Hoppa till sidans innehåll

Resultat 24 Aug


Forserums RS 2014-08-24
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2014-08-25 kl. 21:18
Klass 01 - Hoppning 0.80 bed. Clear Round Kategori D
Klass 01 - Hoppning 0.80 bed. Clear Round 
Klass 1 - Hoppning 0.90 bed. Clear Round Kategori D
Klass 1 - Hoppning 0.90 bed. Clear Round 
Klass 2 - Hoppning 0.95 bed. Clear Round 
Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B
Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B
Klass 5 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 5 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B

 

Klass 01 - Hoppning 0.80 bed. Clear Round Kategori D
2 anmälda, 2 startande, 1 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Ida Carlsson Nowa af Askåker    
  Svarttorps RS Zeb - Okänd 0 77,20
 
2 Sarah Erlandsson Daniella    
  Anebyortens RK Danilo - Sobel 4 79,10
 
till toppen

 

Klass 01 - Hoppning 0.80 bed. Clear Round
6 anmälda, 6 startande, 3 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Anna Skärin Yazzman (SWB)    
  Värnamobygdens RF Cartier - Elizar 0 68,00
1 Emma Gustavsson Jah Jah JG    
  Svarttorps RS Pentagon (ex Paspartout) - Ragazzo 0 67,10
1 Frida Hallin Cute T    
  Hakarps RyttarefR Carland - Cortez 0 75,00
 
4 Linda Esping Leyda Rose    
  Svarttorps RS Haydn - Flamingo 4 71,00
4 Anna Klänge Hillmore    
  Svarttorps RS Baltimore 1178 - Qalle 1046 4 73,60
4 Malin Johansson Chester    
  Vaggeryd-Skillingaryd Kennedy - Luciano 4 70,90
 
till toppen

 

Klass 1 - Hoppning 0.90 bed. Clear Round Kategori D
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
 
1 Ida Carlsson Nowa af Askåker    
  Svarttorps RS Zeb - Okänd 15 84,00
 
till toppen

 

Klass 1 - Hoppning 0.90 bed. Clear Round
15 anmälda, 14 startande, 10 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Sara Johansson Sera    
  Vaggeryd-Skillingaryd Feliciano - Flamingo 0 60,10
1 Anna Skärin Yazzman (SWB)    
  Värnamobygdens RF Cartier - Elizar 0 65,20
1 Ellinor Jakobsson Hop-Zon    
  Hakarps RyttarefR Hip Hop - Chess 0 68,30
1 Frida Johannisson Fonzie    
  Värnamo Kappeled Cagliostro - Falleur 0 59,10
1 Natalie Gustafsson Wild Romance    
  Eksjöortens RF Canabis Z - Lancelot 0 69,70
1 Emma Gustavsson Jah Jah JG    
  Svarttorps RS Pentagon (ex Paspartout) - Ragazzo 0 58,90
1 Hanna Christensen Savo    
  Värnamobygdens RF Catango Z - Mineral 0 60,90
1 Cecilia Karlsson Zacco    
  Tenhults RF Ulrich Z - National Zenith xx 0 65,00
1 Malin Johansson Chester    
  Vaggeryd-Skillingaryd Kennedy - Luciano 0 64,40
1 Kristina Karlsson Kariss Miss    
  Holavedens Lantliga Mintage - Bonaparte 0 62,60
 
11 Linda Esping Leyda Rose    
  Svarttorps RS Haydn - Flamingo 4 64,20
12 Emma Burgman Wirginia    
  Grännabygdens RF Nokaut - Sterowiec xx 8 63,70
13 Evelina Nilsson Carmen    
  Vetlandaortens RF For Leo - Cyberyk 11 83,20
14 Anna Klänge Hillmore    
  Svarttorps RS Baltimore 1178 - Qalle 1046 12 62,10
  Othilia Borg Magic Summernight Zeb    
  Boxholms RK Ziggy Collins - Okänd    
 
till toppen

 

Klass 2 - Hoppning 0.95 bed. Clear Round
8 anmälda, 7 startande, 3 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Astrid Axelsson Kampino    
  Norrahammar Taberg Labrador - Cavalotti 0 73,60
1 Ellinor Jakobsson Hop-Zon    
  Hakarps RyttarefR Hip Hop - Chess 0 77,20
1 Lina Klänge Katitzi S    
  Svarttorps RS Common Sense - Pontus 0 73,60
 
4 Tim Malmqvist Qubix    
  Norrahammar Taberg Qalle - Robin Z 4 65,90
4 Jennifer Lönnqvist Ballerina H    
  Grännabygdens RF Money Maker - Manno 4 75,10
4 Frida Lönnbrant Camille    
  Forserums RS Dardel - Walör 4 68,00
4 Frida Johannisson Fonzie    
  Värnamo Kappeled Cagliostro - Falleur 4 64,20
  Louice Arnsäter Turkoz JoF    
  Jönköpings FK Tornesch - Robin Z    
 
till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
 
1 Angelica Simic Munsboro Glen      
  Jönköpings FK Okänd 0 52,90 0 23,33
2 Martina Johansson Mr Cash      
  Lenhovda HSK Okänd 0 62,80 0 25,10
 
till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
21 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
1 Natalie Gustafsson Wild Romance      
  Eksjöortens RF Canabis Z - Lancelot 0 49,60 0 21,95
2 Lovisa Granberg Kampino      
  Lurbo Ridklubb Labrador - Cavalotti 0 63,30 0 22,47
3 Lovisa Borg Iucundus      
  Boxholms RK Lagerfeld - Darco 0 55,30 0 23,16
4 Amelie Karlsson Chessan Q (F.3)      
  Tenhults RF Qalle - Hertigen 0 55,00 0 23,33
5 Ida Berglund Locantus MB      
  Hakarps RyttarefR Licanto - Rapallo 0 62,00 0 23,41
6 Kristina Karlsson Kariss Miss      
  Holavedens Lantliga Mintage - Bonaparte 0 57,30 0 25,21
 
7 Matilda Wallemyr Qulan      
  Vartofta R&KS Quite Easy - Racot 0 55,50 0 26,38
8 Fia Stener Celestter      
  Jönköpings FK   0 57,40 0 28,28
9 Linda Gustavsson Soya      
      0 57,19 4 24,66
10 Rebecka Wärnström Fellino      
  Lycketorps RK Feliciano - Solid 0 56,50 4 30,56
11 Johanna Lindblom Carrera      
  Vartofta R&KS Warsteiner - Elizar 4 55,70    
12 Susanne Dahlberg Moln      
  Forserums RS Okänd - Okänd 4 58,30    
13 Emma Burgman Wirginia      
  Grännabygdens RF Nokaut - Sterowiec xx 4 58,40    
14 Jennifer Lönnqvist Ballerina H      
  Grännabygdens RF Money Maker - Manno 4 66,50    
15 Emma Rosdahl Terlinus      
  Nässjö Ridklubb Numero Uno - Habsburg 6 75,70    
16 Frida Lönnbrant Camille      
  Forserums RS Dardel - Walör 8 58,20    
17 Hanna Christensen Savo      
  Värnamobygdens RF Catango Z - Mineral 8 61,10    
18 Ellen Andersson Azalea      
  Vartofta R&KS Bonaparte - Gardekuerassier 8 67,20    
19 Anna Ekselius Molly N      
  Vetlandaortens RF Spender S - Okänd 8 84,50    
20 Sara Johansson Konstantin      
  Vaggeryd-Skillingaryd Camaro M - Bamtung 21 105,70    
21 Astrid Axelsson Taginor      
  Norrahammar Taberg Okänd - Okänd 22 92,10    
 
till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. A Avd. B
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Tanja Johansson Dalno Dwerse hagen    
  Boxholms RK   0 55,70
1 Erika Ekman Champions Colobrie    
  Tenhults RF Ludwigs Champion - Kaliber 0 55,20
1 Tilda Johansson Go High    
  Eksjöortens RF Hip Hop (SWB) - Robin Z 0 61,40
 
4 Lina Klänge Katitzi S    
  Svarttorps RS Common Sense - Pontus 4 62,30
5 Tim Malmqvist Qubix    
  Norrahammar Taberg Qalle - Robin Z 10 91,20
6 Mikaela Petersson Carla Bruni    
  Norrahammar Taberg Contendro I - Stakkato 11 96,90
7 Julia Wallemyr Alisca W    
  Vartofta R&KS Alligator Fontaine - Quite Easy 17 103,50
  Othilia Borg Magic Summernight Zeb    
  Boxholms RK Ziggy Collins - Okänd    
 
till toppen

 

Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
 
1 Angelica Simic Munsboro Glen      
  Jönköpings FK Okänd 0 55,70 7 48,53
2 Martina Johansson Mr Cash      
  Lenhovda HSK Okänd Ute.      
 
till toppen

 

Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
23 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
1 Malin Hallin TA Kyoto      
  Lycketorps RK WPB Minstril´s Bayar ox - Rosseau ox 0 60,10 0 26,40
2 Mikaela Petersson Franka      
  Norrahammar Taberg Al Cantino - Stanford 0 58,16 0 28,62
3 Amelie Karlsson Chessan Q (F.3)      
  Tenhults RF Qalle - Hertigen 0 55,30 0 28,75
4 Emma Rosdahl Terlinus      
  Nässjö Ridklubb Numero Uno - Habsburg 0 64,70 0 37,06
5 Anna Ekselius Molly N      
  Vetlandaortens RF Spender S - Okänd 0 58,80 0 37,09
6 Emelie Vilhelmsson Aike Anders      
  Eksjöortens RF Oklund - Notaris 0 54,60 1 41,91
 
7 Linn Claesson Calippo      
  Gäseneryttarna Cardento - Stanford 0 59,70 4 30,44
8 Linnea Djerv Branessa      
  Jönköpings FK Uskudar des Malais - Bordeaux 0 56,60 4 32,56
9 Hedvig Fornander Libertha      
  Svarttorps RS Lord Albert 930 - Tamburin 0 57,00 4 33,16
10 Julia Nordheim Ginevra      
  Vartofta R&KS 3866 Ginus - 1117 Toborzó 0 54,70 4 37,98
11 Fia Stener Celestter      
  Jönköpings FK   0 55,20 6 44,44
12 Emma Erlandsson Jerry Lee Lewis      
  Värnamobygdens RF Robin Z - Racot 0 58,60 8 33,19
13 Lovisa Borg Iucundus      
  Boxholms RK Lagerfeld - Darco 4 48,80    
14 Johanna Lindblom Carrera      
  Vartofta R&KS Warsteiner - Elizar 4 55,20    
15 Matilda Wallemyr Qulan      
  Vartofta R&KS Quite Easy - Racot 4 63,60    
16 Lovisa Granberg Taginor      
  Lurbo Ridklubb Okänd - Okänd 4 66,10    
17 Sara Johannesson Lecanto      
  Grännabygdens RF Cardento - Little Boy 8 56,50    
18 Hanna Jarl Spicey Girl      
  Vetlandaortens RF Saint Amour - Maraton 13 99,20    
19 Ellen Andersson Azalea      
  Vartofta R&KS Bonaparte - Gardekuerassier 15 77,19    
20 Rebecka Wärnström Fellino      
  Lycketorps RK Feliciano - Solid Ute.      
20 Sanna Bjarnemar Annadette      
  Hakarps RyttarefR Indoctro - Dutchboy Ute.      
  Sara Johansson Konstantin      
  Vaggeryd-Skillingaryd Camaro M - Bamtung        
  Ida Berglund Locantus MB      
  Hakarps RyttarefR Licanto - Rapallo        
 
till toppen

 

Klass 4 - Hoppning 1.05 bed. A Avd. B
10 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Tanja Johansson Dalno Dwerse hagen    
  Boxholms RK   0 59,00
1 Hedvig Fornander Linaro N    
  Svarttorps RS Camaro M - Tamburin 0 58,20
1 Julia Wallemyr Alisca W    
  Vartofta R&KS Alligator Fontaine - Quite Easy 0 55,30
1 Mikaela Petersson Loocini (SWB)    
  Norrahammar Taberg Looping - Eighty Eight Keys xx 0 63,60
1 Tilda Johansson Go High    
  Eksjöortens RF Hip Hop (SWB) - Robin Z 0 61,60
1 Elin Larsson Hästkullens Call Me Cooper Lov    
  Tosseryds Ryttarförening Legato - Calano ll 0 63,00
 
7 Lisa Blom Diamond Speciale    
  Jönköpings FK Andiamo Speciale - Manhattan 4 63,80
8 Klara Svenning Una Momento T    
  Norrahammar Taberg Chess - Electro 7 75,80
9 Erika Ekman Champions Colobrie    
  Tenhults RF Ludwigs Champion - Kaliber 12 61,80
10 Olivia Andersson Beatrice    
  Eksjöortens RF Biggles - Pontus Ute.  
 
till toppen

 

Klass 5 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
13 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
1 Mikaela Petersson Franka      
  Norrahammar Taberg Al Cantino - Stanford 0 59,20 0 24,25
2 Linn Claesson Calippo      
  Gäseneryttarna Cardento - Stanford 0 59,90 0 30,03
3 Emelie Vilhelmsson Aike Anders      
  Eksjöortens RF Oklund - Notaris 0 61,60 0 31,18
 
4 Hedvig Fornander Libertha      
  Svarttorps RS Lord Albert 930 - Tamburin 0 61,50 4 27,40
5 Julia Nordheim Ginevra      
  Vartofta R&KS 3866 Ginus - 1117 Toborzó 0 60,40 4 33,90
6 Linnea Djerv Branessa      
  Jönköpings FK Uskudar des Malais - Bordeaux 4 59,60    
7 Sanna Bjarnemar Annadette      
  Hakarps RyttarefR Indoctro - Dutchboy 4 60,10    
8 Emma Erlandsson Jerry Lee Lewis      
  Värnamobygdens RF Robin Z - Racot 4 64,30    
9 Josefin Gustafsson Calvadoz      
  Hakarps RyttarefR Cardento - Landprinz I 4 67,00    
10 Sara Johannesson Lecanto      
  Grännabygdens RF Cardento - Little Boy 8 59,50    
11 Hanna Jarl Spicey Girl      
  Vetlandaortens RF Saint Amour - Maraton 8 61,60    
12 Lovisa Holm Cordiana      
  Svarttorps RS Cordobes - Grandeur Ute.      
  Malin Hallin TA Kyoto      
  Lycketorps RK WPB Minstril´s Bayar ox - Rosseau ox        
 
till toppen

 

Klass 5 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Eva Gudmundson
Tävlingsledare: Nina Claeson
Banbyggare: Peter Lindqvist
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
1 Klara Svenning Una Momento T    
  Norrahammar Taberg Chess - Electro 0 62,22
1 Hedvig Fornander Linaro N    
  Svarttorps RS Camaro M - Tamburin 0 61,60
 
3 Mikaela Petersson Loocini (SWB)    
  Norrahammar Taberg Looping - Eighty Eight Keys xx 4 66,80
4 Lisa Blom Diamond Speciale    
  Jönköpings FK Andiamo Speciale - Manhattan 5 69,90
4 Elin Larsson Hästkullens Call Me Cooper Lov    
  Tosseryds Ryttarförening Legato - Calano ll 5 70,90
6 Olivia Andersson Beatrice    
  Eksjöortens RF Biggles - Pontus 12 63,80
7 Pernilla Sandén Sunset L    
  Grännabygdens RF Caressini L - Okänd 26 90,30
8 Pernilla Sandén Cach (SWB)    
  Grännabygdens RF Qalle (SWB) - Artist 32 112,90
 
till toppen
Uppdaterad: 01 SEP 2014 19:32 Skribent: Carina Viktorsson
E-post: This is a mailto link

Följ oss på Facebook 

 

Sponsorer

Postadress:
Forserums RS - Ridsport
Nina Claeson, Klockaregården
57197 Forserum

Kontakt:
Tel: 0736485962
E-post: forserumsrs@hotmail....

Se all info