Hoppa till sidans innehåll

Tyr Open YGP 2 i Ystad den 19-20.10

22 OKT 2019 12:39
Klubbrekord och JSM kval av Isabelle Sering!
  • Skapad: 22 OKT 2019 12:39

Den gågna helgen genomförde Ystads SS del 2 av årets Ystad Grand Prix. 27 klubbar på plats och fina startfält i båda klasserna. Bl.a. landslagssimmare från Sverige och Norge på plats, för att förgylla dagarna två.

TS representerades denna gång av 10 st. simmare (tråkigt att det inte var fler som valde att tävla denna helg!), men som de simmade! Utöver 6 medaljer och  29 finaler (se nedan), semifinaler, årsbästan, 38 st! personbästan, blev det ett Klubbrekord och tillika nytt JSM kval av Isabelle Sering på 200m ryggsim (2.22,45). Ytterligare nya Top 10 tider genom tiderna blev det för Vilma Andersson på 200m frisim (2.16,33) och 100m bröstsim (1.20,39), av Sanna Westerberg på 200m ryggsim (2.50,02), av Ludvig Romare på 50m frisim (26,02), 100m frisim (56,46), 50m fjärilsim (28,27), 100m fjärilsim (1.04,76) och 100m medley (1.04,49), av Gabriel Olsson på 100m frisim (57,27), 200m frisim (2.05,82), 400m frisim (4.29,46) och 100m fjärilsim (1.10,20), samt av Max Ringström på 50m bröstsim (32,52) och 100m bröstsim (1.13,08).

Våra finalsimningar i den ordningen det simmades:

5:a Alicia Sjögren på 200m ryggsim.

4:a Isabelle Sering på 200m ryggsim.

4:a Ludvig Romare på 100m frisim.

6:a Gabriel Olsson på 100m frisim.

6:a Vilma Andersson på 200m frisim.

3:a Gabriel Olsson på 100m ryggsim.

4:a Victor Lloyd på 100m ryggsim.

7:a Alicia Sjögren på 100m fjärilsim.

6:a Isabelle Sering på 100m fjärilsim.

2:a Ludvig Romare på 100m medley.

8:a Vilma Andersson på 100m bröstsim.

4:a Max Ringström på 50m bröstsim.

6:a Isabelle Sering på 50m fjärilsim.

4:a Ludvig Romare på 50m fjärilsim.

3:a Vilma Andersson på 50m frisim.

6:a Alicia Sjögren på 200m bröstsim.

3:a Gabriel Olsson på 200m ryggsim.

5:a Vilma Andersson på 100m frisim.

7:a Alicia Sjögren på 100m frisim.

4:a Gabriel Olsson på 200m frisim.

4:a Ludvig Romare på 100m fjärilsim.

6:a Vilma Andersson på 100m medley.

4:a Isabelle Sering på 100m medley.

6:a Max Ringström på 100m bröstsim.

4:a Ludvig Romare på 200m medley.

4:a Vilma Andersson på 50m fjärilsim.

5:a Isabelle Sering på 50m fjärilsim.

2:a Ludvig Romare på 50m frisim.

3:a Max Ringström på 50m frisim.

-Stort Grattis till samtliga simmare och tack Maxim och stöttande föräldrar på plats i Ystads Arena och speciellt till er som ställde upp som funktionärer.

Nu ser vi verkligen fram emot alla häftiga tävlingar i november/december. -Det ser bra ut!

Tompa

Skribent: Tommy Lindell
Epost: This is a mailto link

 

 

Annons trelleborgs energi

 

SvS_Grasroten_föreningsmtr_Splash



Facebook



Våra sponsorer

 



 

Postadress:
Föreningen Trelleborg Sim - Simidrott
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Besöksadress:
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Kontakt:
Tel: +4641018060
E-post: This is a mailto link