Hoppa till sidans innehåll

2000


Tävlingsresultat 2000

Inomhusrodd Stockholm 1999-11-20
 
DSA Kristina Alenvik 4:a 7.28,0
 
Inomhusrodd SM / Scandinavian Open 2000-01-08
 
DSA500 Kristina Alenvik 1:a 1.43,0
HSA500 Mikael Nilsson 2:a 1.20,7
HSA500 Mattias Dahlström 5:a 1.24,4
 
Inomhusrodd SM / Scandinavian Open 2000-01-09
 
DSA Kristina Alenvik 4:a 7.27,0
HSA Mikael Nilsson 2:a 6.09,1
H19-29 Mattias Dahlström 2:a 6.29,8
 
FISA Team Cup Laussane 2000-03-?
 
2xH (1000m) Mikael Nilsson / Henrik Nilsson 3:a 3.15,8
 
FISA Team Cup Lausanne 2000-03-?
 
1xH (500m) Mikael Nilsson 5:a 1.38,6
 
Gent Regattan 2000-05-06
 
4xHSA Mikael Nilsson / Marcus Dahlöf 2:a 6.00,4
  Pontus Ek / Henrik Nilsson
 
Gent Regattan 2000-05-07
 
4xHSA Mikael Nilsson / Mikael Werner 2:a 6.02,5
  Pontus Ek / Henrik Nilsson
 
Farsta Rodden 2000-05-13
 
1xDSA Kristina Alenvik 4:a 9.52,6
1xHSA Mikael Nilsson 1:a 8.05,3
4xDSA Kristina Alenvik / Sara Grönberg 2:a 7.33,4
  Frida Svensson / Gunilla Gräfnings
4xDSA Malin Gunnhage / Monika Bruhn 5:a 8.57,2
  Ebba Rundqvist / Marie Alenvik
 
Farsta Rodden 2000-05-14
 
2xHSA Mikael Nilsson / Per Andersson 1:a 7.27,8
2xDSA Sara Grönberg / Kristina Alenvik 5:a 8.27,1
4xHSA Mikael Werner / Marcus Dahlöf 1:a 6.44,2
  Mikael Nilsson / Henrik Nilsson
 
Ryrsjöregattan 2000-05-20
 
1xDSA Kristina Alenvik 3:a 7.53,3
2xDSA(500) Marie Alenvik / Malin Gunnhage 5:a 1.51,1
4xHSA Martin Johannesson / Max Gunnhage 5:a 1.33,4
  Mattias Dahlström / Mikael Kronkvist
 
Ryrsjöregattan 2000-05-21
 
2xDSA Marie Alenvik / Malin Gunnhage 6:a 9.21,2
4xDSA Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 1:a 0.00,0(tidfel)
  Frida Svensson / Sara Karlsson
 
Rådasiöregattan 2000-05-27
 
4xDSA(500) Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 1:a 1.31,9
  Frida Svensson / Sara Grönberg
2xDSA(500) Kristina Alenvik / Frida Svensson 3:a 1.51,2
2xDSA Kristina Alenvik / Frida Svensson 5:a 8.29,8
4xDSA Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 1:a 7.20,4
  Frida Svensson / Sara Grönberg
4xDSA Marie Alenvik / Alette Los 3:a 7.59,8
  Ebba Rundqvist / Malin Gunnhage
 
München 2000 World Cup 2000-06-02
 
4xHSA Mikael Nilsson / Mikael Werner 4:a (upps) 6.13,6
  Pontus Ek / Henrik Nilsson
 
Ratzeburger Ruderregatta 2000-06-10
 
4xDSA Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 5:a 6.43,4
  Frida Svensson / Sara Grönberg
 
Ratzeburger Ruderregatta 2000-06-11
 
4xDSA Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 4:a 7.03,0
  Frida Svensson / Sara Grönberg
 
Hjelmsjöregattan 2000-06-17
 
2xDS Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 1:a 8.07,0
4xHS Max Gunnhage / Mattias Dahlström 4:a 8.12,8
  Ulf Pettersson / Mikael Kronqvist
4xDS Kristina Alenvik / Gunilla Gräfnings 1:a 7.05,7
  Frida Svensson / Sara Grönberg
4xDS Marie Alenvik / Alette Los 4:a 8.12,8
  Monica Bruhn / Malin Gunnhage
 
Hjelmsjöregattan 2000-06-18
 
2xDS Marie Alenvik / Alette Los 4:a (försök) ---
2xHS Mattias Dahlström / Max Gunnhage 5:a (försök) ---
8+DS/HS Ulf Pettersson / Monica Bruhn 1:a 7.33,4
  Mikael Kronqvist / Marie Alenvik
  Mattias Dahlström / Alette Los
  Max Gunnhage / Malin Gunnhage
  Kristina Alenvik
 
Wien World Cup 2000-06-25
 
4xHSA Mikael Nilsson / Per Andersson 4:a (B-final) 6.37,2
  Pontus Ek / Henrik Nilsson
 
Åbne Nordiske Mesterskaber, Sor( 2000-07-01
 
4xDS Frida Svensson / Gunilla Gräfnings 2:a 7.00,4
  Sara Grönberg / Kristina Alenvik
 
Soröregatta 2000-07-02
 
4xDS Frida Svensson / Gunilla Gräfnings 2:a 7.20,1
  Sara Grönberg / Kristina Alenvik
 
Luzern, OS-kvalregatta 2000-07-12
 
4xHSA Mikael Nilsson / Per Andersson 3:a 5.56,2
  Pontus Ek / Henrik Nilsson
 
Svenska Mästerskapen, Farsta 2000-08-19--20
 
4xHS Mattias Dahlström / Ulf Pettersson 2:a(B-final) 7.17,3
  Mikael Kronqvist / Martin Johannesson
1XHS Mikael Nilsson 3:a 7.17,1
4xDS Johanna Weihard /Marie Alenvik 3:a 7.39,1
  Monica Bruhn / Malin Gunnhage
 
Svenska Mästerskapen, Tiohuggare Öckerö 2000-07-29
 
10xH Christer Pettersson / Göran Adolfsson 3:a (upps) 4.43,0
  Sune Nord / Ove Alexandersson
  Olavi Luht / Bengt Svensson
  Tommy Olsson / Tommy Nord
  Hans Klähm / Dan Johansson
  Irene Alexandersson
 
Svenska Sprinter Mästerskapen, Strömstad 2000-09-16
 
1xHS Mikael Nilsson 3:a 1.39,7
2xHS Mikael Nilsson / Martin Alm 4:a 1.33,2
2xHS Ulf Pettersson / Mattias Dahlström 6:a (upps) 1.35,9
2xDS Kristina Alenvik / Johanna Weihard 3:a (upps) 1.48,2
2xDS Marie Alenvik / Alette Los 4:a (upps) 1.55,0
4xHS Mattias Dahlström / Ulf Pettersson 5:a (upps) 1.35,3
  Mikael Kronqvist / Didier Schreiber
4xDS Alette Los /Marie Alenvik 4:a 1.47,5
  Monica Bruhn / Malin Gunnhage
4xSMix Mikael Nilsson / Max Gunnhage 4:a 1.32,3
  Kristina Alenvik / Johanna Weihard
 
Göta Älvrodden, Göteborg 2000-09-30
 
Inriggare D Marie Alenvik / Malin Gunnhage 1:a 1,35,43
  Monica Bruhn / Alette Los
  Kristina Alenvik
Åtta H Elit Max Gunnhage / Martin Johannesson 5:a 1,11,37
  Didier Schreiber / Martin Alm
  Mikael Kronqvist / Ulf Pettersson
  Mikael Nilsson / Mattias Dahlström
  Kristin Enström
Åtta H Mot Olavi Luht / Hans Klähm 6:a 1,17,43
  Ove Alexandersson / Bengt Svensson
  Sune Nord / Christer Olsson
  Sven Olof Nilsson / Glenn Andersson
  Anders Engelbert
 
Leksand Rowing Race 2000-10-07
 
2xH Mikael Nilsson / Per Andersson 1:a
 
KM, Delsjön 2000-10-28
 
Inriggare Marie Alenvik / Monica Bruhn 1:a 4.28,0
  Martin Alm / Mikael Nilsson
  Martin Johannesson
Uppdaterad: 11 MAJ 2009 22:12

Postadress:
Göteborgs RK - Rodd
Alfred Gädes väg 108
41655 Göteborg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info