Hoppa till sidans innehåll

Segrare genom tiderna


Segrare genom tiderna

1927-1955, 25 km

1927 Ernest Harper-02 Storbritannien 1.27.01,2
1928 Gunnar Janson Fredrikshofs IF 1.29.27,2
1929 Martti Marttelin Finland 1.25.06
1930 Armas Toivonen Finland 1.26.48
1931 Armas Toivonen Finland 1.26.43
1932 Gunnar Johansson Södermalms IK 1.27.21,2
1933 Thore Enochsson-08 Fredrikshofs IF 1.25.46
1934 Thore Enochsson-08 Matteus-Pojkarna 1.27.56,4
1935 Thore Enochsson-08 Matteus-Pojkarna 1.26.06
1936 Thore Enochsson-08 IK Ymer 1.27.34,6
1937 Erkki Tamila Finland 1.23,09,8
1938 Erkki Tamila Finland 1.25.01
1939 Erikki Tamila Finland 1.26.27,6
1940 Otto Lindström Kovlands IF 1.24.02
1941 Gullik Jensén Matteus-Pojkarna 1.24.53,6
1942 Gösta Pettersson Sthlms. Spårvägars GoIF 1.25.48
1943 Sven Håkansson Örebro SK 1.25.22
1944 Sven Håkansson Örebro SK 1.25.06,2
1945 Gösta Leandersson-18 KFUM Borås 1.24.59
1946 Gustav Östling IFK Gävle 1.20.49
1947 Evert Heinström Finland 1.20.53,2
1948 Gustav Östling F14, Gävle 1.23.06
1949 George Bardet IFK Västerås 1.24.18,6
1950 Gösta Leandersson-18 Vålådalens SK 1.26.44
1951 Jean Leblond Belgien 1.26.55
1952 Uno Gustavsson IFK Arboga 1.24.42,8
1953 Uno Gustavsson IFK Arboga 1.23.46
1954 Evert Nyberg -25 Örgryte IS 1.23.50,4
1955 Uno Gustavsson IFK Arboga 1.26.35

1962-1968 Halvmarathon runt Laduviken – Stora Skuggan, Norra Djurgården

1962 Erik Östby-21 Örgryte IS 1.10.03
1963 Georg Flack Södertälje IF 1..12.17
1964 Ingvald Midelf-42 IF Linden 1.09.25
1965 Sture Gustavsson-32 Täby IS 1.09.24
1966 Peter Fredriksson-46 Skellefteå AIK 1.08.40
  Erik Bergqvist-34 Sthlms. Studenters IF  
1967 Chris Wade-37 Fredrikshofs IF 1.07.11
1968 Kjell Botten Norge 1.07.30 klass 1
  Bertil Rehn-42 IFK Södertälje 1.10.58 klass 2
  Gösta Hallberg-26 Kiholms SK 1.14.45 klass 3
  B. Sundkvist Solna 34.39 klass 4
  Anna-Lena Sundvall Turebergs IF 38.43 klass 5 damer

1969-1976 parkterräng på Gärdet 14-15 km

1969 Rolf Hesselvall-46 Mälarhöjdens IK 55.18
  Bertil Hugosson Enhörna IF 58.32 klass 2
  Kurt Admyre Skenninge IK 59.35 klass 3
1970 Inställd    
1971 Hannu Partanen-44 Nyköpings BIS 48.22
  Gösta Hallberg-26 Solvikingarna 52.38 klass 2
  Holger Josefsson Upsala IF 59.43 klass 3
  Tage Bergström Standard Radio 25.43 klass 4
  Standard Radio   1.24.35 klass 4A
  Folke Lundberg-30 RIFA IF 26.41 klass 5
  SJ IK Hagalund   1.25.07 klass 5A
  Lars Nilsson Trygg Hansa IF 60.36 korp
  Margareta Nilsson Fredrikshofs IF 34.29 klass 6
  Margareta Mattsson IF Thor 18.18 klass 6A
  Jan Eriksson-53 Åkersberga SK 11.57 klass 7
  Kenneth Jonsson Westermalms IF 8.49 klass 8
  Ann Ljungkvist Mälarö SOK 9.59 klass 9
1972 Max Holmnäs-48 Enhörna IF 49.05
  Börje Gräfnings Siljansnäs 53.35 klass 2
  Gösta Hallberg-26 Solvikingarna 53.57 klass 3
  Erik Samuelsson Fredrikshofs IF 57.45 klass 4
  Stefan Jansson Betongindustri 54.37 klass 5
  Jan Alm Televerkets IF 25.04 klass 6
  Erik Olsson Televerkets IF 28.50 klass 7
  Inga Björkman Elvans IF 36.14 klass 8
  Inga Sagrelius-20 Stockholm Gångklubb 36.52 klass 9
  Jan Eriksson-53 Åkersberga SK 14.49 klass 10
  Asbjörn Österberg-59 Mälarhöjdens IK 15.22 klass 11
  Per-Ola Eriksson Bollnäs GIF 8.46 klass 12
  Ann Ljungqvist Turebergs IF 18.14 klass 13
  Hanneli Salmi IK Westmannia 9.42 klass 14
  Helen Stomberg Väsby IK 9.29 klass 15
1973 Bertil Rehn-42 Enhörna IF 51.09
1974 Gert Eriksson-44 Duvbo IK 49.36
1975 Claes-Håkan Beimer IK Hakarspojkarna 50.35
1976 Peter Mannike-54 Duvbo IK 52.31

1977-1983 Parkterräng Lappkärrsberget, Fiskartorpet och Lill-Jansskogen 12-15km

1977 Gunnar Holm-49 Bromma IF 48.44
1978 Max Holmnäs-48 Enhörna IF 45.03
1979 Bo Orrsveden -59 Duvbo IK 42.36
1980 Tom Berghäll-56 IFK Lidingö 45.54
1981 Rauno Koivola Sthlms. Spårvägars GoIF 42.51
1982 Johan Engholm -62 Hässelby SK 41.40
1983 Matts Jansson-57 Enhörna IF 37.09

1984-2000 halvmaraton, Stockholm City med start och mål Lidingövägen/Stadion

Arrangerat tillsammans med Turebergs IF.

1984 Tommie Nordh -60 Fredrikshofs IF 1.08.02
  Åke Eriksson -62 Fredrikshofs IF  
1985 Suleiman Nyambui Tanzania 1.04.54
1986 Suleiman Nyambui Tanzania 1.03.43
1987 Douglas Wakihuri Kenya 1.01.40 etta på VM i maraton
1988 Geir Kvernmo Norge 1.02.13
1989 Simon Robert Naali -66 Tanzania 1.02.47
1990 Simon Robert Naali-66 Tanzania 1.01.45
1991 Simon Robert Naali-66 Tanzania 1.02.38
1992 Benson Masya -70 Kenya 1.01.28 VM etta på halvmaran
1993 Zablion Miano Kenya 1.01.51
1994 Andrew Panga –76 Tanzania 1.02.46
1995 Egobert Naali Tanzania 1.01.39
1996 Benson Masya Kenya 1.02.23
1997 Alfred Shemweta-70 Flemingsbergs SK 1.04.33
1998 Alfred Shemweta-70 Flemingsbergs SK 1.02.43
1999 Alfred Shemweta-70 Flemingsbergs SK 1.04.31
2000 Alfred Shemweta-70 Flemingsbergs SK 1.04.48
2001 Inställd    

10km med start och mål stadion med tvåvarvsbana i Lill Jansskogen

2002 Said Regraui-74 Norrköping 30.15
2003 Jonas Djurback-77 Dalregementets IF 32.32
2004 Kent Claesson-71 Spårvägens FK 30.13
2005 Niklas Österberg-73 Rånäs 4H 32.07
2006 Erik Sjöqvist-72 Enhörna IF 31.16
Kvinnor

1984-2000 halvmaraton, Stockholm City med start och mål Lidingövägen/Stadion

Arrangerat tillsammans med Turebergs IF

1984 Solveig Harrysson-62 Hargs BK Runners 1.26.27
1985 Solveig Harrysson-62 Hargs BK Runners 1.14.42
1986 Carina Jusselins –61 Finland 1.17.25
1987 Ritva Lemittinen -60 Finland 1.16.16
1988 Ritva Lemittinen -60 Finland 1.15.57
1989 Ritva Lemittinen -60 Finland 1.15.28
1990 Cathrine Newman-68 Wales 1.12.29
1991 Ritva Lemittinen –60 Finland 1.14.22
1992 Tatiana Titova –65 OSS 1.11.02
1993 Olga Machurina –66 Ryssland 1.12.43
1994 Päivi Tikkanen –60 Finland 1.10.35
1995 Anne Hegvold Norge 1.16.39
1996 Magdalena Thorsell-64 Hässelby SK 1.13.35
1997 Junko Asari Japan 1.12.31
1998 Annika Nyberger-68 Hässelby SK 1.16.19
1999 Marie Söderström-Lundberg-60 Hässelby SK 1.12.43
2000 Marie Söderström-Lundberg-60 Hässelby SK 1.14.39
2001 Inställd    

10km med start och mål stadion med tvåvarvsbana i Lill-Jansskogen

2002 Anna Lindh-74 Rånäs 4H 37.03
2003 Helena Olofsson-78 Uppsala 36.09
2004 Anna Lindh-74 Rånäs 4H 35.47
2005 Anna von Schenk-72 Flemingsbergs SK 35.58
2006 Lisa Wiklund-70 Spårvägens FK 37.06

Sammanställt av Tommie Nordh 2007-03-24

Uppdaterad: 18 MAR 2014 20:47

Medlemsinformation via inloggning! Läs mer här....

 

Arrangemang

Premiarmilen

 

 

vintermarathon-logga

 

 

Stockholm marathon

Sponsorer

loplabbet-svart

jakthornet

tennis stadion logga

Postadress:
Fredrikshofs Fri-IF - Friidrott
Södra Fiskartorpsvägen 2
11433 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6640072
E-post: This is a mailto link

Se all info