Hoppa till sidans innehåll

Sparbanken Skåne Cup i Ystad den 20-22.9.19

25 SEP 2019 10:34
Fin 2:a i Klubbpoängen efter vinnande MKK!
  • Uppdaterad: 25 SEP 2019 10:34

Tävlingssäsongen för TS härliga Tävlingssimmare, startade upp i Ystad Arena den 20-22 september. Trots manfall pga sjukdomar och en del "dråpliga" diskningar, blev det ändå ett "Medaljregn" över de våra, gällande årets Sparbanken Cup. Klubbar från Skåne och Danmark bidrog till fina tävlingar dagarna i tre.

Våra 29! medaljer läses nedan och utöver detta var det 7 st. simmare som tillsammans fixade nya Top 10 tider genom tiderna i TS. Ludvig Romare på 50m bröstsim (34,45), 50m fjärilsim (29,01), 200m medley (2.23,57), 100m frisim (57,29) och 100m fjärilsim (1.05,54), Erma Duratovic på 200 medley (2.27,75), 200m ryggsim (2.28,11) och 200m frisim (2.14,72), Mattias Rydqvist på 100m medley (1.04,40), Isabelle Sering på 100m bröstsim (1.19,43), Max Ringström på 400m frisim (4.35,84) och 100m fjärilsim (1.05,46), Gabriel Olsson på 100m ryggsim (1.04,68) och 1500m frisim (18.26,74), samt Jonatan Bååth på 800m frisim (10.35,59). De nya uppdaterade listorna finns att se under Tävlingsgrupperna.

Våra Top 3 simmare i den ordningen som grenarna simmades;

2:a Alicia Sjögren på50m bröstsim.

2:a Victor Lloyd på 50m fjärilsim.

2:a Victor Lloyd på 50m ryggsim.

3:a 4x50m frisim D: Alicia Sjögren, Julia Ström, Tova Kjellberg & Jacquline Rengbrandt.

1:a Erma Duratovic på 200m medley.

1:a Erma Duratovic på 200m ryggsim.

3:a Jacquline Rengbrandt på 1500m frisim.

2:a Freja Härstedt på 400m frisim.

2:a Isabelle Sering på 200m frisim.

3:a Erma Duratovic på 200m frisim.

1:a Isabelle Sering på 100m ryggsim.

2:a Gabriel Olsson på 1500m frisim.

2:a Agnes Wiking på 25m fjärilsim.

3:a Tindra Magnusson på 25m fjärilsim.

1:a Victor Ravn Rehnström på 25m fjärilsim.

3:a Agnes Wiking på 50m bröstsim.

1:a Victor Ravn Rehnström på 50m bröstsim.

3:a Agnes Wiking på 50m frisim.

1:a Victor Ravn Rehnström på 50m frisim.

3:a Nirma Bååth på 100m frisim.

2:a 4x50m medley Fl: Nia Williams, Nirma Bååth, Tindra Magnusson & Ella Knutsson.

2:a Agnes Wiking på 100m medley.

2:a Tindra Magnusson på 100m medley.

1:a Victor Ravn rehnström på 100m medley.

1.a Agnes Wiking på 50m ryggsim.

3:a Tindra magnusson på 50m ryggsim.

1:a Victor Ravn Rehnström på 50m ryggsim.

1:a Nirma Bååth på 100m ryggsim.

2:a 4x50m frisim Fl: Nirma Bååth, Nia Williams, Matilda Ravn Rehnström & Ella Knutsson.

Tack Maxim, Axel, Kicki, Victor, alla simkare och stöttande nära och kära på plats för en mycket bra start på tävlingssäsongen 2019/2020.

Nu ser vi fram emot Seriesimmet i Osby den 29.9 och DM/JDM i Kristianstad den 5-6.10.

Tompa

Skribent: Tommy Lindell
Epost: This is a mailto link

 

 

Annons trelleborgs energi

 

SvS_Grasroten_föreningsmtr_Splash



Facebook



Våra sponsorer

 



 

Postadress:
Föreningen Trelleborg Sim - Simidrott
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Besöksadress:
Hyredammsgatan 1
23144 Trelleborg

Kontakt:
Tel: +4641018060
E-post: This is a mailto link