Hoppa till sidans innehåll

Krets stafett resultat

2013-01-26 18:50
Resultat kretsstafett forssagården 26/1-13
  • Uppdaterad: 2013-01-26 19:06

  Tävlingen kördes under väldigt fina vinterföhållanden: fina spår både klassiskt och
   fristil (skulla bara fattas annat)          
  4 grader minus och vindstilla. Det var bara solen som saknades.spännande tävling då
  baggetorp ledde stort på första sträckan men sedan blev omkörda av Broby 1  
  .starkt av FIK att komma tvåa          
  Tlläggas kan att första sträckan var 150m längre p.g.a bättre startförhållanden  
                 
    Kretsstafett 26/1-13          
Plac                
                 
1 Broby 1 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Juha  Laukkanen 2 11:00:00 11:31:43 00:31:43  
  Erik  Moberg   102 11:31:43 12:00:44 00:29:01  
  Niklas Odermatt   32 12:00:44 12:28:56 00:28:12 01:28:56
                 
2 FIK 1 3 X 10km            
                 
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Magnus Carneling   1 11:00:00 11:32:05 00:32:05  
  Anders  Eriksson   101 11:32:05 12:04:06 00:32:01  
  Tommy Karlsson   31 12:04:06 12:32:23 00:28:17 01:32:23
                 
3 FIK 2 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Tommy Holgersson 3 11:00:00 11:32:31 00:32:31  
  P-A Johansson 103 11:32:31 12:05:54 00:33:23  
  Roger Eriksson   33 12:05:54 12:36:56 00:31:02 01:36:56
                 
4 Bagetorp 1 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Mikael Munther   6 11:00:00 11:30:27 00:30:27  
  Stefan Carpman   106 11:30:27 12:04:16 00:33:49  
  Rolf Österberg   36 12:04:16 12:38:50 00:34:34 01:38:50
                 
5 Broby 2 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Niklas   Andersson 4 11:00:00 11:33:10 00:33:10  
  Glenn  Karlsson   104 11:33:10 12:07:36 00:34:26  
  Tobias Rosen   34 12:07:36 12:39:32 00:31:56 01:39:32
                 
6 Broby 3 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Magnus Zetterberg   7 11:00:00 11:36:21 00:36:21  
  Magnus Karlsson   107 11:36:21 12:09:42 00:33:21  
  Johan Nordskott   37 12:09:42 12:40:15 00:30:33 01:40:15
                 
7 VOK 1 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Max Bäckström 5 11:00:00 11:35:01 00:35:01  
  Karl-Harry Andersson 105 11:35:01 12:11:16 00:36:15  
  Rune Gertman   35 12:11:16 12:42:12 00:30:56 01:42:12
                 
                 
8 FIK 3 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Per Skog   8 11:00:00 11:37:48 00:37:48  
  Håkan Palmfjord   108 11:37:48 12:12:27 00:34:39  
  Per Kvarnerud   38 12:12:27 12:45:08 00:32:41 01:45:08
                 
                 
9 FIK 4 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Tomas Lennartsson 12 11:00:00 11:39:26 00:39:26  
  Rolf Olsson   112 11:39:26 12:19:35 00:40:09  
  Esko Mäntylä   42 12:19:35 12:57:20 00:37:45 01:57:20
                 
10 FIK 5 3 X 10km            
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Mikael Önnerdal   13 11:00:00 11:39:04 00:39:04  
  Mats Ehrnebo   113 11:39:04 12:30:24 00:51:20  
  Gunnar Ånestrand   43 12:24:00 12:58:33 00:34:33 02:04:57
                 
                 
    Damer 3 x 5km          
                 
1 SIF 1              
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Marie Sandberg   22 11:00:00 11:17:59 00:17:59  
  Kristina Lauridssen 122 11:17:59 11:38:12 00:20:13  
  Linn Lauridssen 52 11:38:12 11:54:31 00:16:19 00:54:31
                 
                 
2 FIK 1              
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Siri Jeppson   21 11:00:00 11:17:58 00:17:58  
  Petra Carneling   121 11:17:58 11:37:17 00:19:19  
  Carina Holgersson 51 11:37:17 11:55:47 00:18:30 00:55:47
                 
1 MIX 1              
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Tage Karlsson   24 11:00:00 11:20:29 00:20:29  
  Filip Eriksson   124 11:20:29 11:40:17 00:19:48  
  Dennis Carneling   54 11:40:17 11:55:51 00:15:34 00:55:51
                 
2 MIX 2              
  Namn     Startnr: Starttid Sluttid Sträcktid Totaltid
                 
  Anita Wirbrant   25 11:00:00 11:31:32 00:31:32  
  Rod Bennet   125 11:31:32 11:48:10 00:16:38  
  Elin Holgersson 55 11:48:10 12:02:49 00:14:39  
  Frida  Holgersson 100 12:02:49 12:20:16 00:17:27 01:20:16
                 
                 
  Eira Bengtsson 81 11:00:00 11:19:44 00:19:44  
  Vile Bengtsson 82 11:19:44 11:34:29 00:14:45  
  Emelie Bengtsson 83 11:34:29 11:50:11 00:15:42  
  Göran Bengtsson 84 11:50:11 12:09:24 00:19:13 01:09:24
                 
  Sträcka 1 herrar klassiskt          
                 
1 Mikael Munther   6 11:00:00 11:30:27 00:30:27  
2 Juha  Laukkanen 2 11:00:00 11:31:43 00:31:43  
3 Magnus Carneling   1 11:00:00 11:32:05 00:32:05  
4 Tommy Holgersson 3 11:00:00 11:32:31 00:32:31  
5 Niklas   Andersson 4 11:00:00 11:33:10 00:33:10  
6 Max Bäckström 5 11:00:00 11:35:01 00:35:01  
7 Magnus Zetterberg   7 11:00:00 11:36:21 00:36:21  
8 Per Skog   8 11:00:00 11:37:48 00:37:48  
9 Mikael Önnerdal   13 11:00:00 11:39:04 00:39:04  
10 Tomas Lennartsson 12 11:00:00 11:39:26 00:39:26  
                 
  Sträcka 2 herrar klassiskt          
                 
1 Erik  Moberg   102 11:31:43 12:00:44 00:29:01  
2 Anders  Eriksson   101 11:32:05 12:04:06 00:32:01  
3 Magnus Karlsson   107 11:36:21 12:09:42 00:33:21  
4 P-A Johansson 103 11:32:31 12:05:54 00:33:23  
5 Glenn  Karlsson   104 11:33:10 12:07:36 00:34:26  
6 Håkan Palmfjord   108 11:37:48 12:12:27 00:34:39  
7 Karl-Harry Andersson 105 11:35:01 12:11:16 00:36:15  
8 Rolf Olsson   112 11:39:26 12:19:35 00:40:09  
9 Mats Ehrnebo   113 11:39:04 12:30:24 00:51:20  
                 
  Sträcka 3 herrar Fristil          
                 
1 Niklas Odermatt   32 12:00:44 12:28:56 00:28:12  
2 Tommy Karlsson   31 12:04:06 12:32:23 00:28:17  
3 Johan Nordskott   37 12:09:42 12:40:15 00:30:33  
4 Rune Gertman   35 12:11:16 12:42:12 00:30:56  
5 Roger Eriksson   33 12:05:54 12:36:56 00:31:02  
6 Tobias Rosen   34 12:07:36 12:39:32 00:31:56  
7 Per Kvarnerud   38 12:12:27 12:45:08 00:32:41  
8 Gunnar Ånestrand   43 12:24:00 12:58:33 00:34:33  
9 Rolf Österberg   36 12:04:16 12:38:50 00:34:34  
10 Esko Mäntylä   42 12:19:35 12:57:20 00:37:45  
Skribent: Per Nensén

Postadress:
Forssa IK - Skidor
Nils-Olof Eriksson, Ekeby
64991 Sparreholm

Kontakt:
Tel: 0157-72054
Fax: 0157-72054
E-post: This is a mailto link

Se all info