie Axelsson, Ljungbyholm
33 Felix Gustafsson, Färjestaden 
34 Rasmus Karlsson, Färjestaden
35 Roland Rickardsson, Nybro
36 Max Mellström, Kalmar
37 Andreas Rickardsson, Nybro
38 Jörgen Karlsson, Kalmar
39 Benny Jonsson, Färjestadens Motions IF
40 Bengt Göran Nilsson, Vissefjärda
41 Fredrik Jägsander, Halltorp
42 Charlotta Lans, Kalmar
43 Marie Gunnarsson, Kalmar
44 Ulf Skagne, Kalmar
45 Lennart Skagne, Kalmar
46 Lennart Bohman, Kalmar
47 Eva Lundin Adolfsson, Kalmar
48 Elin Arnesson, Färjestaden
49 Johan Arnesson, Färjestaden
50 Ulrika Andersson, Färjestaden
51 Mikael Andersson, Färjestaden
52 Anna-Belle Andersson, Färjestaden 
53 Adam Andersson, Färjestaden
54 Anelia Andersson, (barn)
55 Mikael Karlsson, Kalmar
56 Johanna Eriksson, Kalmar

 

LILLA ÖLANDSRUNDAN 6 MIL

401 Els-Marie Axelsson, Lekeryd

402 Birgitta Tegner, Katrineholm

403 Adam Tillbrandt, Lund

404 Tommy Hedberg, Kalmar 5 lopp

405 Tobias Petersson, Fridlevstad

406 Linus Jacobsson, Fridlevstad

407 Nina Lindgren, Rockneby

408 Niclas Lindgren, Rockneby

409 Anna von Knorring, Uppsala

410 Disa Jonsson, Eksjö

411 Eva Tunberg, Eksjö

412 Anja Jonsson, Eksjö

413 Bertil Jonsson, Eksjö

414 Gunn  Hellbom, Linköping 15 

415 Jörgen Nilsson, Kalmar 10

416 Carl Lundqvist, Vendelsö

417 Roger haugeröd, Grimsås 7

418 Inger Thente Hultberg, Linköping 4

419 Love Jarvisson, Mönsterås 3

420 Ida Jonsson, Mönsterås 5

421 Clas Ek Gutenius, Kalmar

422 Lars-Erik Jonsson, Ålem 18

423 Lars Asplind, Västra Frölunda

424 Viktoria Hansson, Västervik

425 Lars Hansson, Västervik

426 Åsa Stumpf, Nybro

427 Manfred Stumpf, Nybro

428 Johan Lofvenberg, Kalmar

429 Stefan Olsson, Oskarshamn 13

430 Zebastian Strömberg, Växjö

431 Marta Thofelt, Växjö

432 Marie Hultqvist Heintges, Kalmar, Färjestadens Motions IF

433 Josef Vogl, Kalmar CK 16

434 Ingegerd Kristoffersson, Färjestadens Motions IF

435 Bernt Karlsson, Oskarshamn

436 Thomas Lindgren, Norrhult, Färjestadens Motions IF

437 Nicklas Engdahl, Kalmar, Färjestadens Motions IF

438 Therese Johansson, Mönsterås

439 Louise Ekelund, Ålem

440 Emmelie Rehnqvist, Kalmar

441 Robin Hammarström, Kalmar

442 Jonas Karlsson, Kalmar

443 Erika Närklin, Oskarshamn

444 Carl Wykman, Oskarshamn

445 Joacim Andersson, Ljungbyholm

446 Magnus Hovdegård, Kalmar

447 Kirsten Hartman, Oskarshamn

448 Majvor Palm, Färjestadens Motions IF

449 Lena Elmdahl, Kalmar, Färjestadens Motions IF

450 Lisbeth Johansson, Gullabo

451 Lotta Johansson, Färjestadens Motions IF

452 Richard Ågren Johanssson, Borgholm, Färjestadens Motions IF

453 Johanna Sandin, Mörlunda

454 Markus Larsson, Mörlunda

455 Roland Fransson, Kalmar

456 Hanna Dervå Eklund, Kalmar

457 Magnus Alvhamre, Färjestadens Motions IF

458 Mille Millnert, Färjestaden

459 Anna Radner, Rockneby 9

460 Mattias Kullman, Kalmar

461 Anette Karlsson, Kalmar

462 Tommy Håkansson, Kalmar

463 Tommy Strand, Kalmar

464 Lucas Hallgren, Kalmar
465 Michaela Karlsson, Kalmar
466 Anders Eriksson, Smedby
467 Henrik Eriksson, Kalmar
468 Hanna Rydberg, Färjestaden
469 Emanuel Nilsson, Kalmar
470 Mats Pettersson, Färjestaden
471 Melisa Svensson, Åseda
472 Aska Musc, Kalmar
473 Daniel Ahlqvist, Kalmar
474 Siv Johansson, Kalmar
475 Martina Carlberg, Färjestadens Motions IF
476 Tim Carlberg, Färjestaden
477 Jesper Carlberg, Färjestaden
478 Malin Adén, Färjestaden
479 Mats Carlberg, Färjestadens Motions IF
480 Mikael Harmander, Färjestadens Motions IF
481 Johnny Enoksson, Silverdalen
482 Karolina Johansson, Färjestaden
483 Josefin Helgesson, Färjestaden
484 Linda Gustafsson, Färjestaden
485 Elna Hägglund, Färjestaden
486 Marie Andersson, Färjestaden
487 Ingrid Johansson, Vassmolösa
488 Magnus Zoné, Färjestaden
489 Monica Ranstad, Växjö
490 Karin Nilsson, Oskarshamn
491 Mathias Jilkén, Kalmar
492 Jan Nilsson, Ramkvilla

ÖLANDSRUNDAN 12 MIL 50-ÅRSJUBILEUM

1 Gunvor Finnans, Uddevalla 4 lopp

2 Maria Forsdal Finnans, Jönköping

3 Leif Rubensson, Kalmar

4 Roland Johansson, Figeholm, 14

5 Göran Berg, Degerhamn

6 Ulf Fransson, Växjö 9

7 Mats Fredriksson, Färjestaden

8 Håkan Lidberg Kungsbacka

9 Malin Andersson, Oskarshamn 9

10 Jens Andersson, Oskarshamn 10

11 Joakim Gunninge, Nässjö, Färjestadens Motions IF

12 Tony Niklasson, Moheda 48

13 Allan Niklasson, Lessebo 18

14 Jimmy Logg, Kalmar 19

15 Kurt Hellbom, Linköping

16 Kristoffer Hellbom, Uppsala

17 Jacob Kristoffersson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

18 Hanna Palm, Kalmar, Färjestadens Motions IF

19 Per Hammaräng Grip, Kalmar

20 Gösta Karlsson, Långasjö 40

21 Per Olsson-Roos, Nybro 9

22 Albert Alexandersson, Göteborg

23 Jan Alexandersson, Årsta

24 Thore Strömqvist, Oskarshamn

25 Tobias Jönsson, Kalmar

26 Jenny Blom, Mönsterås 2

27 Lina Löfström, Timmernabben 2

28 Mikael Fremlén, Torslunda

29 Bengt Kallenberg, Degerhamn

30 Christer Johansson, Karlskrona 10

31 Ingvar Elofsson, Kalmar 1

32 Michael Stjernkvist, Laxå

33 Joakim Engstrand, Hagby

34 Lars Apelmo, Degerhamn

35 Mikael Björk, Åtvidaberg

36 Sverker Linge, Linköping

37 Anders Eklöf, Glemmingebro

38 Ejlert Boman, Färjestaden 26

39 Robert Andersson, Oskarshamn

40 Emma Andersson, Växjö

41 Silvana Souza Lundgren, Kalmar

42 Fredrik Souza Lundgren, Kalmar

43 Pernilla Landin, Kalmar

44 Maria Kindberg, Kalmar

45 Ann Karlsson, Färjestaden

46 Chatrine Wall, Katrineholm

47 Peter Lindström, Kalmar

48 Kertsin Kannius, Katrineholm

49 Frank Andersson, Kalmar

50 Åke Nyström, Rockneby 8

51 Charlotta Grahn, Tolg

52 Staffan Niklasson, Degerhamn

53 Robeert Johansson, Mörlunda

54 Roger Jutegård, Oskarshamn

55 Göran Stieng, Blackstad

56 Anders Svensson, Lyckeby 6

57 Sture Waldö, Bromma, Färjestadens Motions IF 3

58 Joakim Petersson, Färjestadens Motions IF 12

59 Martin Harrysson, Nybro

60 Christer Lindblom, Växjö

61 Michael Carlsson, Mönsterås

62 Per Eriksson, Oskarshamn

63 Per Virtala, Ålem 4

64 Madelaine Lundin, Färjestaden

65 Peter Fasth, Rottne

66 Mikael Nilsson, Rottne

67 Patrik Lundin, Färjestaden

68 Jenny Juhlin, Hagby

69 Nenad Stancovic, Nybro

70 Matz Elisson, Kalmar Färjestadens Motions IF 5

71 Staffan Anderssson, Kisa

72 Jenny Blomgren, Ljungbyholm 7

73 Robin Tylinder, Rockneby

74 Johan Argus, Kalmar

75 Åke Arvidsson, Hultsfred

76 Jimmy Holmberg, Växjö

77 Christopher Lyrbo, Kalmar, Färjestadens Motions IF

78 Kent Kinkaid, Blomstermåla

79 Peter Joelsson, Blomstermåla

80 Henrik Nymalm, Kalmar

81 Jim Carlsson, KalmarCK/FMIF

82 Robert Törnqvist, Färjestadens Motions IF

83 Lena Björklund, Växjö

84 Evry Johansson, Färjestadens Motions IF

85 Johan Åberg, Kalmar, Färjestadens Motions IF

86 Anders Petersson, Växjö

87 Ulf Wikell, Åryd, Gårdsby IK 22

88 Tommy Larsson, Målilla 9

89 Gustav Jeansson, Långasjö 25

90 Emelie Karlsson, Färjestadens Motions IF

91 Göran Siebers, Huskvarna

92 Kent Andersson, Lindås 33

93 Ted Bågfeldt, Kalmar

94 Alexandros Simeonidi, Kalmar

95 Fredrik Stäringe, Kalmar

96 Stefan Alvarsson, Vetlanda

97 Sandra Brink, Kalmar

98 Stefan Ahlman, Kalmar

99 Stefan Andersson, Ljungbyholm

100 Ronny Nilsson, Oskarshamn

101 Niklas Pile, Köpingsvik, Färjestadens Motions IF

102 Örjan Brink, Kalmar, Färjestadens Motions IF

103 Lennart Klevesund, Mörbylånga, Färjestadens Motions IF

104 Lars Blixte, Trekanten 4

105 Fredrik Johansson, Växjö

106 Anders Elmdahl, Kalmar, Färjestadens Motions IF

107 Benny Nilsson, Löttorp, Färjestadens Motions IF

108 Mats König, Löttorp, Färjestadens Motions IF

109 Mona Lövmo, Kalmar

110 Göran Lövmo, Kalmar

111 Christer Elmesand, Växjö 10

112 Peter Lundin, Vimmerby

113 Niklas Hultqvist, Nybro

114 Karl Larsson, Lammhult

115 Ulf Åberg, Emmaboda 11

116 Anna Lindquist, Färjestadens Motions IF

117 Lars-Erik Johansson, Kalmar, Färjestadens Motions IF

118 Chrisstian Bemervik, Kalmar

119 Johan Engström, Karlskrona

120 Göran Randau, Huskvarna

121 Mathias Mittbrodt, Färjestadens Motions IF

122 Mårten Lundgren, Kalmar

123 Riitta Midjich, Kalmar CK

124 Vinko Midjich, Kalmar CK

125 Lars-Göran Svensson, Kalmar

126 Thomas Amnér, Borgholms CK

127 Åsa Amnér, Borgholms CK

128 Göran Hallberg, Kalmar

129 Oscar Hallberg, Kalmar

130 Pontus Hallberg, Kalmar

131 Niclas Hallberg, Kalmar

132 Magnus Yngvesson, Färjestadens Motions IF
133 Alex Åkesson, ?
134 Magnus Persson, Kristianstad
135 Claes Petersson, Färjestadens Motions IF
136 Per Söderström, Kalmar, Färjestadens Motions IF
137 Anders Halldin, Tranås
138 Kjell Svensson, Åseda
139 Jörgen Andersson, Färjestadens Motions IF
140 Tommy Valterssson, Kalmar
141 Jimmy Ovhagen, Kalmar Norden
142 Mats Samuelsson, Kalmar
143 Johan Christiansson, Kalmar
144 Robert Albertsson, Kalmar, Färjestadens Motions IF
145 Göran Westlund, Ljungbyholm, Kalmar CK/FMIF
146 Kenneth Johansson, Vassmolösa, Kalmar CK/FMIF
147 Johan Sevborn, Kalmar
148 Håkan Ring, Skövde
149 Sven Stensson, Färjestadens Motions IF
150 Micke Czajka, Hjärnarp
151 Per Holm, Ängelholm
152 Gert Höglind, Borgholm
153 Göran Thelin, Ängelholm
154 Thomas Gummesson, Knisslinge
155 Tommy Lang, Nymölla
156 Des Mooney, Figeholm
157 Per Ranstad, Växjö
158 Björn Jonsson, ?
159 Magnus Adolfsson, Tranås
160 Malin Halldin, Tranås
161 Victor Gunnarsson, Färjestaden
Uppdaterad: 09 SEP 2018 23:26
Skribent: Tomas Larsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Färjestadens Motions IF - Skidor
Erik Petersson, Storgatan 9
38631 Färjestaden

Kontakt:
Tel: 076 - 863 6532
E-post: This is a mailto link

Se all info