Hoppa till sidans innehåll

Föreningen Frövi-Lindesberg PS - Skyttesport

Kommande tävlingar i kretsen, länk öppnas i nytt fönster

 

7 maj Munkhyttan "rankingtävling"

Under lördagen genomfördes majranking i snabbpistol, standardpistol, sportpistol och grovpistol i Munkhyttan. Förutom klubbens Mikael Andersson som vann H2 i Sportpistol och tog en andraplats i H2 i Standardpistol så kom det tillresta skyttar från Älvdalen, Falun, Borlänge, Stockholm, Linköping m.m. som sköt 37 starter. Det presterades riktigt höga resultat på denna mycket väl genomförda rankingtävling. Vi vill rikta ett stort tack till klubbens funktionärer som gjorde ett storartat jobb under dagen!

Resultat

 

5 maj BoData-Cup, Pikaboda

För 24 gången och 25 året så genomfördes BoData-Cup under kvällen av 10-talet skyttar. Vinnaren i årets tävling blev Robin S som sköt fina 301 poäng med en tämligen nyuthämtad Pardini, gratulerar.

 

3 maj KM1-Gevär 2022

  klass liggande 200 knästående 200 stående 100 liggande 100 summa
Viktor S G1HO 0,43 1,41 2,86 3,14 7,84
Mikael L G1HO 1,94 0,81 0,84 2,35 5,94
           
David L G2HO 2,37 3,17 2,67 3,81 12,01
Mats W G2HO 2,41 1,80 2,01 2,84 9,07
Johan H G2HO 2,26 1,28 1,96 2,76 8,26
Erik R G2HO 2,11 0,90 1,53 2,46 7,00
           
           
Viktor S G1HO 15/34,91 31/22,01 53/18,5 59/18,81  
Mikael L G1HO 54/27,84 31/38,06 22/26,32 58/24,63  
           
David L G2HO 34/14,34 54/17,06 25/9,37 54/14,18  
Mats W G2HO 55/22,79 42/23,28 43/21,41 59/20,78  
Johan H G2HO 53/23,44 30/23,47 46/23,44 59/21,37  
Erik R G2HO 57/27,06 40/44,63 41/26,75 60/24,37  

 

23 april Kretsmästerskap Fält C+B, Laxå

Under lördagen genomfördes Kretsmästerskapet Fält i Laxå.

Lena Larsson Syk representerade Frövi-Lindesberg Pistolskyttar.
Men svåra banor och mycket korta skjuttider till trots, knep Lena silvret i damklassen. 
Etta kom Karin Elofsson - Laxå psk och trea Amie Blomér Öpssk. 
I B kan Lena bara säga att revolver inte rekommenderas med de tider som var.
Laxå levererade en trevlig dag med vackert väder och trevliga kamrater!

Påsktävlingen måste tyvärr senareläggas iår pga rådande omständigheter

 

27 mars, Årsmöte, Munkhyttan, 10.00

länk: Kallelse

länk: Dagordning

länk: Årsberättelse

länk: Stadgeändring

länk: Skjutschema 2022

 

26 mars, Lufthallen bokad för ranking-tävling

 

20 mars, Vinterserien, Munkhyttan, 10.00

Vapengrp: C

 

6 mars, Vinterserien, Munkhyttan, 10.00

Vapengrp: C

 

27 februari, Vinterserien, Munkhyttan, 10.00

Vapengrp: C

  

23 februari, Sportlovsskytte för ungdomar 

Sportlovet 2022

Lena Larsson Syk ordnade en skyttedag med tre omgångar för barn och ungdomar i luftskyttehallen. Med förhoppning att locka fler juniorer till skytteverksamheten. Summan blev en lyckad dag med tiotalet juniorer som under mycket skratt och gjädje fick prova på skytte med luftpistol. 

Även medföljande målsmän fick chansen att prova på några skott. Dessutom besökte Nerikes Allehanda's reporter skjuthallen och rapporterade om en kul och annorlunda sportlovsaktivitet för nästa generation sportskyttar.

 

20 februari, banan i Munkhyttan bokad för tävling

 

13 februari, Allahjärtansdagsträffen, Munkhyttan, 10.00

Vapengrp: endast omantlad kula tillåten t.ex. 22LR, 32WC, 38WC och liknande

Magnus P 46,38,42,41,46
Viktor S 41,41,45,42,43
Marcus A 41,40,38,41,37
Göran G 35,31,39,38,41
Alfred D 33,33,43,37,34
Tommy J 30,34,24,38,35
Johan L 27,27,32,37,37
Jimmy L 30,29,30,26,26

  

12 februari, lufthallen bokad för tävling

 

6 februari, Vinterserien, Munkhyttan, 10.00

Vapengrp: C

 

2022 års säsong har nu dragit igång.

Luftskyttet pågår för fullt på torsdagar och söndagar, ni som är nybörjare passa på och träna upp er inför utesäsongen.

Tävlingsverksamheten börjar så sakta komma igång så håll er uppdaterade här på hemsidan.

Medlemsavgiften och kallelse till årsmötet kommer under februari.

   

2 november, Mörkerskjutning

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: valfri

Pär L 58787789 59
Johan L 77767789 58
Magnus P 76786789 58
Johan H 78787759 58
Viktor S 77778775 55
Göran G 77783768 53
Peter R 67562784 45
Jan-Eric L 43665605 35

  

26 augusti, träning Figurskjutning =>9mm

Plats: Pikaboda 17.30

Vapengrp: AoR

Mikael A 236
Mats W 201
Göran G 189
Johan L 169
Viktor S 167
Carl-Axel J 155
Mikael L 153
Jan-Eric L 141
Ulf J 138
Peter R 136
Anders L 135
Måns L 76

 

24 augusti, träning Mil-snabb handikapp

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: C

Mikael A 582
Pär L 571
Johan L 566
Peter R 548
Magnus P 547
Ulf J 540
Jan-Eric L 501
Annette L 466
Sarwar L 458
Viktor S 436
Tommy V 328
Tobias L 298

 

17 augusti, träning halvmatch Standardpistol

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: C

Oscar G 272(5)
Mikael A 268(4)
Johan L 252(1)
Pär L 246(1)
Göran G 218(0)
Viktor S 198(1)
Jan-Eric L 188(2)
Ricky S 188(0)
Ulf J 186(0)
Magnus P 174(0)
Sarwar L 170(2)
Olli H 165(0)
Tommy V 163(1)
Jimmy L 162(0)
Ali B 143(0)
Marcus A 133(0)

 

12 augusti, Vasakanonen

Plats: Pikaboda 17.30

Vapengrp: A,B,R

Mikael A 274p
Johan L 268p
Viktor S 252p
Pasi T 248p
Mikael L 247p
Carl-Axel J 229p
Peter R 224p
Pär L 224p
Anders L 204p
Johan H 191p
Göran G 166p

 

10 augusti, träning halvmatch Sportpistol

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: C

Oscar G 276(7)p
Ola S 265(1)p
Johan L 260(1)p
Heikki R 258(5)p
Tobias L 246(0)p
Pär L 245(2)p
Erik R 244(2)p
Alfred D 242(2)p
Jan L 238(3)p
Göran G 231(0)
Ricky S 224(3)p
Veronica H 224(1)p
Anders L 218(1)p
David L 212(2)p
Magnus P 203(0)p
Olli H 195(0)p
Peter R 173(0)p
Ali B 159(1)p
Sarwar L 118(0)p

 

15 juni, träning Magnumfält

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: samtliga magnum

Johan L 14/8 10p
Ricky S 11/8 8p
Måns L 11/6 0p
Johan H 10/6 8p
Magnus J 8/6 9p
Göran G 4/4 7p
Anders L 4/2 15p

 

8 juni, träning NAIS

Plats: Munkhyttan 17.30

Vapengrp: Valfri, skjuttider dock enligt vapengrp C

Mikael A 288p 11x
Oscar G 288p 4x
Bengt-Gunnar R 268p
Heikki R 266p 5x
Johan L 266p 3x
Pär L 266p 2x
Magnus P 264p
Johan H 260p
Jonas S 258p
Morgan L 248p
Göran G 225p
Måns L 221p
Viktor S 215p
Jan-Eric L 213p
Olli H 207p
Peter R 182p
Sarwar L 170p
Anders L 163p

 

1 juni, "Svartkruts-träning"

Plats: Munkhyttan 17.30, bana 21-40

"vanlig" träning bana 1-20

 

INFO Pikaboda

Polisens besiktning av banan i Pikaboda är nu klar. Generellt sett kan vi fortsätta som vanligt. Några förändringar och förmaningar gäller dock.

- Tillsvidare är max skjutavstånd 25 m
- Ingen skjutning på stålmål tillåten
- nysådd gräsmatta, gå till vänster mot skogskanten när ni går fram och markerar, PPC-skytte hänvisas tillsvidare till Munkhyttan

 

6 maj BoData Reklamcup INSTÄLLD

Ny tid kommer efter sommaruppehållet

 

2 maj Extra årsmöte med anledning av ändring av stadgar.

Plats Munkhyttan, tid 10.00, Fördragningslista samt övriga handlingar presenteras här senast 25 april

Handlingar inför extra årsmötet

 

Skjuttider under påsken

I Munkhyttan gäller följande:

Torsdag: 9-15
Fredag: 9-13
Lördag: 9-15
Söndag: 9-13
Måndag: 9-13

I Pikaboda gäller som vanligt att vi visar sunt förnuft.

Styrelsen önskar därmed alla en Glad Påsk.

 

INFORMATION

Skjutprogrammet för 2021 finns nu under fliken "Våra träningar".

Styrelsen vill påpeka för både nya och gamla medlemmar att medlemskap i FLPS INTE ger tillgång till några andra skjutbanor än den i Pikaboda och 25-metersbanan i Munkhyttan. Ingen är fn godkänd för annat skytte än med enhandsvapen. Tillgång till andra skjutbanor endast efter överenskommelse med verksamhetsutövande förening. 

 

28 mars 2021

Årsmöte hålls klockan 14.30 utomhus i Munkhyttan.

KALLELSE

DAGORDNING

ÅRSBERÄTTELSE

VALBEREDNINGENS FÖRSLAG

FÖRSLAG AKTIVITET 2021

MOTION_FG

Det är fortsatta problem med att skicka ut e-post. Ni som läser detta ombeds sprida det vidare. För närvarande är denna hemsida den primära kanalen för information.

 

15 februari 2021

Det är fortsatta problem med att skicka ut e-post. Ni som läser detta ombeds sprida det vidare. För närvarande är denna hemsida den primära kanalen för information.

Den traditionella vinterserien är i år inställd av förbundet. Men vi kör en inofficiell vinterserie för er som vill skjuta fordringarna inför den kommande säsongen. Datumen är 21 och 28 februari samt 21 och 28 mars. Start i Munkhyttan klockan 10.

 

14 februari 2021

På självaste "Alla Hjärtans-dag" inleder vi säsongen i Munkhyttan med en enklare tävling. Starten sker klockan 10.00 och tävlingen består av 5 serier precision. Ingen provserie och skytten som skjuter medianresultatet står som vinnare. Vapengrupp är valfri enda kravet är att kulan ej får vara mantlad.

9, Oscar G: 47, 44, 42, 46, 48, 227
8, Johan L: 43, 44, 44, 46, 46, 223
7, Mikael A: 44, 43, 44, 47, 42, 220
6, Ola S: 45, 46, 45, 44, 38, 218
5, Pasi T: 42, 42, 48, 44, 41, 217
4, Johan H: 40, 41, 40, 44, 43, 208
3, Edvin E: 39, 40, 46, 38, 40, 203
2, Viktor S: 36, 42, 43, 42, 39, 202
1, Bengt-Gunnar R: 33, 40, 40, 38, 42, 193
2, Jan L: 34, 32, 41, 40, 37, 184
3, Göran G: 39, 28, 37, 38, 40, 182
4, Erik R: 31, 29, 34, 37, 42, 173
5, Henrik K: 31, 25, 31, 38, 33, 158
6, Veronica H: 35, 18, 29, 36, 37, 155
7, Anders L: 37, 33, 22, 28, 35, 155
8, Bert-Olov L: 19, 29, 35, 27, 34, 144
9, Jan-Eric L: 41, 25, 27, 16, 31, 140

Efter bra insatser från alla tävlande trots kylan som inte ville släppa taget om skjuthallen stod till slut B-G som ensam segrare i denna tävlling med lite udda regler. Tävlingsledningen tackar alla deltagare för visat intresse och hoppas på att vi trots restriktioner kan fortsätta med skyttet under året som kommer.

 

Pga renovering är banan i Pikaboda stängd för skytte tills vidare. Öppnas åter under första halvan av 2021.

Pikaboda2020

Ovan ser ni en uppdatering över vad som händer i Pikaboda för närvarande. Ett särskilt tack till Jörgen, Carl-Axel och Sven som har gjort ett jättejobb med att få nytt material till vallen på plats som nu är åtskilliga 100-tals kubik större. Nu återstår målställ vilka är på gång samt återställning av planen. Kallelse till arbetsdag kommer senare när vädret tillåter.

      

Inför den kommande jul och nyårshelgen gäller följande skjuttider i Munkhyttan:
21-22/12 9-20:30
23/12 9-16
24/12 9-15
25-27/12 9-13
28-29/12 9-20:30
30/12 9-16
31/12 9-15
1/1 9-13
2/1 9-15
3/1 9-13
4/1 9-16
5/1 9-15
6/1 9-13
I Pikaboda gäller som vanligt att generell hänsyn visas de kringboende.
/Styrelsen FLPS

 

Julhälsning 2020 klicka för att öppna

  

27 oktober Mörkerbanfältskjutning

Plats: Munkhyttan

Tid: 17.30

Vapengrp: valfri

Resultat:
1: Anna Ö 78788857 58p
2: Johan L 68778687 57p
3: Johan H 76788777 57p
4: Fredrik L 79787747 56p
5: Mikael A 79788827 56p
6: Pasi T 67786587 54p
7: Ola S 64788677 53p
8: Veronica H 77788556 53p
9: Pär L 69777845 53p
10: Oscar G 77377787 52p
11: Bengt-Gunnar R 73788847 52p
12: Mats W 63765587 47p
13: Edvin E 26788547 47p 
14: Göran G 73576226 38p 
15: Mikael L 44637705 36p
16: Viktor S 53663507 35p
17: Christina A 54345025 28p
18: Jan-Eric L 60534443 27p

 

20 och 22 oktober banan i Munkhyttan bokad 13-16

 

18 oktober Städdag i Munkhyttan start 10.00

Bland annat behövs det röjas kring banan samt kvarvarande grus ska läggas upp på vallen. Medtag lämpliga verktyg e.g. röjsåg, skottkärra, spade, hink, kratta etc.

 

27 augusti KM >9mm

Plats: Pikaboda

Tid: 17.30

Vapengrp: => 9mm 

Resultat:
1: Carl-Axel J 157p
2: Mikael A 151p
3: Peter A 138p
4: Jan-Eric L 130p
5: Mats Wuolo 128p
6: Viktor S 125p
7: Måns L 122p
8: Mikael L 104p
9: Jörgen E 96p
10: Peter R 92p

 

25 augusti Mil-Snabb handikapp

Plats: Munkhyttan

Tid: 17.30

Vapengrp: VALFRI (skjuttider enligt vapengrp: C) 

Resultat:
1: Pasi T 589p
2: Oscar G 586p
3:Fredrik L 583p
4: Anna Ö 554p
5: Pär L 541p
6: Bengt-Gunnar R 539p
7:Viktor S 538p
8:Alfred D 530p
9: Annette L 523p
10: Måns L 505p
11: Jan-Eric L 498p
12: Walat D 479p
13: Peter R 446p
14: Anders L 405p

 

24 augusti Arbetskväll INSTÄLLD

 

20 augusti BoData-reklamcup

Plats: Pikaboda

Tid: 17.30

Vapengrp: C 

Resultat:
1: Jörgen E 300p 46träff
2: Mikael L 300p 41träff
3: Johan L 299p
4: Viktor S 297p
5: Mikael A 295p
6: Bo L 294p
7: Måns L 281p
8: Peter K 246p
9:Jan-Eric L 244p
10: Fredrik R 189p

 

18 augusti KM Standardpistol

Plats: Munkhyttan

Tid: 17.30

Vapengrp: C 

Resultat:
1: Mikael A 262:6p
2: Oscar G 253:2p
3: Pär L 252:1p
4: Fredrik L 241:1p
5: Anna Ö 239:3p
6: Bengt-Gunnar R 228:1p
7: Jörgen E 228:0p
8: Grim R 223:1p
9: Mikael L 216:1p
10: Måns L 210:0p
11: Ricky S 190:0p
12: Annette L 183:0p
13: Jan-Eric L 181:0p
14: Peter R 169:1p
15: Walat D 160:0p
16: Göran G 145:0p

 

15 augusti Banan i Pikaboda bokad 12-17

 

13 augusti Vasakanonen

Plats: Pikaboda

Tid: 17.30

Vapengrp: =>.32 

Resultat:
1: Mikael A 258p
2: Johan L 255p
3: Per H 253p
4: Mikael L 243p
5: Viktor S 233p
6: Carl-Axel J 220p
7: Mikael L 212p
8: Måns L 203p
9: Peter R 184p
10: Annette L 181p
11: Jan-Eric L 123p

 

11 augusti KM Sportpistol

Plats: Munkhyttan

Tid: 17.30

Vapengrp: C

Resultat:
1: Mikael A 279p
2: Oscar G 273p
3: Pär L 271p
4: Johan L 271p
5: Fredrik L 261p
6: Anna Ö 260p
7: Bengt-Gunnar R 249p
8: Johan H 249p
9: Annette L 239p
10: Göran G 232p
11: Ricky S 193p
12: Jan-Eric L 190p
13: Peter R 180p

 

14 juni Bergslagsmästerskap Precision C

Resultat Mästerskapet:
1: Carl-Axel Johansson FLPS C3 462p
2: Mikael Andersson FLPS C3 459p
3: Robert Fältström RPSK C3 455p
4: Johan Larsson FLPS C3 455p
5: Ulf Andersson RPSK VY 453p
6: Mikael Lantz FLPS C2 441p
7: Ola Sikström FLPS C2 439p
8: Alf Söderström RPSK VY 434p
9: Jokke Hiltunen RPSK VY 433p
10: Henrik Karlsson FLPS C2 383p

Hederspriser:
VY: Ulf Andersson RPSK
C3: Carl-Axel Johansson FLPS
C2: Mikael Lantz FLPS

 Bergslagsmästerskap Precision 2020

 

Kretsmästerskap Milsnabb CoB inställt tillsvidare

 

9 juni, KM NAIS

Johan H 284p, Mikael A 280p, Pär L 278p, Ola S 271, Bengt-Gunnar R 270p, Mikael L 265p, Johan L 260p, Ricky S 244p, Mats W 242p, Henrik K 240p, Viktor S 239p, Måns L 229p, Annette L 224p, Mikael S 208p, Jan-Eric L 205p, Anders L 150p 

 

2 juni, KM Svartkrut

Johan L 85p, Bengt-Gunnar R 57p, Mikael L 54p, Magnus J 34p

 

Allsvenska Krut 2020

Anmälan sker enligt mailutskick, senast 6/6 klockan 12.00

inbjudan lag

inbjudan individuellt

 

BoData-Reklamcup flyttad till 20 augusti

/Tävlingsledningen

 

9 maj, Kretstävling i Magnumfältskjutning

Plats: Ramsberg

Vapengrupp: Magnum, öppna riktmedel

Inbjudan: öppna

 

3 maj, Kretsmästerskap i Fältskjutning

Plats: Laxå

Vapengrupp: A, B & R

Inbjudan: öppna

 

10 april, Påsktävlingen

INSTÄLLD

 

Skjutprogram 2020

Årets skjutprogram finns nu upplagt under "Våra träningar"

 

Vinterserien 2020

Plats: Munkhyttan

Vapengrupp: C

Tider: 22 och 29 februari samt 21 och 28 mars. Star 11.00 samtliga tillfällen

 

Årsmöte 2020

Årsmöte hålls den 23 februari 16.00 i luftskyttehallen. 

 

Grönt-kort-kurs 2020

Årets kursen är nu fulltecknad. De som meddelat intresse via föreningens mejl har fått info om vad som gäller innan kursstart. Anmälningar som kommer in efter 26/1-20 ställs på reservlista. 

 

Luftskytte 2019/2020

Skjutledarlista finns nu under "våra träningar". Ni som varit skjutledare tidigare år kontrollera om ni kan ställa upp även denna säsong. Försök att i första hand byta med varandra. Är någon intresserad av att ställa upp som skjutledare så är det bara att anmäla intresse.

 

16 november, Vargamörkret

Plats: Ramsberg

Vapengrupp: C

Inbjudan: öppna

 

2 november, Mörkerfältskjutning

Plats: Örebro

Vappengrupp: C

Inbjudan: öppna

 

29 oktober, Mörkerskjutning

Plats: Munkhyttan

Vapengrupp: valfri

Resultat:

 

Banan i Munkhyttan åter i full drift

Uppdatering 2019-10-28

Protokoll med godkänt resultat har nu kommit till föreningen.

  

12 oktober, Höstfälten

Plats: Örebro

Inbjudan: öppna

Resultat: öppna

 

28 september, Kretsmästerskap Magnumprecision

Plats: Laxå

Inbjudan: öppna

Resultat: öppna

 

22 september, Kretsmästerskap Magnumfält

Plats: Ramsberg

Inbjudan: öppna

Resultat: öppna

 

21 september, Bergslagsmästerskap Fält

Plats: Munkhyttan

Anmälan: 9.30-10.00, kostnad 100 sek

Vapengrupp: endast C

Resultat: öppna

  

1 september, Örebroträffen

Plats: Örebro

Inbjudan: öppna

Resultat: öppna

 

29 augusti, KM >9mm, Pikaboda

Resultat: Mikael Andersson (225), Mats Wuolo (210), Jan-Eric Larsson (182), Pasi Tyynelä (180), Viktor Sjöberg (178), Mikael Lantz (153), Lena Larsson Syk (141), Jan Lissmats (136), Göran Gustafsson (118)

  

18 augusti, Kretsmästerskap Precision A&B, Tysslinge

Plats: Tysslinge

Inbjudan: öppna 

Resultat: öppna

  

15 augusti, Vasakanonen, Pikaboda

Vapen: minst cal .32

Resultat: Carl-Axel Johansson (259), Mikael Lantz (251), Lena Larsson-Syk (243), Mats Wuolo (243), Johan Larsson (238), Måns Löf (215), Jan-Erik Larsson (208)

  

4 augusti, Kretsmästerskap Precision C, Fjugesta

Plats: Fjugesta

Inbjudan: öppna 

Resultat: öppna

  

30 juni, Fjugestaträffen Precision C+B+A

Plats: Fjugesta

Inbjudan: öppna 

Resultat: öppna

  

18 juni, KM NAIS

Plats: Munkhyttan

Resultat: Mikael Andersson (293), Pasi Tyynelä (290), Mats Wuolo (272), Johan Larsson (269), Johan Haili (264), Viktor Sjöberg (262), Pär Lundholm (257), Ricky Sten (242), Peter Råberg (232), Olli Haili (203), Göran Gustafsson (191), Bert-Olov Lundholm (185), Bengt-Gunnar Risberg (135 med gipsad högerhand)

  

16 juni, Kretsmästerskap Milsnabb C+B

Plats: Munkhyttan

Inbjudan: öppna 

Resultat: Öppna

Då det hände att en skytt sköt ett skott efter ladda men före färdiga så blev det en liten diskussion hur man skall förfara. Vi följde då ISSF standardpistolreglemente. Samtidigt så kontaktades kretsens utsände på förbundsmötet för ett klargörande om vi tänkt rätt. Och det hade vi.

Skytt skall inte skjuta serien. Efter serien anmäler man att man skjutit i backen. Man får då skjuta om serien men med två poängs avdrag. Skjuter man i allafall räknas skottet som bom.

15 juni, Bergslagsmästerskap Precision

Plats: Ramsberg

Inbjudan: öppna 

Resultat: öppna

  

11 juni, KM Svartkrut

Plats: Munkhyttan

Resultat: (1) Magnus Jansson 86p, (2) Johan Larsson 86p, (3) BG Risberg 55p, (4) Per Herrman 52p

  

Banan i Munkhyttan uthyrd

29-30 maj samt 10-14 juni. Tisdag 11 juni till 16.00 övriga dagar hela dagen.
Vid frågor kontakta ordf.

 

Skiftlag B, Mästerskap 2019

Tack till alla som ställde upp som funktionärer under kvällen.

Skiftlag

 

16 maj BODATA reklamcup

12 skyttar gjorde upp om vandringspokalen och vi gratulerar Mikael L som tog hem segern med 299 poäng.

BoData

 

27 april, Ramsbergsträffen

Plats: Ramsberg

Inbjudan: öppna 

Anmälan: öppna 

  

19 april, Påsktävlingen, Munkhyttan

Plats: Munkhyttan

Resultat: öppna 

Årets upplaga av påsktävlingen genomfördes i strålande vårväder och tävlingsledningen vill passa på att tacka alla som ställde upp som funktionärer under dagen.

 

13 april, Kretsmästerskap, MIL-snabb

Plats: Örebro

Vapengrupp:  A & R

Inbjudan: öppna 

 

Skjutschema 2019

Finns nu uppladdat på hemsidan under "Våra träningar". 

 

Besiktning Munkhyttan 2019

Banan beläggs med skjutförbud från 1 juli 2019. Innan dess ska den vara iordningställd för besiktning. Gemensamma arbetsdagar och kvällar kommer att behövas. För att effektivisera arbetet medtag gärna egna verktyg (ffa krattor, spadar, hinkar, skottkärra). 

Datum för arbetsdagar är:
7 april 10.00
16 april 18.00
5 maj 10.00
14 maj 18.00
2 juni 10.00
11 juni 18.00 (vid behov)

 

Årsmöte 2019

Efter sedvanliga årsmötesförhandlingar delades medaljer ut (stort grattis till alla medaljörer) och våra banfogdar Ingvar och Sven som båda hunnit fylla jämt sedan förra årsmötet uppvaktades. 

IP_SK

Årsmöte 17 mars enligt inbjudan.

Inbjudan: öppna

 

Sportlov 2019

Frövi-Lindesberg Pistolskyttar bjuder in ungdomar (klass 4-9) att prova luftskytte under sportlovet i samarbete med Lindesbergs kommun.

När: tisdag 19/2, 10-14

Var: Luftskyttehallen i Lindesberg

Inbjudan: öppna

 

Vinterserien 2019

Första tillfälle att skjuta Vinterserien är lördag 9/2, 10.00, nästa tillfälle blir lördag 23/2, 10.00

I mars skjuter vi lördag 16/3, 10.00, samt lördag 30/3, 10.00 

Nu är det dags att anmäla sig till årets upplaga av Vinterserien.

Inbjudan: öppna

 

Luftskyttet 2019

Inbjudan till vinterns lufttävlingar:

Januari: öppna

Februari: öppna

Januari UC: öppna

Februari UC: öppna 

 

Luftskyttet drar igång

Den 1 november startar vi säsongens luftskytte. Bemanning blir ungefär som förra året med några mindre förändringar. Tjänstgöringslistan kommer snart upp här.

Som vanligt så kör vi torsdagar 17.30 och söndagar 16.00, inför säsongen så har vi uppdaterat priserna till 60 kr/250 speglar och 60 kr/500 skott.

Tjänstgöringslista: öppna 

 

17 november Vargamörkret, Ramsberg

Plats: Ramsberg

Vapengrupp:  C

Inbjudan: öppna

 

3 november Mörkerfältskjutning, Örebro

Plats: Örebro

Vapengrupp:  

Inbjudan:

 

30 oktober Mörkerskjutning, Munkhyttan

Plats: Munkhyttan, 17:30, tisdag 30 oktober

Årets mörkerskjutning samlade 9 skyttar. Poäng räknades enligt det norska systemet och vi gratulerar Johan H till förstaplatsen med 56 av 58 möjliga poäng. Stort tack till kvällens skjutledare och banläggare Micke A samt till Ingvar P som efter skjutningen försåg alla skyttar med kaffe och förning.

Resultat: öppna

 

29 september Kretsmästerskap Magnumprecision, Laxå

Plats: Laxå, 9:00, lördag 29 september

Vapengrupp: Magnumklass 1-6 

Inbjudan: Öppna

 

15 september Kretsmästerskap Magnumfält, Ramsberg

Plats: Ramsberg, 10:00, lördag 15 september

Vapengrupp: Magnumklass 1-6 

Inbjudan: Öppna

 

9 september Kretsmästerskap Fält A & R, Ramsberg

Plats: Ramsberg, 10:00, söndag 9 september

Vapengrupp: A & R 

Resultat: Öppna

 

8 september Kretsmästerskap Precision C, Örebro

Plats: Örebro, 9:00, lördag 8 september

Vapengrupp: C 

Resultat: Öppna

 

5 september Munkhyttan

Säsongen börjar lida mot sitt slut och det är dags för en arbetskväll i Munkhyttan. Sly och gräs behöver röjas, sand behöver ösas och krattas. Har du verktyg som kan behövas så ta gärna med så går arbetet snabbare. Vi försöker börja 16.30, kan du inte komma så tidigt så går det bra att komma senare också.

/styrelsen

 

4 september KM Magnumfält

Plats: Munkhyttan, 17:30, tisdag 4 september

Vapengrupp: Magnum M1-8 (för kännedom: pistol 9x19 = M6, revolver 38sp = M8)

Resultat: 

 

2 september Örebroträffen i Munkhyttan

Plats: Munkhyttan, 9:00, söndag 2 september

Vapengrupp: A, B, C, R 

Resultat: Öppna

 

30 augusti KM >9mm

Plats: Pikaboda, 17:30, torsdag 30 augusti

Vapengrupp: >9mm 

Resultat: Öppna

 

28 augusti KM Milsnabb

Plats: Munkhyttan, 17:30, tisdag 26 augusti

Vapengrupp: valfri, skjutning sker enligt reglemente för vapengrupp C på handikapp-tavla

Resultat: Öppna

 

26 augusti Kretsmästerskap Precision, Ramsberg

Plats: Ramsberg

Vapengrupp: A & B(R) 

Inbjudan: öppna

 

21 augusti KM halvmatch Standardpistol

Plats: Munkhyttan, 17:30, tisdag 21 augusti

Vapengrupp: C 

Resultat: Öppna 

 

16 augusti Vasakanonen

Plats: Pikaboda, 17:30, torsdag 16 augusti

Vapengrupp: A & B (R) 

Resultat: Öppna

 

14 augusti KM Halvmatch Sportpistol

Plats: Munkhyttan, 17:30, tisdag 14 augusti

Vapengrupp: C 

Resultat: Öppna

 

Höstsäsongen 2018 börjar NU. Håll koll här för aktuell information angående FLPS aktiviteter.

 

1 juli Fjugestaträffen

Plats: Fjugesta

Vapengrupp: A, B & C 

Resultat: öppna

 

19 juni Klubbmästerskap i "NAIS"

Hela 15 medlemmar hörsammade kallelsen till kvällens KM i NAIS.

Resultat: öppna

 

17 juni Bergslagsmästerskap i banskytte

Plats: Hällefors

Vapengrupp: C 

Resultat: öppna

 

16 juni Kretsmästerskap i Militär snabbmatch

Medaljer till föreningen på kretsmästerskapet i milsnabb under lördagen.

Lena tog silvret i damklassen och Mikael tog silvret i B samt guldet i C på nytt kretsrekord.

Pontus Schmidt, Zinkgruvans PSK satte nytt kretsrekord i B.

Tyvärr blev det en felräkning i klass C öppen så den egentliga bronsmedaljören blev Jan Jorsäter.

Vi beklagar detta.

Ett särskilt tack till de medlemmar som ställde upp som funktionärer och särskilt till skjutledaren som snabbt fattade galoppen hur det hela gick till.

Resultat: Öppna

  

12 juni Klubbmästerskap i Svartkrut

Klubbmästerskapet i svartkrut lockade några skyttar samt åskådare till Munkhyttan. Trots mygg och knott presterade skyttarna bra och efter att krutröken skingrats kunde resultaten granskas. Klubbmästare blev Johan Larsson (83p/100p). På andra plats Magnus Jansson (65p/100p) och B-G Risberg (25p/100p) tog tredjeplatsen.

 

5 juni Munkhyttan

Uppslutningen var god och ett 30-tal medlemmar hjälptes åt med att ösa sand, städa bort skräp och allmänna reparationer. Tack till Ingvar som ledde arbetet och till Sven-Erik som skötte grillningen.

 

20 maj VSM-fältskjutning

Plats: Munkhyttan.

 

17 maj BODATA reklamcup

Välkomna till årets upplaga av BODATA reklamcup. Ta chansen och utmana dina klubbkamrater i en spännande och varierad tävling. Tävlingen består av 50 tävlingsskott och 5+5 provskott. Totalpoängen är 450 men Du som kommer närmast 300 får en inteckning i vandringspriset.

Plats: Pikaboda, 17.30 torsdag 17 maj

Vapen: endast kaliber 22

 

PPC 12 maj

Under ledning av flerfaldige mästaren och världsmästaren Thomas Svensson, genomförde 11 skyttar de praktiska och teoretiska proven för att få skjuta PPC (Pistol Presicion Competition).

 

Under en intensiv heldag på skjutbanan drillades moment såsom "6 skott sittande 25 yard", "knästående i skydd av barrikad" och "50 yard stående".

 

Efter avklarade prov är nu de 11 deltagarna redo att anta utmaningarna inom PPC. Slutligen, ett stort tack till Thomas Svensson för en mycket givande utbildning samt tack till Micke L och Peter A för arrangemanget.

 

15 april

Dagens tävling bar iväg till Töreboda. 

Damion Syk representerade klubben idag. 
Han sköt finalen i Svenska ungdomscupen luftpistol, klass LP11.
Det var första gången som han sköt en borta klubb. 
Han tyckte att det var riktigt kul och ser fram emot att göra om det igen! 
Pangade in ett bra resultat på 353 poäng. 
Grymt jobbat! 
Vi tackar Töreboda PSK för en trevlig dag!

30 mars

Stort tack till de skyttar som kom och sköt Påsktävlingen i år. Kallt och gott om snö men med en strålande sol som värmde ordentligt under eftermiddagen. Extra roligt är att hela 11 stycken från vår förening ställde upp och sköt samt ytterligare 4 som hjälpte till.  Resultat

25 mars

Den 25/3 åkte Lena Larsson Syk till Örebro och sköt vårfältskjutningen. 

Det var ett underbart väder och en bra samt lagom svår bana. Iallafall för mig som var riktigt ringrostig. Första och andra stationen var lite si och så med. Men sen släppte rosten och sköt relativt bra. Jag är riktigt nöjd och fick en tredje placering. 
Tackar öpssk för en riktig trevlig tävlingsdag!

6 mars

Inbjudan till Påsktävlingen.

22 februari

Årsmöteshandlingar:

Kallelse

Balans och resultaträkning

Budgetförslag

Förslag till skjutschema

Dagordning

Årsberättelse

11 november

 

Vi arrangerade idag kretsmästerkap i luftpistol. Tyvärr inte så många som kom men det blev mästerskap i öppen klass. Ni som sköt novemberluften httar resultatet här

Resultat kretsM

31 oktober

Årets mörkerskjutning samlade 10 skyttar.

Resultat

23 september

Det blev medalj till klubben vid årets bergslagsmästerskap i fältskjutning genom Mikael L efter särskjutning.

Lista kommer

3 september

 

Örebroträffen genomfördes som vanligt i Munkhyttan och vi var med och hade hand om en station. Några av oss var även med och sköt.

Resultat

31 augusti

KM grov, en figurskjutning med enbart poängräkning på bana med en minsta kaliber 9mm, sköts på Pikabodabanan.

 

Resultat

29 augusti

Årets handikapptävling samlade 14 skyttar. Det blev lite omkastningar i resultatlistan men det får ni stå ut med.

Resultat

24-27 augusti

På årets SM i skyttesport pistol blev det två guld och en finalplats som främsta resultat.

Josefine vann juniorernas standardpistol och efter en hård final även damseniorernas sportpistol på nytt svenskt finalrekord.

Mikael togs sig till final i herrarnas snabbpistol men slogs ut först av alla dvs en sjättplats.

Resultat sport

Resultat standard

Resultat snabb

Resultat fri

22 augusti

Ännu ett KM genomfördes under tisdagkvällen. Idag var det halvmatch standardpistol som stod på programmet.

Resultat

15 augusti

Hela 16 medlemmar dök upp på tisdagen för vårt KM i halvmatch sportpistol.

Resultat

10 augusti

 

Årets Vasakanonen, det ständigt vandrande vandringspriset från 1977, bytte ägare för ett år.

Resultat

25 juni

Vår representant på juniorVM i Suhl,Tyskland lyckades med bedriften att komma nia på VM i luftpistol. Endast en poäng skilde Josefine från en finalplats. Under tisdagen så skjuter hon sportpistol.

Resultat

20 juni

11 förväntansfulla skyttar samlades på kvällskvisten för att genomföra årets KM i NAIS.

Resultat

17 juni

Årets bergslagsmästerskap samlade hela 31 skyttar. Det blev hemmaseger genom Pasi Tyynelä.

Resultat

6 juni

På nationaldagen gjordes det upp om kretsmästerskapmedaljerna i milsnabb i vapengrupperna B och C.

Vi tackar Amie för hennes insats som skjutledare.

Nu kommer det tråkiga. I veteran yngre blev det en felräkning på en skytt som fick 20 poäng för lite. Så det blev lite omkastning i resultatlistan. När det upptäcktes hade två av medaljörerna hunnit åka hem. Vi beklagar fadäsen.

Resultat

 

18 maj

 

På årets första varma kväll sköt vi den tjugonde upplagan av Bodata reklam cup. Årets segrare, Mikael Andersson sköt precis de 300 poäng som man skall uppnå.

14 april

Plötsligt var det vinter i Munkhyttan. Årets påskskjutning gick i kung Bores tecken med ett rejält snöfall under hela tävlingen. Många hade bytt till sommardäck och kunde inte komma men det fanns de som trotsade vädret och sköt ändå. Bra resultat blev det också. Resultat

 

 

9 april

 

Dagens KM i luftpistol samlade 11 medlemmar. Vann gjorde Mikael A före Ola före Johan L.

Första klubbmästerskapet på elektroniska tavlor.

Resultat

3 april

Inbjudan till påskskjutningen på långfredagen.

Inbjudan

1 och 2 april

Några av hjältarna som deltog på de svenska mästerskapen i luftpistol i Marks skyttecenter, Kinna.

Det gick väl ungefär som väntat. Vi deltog och får vara nöjda med det.

Resultat

 

 8 mars

Eder utsände kan rapportera att vår representant på luft EM i Maribor Slovenien nu kan kalla sig inofficiell europamästarinna i lag,

Efter den individuella tävlingen så var både individuella medaljer och lagmedaljer fördelade men man hade bestämt att en testtävling skulle genomföras där de åtta bäst lagen skulle delta. Då de svenske slutade sexa var man bland de åtta som fick delta. Man ville testa att skjuta lag mot lag för att se om man kan avgöra en lagtävling på så sätt. Först skulle man möta Tjeckien men de kom inte till start. Sedan i semin möte man Frankrike som tog lagguldet. Lite spännande blev det då svenska laget, coola som de är, satt på golvet och snackade skit medan fransoserna sköt klart. Om sista franska skottet blev en 10 blev det förlust, det blev en åtta. Klara för final blev de invallade i ett rum med det tyska laget som de skulle möta i finalen och det franska och italienska som skulle skjuta om bronset.

Fransoser och tyskar stod och torrklickade medan svenskar och italienare slappade och tittade på. Italienarna gjorde processen kort med de franska. Finalen sköts på så sätt att alla sköt ett skott var och sedan jämförde med motståndarna. Vinnaren får två poäng. De tre första omgångarna gav en ledning på 6 poäng men sen kom tyskarna igång. De tog kommandet och rullade på a la blietzkrieg och det såg ut som att det var kört. När de nått 12 poäng tog det stopp. Vid 22-12 liknade det mer trettioåriga kriget och segern var ett faktum. GULD till Sverige.

4 mars

Våra nybörjare sköt och skrev och fixade pistolskyttekortet idag.

18 februari

Årets första snabbpistoltävling hölls i Lindesberg under lördagen. Resultat

 

12 februari

Resultat från dagens övningar. Resultat

4 februari 2017

Årets distriktmästerskap i luftpistol avgjordes idag. Resultat

Vi kommer även att anordna ett kretsmästerskap i början av hösten.

 

Äldre nyheter hittar du här

 

framsida3

30 juni, Fjugestaträffen Precision C+B+A

Plats: Fjugesta

Inbjudan: öppna 

Resultat: 

Postadress:
Föreningen Frövi-Lindesberg PS - Skyttesport
Persson, Hejdbacken 105
71394 Nora

Besöksadress:
Munkhyttan
71191 Lindesberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: frovilindesbergps@ho...

Se all info