Hoppa till sidans innehåll

Arena Sprint Meet i Arlöv den 2-3.2

05 FEB 2019 10:55
Klubbrekord och nya Sum Sim kval!
  • Skapad: 05 FEB 2019 10:55

Årets andra långbanetävling för TS del, simmades på Burlövsbadet i Arlöv den gågna helgen. Klasserna det tävlades i var; 13-14 år, 15-16 år samt 17 oä. Stora delar av TS A- och B-grupp, visade musklerna i dagarna två. En riktigt lyckad tävling för vår del, som bla renderade i ett Klubbrekord av Isabelle Sering på 50m fjärilsim (28,51), kval till Ute Sum Sim av Erma Duratovic på 100m fjärilsim (1.08,88) och 100m frisim (1.03,73), 29 st. finaler enl. nedan (varav 8 st. top 3 placeringar), 34 st. personbästan och ytterligare 15 st. nya top 10 tider genom tiderna (utöver Isabelle och Erma).

Nya Top 10 utöver ovan; Gabriel Olsson på 200m frisim (2.14,32) och 100m ryggsim (1.10,58), Jonathan Ravn Rehnström på 100m bröstsim (1.26, 44), 50m ryggsim (34,94), och 200m medley (2.38,57), Isabelle Sering på 100m frisim (1.00,82) och 100m bröstsim (1.24,54), Erma Duratovic på 200m frisim (2.20,58), Frida Tunheim Glad på 50m bröstsim (36,35) och 100m bröstsim (1.21,79), samt Alicia Sjögren på 100m bröstsim (1.22.19) och 50m ryggsim (32,33).

Våra finalresultat i den ordningen som det simmades;

2:a Erma Duratovic på 200m frisim.

4:a Alicia Sjögren på 50m bröstsim.

6:a Vilma Andersson på 50m bröstsim.

5:a Frida Tunheim Glad på 50m bröstsim.

7:a Alicia Sjögren på 100m ryggsim.

2:a Isabelle Sering på 100m ryggsim. 

5:a Alicia Sjögren på 50m frisim.

8:a Vilma Andersson på 50m frisim.

6:a Frida Tunheim Glad på 50m frisim.

5:a Mattias Rydqvist på 50m frisim.

6:a Axel Lloyd på 50m frisim.

1:a Erma Duratovic på 100m fjärilsim.

4:a Erma Duratovic på 200m medley.

6:a Jonathan ravn Rehnström på 200m medley.

1:a Alicia Sjögren på 50m ryggsim.

7:a Jonathan Ravn Rehnström på 50m ryggsim.

2:a Erma Duratovic på 100m frisim.

8.a Frida Tunheim Glad på 100m frisim.

3:a Isabelle Sering på 100m frisim.

5:a Mattias Rydqvist på 100m frisim.

2:a Alicia Sjögren på 50m fjärilsim.

6:a Vilma Andersson på 50m fjärilsim.

2:a Isabelle Sering på 50m fjärilsim.

6:a Daniel Choinski Nielsen på 50m fjärilsim.

7:a Jonathan Ravn Rehnström på 50m fjärilsim.

6:a Alicia Sjögren på 100m bröstsim.

8:a Erma Duratovic på 100m bröstsim.

7:a Frida Tunheim Glad på 100m bröstsim.

8:a Jonathan Ravn Rehnström på 100m bröstsim.

Tack Maxim, alla härliga TS simmare och stöttande föräldrar på plats, denna februarihelg i Arlöv.

Toma 

Skribent: Tommy Lindell
Epost: This is a mailto link

 

 

Annons trelleborgs energi

 

SvS_Grasroten_föreningsmtr_Splash



Facebook



Våra sponsorer

 



 

Postadress:
Föreningen Trelleborg Sim - Simidrott
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Besöksadress:
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Kontakt:
Tel: +4641018060
E-post: This is a mailto link