Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Skytte Framgångar"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Skytte Framgångar


Tre segrar i Kisa tävlingen.

Adan Nyberg, Gunilla Jacobson och Mikael Andersson segrade i sina klasser

Andreea Sellen och Sigge Lidestam i riksfinal i Skyttiade.

Adam Nyberg och Mikael Andersson segrade i Kisa.

Adam vann junior klassen och hade tävlingens högsta resultat 420,7 poäng, tvåa Andreea Selen. i senior/vereran klassen segrade Mikael Andersson, Gunilla Jacobson tvåa och trea Aron Malmgren

Björn Blomqvist segrade i Luftkulan i Mönsterås

Adam Nyberg och Andreea Sellen vidare till Regionsfinal i Skyttiaden

Mikael Andersson Svensk SportskytteVeteran mästare på Luftgevär

Tilde och Jill Andersson vann Gamleby träffen

 Mikael Andersson segrade i Vimmerbykulan.

Mikael vann final skjutningen för stående, David Kessen slutade trea i L 11 klassen.

David Kessèn fyra i Pusk-cup.

David sköt ihop 294 p. och slutade på en fjärde plats med detta

Mikael Andersson till Riksfinal.

Mikael har kvalat in till Elitseriens final på korthåll

Mikael Andersson femma i Nordiska mästerskapen.

Mikael slutade på en femte plats i NM för veteraner i luftgevär och kom på fjortonde i korthållet 3* 20.

Mikael Andersson segrade i TioEttan i Finspång.

Mikael vann i liggande mästerskapen och kom sexa i ställnings tävlingen efter att har varin bäst i grundomgången.

Mikael Andersson vann i Vrena träffen. 

Mikael vann ställnings mästerskapet i ett kalt och blåsigt Vrena.

Jonathan Karlsson trea i Smålands finalen.

Jonathan slutade på en tredje plats i Skyttiadens Smålandsfinalen som avgjorts i Anderstorp

Silver och brons till Mikael Andersson

Mikael sköt till sig en andra och tredje plats i Swedish Cup på luftgevär

SM silver till Mikael Andersson.

Mikael sköt till sig en silver medalj på lufgevärs SM i Linköping Mikael fick ihop 377 p. i grundomgången och fyra,  i finalen avanserade han upp till silver plats

Mikael Andersson segrade i Lilla Riksskölden.

Hemmabana tävlingen Lilla Riksskölden som arrangeras av Stockholms Amatörförening på korhåll 50 meter i liggande ställning på 20 skott så fick Mikael ihop 194 p. och segrade i klassen Kl 3. 

Mikael Andersson fyra i riksfinalen.

Mikael slutade på en fin fjärde plats i Elitseriens riksfinal på korthåll

Mikael Andersson till riksfinal i Elitserien.

Mikael har kvalat in till riksfinalen på hemmabana tävlingen Elitserien korthåll som skjutes i 5 omgångar på hemma plan, Mikael ligger förnärvarande på 6 plats. Finalen går i Eskilstuna den 5 oktober.

Silver till Mikael Andersson i Smålandsmästerskapet.

Mikael kom 2:a i ställnings mästerskapet och 5:a i liggande på korthåll. 

Mikael Andersson elva i korthåll fält SM.

Det blev enn fin elfte plasering för Mikael i SM korthåll fält med 34 träff, var med i Snålands laget son kom trea, Mikael kom plats 40 i ställning men 180 p. och 59 :a i liggande med192 p. SM avgjodes i Eskilstuna. 

Mikael Anderson sjua i syd-SM.

Mikael slutade på en sjunde plats med 320 poäng i ställningsmästerskapet i syd SM som avgjirdes i Morup (halland) vann klass K4 på 185 p. 

Lagseger i Mönsterås.

Jonathan Karlsson och Mikael Andersson vann lag tävlingen stående i Luftkulan i Mönsterås.

Mikael Andersson tog brons.

Mikael sköt till sig en brons medalj i Smålandsmästerskapet i Falling Target i Gullabo fick ihop 18 tr. i grundomgången saomma fick Jonathan Karlsson dom möttes i kvartfinal där segrade Mikael som sen förlorade semifinalen.

Bra resultat på Vimmerby kulan.

Jonathan Karlsson trea i stå finalen Mikael Andersson fyra och Johan Tångered sexa 

Per Edström tog brons på Skol- DM.

Per sköt till sig en tredje plats på årets skol-DM som avgjordes i Ålem.

Jonathan Karlsson bronsmedaljör i Smålandsmästerskapet på luftgevär.

Jonathan fick ihop 379 och 100.2 final bäst sammanlagt 479.4 i senior mästerskapet, i final var även Henry Tångered och Linus Hammerman i Ungdoms mästerskapet och slutade nia resp. tia.

Johan segrade i Luftkulan

Johan Tångered vann L 15 stå klassen på Luftkulan i Mönsterås med 182,5p. Mikael Andersson tvåa och Jonathan Karlsson trea i L 4 klassen och i Lagtävlingen slutade stå laget trea. 

Två skyttar till Smålands final i Skyttiaden.

Johan Tångered kom tvåa i klass L 15 stå och Jonathan Karlsson trea i L 25 klassen. 

Lydia Tångered i riksfinal i Falling Target.

Lydia sköt till sig en final plats i RM mästerskapet på fallmål som avgjordes i Kinna fich ihop 36 träff utav 40 och tot den 16 och sista final platsen, i åttondelsfinalen tog det stopp mot Jeanette Svensson Köinge som var etta till finalen på 39 träff, det blev 10 - 6 till Jeanette i matchen mot Lydia, Lydia slutade på 13 plats i L 13, Henry Tångered tia i L 11 klassen med 29 träff. 

Linus Hammerman femma, och seger för stående laget på Ålemsträffen.

Linus sköt 207.7p. och slutade på en fin femte plats, i det segrande lagen deltog Mikael, Jonathan och Johan. Jonathan vann klass 4.

Mikael Andersson i SM final sittande.

Mikael slutade på en sjunde plats i Trollhättan och Riksmästaerskapet sittande seniorer, i SM senior stående slutade Mikael 25:a, Jonathan Karlsson 67:a i stående och 27:a i sittande.

Mikael Anderson vann Bråtåka träffen i Bäckseda

Segrade i senior klassen på 378 p.

Mikael Andersson femma i Riksfinalen.

Mikael slutade på en femte plats i Elitseriens riksfinal på 395,1 poäng Mikael var fyra efter grundomgången med 268 p. Jonathan Karlsson kon på 12 plats i klass K 25 med 242 poäng.

Mikael Andersson och Jonathan Karlsson har kvalat in till Elitseriens riksfinal på korthåll.

 Dit dom 12 bästa i varje klass deltar, Mikael hammnade på plats 8 och Jonathan 12 i sina respektive klasser efter dom 5 kval omgångarna på hemmabana under året, finalen avgörs i Eskilstuna den 1 oktober.

Mikael Andersson nia på Sydsvenska mästerskapen.

Mikael sköt till sig en nionde placering i SSM tävlingarna på korthåll ställning  som avgjordes i Ringamåla (blekinge)

Gamleby segrade i årets 6,5 serie.

Gamleby vann 5 matcher av 6 möjliga i årets mausen serie i division 1 norra, Vi slog Gunnebo för första gången på hemmaplan med 9 - 12, Laget har bestått av Mikael Andersson, Jonathan Karlsson och Fredrik Blomgren. 

Mikael Andersson trea i Finspong.

I årets upplaga av Tioettan i Finspong segrade Mikael Andersson i sin klass K 4 med tävlingens högsta resultat 180p. i final skjutningen där alla börjar på noll poäng blev Mikael trea och Jonathan Karlsson åtta i liggande missade båda finalen.

Mikael Anderssom tog brons i Smålandsmästerskapet i korthåll ställning.

Detta mästerskapet avgjordes i ett regnigt Kronobergshed Alvesta, Mikael låg fyra inför finalen på 270p. i finalen blev det 50p. i ligg 43 i knä och avslutade med fina 44 p. i stå.  

Fina resultat i Vimmerbykulan.

Mikael Andersson segrade i klass L 4 tvåa Jonathan Karlsson, i klass L 9 kom Henry Tångered tvåa det gjorde även Johan Tångered i L 13 klassen

Linus Hammerman segradei i Figeholm.

Linus vann klass L 9 klassen med 205.7p. Johan Tångered gick till final men där förlorade han i kvartsfinalen i mot Viktor Möller Mönsterås.

Mikael Andersson vann i Unionskulan.

Mikael segrade i klass L 4- Elit på fina 398.6p. Linus Hammerman blev trea i L 9 klassen 414.1p.

3 klass segrar i Luftkulan i Mönsterås.

Linus Hammerman segrade i klass L 9 på 207,5p. Hampus Söderlund i L 20 och Mikael Andersson i L 4 vann sina klasser.

Tre skyttar vidare till Distiktsfinal i skyttiaden

Johan Tångered segrade i L 13 på 400p. Jonathan Karsson tvåa och Hampus Söderlund trea i L 20 klassen.

Gamleby trea i Sverige i Falling Target

Ungdomslaget Lydia, Johan Tångered och Felicia Hammerman kom på en tredje plats riksmästerskapet på fallmål som avgjordes i Norrköping, Felicia tvåa i klass L 11 och Johan tålva i L 13 båda gick till final dit dom 16 bästa sittande går till men där tog det slut i åttondelsfinalen.  

Framgångar på Falling Target

Felicia Hammerman och Fredrik Blomgren gick ända till final i Linköpings SM täst i falling target men båda förlorade sina respektive finalen.

Mikael Andersson Femma i riksfinal på korthåll

Mikael slutade på en fin femte plats i Riksfinalen avgjordes i Eskilstuna den 2 okt. dit har dom 12 bästa kvalar in, 270 p. i grundomgången sen gick dom 6 bästa till en final, där behöll Mikael sin femte plats på slutresultatet 404,3p.

 

Mikael Andersson 20 plats på SM

Korthålls SM har avgjort i Västerås Mikael Andersson har deltagit från klubben, kom på 20 plats i ställning med 185p. i grundomgången och i finalen 127p. sammanlagt 312p.

 

Mikael Andersson segrade på TioEtten i Finspong

Mikael kom tvåa i grundomgången i ställning med 182p.och i finalen började alla på noll, efter en hård och nervös kamp med Cecilia Pettersson Krokek så segrade Mikael med 0.4 poäng. och 1000 kr. i pris som segrare, i liggande missade Mikael finalen med 2 poäng.

 

Gamleby har haft stora framgångar i rikstävlingen Valboknallen.

En klass segrare Jonathan Karlsson i L 3, en andra plats till Mikael Andersson i L 4, och Johan Tångered kom trea i L 13.

 

Fina klubb framgångar i Unionskulan i Kalmar

Henry Tångered tvåa i L 9, Lydia fyra i L 11, Johan nia i L 13, Hampus Söderlund segrade i L 20 klassen med Jonathan Karlsson som tvåa.

Ståendelaget vann där ingick Hampus, Jonathan och Mikael Andersson.

Sittande lagen kom fyra Henry, Lydiaoch Johan Tångered ingick i laget

 

Fina framgångar för Gamleby skyttarna i Pelarne.

Det blev fyra klassregrare genom Henry Tångered i L 9, Johan Tångered i L13, Hampus Söderlund i L 2-3och Mikael Andersson i L -Elit, Andra placeringar till Lydia Tångered I L 11 och Jonathan Karlsson i L 2-3 och en tredje plats till Per Edström i L 17.

 

Johan Tångered till riksfinal i Skyttiaden

Johan kom femma i regionsfinalen i klass L 11 och får åka till Eskilstuna den 13 mars och skjuta riksfinalen dit dom 25 bästa har kvalat in genom fem regionsfinaler i Sverige.

 

Fina framgångar i skyttiaden

Fem av sju gick vidare från förbundsfinalen i skyttiaden som avgordes i Figeholm Henry Tångered och Johan Tångered blev tvåa resp. trea i L 11 Johan efter särskjutning om att gå vidare, Per Edström kom tvåa i L 17, Hampus Söderlund tvåa och Jonathan Karlsson trea i L 20. Regionsfinalen går i Sävsjö i början av februari 2010.

 

Hampus Söderlund segrade på hemaplan

Hampus vann klass L 3 på fina 379p.  i årets upplaga av Gamleby Träffen, även Johan Tångered gjorde bra ifrån sig i klass L 11 han fich ihop 399p. och blev tråa på det.

/Tävlingsledaren

 

Johan Tångered kom sexa i riksfinalen i Eskilstuna.

Johan fick ihop 286p. i grundomgången och fick skjuta final och där sköt han 143,4p. och fick samanlagt 429.4p. och slutade sexa på det.

Jättebra skjutit Johan.

 

 

  

(2011-03-27 21:50)
Gamleby Skyttegille
 

Filtrera nyheter

År Månad

Svenskaspel/svea

 

 

SPONSORER:

Björn o Christina Blomquist

Metallfabriken Norden AB

Gamleby Åkeri AB

Rolf Däckservice AB

Gevär och Pistol skytten Mikael Andersson

 

LFkalmar.se

 

Privat - Swedbank

Tjustbyggdens sparbank Gamleby

 

http://www.mellbloms.com/

 

BESÖK SPONSORHUSET.SE

Hanla på nätet pengar till Skyttegillet

 

Postadress:
Gamleby SG - Skyttesport
Mikael Andersson, Åbyhöjden 7 B
59431 Gamleby

Kontakt:
Tel: 049310619
E-post: mikael.69.andersson@bredband.net

Se all info