Hoppa till sidans innehåll

Resultat Dressyr 1 maj



Forserums RS 2014-05-01
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2014-05-02 kl. 16:19
Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori C
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 


Klass 1 - Dressyr Lätt C:2
19 anmälda, 19 startande, 5 placerade
Överdomare: Sittande
Tävlingsledare: Nina Claeson
Domare C: Louise Nygren
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sandra Axelsson Cabaret (SWB)   191 191 68,214
  Holavedens Lantliga Sandakan - Weltmeyer 1  
2 Malin Filipsson Fandango   180,5 180,5 64,464
  Mantorpsryttarna Akribori - Uttini 2  
3 Sandra Jerkeblad Trazzel   179 179 63,929
  Norrahammar Taberg Razzel - Duell 3  
3 Wagnström Agnes Ninjo   179 179 63,929
  Grankärrs GR Okänd - Okänd 3  
5 Carolina Sjöstrand Wienna LS   175,5 175,5 62,679
  Vetlandaortens RF Biggles - Bomarc ox 5  
 
6 Ann-Christine Johansson Ella Latricha   172 172 61,429
  Lenhovda HSK Eldorado - Rycerz 6  
6 Sandra Andersson Malva Gay   172 172 61,429
  Linköpings RS Rambo - Maraton 6  
8 Stina Johannesson Dior   169,5 169,5 60,536
  Ölmstads R&KS Diadem - Racot 8  
9 My Jakobsson Coronite O'neil   168,5 168,5 60,179
  Boxholms RK Levantos II - Gulliver 9  
10 Josefin Erntoft Shadow Dancer   166,5 166,5 59,464
  Vetlandaortens RF Chepetto - Okänd 10  
11 Malin Jagenheim Quasimodo   166 166 59,286
  Sävsjö Ridklubb Qalle (SWB) - Minister Sund (vbl. travare) 11  
11 Josefine Nordh Hoffman   166 166 59,286
  Ölmstads R&KS Okänd - Okänd 11  
13 Ninni Sylvaner Rascal L   163,5 163,5 58,393
  Nässjö Ridklubb Rosevelt - Briar 13  
14 Cindy Sävström Guintura "R"   163 163 58,214
  Isabergs RK Quinten van´t Merelsnest - Andiamo 14  
15 Leif Aurell Candyman   160,5 160,5 57,321
  Lammhults RK A Dandy Man (SWB) - Chirac 15  
16 Maria Larsson Manolito   153,5 153,5 54,821
  Holavedens Lantliga Maraton - Bellini 16  
17 Anna Borefur Ronjas Maj-Vår   152 152 54,286
  Vissmålens RK Ronjas Ben-Hur 232 24-01-1015 - Almin 153 24-84-1034 17  
18 Johanna Höglander El Camino Real   151 151 53,929
  Högsby HSK Camiell-Flamingo Z - Alpen Fürst 18  
19 Cajsa Trygg Rockstar     0  
  Forserums RS White Star    
 
till toppen


Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Sittande
Tävlingsledare: Nina Claeson
Domare C: Helena Eriksson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
 
1 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265   162 162 55,862
  Jönköpings KS Hauk Thun 222 - Rimbo 178 1  
 
till toppen


Klass 2 - Dressyr Lätt B:1
35 anmälda, 34 startande, 9 placerade
Överdomare: Sittande
Tävlingsledare: Nina Claeson
Domare C: Helena Eriksson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sofia Wånge Chamsiin   198,5 198,5 68,448
  Jönköpings FK Coriall - Espri 1  
2 Filippa Andersson Chanté   197 197 67,931
  Sävsjö Ridklubb Gigolo (SWB) - Mazarin 2  
3 Natalie Gustafsson Alioth   191,5 191,5 66,034
  Eksjöortens RF Cathageno - Delvin G Hanover 3  
4 Johanna Eskilsson Flamentanz   190,5 190,5 65,690
  Grankärrs GR Figaro R - Flamingo 4  
5 Sandra Jerkeblad Trazzel   190 190 65,517
  Norrahammar Taberg Razzel - Duell 5  
6 Ida Andersson Akrobat af Pan   188,5 188,5 65,000
  Holavedens Lantliga Akribori - Briar 6  
6 Ulla-Britt Grantner High Level   188,5 188,5 65,000
  Tidaholmsbygden Homme d'Honneur xx - Lester 6  
8 Sara Aurell Alma (5)   188 188 64,828
  Vetlandaortens RF Akribori - Testarossa 8  
9 Emmy Widriksson Ricardo   187,5 187,5 64,655
  Hakarps RyttarefR Richard of York - Diaghlyphard 9  
 
10 Malin Iversen Dream of California   186 186 64,138
  Jönköpings FK DaCaprio - Goldstein 10  
11 Carolina Sjöstrand Wienna LS   185,5 185,5 63,966
  Vetlandaortens RF Biggles - Bomarc ox 11  
12 Caroline Jönsson Gustaf   183 183 63,103
  Hakarps RyttarefR Qalle - Landesfürst 12  
13 Marianne Martinsson Rich Coffee   180 180 62,069
  Mjölby Ridklubb Black Coffee - Richfield 13  
14 My Jakobsson Coronite O'neil   178,5 178,5 61,552
  Boxholms RK Levantos II - Gulliver 14  
14 Wagnström Agnes Ninjo   178,5 178,5 61,552
  Grankärrs GR Okänd - Okänd 14  
16 Helena Fredriksson Charlie   177,5 177,5 61,207
  Linköpings RS Akribori - Ganesco 16  
16 Jenny Granlund Bandolera   177,5 177,5 61,207
  Eksjöortens RF Briar - Chapman 16  
18 Malin Filipsson Fandango   176,5 176,5 60,862
  Mantorpsryttarna Akribori - Uttini 18  
19 Sophia Fagerlund Mr Sodi   175,5 175,5 60,517
  Tenhults RF Sobel - Homosassa 19  
20 Anna Malm La Fleur   174,5 174,5 60,172
  Ljungby RK Falleur - Wartung 20  
21 Hanna Torstensson Sunnie Boy x   174 174 60,000
  Tenhults RF San Quintero xx - Glaz ox 21  
22 Emelie Dahlberg Diamond Aroma   173,5 173,5 59,828
  Vimmerbyortens RF Aram - King of Diamonds 22  
23 Malin Jagenheim Quasimodo   172 172 59,310
  Sävsjö Ridklubb Qalle (SWB) - Minister Sund (vbl. travare) 23  
24 Ann-Christine Johansson Ella Latricha   170 170 58,621
  Lenhovda HSK Eldorado - Rycerz 24  
25 Stina Johannesson Dior   169 169 58,276
  Ölmstads R&KS Diadem - Racot 25  
26 Elin Fager Ellmer JPD   166,5 166,5 57,414
  Holavedens Lantliga Quite Easy - Stanford 26  
27 Josefine Nordh Hoffman   164,5 164,5 56,724
  Ölmstads R&KS Okänd - Okänd 27  
28 Josefin Erntoft Shadow Dancer   164 164 56,552
  Vetlandaortens RF Chepetto - Okänd 28  
29 Cindy Sävström Guintura "R"   163 163 56,207
  Isabergs RK Quinten van´t Merelsnest - Andiamo 29  
30 Johanna Höglander El Camino Real   160,5 160,5 55,345
  Högsby HSK Camiell-Flamingo Z - Alpen Fürst 30  
31 Sandra Andersson Malva Gay   157,5 157,5 54,310
  Linköpings RS Rambo - Maraton 31  
32 Sofie Randau Love me tender   156 156 53,793
  Forserums RS Laudabilis - Entree 32  
33 Hanna Håkansson De Vito   155,5 155,5 53,621
  Norrahammar Taberg De Niro - Magini 33  
34 Maria Larsson Manolito   154 154 53,103
  Holavedens Lantliga Maraton - Bellini 34  
  Lisa Johansson Marco Louie        
  Svarttorps RS King Louie - Constant    
 
till toppen


Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori C
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Sittande
Tävlingsledare: Nina Claeson
Domare C: Louise Nygren
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
 
1 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265   201,5 201,5 53,026
  Jönköpings KS Hauk Thun 222 - Rimbo 178 1  
 
till toppen


Klass 3 - Dressyr Lätt A:1
19 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Överdomare: Sittande
Tävlingsledare: Nina Claeson
Domare C: Louise Nygren
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Johanna Eskilsson Flamentanz   261 261 68,684
  Grankärrs GR Figaro R - Flamingo 1  
2 Wilma Carlsson Milai   256 256 67,368
  Jönköpings FK Master - Amiral 2  
3 Petra Strömberg TA Kyoto   245 245 64,474
  Lycketorps RK WPB Minstril´s Bayar ox - Rosseau ox 3  
4 Marianne Martinsson Rich Coffee   242,5 242,5 63,816
  Mjölby Ridklubb Black Coffee - Richfield 4  
5 Emelie Dahlberg Diamond Aroma   239,5 239,5 63,026
  Vimmerbyortens RF Aram - King of Diamonds 5  
 
6 Filippa Andersson Chanté   235,5 235,5 61,974
  Sävsjö Ridklubb Gigolo (SWB) - Mazarin 6  
7 Sara Aurell Alma (5)   231,5 231,5 60,921
  Vetlandaortens RF Akribori - Testarossa 7  
8 Ida Andersson Akrobat af Pan   227 227 59,737
  Holavedens Lantliga Akribori - Briar 8  
9 Anna Malm La Fleur   222 222 58,421
  Ljungby RK Falleur - Wartung 9  
10 Helena Fredriksson Charlie   218,5 218,5 57,500
  Linköpings RS Akribori - Ganesco 10  
11 Hanna Torstensson Sunnie Boy x   217 217 57,105
  Tenhults RF San Quintero xx - Glaz ox 11  
12 Helen Andersson Nobleza   214,5 214,5 56,447
  Ydre Ridklubb Rubinrot - Flamingo 12  
13 Elin Fager Ellmer JPD   213,5 213,5 56,184
  Holavedens Lantliga Quite Easy - Stanford 13  
14 Emmy Widriksson Ricardo   208 208 54,737
  Hakarps RyttarefR Richard of York - Diaghlyphard 14  
15 Sofia Wånge Chamsiin   205,5 205,5 54,079
  Jönköpings FK Coriall - Espri 15  
16 Sophia Fagerlund Mr Sodi   204 204 53,684
  Tenhults RF Sobel - Homosassa 16  
17 Lisa Johansson Marco Louie   198 198 52,105
  Svarttorps RS King Louie - Constant 17  
  Jenny Granlund Bandolera        
  Eksjöortens RF Briar - Chapman    
  Lena Österblom Boleroz        
  Tenhults RF Helwan - Dragon    
 
till toppen
Uppdaterad: 22 JUN 2014 19:49 Skribent: Carina Viktorsson
E-post: This is a mailto link

Följ oss på Facebook 

 

Sponsorer

Postadress:
Forserums RS - Ridsport
Nina Claeson, Klockaregården
57197 Forserum

Kontakt:
Tel: 0736485962
E-post: forserumsrs@hotmail....

Se all info