Hoppa till sidans innehåll

2012


Öland Tvärs 28 juli 2012

 

Solens sken, nattens regn till trots och det blev ett bra deltagarantal denna runda. Vädret var nog en av orsakerna till att årets upplaga blev snabb även om inte tiden är huvudsaken i ett motionslopp - det är att deltaga! Naturen är enligt mångas utsago helt fantastisk. Väl i mål i Färjestaden och Hotell Skansens SPA-källare smakade det bra med öländska kroppkakor. Alla som tog sig runt gjorde en prestation, snabbast var dock på 1,50 - Magnus Dannemyr. För 5:e gången cyklade Bertil Gelius, Färjestaden, Bertil Carlsson, Kalmar, Roland Jonsson, Eksjö och Jörgen Jonsson, Hjältevad som för denna insats fick silvermedalj. Lennart Blom, Kinnarp vann en mini-vecka i stuga som skänkts av Saxnäs Kronocamping - GRATTIS!

Välkomna igen 2013!

TACK till alla cyklister, funktionärer och sponsorer, lån av Ölandsbladets redaktion och annonser, lån av speakervagn från OK/Q8, Saxnäs Kronocamping för stugvinsten, Beijers som hjälpte oss med att flytta sten samt Hotell Skansen för kroppkakor, lån av start/målplats, Färjestadens Cykelaffär för servicen.

 

Bilden: Kroppkaksfest vid Hotell Skansens Spa efter rundan.

 

Vi som cyklade:

Numret innan är startnummer och inte resultat, för vi har ingen officiell resultatlista.

301. Rolf Nilsson, Älmhult

303. Roland Johansson, Figeholm

305. Anders Svensson, Kalmar

306. Barbro Göransson, Vinslöv

307. Leif Göransson, Vinslöv

308. Lennart Blom, Kinnarp

309. Anette Davidsson, Kinnarp

310. Bertil Gelius, Färjestaden Silver 

311. Jörgen Nilsson, Kalmar

312. Stefan Olsson, Oskarshamn

313. Caroline Wenedikter, Falun

314. Bertil Andersson, Kalmar

315. Mariana Ernborg, Enskede

316. Mattias Lindkvist, Växjö

317. Yvonne Lindkvist, Dädesjö

318. Matilda Lindkvist, Dädesjö

319. Anders Lövström, Alby, Mörbylånga

320. Bertil Carlsson, Kalmar Silver

321. Assar Martinsson, Braås, Lammhultscyklisterna

322. Anna Lindqvist, Mörbylånga

324. Torbjörn Bäckström, Hudiksvall

325. Sven Jonsson, Växjö

326. Ingrid Jonsson, Växjö

327. Ronny Helgesson, Färjestaden

328. Martin ljungdahl, Färjestaden

329. Andreas Gustaver, Kalmar

330. Sven-Ingvar Svensson, Vintrosa

331. Mats Samuelsson, Färjestaden

332. Jörgen Andersson, Färjestaden

333. Pernilla Urbansson, Färjestaden

334. Oskar Sundh, Nybro

335. Jesper Madsén, Målilla

336. Peter Rosenlund, Målilla

337. Marcus Carlsson, Målilla

338. Fredrik Arleskog, Målilla

339. Andreas Ek, Färjestaden

340. Peter Ek, Färjestaden

341. Ulf Nilsson, Målilla

342. Jan-Olf Welander, Vissefjärda

343. Goran Tripkovic, Färjestadens Motions IF

344. Åke Arvidsson, Hultsfred

345. Christer Karlsson, Färjestadens Motions IF

346. Ulf Strid, Norrhult

347. Sandra Håkansson, Braås

348. Janne Håkansson, Jämjö

349. Andreas Håkansson, Lyckeby

350. Jan Åleheim, Påryd

351. Bertil Nyström, Norrköping

352. Björn Ulvås, Rödeby

353. Roland Jonsson, Eksjö Silver

354. Jörgen Jonsson, Hjältevad Silver

355. Ingmarie Herdenius, Högsby

356. Ulf Persson, Högsby

357. Robin Swahn, Högsby

358. Henric Blomberg, Södra Vi

359. Joakim Månsson, Högsby

360. Rosalina Asklund, Orrefors

361. Ulf Svensson, Braås

362. Martin Holm, Färjestadens Motions IF

363. Fredrik Sandberg, Fågelmara

364. Kjell Fridlund, Fågelmara

365. Peter Åkesson, Fågelmara

366. Jan Pettersson, Kristdala

367. Peter Callegård, Oskarshamn

368. Fredrik Pettersson, Kalmar

369. Bo Sonnesjö, Lessebo

370. Kjell Andersson, Lessebo

371. Peter Thorsson, Målerås

372. Malin Grinnebro, Hägersten

373. Felix Grinnebro, Hägersten

374. Lars Karlsson, Hultsfred

375. Elisabeth Higazi, Oskarshamn

376. Jens Söderström, Karlskrona

377. Hans Pihl, Karlskrona

378. Martin Carlstedt, Karlskrona

379. Johan Porshult, Karlskrona

380. Henrik Johansson, Kalmar

381. Magnus Dannemyr, Karlskrona

382. Andreas Karlsson, Karlskrona

383. Erik Karlsson, Mörbylånga, Färjestadens Motions IF

384. Andreas Fredriksson, Kalmar

385. Per Olsson, Ljungbyholm

386. Lars-Göran Örbäck, Virserum

387. Benny Nilsson, Högby

388. Martin Ingholt, Nybro

389. Emil Gustafsson, Nybro

390. Joakim Kendelf, Nybro

391. Per Öberg, Kalmar

392. Stefan Johansson, Rottne

393. Margareta Petersson, Rödeby

394. Lena Hildingsson, Rödeby

395. Henry Petersson, Rödeby

396. Sara Petersson, Karlskrona

397. Mats Thorvaldsson, Karlshamn

398. Sandra Lindberg, Karlshamn

399. Johanna Björk, Mörbylånga

400. David Michalsky, Färjestaden

401. Alice Asp, Borgholm

402. Jakob Asp, Borgholm

403. Marie Ivarsson, Borgholm

404. Clas Asp, Borgholm

405. Thore Strömqvist, Oskarshamn

406. Torbjörn Andersson, Färjestadens Motions IF

407. Ulf Fransson, Växjö

408. Jörgen Nilsson, Blomstermåla

409. Mikael Lindhagen, Blomstermåla

410. Christer Elmesand, Växjö

411. Anders Wahlberg, Årsta

412. Eilert Boman, Kalmar

413. Mikael Johansson, Kalmar

414. Peter Karlsson, Kalmar

415. Bo Blomgren, Rottne

416. Stefan Fransson, Växjö

417. Per Olsson-Roos, Nybro

Ev. fel meddela gärna föreningen!

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 29 JUL 2012 21:40 Skribent: Tomas Larsson

Postadress:
Färjestadens Motions IF - Skidor
Erik Petersson, Storgatan 9
38631 Färjestaden

Kontakt:
Tel: 0768636532
E-post: This is a mailto link

Se all info