Hoppa till sidans innehåll

Resultat Kalle Anka-cupen (uppdaterat söndag)

18 FEB 2011 21:07
Skidåkarnas återkomst
  • Uppdaterad: 07 JAN 2013 17:52

Här kommer resultaten för de värmländska åkarna från Kalle Anka-cup i Härjedalen, där Frida, Simon och Elias deltar för Värmland:

 

3,3 km klassisk, intervallstart

 

D14 (72 startande)

1. Emma Backén, Hälsingland 11:00,4

4. Linn Gustavsson 11:10,1

8. Mathilda Ruus 11:50,7

17. Sofie Nilsson 12:22.9

18. Mikaela Eriksen 12:25,4

30. Frida Lindqvist 12:53,1

49. Anna Ringsby 13:41,5

68. Jennifer Eriksson 14:59,1

 

H14 (66 startande)

1. Viktor Lundmark, Dalarna 10:14,9

27. Jonathan Hallstenson 11:31,7

39. Simon Kolberg 12:01,8

42. Emil Nykvist 12:06,6

56. Daniel Johansson 13:01,1

64. Lukas Schön 13:50,3

D13 (67 startande)

1. Moa Lundgren, Västerbotten 11:12,2

34. Emma Dahl 13:34,8

40. Ida Melén 13:40,9

43. Emma Stenmark 13:48,0

54. Moa Westh 14:34,7

 

H13 (61 startande)

1. Martin Johansson, Dalarna 11:08,6

30. Elias Edvinsson Värmland 12:38,4

49. Simon Lundberg 13:35,5

50. Elis Berg 13:36,7

 

Sprinten blev tyvärr inställd

Ski Cross

D14 (72 startande)

1. Emma Ribom, Norrbotten 01:38.4

3. Mathilda Ruus 01:42.1

11. Mikaela Eriksen 01:46.6

12. Linn Gustavsson 01:47.0

17. Sofie Nilsson 01:48.8

19. Anna Ringsby 01:50.3

 

H14 (68 startande)

1. Gustav Aflodal, Stockholm 01:29.3

11. Jonathan Hallstensson 01:35.7

53. Simon Kolberg 01:53.5

61. Emil Nykvist 01:57.1

63. Daniel Johansson 02:01.0

65. Lukas Schön 02:05.9

 

D13 (65 startande)

1. Moa Lundgren, Västerbotten 01:36.6

22. Emma Stenmark 01:52.8

36. Ida Melén 02:00.6

49. Moa Westh 02:05.9

58. Emma Dahl 02:16.9

 

H13 (61 startande)

1. Jesper Svensk, Dalarna 01:32.0

44. Simon Lundberg 01:54.4

50. Elias Edvinsson 01:56.8

54. Elis Berg 01:58.3

 

Korta distriktsstafetten (4x1 km klassisk)

1. Dalarna 12:46.9

7. Värmland (Simon Lundberg, Ida Melén, Simon Kolberg, Mathilda Ruus) 13:54.3

 

Långa distriktsstafetten (4x2 km klassisk)

1. Dalarna 1 26:49.8

16. Värmland 1 (Elias Edvinsson, Emma Dahl, Jonathan Hallstensson, Linn Gustavsson) 29:51.4

26. Mixlag 3 (bl.a. Jennifer Eriksson) 31:45.8

33. Mixlag 11 (bl.a. Frida Lindqvist, Daniel Johansson) 32:52.8

35. Mixlag 6 (bl.a. Lukas Schön, Mikaela Eriksen) 33:14.8

37. Mixlag 4 (bl.a. Anna Ringsby, Moa Westh) 33:36.0

 

Distriktskampen (sammanlagda resultat)

1. Dalarna 655 poäng

2. Ångermanland 455

3. Jämtland/Härjedalen 386

8. Värmland 209

 

Bra jobbat, allihopa!

Skribent: Matthias Kalle Dalheimer

  

             VÄLKOMMEN TILL HAGFORS SKIDFÖRENING 

 

 

 

    

Postadress:
Hagfors SF - Skidor
Fredrik Svensson, Videvägen 5
68333 Hagfors

Kontakt:
Tel: 056314644
E-post: This is a mailto link

Se all info