Hällefors 3-dagars 2005on 2005-07-06 14:05
Totala resultatskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2004

   Pl Startnr    Namn                        Klubb                                 E1            E2            E3             Tid 



H80  (14)                                  

    1      11    Nils Eriksson               OK Kåre                            48:47    1    30:06    2                    78:53 
    2       6    Per Wester                  Gustavsbergs IF                    55:46    4    24:43    1                    80:29 
    3      12    Åke Hall                    Järla IF OK                        53:07    2    33:28    5                    86:35 
    4      10    Sven Wåhlberg               OK Kåre                            54:17    3    39:05   10                    93:22 
    5     505    Karl-Erik Pettersson        OK Norden                          59:27    5    35:00    7                    94:27 
    6       9    Mats Johansson              Degerfors OK                       65:07    8    31:54    4                    97:01 
    7     586    K G Arderbäck               Säterbygdens OK                    61:24    6    37:08    9                    98:32 
    8       2    Ragnar Bernhard             OK Kåre                            67:31   10    34:52    6                   102:23 
    9       3    Tage Johansson              Västerås SOK                       62:53    7    41:21   11                   104:14 
   10       1    Erik Olsson                 Hammarby IF OF                     74:23   11    30:47    3                   105:10 
   11       7    Paul Palmgren               OK Kåre                            67:24    9    51:57   12                   119:21 
   12       5    Erik Karlsson               Västerbergslagens OL              101:08   12    36:52    8                   138:00 
   13       8    Erik Nilsson                OK Milan                          106:21   13    72:09   13                   178:30 

            4    Lennart Janson              Lindebygdens OK                   128:53   14 ej start                               



H75  (22)                                  

    1      21    Lennart Öberg               Västerås SOK                       45:44    1    33:28    2                    79:12 
    2      16    Urban Spånmark              Mullsjö SOK                        47:53    3    32:59    1                    80:52 
    3      25    Ingvar Törnström            Södertälje-Nykvar                  46:18    2    37:25    5                    83:43 
    4     509    Gunnar Gustafsson           OK Grane                           55:25    5    34:16    3                    89:41 
    5     508    Arne Welander               OK Djerf                           60:00    9    35:42    4                    95:42 
    6      19    Karl-Axel Jansson           Turebergs IF                       54:56    4    42:53   11                    97:49 
    7      15    Charles Andreasson          Linköpings OK                      57:52    6    41:05    9                    98:57 
    8      28    Nisse Bohman                OK Kompassen                       59:25    8    40:20    7                    99:45 
    9      18    Kalle Karlsson              OK Tylöskog                        57:53    7    44:01   13                   101:54 
   10      17    Berner Ivarsson             Filipstadsbygdens OK               62:42   11    42:06   10                   104:48 
   11      27    Lennart Johansson           Degerfors OK                       65:32   13    39:46    6                   105:18 
   12      13    Ragnar Hallsten             OK Roto                            61:32   10    44:47   14                   106:19 
   13      14    Lars-Gunnar Enström         OK Tranan                          68:24   15    46:18   15                   114:42 
   14     507    Gustav Eriksson             Hofors OK                          65:31   12    49:33   21                   115:04 
   15      24    Ola Ödling                  Husums IF OK                       66:53   14    50:43   22                   117:36 
   16     506    Eric Nilsson                Domnarvets GOIF                    70:02   16    47:37   17                   117:39 
   17      26    Holger Eklöv                OK Tor                             72:28   17    48:05   18                   120:33 
   18      29    Lennart Jonsson             Hagaby GoIF                        84:55   20    40:33    8                   125:28 
   19      23    Allan Eriksson              OK Tisaren                         82:51   18    48:37   19                   131:28 
   20      20    Lennart Westergren          Söders SOL Tyresö                  83:41   19    48:44   20                   132:25 
   21      22    Lars Branth                 Västerås SOK                       95:39   21    42:57   12                   138:36 

           31    Arne Spetz                  IFK V-Brattfors                   Felst.         46:55   16                          



H70  (38)                                  

    1      51    Rolf Andersson              Rimbo SOK                          41:39    3    27:38    1                    69:17 
    2      61    Nils Jansson                Skattkärrs IF                      41:11    2    30:29    5                    71:40 
    3      38    Åke Hogedal                 Kungälvs OK                        43:44    6    30:04    3                    73:48 
    4      53    Iver Rognstad               Hadeland O-lag                     44:11    7    30:07    4                    74:18 
    5      52    Melvin Nilsson              Deje SF                            43:37    5    30:44    6                    74:21 
    6      59    Harry Söderberg             FK Friskus Varberg                 42:53    4    31:31    7                    74:24 
    7      66    Kjell Persson               Mariestads FK                      47:03    9    29:28    2                    76:31 
    8      64    Lars Lundkvist              HJS-Vansbro OK                     45:56    8    34:32   10                    80:28 
    9      44    Rolf Blom                   Frölunda OL                        48:15   11    36:09   14                    84:24 
   10     512    Sigurd Wallén               Täby OK                            48:42   12    36:25   15                    85:07 
   11      45    Lars-Erik Lindell           Väsby OK                           49:41   13    36:26   16                    86:07 
   12      57    Ulf Eriksson                Järfälla OK                        47:35   10    40:45   25                    88:20 
   13      60    Torbjörn Lindén             Västvärmlands OK                   52:24   16    36:07   13                    88:31 
   14      36    Sven Pettersson             OK Tjärnen                         52:48   17    36:05   12                    88:53 
   15      46    Erling Lundgren             OK Grane                           53:56   21    35:43   11                    89:39 
   16      41    Bertil Pettersson           OK Tyr                             52:06   15    37:46   18                    89:52 
   17      63    Ingemar Wehlin              Norrköpings AIS                    53:28   18    37:18   17                    90:46 
   18      42    Tor-Erik Andersson          OK Tjärnen                         51:48   14    40:22   21                    92:10 
   19     510    Björn Broman                Göteborg-Majorna OK                55:17   23    39:03   20                    94:20 
   20      50    Folke Westberg              Säterbygdens OK                    61:07   28    33:42    9                    94:49 
   21      49    Ulf Pihlblad                Hagaby GoIF                        53:45   20    41:55   27                    95:40 
   22      43    Olle Jonsson                Ludvika OK                         54:13   22    41:42   26                    95:55 
   23      39    Kåre Andreasson             OK Nipan                           57:06   25    40:29   23                    97:35 
   24      33    Bert Persson                Filipstadsbygdens OK               59:04   26    40:30   24                    99:34 
   25     511    Klas Tykesson               Rävetofta OK                       53:32   19    46:55   32                   100:27 
   26      34    Gunnar Nyman                OK Djerf                           66:20   31    38:31   19                   104:51 
   27      65    Bror Svensson               Uddevalla IS                       60:20   27    44:46   30                   105:06 
   28     504    Allan Karlsson              OK Tylöskog                        65:00   29    43:14   29                   108:14 
   29      40    Bo Öhrström                 OK Amne                            71:00   34    43:09   28                   114:09 
   30      67    Tor Andersson               Norrköpings AIS                    74:12   36    40:27   22                   114:39 
   31      62    Ove Jansson                 OK Tisaren                         66:19   30    49:46   35                   116:05 
   32      35    Carl-Henrik Hallberg        IK Uven                            71:16   35    44:51   31                   116:07 
   33      48    Ingemar Johansson           OK Södertörn                       68:21   32    48:51   34                   117:12 
   34      47    Stig Lundin                 Eskilstuna OL                      70:05   33    57:06   36                   127:11 

           58    Sven Jansson                Ludvika OK                         55:50   24   Felst.                               
           56    Lennart Junegard            OK Södertörn                      Felst.         47:36   33                          
           37    Göran Larsson               Södertälje-Nykvar                 Felst.         31:54    8                          
           54    Tord Lidström               Hagaby GoIF                        39:30    1 ej start                               



H65  (54)                                  

    1      86    Erland Ling                 IK Hakarpspojkarna                 40:46    1    34:55   18                    75:41 
    2      94    Svante Nyström              Västerbergslagens OL               46:05    2    31:14    5                    77:19 
    3      91    Nils Grann                  Kristinehamns OK                   48:13    4    30:07    3                    78:20 
    4      81    Hans-Erik Hansson           Köping-Kolsva OK                   51:29   10    29:00    1                    80:29 
    5      79    Kjell Mjöberg               Hallstahammars OK                  47:41    3    33:34   12                    81:15 
    6     107    Lennart Karlsson            OK Grip                            51:08    9    31:17    6                    82:25 
    7     584    Rolf Larsson                Degerfors OK                       48:39    5    35:40   21                    84:19 
    8     117    Per-Olof Eckerlid           Sävedalens AIK                     54:25   16    30:22    4                    84:47 
    9      93    Stig Bengtsson              OK Amne                            52:00   11    34:25   16                    86:25 
   10      73    Gunnar Johansson            Filipstadsbygdens OK               53:05   13    33:24   11                    86:29 
   11      70    Folke Nyström               Västerbergslagens OL               50:19    7    36:14   25                    86:33 
   12      71    Johnny Wallinge             OK Kolmården                       50:50    8    36:06   24                    86:56 
   13     103    Martin Engqvist             Upsala IF                          53:23   14    34:47   17                    88:10 
   14      78    Sören Bråhn                 OK Berget                          49:30    6    39:40   35                    89:10 
   15      76    Åke Tidman                  OK Kolmården                       55:55   20    33:34   12                    89:29 
   16      80    Göran Olofsson              Fjärås AIK                         55:36   19    34:06   15                    89:42 
   17     100    Jan-Olof Sandell            OK Milan                           59:16   25    31:26    7                    90:42 
   18     106    Karl-Erik Holmberg          Fjärås AIK                         53:30   15    38:37   31                    92:07 
   19     105    Torbjörn Ericsson           Köping-Kolsva OK                   60:47   28    31:31    8                    92:18 
   20      69    Karl-Henrik Lovang          Västerbergslagens OL               56:32   21    36:01   23                    92:33 
   21     513    Ivan Ernvid                 Nitta IF                           57:04   22    35:48   22                    92:52 
   22     102    Ingvar Josefsson            Rydboholms SK                      59:06   24    34:58   19                    94:04 
   23      72    Karl-Axel Nilsson           Kungälvs OK                        55:10   17    39:15   33                    94:25 
   23      85    Kurt Zander                 Västerås SK OK                     52:43   12    41:42   42                    94:25 
   25     116    Ove Hillström               HJS-Vansbro OK                     58:26   23    40:24   38                    98:50 
   26      88    Hjalmar Nordquist           OK Järnbärarna                     61:39   29    38:54   32                   100:33 
   26     110    Owe Wilhelmsson             Ulriksbergs IK                     55:14   18    45:19   47                   100:33 
   26     515    Nils Emanuelsson            Västerbergslagens OL               60:42   27    39:51   36                   100:33 
   29      77    Sune Ahlin                  Stora Sundby GOIF                  64:06   31    37:20   27                   101:26 
   30     114    Ove Johansson               OK Järnbärarna                     60:33   26    41:06   39                   101:39 
   31     112    Arne Yngström               Hagaby GoIF                        67:07   35    35:37   20                   102:44 
   32      82    Sven-Erik Widin             OK Österåker                       66:47   34    37:54   29                   104:41 
   33      87    Bo Andersson                Valbo Allmänna IF                  64:08   32    41:10   40                   105:18 
   34      92    Sivert Söderbärg            OK Roslagen                        77:37   43    29:58    2                   107:35 
   35      98    Heikki Rissanen             Mariestads FK                      64:10   33    44:15   45                   108:25 
   36      95    Stig Jansson                Domnarvets GOIF                    72:50   40    36:25   26                   109:15 
   37     108    Hans Östlund                OK Kroppefjäll                     69:00   37    41:29   41                   110:29 
   38     113    Rolf Grälls                 OK Kåre                            71:10   39    39:28   34                   110:38 
   39      99    Lars Söderlund              Hallstahammars OK                  67:44   36    43:21   43                   111:05 
   40      97    Ingvar Hejdström            Hagaby GoIF                        63:58   30    48:21   49                   112:19 
   41      68    Ragnar Olsson               Ronneby OK                         80:34   45    32:21    9                   112:55 
   42      84    Arne Fredholm               Frölunda OL                        70:14   38    44:39   46                   114:53 
   43     111    Jouko Taskinen              Västerås SOK                       78:43   44    37:21   28                   116:04 
   44      90    Gunnar Bylund               Rydboholms SK                      74:21   41    46:48   48                   121:09 
   45     118    Arne Pettersson             IFK Moras OK                       84:31   46    38:04   30                   122:35 
   46      74    Karl Ekström                OK Alferna                         91:27   49    43:51   44                   135:18 
   47      75    Stig Sundberg               Säterbygdens OK                    86:52   47    52:31   50                   139:23 
   48     115    Knut Jacobsen               Sandefjord TIS                     97:47   50    57:46   52                   155:33 
   49     109    Evgeny Tarantsev            OK Yeisk                          116:30   51    53:05   51                   169:35 

           89    Rainer Kankainen            Häverödals SK                     Felst.         40:23   37                          
          101    Bengt Bucht                 Järfälla OK                       Felst.         33:58   14                          
           96    Karl-Axel Stjernström       OK Hedströmmen                    Felst.         32:24   10                          
          104    Janne Månsson               Leksands OK                        77:00   42 ej start                               
          514    Bengt Kleist                Boxholm-Mjölby OL                  90:38   48 ej start                               



H60  (43)                                  

    1     132    Stefan Larsson              OK Njudung                         37:56    1    27:47    2                    65:43 
    2     136    Anders Sellgren             Sigtuna OK                         40:44    3    25:24    1                    66:08 
    3     516    John Kristian Sörensen      Indre Östvold OK                   43:34    5    27:55    3                    71:29 
    4     119    Bengt Eriksson              Sundsvalls OK                      44:07    8    28:32    4                    72:39 
    5     146    Rune Sandberg               Uddevalla OK                       44:02    7    29:14    5                    73:16 
    6     151    Sture Björk                 OK Kåre                            40:12    2    35:10   12                    75:22 
    7     137    Tryggve Ottosson            Valbo Allmänna IF                  44:51    9    30:59    7                    75:50 
    8     150    Lars Finbom                 OK Landehof                        43:50    6    32:11   10                    76:01 
    9     153    Göran Bengtsson             IK Trenne Ullared                  46:10   12    30:03    6                    76:13 
   10     144    Håkan Mossberg              OK Järnbärarna                     46:07   11    31:03    8                    77:10 
   11     149    Göran Berg                  Sundsvalls OK                      46:29   13    31:35    9                    78:04 
   12     143    Karl-Gustav Klemets         Hallstahammars OK                  46:53   14    34:39   11                    81:32 
   13     148    Kjell-Åke Ryen              Filipstadsbygdens OK               43:20    4    38:20   24                    81:40 
   14     135    Yngve Johansson             Kristinehamns OK                   44:56   10    37:30   20                    82:26 
   15     122    Gustav Krigh                OK Nipan                           50:34   17    37:06   19                    87:40 
   15     124    Waste Byström               OK Virdarna                        48:22   16    39:18   27                    87:40 
   17     582    Torsten Westman             OK Nolaskogsarna                   53:53   19    36:26   14                    90:19 
   18     155    Ewald Eriksson              Tjällmo-Godegårds OK               55:45   20    37:05   18                    92:50 
   19     139    Lars Henriksson             OK Älme                            57:30   23    35:44   13                    93:14 
   20     120    Kjell Larsson               OK Alferna                         57:23   22    36:34   16                    93:57 
   21     123    Lars-Erik Larsson           OK Amne                            55:45   20    38:56   25                    94:41 
   22     141    Kay Svensson                OK P4                              58:00   24    37:02   17                    95:02 
   23     121    Rune Spetz                  Nitta IF                           59:50   27    38:57   26                    98:47 
   24     147    Lars Edström                OK Nipan                           65:28   33    36:31   15                   101:59 
   25     154    Evert Karlsson              Rimbo SOK                          59:35   26    42:30   28                   102:05 
   26     140    Rolf Helmersson             Lindebygdens OK                    64:39   32    38:15   23                   102:54 
   27     133    Sune Liljekvist             OK Hedströmmen                     51:33   18    51:39   36                   103:12 
   28     134    Lars-Åke Larsson            OK Tranan                          65:30   34    38:11   22                   103:41 
   29     138    Göran Nilsson               Valbo Allmänna IF                  62:43   29    44:33   30                   107:16 
   30     127    Kurt Nilsson                Nyköpings OK                       63:00   30    44:30   29                   107:30 
   31     518    Hans Sahlberg               Långhundra IF                      63:12   31    45:22   32                   108:34 
   32     152    Jouko O Pajulampi           OK Tjärnen                         61:32   28    49:11   34                   110:43 
   33     128    Sigurd Olsson               Säterbygdens OK                    59:18   25    52:16   37                   111:34 
   34     126    Stig Israelsson             OK Tylöskog                        75:55   39    37:30   20                   113:25 
   35     142    Jan Karlsson                Växjö Allmänna IS                  66:55   35    46:58   33                   113:53 
   36     145    Svend Borgbjerg             Silkeborg OK                       73:34   38    45:07   31                   118:41 
   37     130    Arne H. Lund                Sandefjord TIS                     70:59   36    50:04   35                   121:03 
   38     520    Jan Hörke                   OK Skogsvargarna                   78:16   41    53:02   38                   131:18 
   39     519    Olle Larsson                Ålems OK                           72:24   37    61:36   39                   134:00 
   40     517    Ragnar Persson              Enebybergs IF                     104:59   42    64:48   41                   169:47 
   41     129    Sverre Vareberg             Stavanger OK                      124:26   43    63:37   40                   188:03 

          131    Knud Erik Thomsen           Svendborg OK                       77:00   40   Felst.                               
          125    Anders Kihlström            Tullinge SK                        47:05   15 ej start                               



H55  (28)                                  

    1     170    Gunnar Ehn                  Tullinge SK                        38:04    1    24:40    1                    62:44 
    2     165    Claes-Göran Strand          Göteborg-Majorna OK                43:11    3    25:07    2                    68:18 
    3     177    Agne Bengtsson              OK Kompassen                       41:41    2    29:25    5                    71:06 
    4     169    Ingvar Bergman              OK Tranan                          44:03    4    27:39    3                    71:42 
    5     174    Inge Löwegren               Katrineholms OK                    44:49    7    28:59    4                    73:48 
    6     172    Weine Fredriksson           KFUM Örebro OK                     45:05    8    30:39    6                    75:44 
    7     162    Larseric Larsson            Degerfors OK                       47:42   10    31:32    8                    79:14 
    7     168    Tommy Persson               Hallstahammars OK                  48:08   11    31:06    7                    79:14 
    9     522    Bengt Gruvberger            OK Djerf                           44:47    6    35:56   15                    80:43 
   10     179    Runar Aldén                 OK Kolmården                       49:37   13    31:56   10                    81:33 
   11     160    Gert Olsson                 OK Silva                           52:59   17    31:35    9                    84:34 
   12     166    Christer Nälemark           OK Djerf                           51:56   16    35:27   13                    87:23 
   13     521    Per-Olof Fernberg           IS Skanne                          50:35   15    37:22   19                    87:57 
   14     173    Håkan Nilsson               Malmö OK                           47:27    9    40:40   22                    88:07 
   15     159    Sven-Olof Larsson           Växjö Allmänna IS                  50:17   14    39:44   21                    90:01 
   16     164    Göran Forsberg              Hagaby GoIF                        56:35   20    33:29   11                    90:04 
   17     163    Knut Sterten                Gjö-Vard O-lag                     54:37   18    35:30   14                    90:07 
   18     180    Peter Hagström              GOIF Tjalve                        57:03   21    33:30   12                    90:33 
   19     157    Gert Fredriksson            Filipstadsbygdens OK               55:00   19    37:14   17                    92:14 
   20     178    Gunnar Haglund              OK Milan                           57:30   22    36:28   16                    93:58 
   21     171    Ove Johansson               OK Kolmården                       57:53   23    38:36   20                    96:29 
   22     524    Greger Wedin                Södertälje-Nykvar                  61:11   25    37:18   18                    98:29 
   23     156    Tomas Norlén                Södertälje-Nykvar                  60:05   24    40:58   23                   101:03 
   24     176    Kenneth Andersson           Valbo Allmänna IF                  61:56   26    42:07   25                   104:03 
   25     523    Ingemar Haglund             OK Djerf                           63:21   27    41:32   24                   104:53 

          158    Lars Christensen            OK Djerf                           44:23    5   Felst.                               
          167    Thord Eriksson              Hagaby GoIF                        48:28   12 ej start                               
          161    Bo Sundqvist                Ockelbo OK                         71:19   28 ej start                               



H55 MOTION  (8)                            

    1     184    Kjell Karlsson              Malungs OK Skogsmårdarna           44:23    1    28:45    1                    73:08 
    2     186    Lennart Lindgren            OK Järnbärarna                     47:00    2    29:59    2                    76:59 
    3     187    Östen Andersson             Västerbergslagens OL               47:20    3    30:45    4                    78:05 
    4     185    Lars-Olov Johansson         Västerbergslagens OL               48:11    4    37:22    5                    85:33 
    5     188    Jan Olof Hedberg            Gagnefs OK                         60:19    7    30:33    3                    90:52 
    6     183    Lars Idstam                 Lindebygdens OK                    53:41    5    44:56    8                    98:37 
    7     181    Anders Hallin               IFK Södertälje                     58:13    6    40:38    6                    98:51 
    8     182    Ronny Persson               Finspångs SOK                      65:09    8    41:17    7                   106:26 



H50  (17)                                  

    1     199    Hans-Erik Lang              Västerbergslagens OL               43:27    1    29:31    1                    72:58 
    2     201    Nils-Olov Bodin             Almby IK                           48:34    2    34:19    4                    82:53 
    3     191    Anders Dahlgren             Hagaby GoIF                        51:20    5    32:35    2                    83:55 
    4     198    Stefan Gunnarsson           Kristinehamns OK                   50:41    3    35:05    6                    85:46 
    5     526    Mats Gustafsson             Malungs OK Skogsmårdarna           51:54    7    33:57    3                    85:51 
    6     192    Mats Haglund                OK Djerf                           55:37   10    34:55    5                    90:32 
    7     189    Gunnar Munktelius           Surahammars SOK                    56:13   11    36:05    7                    92:18 
    8     195    Per-Åke Hull                Almby IK                           51:32    6    41:03   12                    92:35 
    9     197    Nils Lovén                  OK Milan                           54:42    9    38:06    9                    92:48 
   10     527    Stig Nilsson                OK Djerf                           53:33    8    39:22   10                    92:55 
   11     196    Lars Östlin                 Björkfors GOIF                     56:56   13    40:52   11                    97:48 
   12     202    Thomas Johansson            Almby IK                           56:46   12    41:36   13                    98:22 
   13     190    Gunde Hjalmarsson           Stora Tuna IK                      64:07   16    37:51    8                   101:58 
   14     525    Gunnar Wass                 IF Hagen                           59:45   14    49:57   15                   109:42 
   15     193    Göran Liljequist            OK Älme                            63:01   15    49:23   14                   112:24 
   16     200    Tom Strat                   Quantico Orieentering Club         79:47   17    51:47   16                   131:34 

          194    Mats Hastad                 Fellingsbro GOIF                   50:43    4   Felst.                               



H45  (14)                                  

    1     210    Mats Hall                   Nyköpings OK                       47:06    1    26:40    1                    73:46 
    2     528    Stefan Carlsson             Alfta-Ösa OK                       49:34    2    29:19    2                    78:53 
    3     205    Jan-Åke Karlsson            Lindebygdens OK                    50:16    3    31:06    5                    81:22 
    4     212    Andreas Hjertson            OK Linné                           54:05    4    30:37    4                    84:42 
    5     208    Bo Gustavsson               OK Tylöskog                        54:34    5    33:55    6                    88:29 
    6     211    Ingemar Petersson           Halmstads OK                       54:47    6    34:12    7                    88:59 
    7     203    Anders Löfgren              Järfälla OK                        59:33    8    29:36    3                    89:09 
    8     206    Göran Nilsson               Snättringe SK                      58:10    7    34:25    8                    92:35 
    9     207    Kjell Magne Nordvi          Grue IL                            63:03    9    41:52   10                   104:55 
   10     529    Klas Thybeck                Lindebygdens OK                    68:58   11    39:26    9                   108:24 
   11     209    Sven-Erik Brodin            OK Djerf                           67:41   10    44:17   11                   111:58 
   12     204    Jesper Ege Nielsen          OK Fros                            77:51   13    46:27   12                   124:18 

          213    Leif-Gunnar Pettersson      Söders SOL Tyresö                  75:56   12   Felst.                               
          530    Leif Martinsson             Skattkärrs IF                      84:19   14   Felst.                               



H45 MOTION  (3)                            

    1     215    Anders Sundén               Lesjöfors SK                       49:46    1    22:59    1                    72:45 
    2     216    Vilho Rokka                 Långshyttans AIK OK                52:56    2    34:17    2                    87:13 
    3     531    Anders Holmberg             Lindebygdens OK                    59:26    3    36:36    3                    96:02 



H40  (15)                                  

    1     221    Lars Holmquist              Sundsvalls OK                      49:19    1    28:03    1                    77:22 
    2     228    Tomas L Löfgren             Stora Tuna IK                      53:51    2    29:20    2                    83:11 
    3     532    Jan Johansson               Björkfors GOIF                     55:15    3    35:30    4                    90:45 
    4     218    Lars Nyman                  Kristinehamns OK                   62:15    4    36:42    6                    98:57 
    5     222    Per Flakberg                IFK Göteborg                       66:14    7    33:45    3                    99:59 
    6     224    Pontus Eriksson             Strängnäs-Malmby OL                65:09    5    37:18    7                   102:27 
    7     229    Håkan Lindberg              Kristinehamns OK                   68:00    9    35:48    5                   103:48 
    8     533    Patrik Thybeck              Lindebygdens OK                    66:27    8    40:31    9                   106:58 
    9     219    Jan Holgersson              Almby IK                           75:08   11    39:46    8                   114:54 
   10     227    Jan Östman                  Kristinehamns OK                   71:32   10    43:54   13                   115:26 
   11     226    Magnus Backlund             Säterbygdens OK                    79:05   13    40:36   10                   119:41 
   12     231    Per Bjurström               OK Tisaren                         77:36   12    42:48   11                   120:24 
   13     223    Tomas Vidfelt               Lindebygdens OK                    82:41   14    42:49   12                   125:30 
   14     230    Staffan Asplund             Kungälvs OK                       101:02   15    51:27   14                   152:29 

          220    Magnus Joelsson             SOK 68                             65:25    6 ej start                               



H35  (3)                                   

    1     234    Stefan Wennberg             Skattkärrs IF                      70:45    1    36:50    1                   107:35 
    2     534    Magnus Månsson              Växjö OK                           75:59    2    36:56    2                   112:55 
    3     233    Bengt Lundblad              Eskilstuna OL                      89:52    3    45:41    3                   135:33 



H35 MOTION  (3)                            

    1     236    Peter Edman                 Korsnäs IF OK                      47:56    1    27:40    1                    75:36 
    2     235    Lars Gustafsson             OK Kåre                            51:23    3    27:49    2                    79:12 
    3     237    Leif Eriksson               OK Milan                           49:28    2    36:31    3                    85:59 



H21  (16)                                  

    1     247    Anders Lindéus              Hagaby GoIF                        58:01    1    31:32    4                    89:33 
    2     242    Tomas Hallmén               OK Tisaren                         59:19    2    31:00    2                    90:19 
    3     241    Pontus Halldin              KFUM Örebro OK                     61:01    3    30:28    1                    91:29 
    4     537    Oskar Arlebo                KFUM Örebro OK                     61:07    4    31:21    3                    92:28 
    5     538    Per-Åke Olsson              OK Ravinen                         63:15    5    34:38    7                    97:53 
    6     536    Gunnar Elveljung            IFK Göteborg                       65:35    6    32:34    5                    98:09 
    7     583    Greger Tysk                 Leksands OK                        66:40    7    34:09    6                   100:49 
    8     535    Flemming Jörgensen          Kolding OK                         67:18    8    34:47    8                   102:05 
    9     246    Erik Göthlin                KFUM Örebro OK                     78:24   12    35:32    9                   113:56 
   10     539    Oskar Sibeck                OK Djerf                           76:09   10    39:16   10                   115:25 
   11     240    Peter Hedberg               Lunds OK                           75:05    9    41:03   11                   116:08 
   12     243    Torbjörn Eriksson           IFK V-Brattfors                    76:12   11    41:35   12                   117:47 
   13     244    Magnus Fransson             SOK Aneby                          84:48   13    47:07   14                   131:55 
   14     238    Tomas L Karlsson            Lindebygdens OK                    87:30   14    44:27   13                   131:57 
   15     540    Andreas Rietz               OK Roxen                           93:04   15    54:42   15                   147:46 

          245    Daniel Gustafsson           KFUM Örebro OK                    Felst.      ej start                               



H21 MOTION  (2)                            

    1     249    Per Nordahl                 Ärna IF                            71:02    1    34:09    1                   105:11 

          248    Jonas Larsson               Degerfors OK                       77:44    2 ej start                               



H20  (1)                                   

    1     250    Emil Lundstedt              Växjö OK                           89:33    1    39:25    1                   128:58 



H18  (12)                                  

    1     256    Erik Liljequist             OK Älme                            48:28    1    29:20    2                    77:48 
    2     258    Johan Strand                Göteborg-Majorna OK                50:56    2    27:26    1                    78:22 
    3     260    Filip Dahlgren              Hagaby GoIF                        50:56    2    30:48    6                    81:44 
    4     252    Andreas Carlsson            Tjällmo-Godegårds OK               56:10    4    30:02    4                    86:12 
    5     261    Anton Östlin                Linköpings OK                      56:52    5    29:36    3                    86:28 
    6     543    Mattias Andersson           Boxholm-Mjölby OL                  58:39    7    30:19    5                    88:58 
    7     255    Emil Johansson              OK Tisaren                         57:00    6    33:16    7                    90:16 
    8     542    Anders Nilsson              Stora Tuna IK                      62:05    8    38:11    9                   100:16 
    9     254    Henrik Brus                 Västerbergslagens OL               66:59    9    37:34    8                   104:33 
   10     259    Oskar Jakobsson             OK Milan                           75:21   10    40:57   10                   116:18 
   11     257    Andrew Strat                Quantico Orieentering Club         82:41   11    46:48   11                   129:29 

          253    Emil Backlund               Dalaportens OL                    Felst.      ej start                               



H16  (5)                                   

    1     544    Andreas Petersson           Hagaby GoIF                        45:18    1    31:03    1                    76:21 
    2     265    Mattias Lundberg            Almby IK                           54:21    2    36:11    2                    90:32 
    3     264    Adam Nyman                  Kristinehamns OK                   58:50    3    41:36    3                   100:26 
    4     263    Hampus Idstam               Lindebygdens OK                    62:34    4    50:39    5                   113:13 
    5     262    Björn Karlsson              Lindebygdens OK                    77:54    5    46:38    4                   124:32 



H14  (18)                                  

    1     269    Christer Garpenlund         KFUM Örebro OK                     31:06    1    19:03    1                    50:09 
    2     503    Love Sintring               Hagaby GoIF                        35:22    2    21:02    2                    56:24 
    3     277    Henning Hall                Nyköpings OK                       36:55    3    21:58    4                    58:53 
    4     275    Björn Gabrielsson           Korsnäs IF OK                      40:49    6    23:09    6                    63:58 
    5     547    Ola Svahn                   IFK Moras OK                       42:56    9    21:44    3                    64:40 
    6     266    Samuel Ring                 OK Tyr                             39:39    5    27:01    7                    66:40 
    7     278    Erik Gabrielsson            Korsnäs IF OK                      37:06    4    31:46   12                    68:52 
    8     581    Markus Hederskog            HJS-Vansbro OK                     51:18   15    22:01    5                    73:19 
    9     276    Johan Västberg              OK Milan                           44:18   10    30:23   11                    74:41 
   10     267    Erik Lundblad               Eskilstuna OL                      49:41   13    28:05    9                    77:46 
   11     546    Johan Peterson              Hagaby GoIF                        48:13   12    30:19   10                    78:32 
   12     268    Andreas Holmberg            Korsnäs IF OK                      41:02    7    37:33   16                    78:35 
   13     272    Anton Hallor                OK Tisaren                         51:08   14    27:38    8                    78:46 
   14     270    Patrik Sundén               Lesjöfors SK                       47:39   11    33:20   14                    80:59 
   15     273    Daniel Persson              Lindebygdens OK                    41:45    8    39:47   17                    81:32 
   16     274    Simon Asplund               Kungälvs OK                        54:26   17    32:44   13                    87:10 
   17     545    Marcus Jansson              Garphyttans IF                     67:12   18    35:18   15                   102:30 

          271    Anton Backlund              Säterbygdens OK                    54:14   16   Felst.                               



H12  (13)                                  

    1     285    Filip Östman                Kristinehamns OK                   25:37    1    20:47    1                    46:24 
    2     289    Tobias Lundberg             Almby IK                           29:10    2    22:48    3                    51:58 
    3     286    Didrik Hall                 Nyköpings OK                       29:49    3    24:06    5                    53:55 
    4     287    Simon Andersson             OK Rodhen                          33:01    5    21:21    2                    54:22 
    5     288    Andrey Tarantsev            OK Yeisk                           31:19    4    24:30    6                    55:49 
    6     284    Niklas Haglund              Sundsvalls OK                      35:39    6    24:41    8                    60:20 
    7     280    Jonas Lindahl               OK Milan                           37:51    8    23:16    4                    61:07 
    8     283    Johannes Uhr                OK Milan                           38:00   10    24:36    7                    62:36 
    9     282    Peter Holmquist             Sundsvalls OK                      35:44    7    28:45    9                    64:29 
   10     290    Fredrik Bjernulf            Sundbybergs IK                     37:55    9    33:05   11                    71:00 
   11     291    Victor Nyberg               Västerbergslagens OL               50:28   11    36:03   12                    86:31 
   12     279    Olle Persson                Lindebygdens OK                    61:36   12    32:06   10                    93:42 

          281    Martin Vidfelt              Lindebygdens OK                    69:50   13   Felst.                               



H10  (9)                                   

    1     296    Hugo Lindell                Långhundra IF                      20:40    2    14:00    2                    34:40 
    2     299    Martin Ericson              OK Djerf                           20:05    1    15:37    6                    35:42 
    3     297    Jonatan Helin               Ockelbo OK                         22:55    3    14:27    3                    37:22 
    4     292    Edvin Hultberg              Hagaby GoIF                        24:13    4    15:05    4                    39:18 
    5     295    Petter Andersson            Ockelbo OK                         26:47    5    15:16    5                    42:03 
    6     300    Rasmus Löfgren              Stora Tuna IK                      39:19    7    23:03    8                    62:22 
    7     294    Martin Nordvi               Grue IL                            29:51    6    33:45    9                    63:36 
    8     293    Erik Karlsson               Lindebygdens OK                    51:16    8    20:43    7                    71:59 

          298    Erik Svärd                  OK Tylöskog                       Felst.         13:33    1                          



D75  (5)                                   

    1     303    Gunborg Wåhlberg            OK Kåre                            43:07    1    34:07    3                    77:14 
    2     304    Ulla-Britta Hall            Järla IF OK                        58:43    3    26:40    1                    85:23 
    3     301    Britt Axelsson              Filipstadsbygdens OK               56:18    2    34:47    4                    91:05 
    4     302    Karin Olsson                Hammarby IF OF                     70:26    5    32:26    2                   102:52 
    5     548    Siv Emanuelsson             OK Malmia                          65:42    4    45:29    5                   111:11 



D70  (10)                                  

    1     311    Irma Andersson              Rimbo SOK                          35:47    1    23:04    1                    58:51 
    2     310    Karin Carlson               Nyköpings OK                       39:12    2    28:09    3                    67:21 
    3     308    Sonja Sundell               Sundbybergs IK                     41:47    4    28:03    2                    69:50 
    4     309    Gun Helmersson              Lindebygdens OK                    40:38    3    29:29    4                    70:07 
    5     313    Gun Holmqvist               Arboga OK                          47:23    5    33:25    7                    80:48 
    6     312    Laila Nygren                Säterbygdens OK                    50:43    7    31:20    5                    82:03 
    7     549    Inga-Lisa Eriksson          Hofors OK                          53:40    8    31:37    6                    85:17 
    8     307    Ruth Nyström                OK Amne                            55:23    9    36:21    8                    91:44 
    9     306    Ingrid Lundin               Eskilstuna OL                      49:31    6    52:26    9                   101:57 
   10     305    Kerstin Rickardsson         OK Järnbärarna                     58:53   10    62:55   10                   121:48 



D65  (23)                                  

    1     550    Gudrun Broman               Göteborg-Majorna OK                36:35    1    21:18    1                    57:53 
    2     552    Margareta Wallén            Täby OK                            44:28    2    25:37    3                    70:05 
    3     325    Siv Hasselgrund             Bjursås OK                         47:16    4    26:04    4                    73:20 
    4     329    Vivi-Anne Bylund            Rydboholms SK                      46:43    3    27:04    5                    73:47 
    5     318    Barbro Blom                 Frölunda OL                        49:27    5    27:34    6                    77:01 
    6     315    Kerstin Fredriksson         Ljungskile FK                      55:32   11    22:50    2                    78:22 
    7     321    Gunilla Lundgren            OK Grane                           50:11    6    28:49    9                    79:00 
    8     551    Britt-Marie Bengtsson       OK Linné                           52:43    9    27:37    7                    80:20 
    9     330    Barbro Eckerlid             Sävedalens AIK                     52:09    8    30:01   10                    82:10 
   10     326    Anne-Catrine Persson        Mariestads FK                      50:31    7    32:28   12                    82:59 
   11     328    Gunnel Junegard             OK Södertörn                       61:30   16    28:27    8                    89:57 
   12     332    Anne-Marie Johansson        Åkers IF                           53:47   10    36:52   17                    90:39 
   13     327    Christina Hogedal           Kungälvs OK                        61:42   17    32:05   11                    93:47 
   14     314    Mona Kankainen              Häverödals SK                      59:22   14    34:55   13                    94:17 
   15     317    Gull-Britt Grönberg         Kungälvs OK                        57:01   12    37:44   19                    94:45 
   16     319    Barbro Vallin               Kungälvs OK                        59:58   15    35:32   15                    95:30 
   17     331    Ingegerd Blomstrand         Säterbygdens OK                    58:41   13    37:42   18                    96:23 
   18     323    Inger Hallberg              IK Uven                            62:14   18    35:28   14                    97:42 
   19     322    Harriet Karlsson            OK Grip                            65:17   19    36:45   16                   102:02 
   20     333    Elisabet Bucht              Järfälla OK                        73:55   20    40:31   20                   114:26 
   21     316    Birgit Haglund              OK Hedströmmen                     77:31   21    41:32   21                   119:03 
   22     324    Marianne Wehlin             Norrköpings AIS                    91:51   23    42:17   22                   134:08 

          320    Jorånn Rognstad             Hadeland O-lag                     86:01   22 Ej godk.                               



D60  (34)                                  

    1     351    Birgitta Olsson             Ronneby OK                         39:23    1    19:33    1                    58:56 
    2     362    Margareta Larsson           OK Njudung                         41:18    4    22:12    2                    63:30 
    3     364    Margareta Tidman            OK Kolmården                       40:43    2    23:20    3                    64:03 
    4     363    Anne-Marie Byström          Sidensjö IK                        41:30    5    25:44    7                    67:14 
    5     358    Gunborg Westin              Leksands OK                        43:04    6    24:29    6                    67:33 
    6     357    Ulla Lybert Eriksson        Sundsvalls OK                      41:08    3    26:40   10                    67:48 
    7     340    Mariann Nilsson             Deje SF                            46:55    9    23:48    5                    70:43 
    8     356    Lilian Samuelsson           Kungälvs OK                        44:37    7    27:36   12                    72:13 
    9     337    Ing-Marie Mozelius          Stora Tuna IK                      47:25   11    26:00    8                    73:25 
   10     365    Kerstin Spetz               Nitta IF                           45:50    8    28:37   15                    74:27 
   11     361    Siv Frölund                 Haninge SOK                        53:29   20    23:27    4                    76:56 
   12     346    Berit Byström               OK Virdarna                        52:23   18    26:53   11                    79:16 
   13     344    Eleonor Grönvall            KFUM Örebro OK                     47:35   12    31:46   21                    79:21 
   14     339    Gun Edström                 OK Nipan                           52:13   17    27:43   13                    79:56 
   15     343    Gunvor Nyström              Stora Tuna IK                      46:59   10    33:36   24                    80:35 
   16     341    Britt-Marie Karlsson        OK Djerf                           49:35   14    31:10   20                    80:45 
   17     352    Ann-Britt Björkman          Kungälvs OK                        51:36   16    29:52   17                    81:28 
   18     355    Anna-Stina Nyström          Länna IF                           56:38   21    26:20    9                    82:58 
   19     366    Monica Krigh                OK Nipan                           53:13   19    30:53   19                    84:06 
   20     353    Birgitta Ericsson           Köping-Kolsva OK                   51:12   15    34:11   25                    85:23 
   21     345    Ulla Ling                   IK Hakarpspojkarna                 58:04   23    28:50   16                    86:54 
   22     553    Kerstin Ernvid              Nitta IF                           57:54   22    30:12   18                    88:06 
   23     335    Birgit Karlsson             Mariestads FK                      61:48   27    27:46   14                    89:34 
   24     334    Elisabeth Ramhult           FK Friskus Varberg                 60:39   26    33:05   23                    93:44 
   25     350    Linnéa Hall                 OK Amne                            62:22   28    32:15   22                    94:37 
   26     342    Inga-Stina Grafström        Garphyttans IF                     58:12   24    37:50   28                    96:02 
   27     354    Britten Persson             Finspångs SOK                      48:25   13    49:41   33                    98:06 
   28     338    Lissi Wilhelmsson           Ulriksbergs IK                     59:06   25    39:19   29                    98:25 
   29     349    Birgitta Parkner            OK Landehof                        64:39   31    35:44   26                   100:23 
   30     348    Marina Wästlund             OK Amne                            66:53   32    35:48   27                   102:41 
   31     347    Liz Porteous                Vandrarringen                      63:25   29    41:26   31                   104:51 
   32     336    Eivor Mjöberg               Hallstahammars OK                  63:46   30    49:59   34                   113:45 
   33     359    Margaretha Nyström          Länna IF                           77:54   33    43:39   32                   121:33 
   34     360    Ulla Fredholm               Frölunda OL                        82:39   34    40:30   30                   123:09 



D55  (10)                                  

    1     370    Maud Sundén                 OK Järnbärarna                     42:24    1    29:41    2                    72:05 
    2     375    Margaretha Svensson         OK Vilse 87                        45:30    3    27:04    1                    72:34 
    3     371    Ann-Marie Holmström         IK Gandvik                         43:51    2    30:27    3                    74:18 
    4     554    Gun Inger Sahlberg          Långhundra IF                      55:19    5    33:49    4                    89:08 
    5     368    Monica Larsson              OK Tranan                          49:07    4    42:12    7                    91:19 
    6     372    Inger Ljungström            OK Djerf                           61:34    6    36:47    5                    98:21 
    7     376    Ulla-Britt Ordasi           Kungälvs OK                        64:06    9    41:32    6                   105:38 
    8     367    Marianne Sellgren           Sigtuna OK                         62:55    8    48:57    9                   111:52 
    9     374    Christina Levin             Almby IK                           77:48   10    43:49    8                   121:37 

          377    Elisabet Eriksson           OK Alferna                         62:14    7   Felst.                               



D55 MOTION  (8)                            

    1     383    Ingrid Bodinger             IFK Södertälje                     59:04    1    37:00    2                    96:04 
    2     382    Gunviv Wennberg             Skattkärrs IF                      60:11    2    40:50    4                   101:01 
    3     379    Agneta Larsson              Degerfors OK                       64:53    4    36:51    1                   101:44 
    4     384    Karin Bengtsson             OK Kompassen                       67:36    5    37:00    2                   104:36 
    5     381    Gun-Britt Andreasson        OK Nipan                           64:30    3    55:42    7                   120:12 
    6     378    Catharina Johansson         OK Kolmården                       77:19    6    47:04    6                   124:23 
    7     380    Lena Lindgren               OK Järnbärarna                     85:16    7    44:10    5                   129:26 
    8     385    Britt-Marie Lindgren        Fritsla VIK                        94:52    8    67:39    8                   162:31 



D50  (16)                                  

    1     394    Ing-Marie Brander-Strand    Göteborg-Majorna OK                36:45    1    26:11    1                    62:56 
    2     390    Lena Jansson                Arboga OK                          38:07    2    30:30    2                    68:37 
    3     396    Ann-Britt Göransson         Almby IK                           39:05    3    31:18    3                    70:23 
    4     397    Christina Hjertson          OK Linné                           47:12    4    31:25    4                    78:37 
    5     401    Britt Fredriksson           Filipstadsbygdens OK               47:55    5    33:12    5                    81:07 
    6     386    Berit Mellberg              OK Amne                            48:08    6    35:38    7                    83:46 
    7     391    Gudrun Persson              Hallstahammars OK                  52:38    9    33:29    6                    86:07 
    8     400    Britt Sjögren               Kristinehamns OK                   48:25    7    38:38   11                    87:03 
    9     389    Barbro Liljequist           OK Älme                            58:30   11    37:41   10                    96:11 
   10     395    Åsgerd Bergman              OK Tranan                          56:52   10    40:50   12                    97:42 
   11     392    Annica Lindell Lang         Västerbergslagens OL               71:58   13    37:07    9                   109:05 
   12     388    Lena Svensson               IK Trenne Ullared                  70:57   12    43:21   13                   114:18 
   13     387    Siv Larsson                 Växjö Allmänna IS                  72:56   14    44:48   14                   117:44 
   14     393    Gerd Hagström               GOIF Tjalve                        74:14   15    46:16   15                   120:30 

          399    Mona Hull                   Almby IK                          Felst.         36:55    8                          
          398    Annika Norström             Hallstahammars OK                  48:47    8   Felst.                               



D45  (4)                                   

    1     403    Mona Ordqvist               Kils OK                            49:54    1    33:01    2                    82:55 
    2     402    Britt-Marie Johanson        OK Skogsstjärnan                   52:37    2    32:56    1                    85:33 
    3     404    Christina Olsson            OK Silva                           53:48    3    33:45    3                    87:33 
    4     555    Birgitta Jansson            Garphyttans IF                     59:30    4    37:16    4                    96:46 



D45 MOTION  (4)                            

    1     405    Gunilla Brus                Västerbergslagens OL               54:49    1    31:36    1                    86:25 
    2     406    Kerstin Andersson           Ockelbo OK                         55:39    2    38:46    2                    94:25 
    3     556    Elisabeth Graneland         Malungs OK Skogsmårdarna           78:27    3    47:32    3                   125:59 
    4     408    Eva Idstam                  Lindebygdens OK                    81:38    4    52:33    4                   134:11 



D40  (16)                                  

    1     417    Anna-Birgitta Karlsson      OK Tylöskog                        39:09    1    25:52    1                    65:01 
    2     557    Åsa Kindlundh               Alfta-Ösa OK                       42:26    3    27:23    2                    69:49 
    3     416    Anne Bodin                  Almby IK                           41:14    2    28:49    3                    70:03 
    4     409    Ingela Andersson            Lunds OK                           47:55    4    29:19    4                    77:14 
    5     558    Annica Peterson             Hagaby GoIF                        48:17    5    29:45    5                    78:02 
    6     415    AnnaKarin Haglund           Sundsvalls OK                      52:17    6    31:50    6                    84:07 
    7     410    Anna-Lena Sarfve            Filipstadsbygdens OK               53:26    7    32:49    7                    86:15 
    8     421    Anna Asplund                Kungälvs OK                        55:20    8    33:30    8                    88:50 
    9     419    Mia Gustafsson              OK Kåre                            55:27    9    39:15   13                    94:42 
   10     420    Monica Hallor               OK Tisaren                         59:49   13    35:14    9                    95:03 
   11     413    Katarina Persson            Almby IK                           58:12   11    38:06   11                    96:18 
   12     414    Ing-Marie Lindahl           OK Milan                           55:46   10    44:44   14                   100:30 
   13     418    Kerstin Jagesten            Katrineholms OK                    63:14   14    38:54   12                   102:08 
   14     559    Anna Weckner Westlund       OK Tyr                             65:48   15    36:29   10                   102:17 
   15     412    Madelene Bjernulf           Sundbybergs IK                     58:15   12    51:12   15                   109:27 
   16     411    Catrine Karlsson            Lindebygdens OK                    87:04   16    52:16   16                   139:20 



D35  (4)                                   

    1     561    Gunilla Karlsson            Växjö OK                           43:19    1    35:17    1                    78:36 
    2     423    Laila Hallmén               OK Tisaren                         49:09    2    41:29    2                    90:38 
    3     560    Eva Martinsson              Skattkärrs IF                      58:07    3    50:21    3                   108:28 

          422    Lotta Eriksson              Strängnäs-Malmby OL                72:59    4   Felst.                               



D35 MOTION  (4)                            

    1     563    Maria Robertsson            Ålems OK                           61:17    1    34:10    2                    95:27 
    2     562    Ulrika Jansson              OK Kåre                            62:19    2    33:26    1                    95:45 
    3     424    Cecilia Bjurström           OK Tisaren                         80:49    4    59:18    3                   140:07 

          425    Karin Damström              Lindebygdens OK                    68:57    3   Felst.                               



D21  (11)                                  

    1     433    Anna-Karin Mattsson         Sisu Forshaga SK                   59:13    1    36:44    4                    95:57 
    2     430    Annika Björk                OK Linné                           61:57    2    37:38    5                    99:35 
    3     426    Ingela Alvmyren             Halmstads OK                       71:56    7    33:38    1                   105:34 
    4     565    Ulrika Jörgensen            Kolding OK                         69:42    5    36:37    3                   106:19 
    5     429    Lovisa Berg                 OK Milan                           63:35    3    43:52    8                   107:27 
    6     564    Ingela Kälvedal             Västvärmlands OK                   71:29    6    37:43    6                   109:12 
    7     435    Anette Carlsson             KFUM Örebro OK                     74:17    8    36:06    2                   110:23 
    8     427    Hanna Brus                  Västerbergslagens OL               76:35    9    42:08    7                   118:43 
    9     431    Malin Halldin               KFUM Örebro OK                     82:28   11    45:52    9                   128:20 
   10     434    Anna T Eriksson             OK Kåre                            79:13   10    54:28   10                   133:41 

          428    Kristin Jacobsson           OK Milan                           66:37    4 ej start                               



D21 MOTION  (1)                            

          436    Jessika Hagberg             KFUM Örebro OK                    Felst.         42:55    1                          



D18  (5)                                   

    1     438    Lina Strand                 Göteborg-Majorna OK                46:28    1    31:55    1                    78:23 
    2     439    Anna Ordqvist               Kils OK                            49:38    2    34:06    2                    83:44 
    3     568    Ylva Kindlundh              Alfta-Ösa OK                       57:31    4    34:32    3                    92:03 
    4     440    Maria Brodin                OK Djerf                           54:20    3    39:47    4                    94:07 
    5     441    Eva-Maj Johansson           Surahammars SOK                    65:08    5    53:44    5                   118:52 



D16  (7)                                   

    1     570    Katarina Svahn              IFK Moras OK                       44:27    2    27:33    1                    72:00 
    2     442    Sara Garpenlund             KFUM Örebro OK                     42:51    1    31:36    2                    74:27 
    3     447    Maja Persson                Lindebygdens OK                    47:26    3    31:51    3                    79:17 
    4     446    Lina Persson                Lindebygdens OK                    49:32    4    36:35    5                    86:07 
    5     443    Kristin Löfgren             Järfälla OK                        50:35    5    38:24    6                    88:59 
    6     444    Isabell Ring                OK Tyr                             59:50    6    34:03    4                    93:53 
    7     445    Annika Liljequist           OK Älme                            70:11    7    41:46    7                   111:57 



D14  (14)                                  

    1     575    Linnea Martinsson           Skattkärrs IF                      31:59    1    26:05    2                    58:04 
    2     573    My Westlund                 OK Tyr                             36:04    2    30:34    5                    66:38 
    3     453    Moa Johanson                OK Skogsstjärnan                   37:41    3    29:27    4                    67:08 
    4     585    Silje Wästlund              Notodden O-lag                     46:34    6    26:20    3                    72:54 
    5     574    My Martinsson               Skattkärrs IF                      52:12    8    25:18    1                    77:30 
    6     451    Ida Lang                    Västvärmlands OK                   41:15    4    38:37    9                    79:52 
    7     452    Marika Lindahl              OK Milan                           56:00   10    30:51    6                    86:51 
    8     455    Anna Brodin                 OK Djerf                           45:24    5    41:56   11                    87:20 
    9     454    Sara Karlsson               OK Skogsstjärnan                   56:42   11    39:24   10                    96:06 
   10     572    Kristin Carbonnier          KFUM Örebro OK                     54:59    9    45:39   12                   100:38 
   11     449    Maria Haglund               OK Djerf                           67:26   12    33:48    7                   101:14 
   12     448    Malin Lundberg              Almby IK                           51:07    7    54:05   13                   105:12 

          450    Malin Löfgren               Stora Tuna IK                   ej start         36:26    8                          
          571    Bodil Kindlundh             Alfta-Ösa OK                    ej start         57:39   14                          



D12  (4)                                   

    1     578    Lydia Martinsson            Skattkärrs IF                      38:13    2    24:26    1                    62:39 
    2     576    Sandra Boman                Deje SF                            34:18    1    31:03    3                    65:21 
    3     456    Julia Asplund               Kungälvs OK                        50:22    3    29:19    2                    79:41 
    4     577    Elsa Graneland              Malungs OK Skogsmårdarna           80:34    4    36:50    4                   117:24 



D10  (9)                                   

    1     459    Hanna Gustafsson            OK Kåre                            18:14    1    13:37    1                    31:51 
    2     458    Frida Edman                 Korsnäs IF OK                      22:28    2    14:18    2                    36:46 
    3     461    Linn Haglund                Sundsvalls OK                      22:43    3    16:07    4                    38:50 
    4     579    Elin Kindlundh              Alfta-Ösa OK                       25:12    4    17:53    5                    43:05 
    5     463    Nina Hallor                 OK Tisaren                         27:51    5    19:13    7                    47:04 
    6     460    Ida Lindell                 Stigsökarna                        33:51    8    14:20    3                    48:11 
    7     462    Pim Hedberg                 Lunds OK                           29:53    6    18:58    6                    48:51 
    8     457    Fanny Uhr                   OK Milan                           33:49    7    24:38    9                    58:27 
    9     464    Malene Nordvi               Grue IL                            43:57    9    23:30    8                    67:27 



U4  (5)                                    

    1     469    Viktor Andersson            OK Rodhen                          47:08    1    26:57    2                    74:05 
    2     466    Anton Lagerholm             Östra Almby FK                     49:39    2    24:42    1                    74:21 
    3     467    Martin Svärd                OK Tylöskog                        61:32    3    37:05    4                    98:37 
    4     465    Björn Rask                  Östra Almby FK                     66:58    4    38:27    5                   105:25 

          468    Erik Rask                   Östra Almby FK                    Felst.         31:48    3                          



U3  (2)                                    

    1     470    Johanna Östman              Kristinehamns OK                   51:40    1    35:05    1                    86:45 
    2     472    Rikard Bjurström            OK Tisaren                         75:23    2    40:09    2                   115:32 



U2  (3)                                    

    1     475    Niklas Bjurström            OK Tisaren                         45:06    1    34:47    1                    79:53 
    2     473    Katrin Nordblad             Filipstadsbygdens OK               58:09    2    45:49    2                   103:58 

          474    Anne Ege Nielsen            OK Fros                            63:35    3 ej start                               



U1  (7)                                    

    1     481    Christian Ege Nielsen       OK Fros                            22:00    1    12:29    1                    34:29 
    2     479    John Nilsson-Bergström      Östra Almby FK                     24:52    3    14:56    2                    39:48 
    3     478    Albin Andersson Jagesten    Katrineholms OK                    24:00    2    18:50    5                    42:50 
    4     480    Tobias Bjernulf             Sundbybergs IK                     28:28    6    15:44    3                    44:12 
    5     477    Joel Vidfelt                Lindebygdens OK                    27:38    5    18:49    4                    46:27 
    6     482    Erica Edman                 Korsnäs IF OK                      25:07    4    22:29    7                    47:36 
    7     476    Vincent Vestergård          Östra Almby FK                     49:30    7    21:55    6                    71:25 



INSKOLNING  (21)                           

    1     487    Elin Lindberg               OK Djerf                           23:30    1    18:54    2                    42:24 
    2     580    Lovisa Martinsson           Skattkärrs IF                      31:27    3    14:39    1                    46:06 
    3     489    Hanna Västberg              OK Milan                           29:53    2    20:41    5                    50:34 
    4     483    Stina Lindberg              OK Djerf                           32:57    4    19:41    4                    52:38 
    5     485    Sofia Larsson               Hällefors OK                       35:06    8    19:02    3                    54:08 
    6     484    Peter Ege Nielsen           OK Fros                            37:35   11    28:02   13                    65:37 

          488    Elin Nilsson                Hällefors OK                    ej start         20:58    7                          
          486    Linnéa Nilsson              Hällefors OK                    ej start         20:55    6                          
                 Viktor Johansson            Klubblös                           33:16    5                                        
                 Alexandra Högblad           Järbo OK                           37:02    9                                        
                 Emil Högblad                Järbo OK                           37:04   10                                        
                 Malin Nyman                 OK Tyr                             34:53    6                                        
                 Oskar Nyman                 OK Tyr                             35:00    7                                        
                 Hampus Liljekvist           OK Hedströmmen                     50:30   12                                        
                 Lina Skogh                  Hällefors OK                                     23:24    8                          
                 Matilda Damström            Lindebygdens OK                                  25:30   11                          
                 Anna Eriksson               Strängnäs-Malmby OL                              25:18   10                          
                 Lisa Eriksson               Strängnäs-Malmby OL                              25:15    9                          
                 Hilding Anger Axelsson      Almby IK                                         26:09   12                          
                 Anna Hallmén                OK Tisaren                                       36:23   15                          
                 Hampus Liljekvist           OK Hedströmmen                                   30:28   14                          



Öppen 1  (22)                              

                 Cecilia Boman               Deje SF                            30:54    3                                        
                 Joakim Hansson              Lindebygdens OK                    31:01    4                                        
                 Isak Vidfelt                Lindebygdens OK                    61:50   12                                        
                 Susanne Karlsson            Lindebygdens OK                    61:46   11                                        
                 Matilda Damström            Lindebygdens OK                    31:10    5                                        
                 Hannes Karlsson             Växjö Allmänna IS                  40:33   10                                        
                 Malin Svensson              IFK V-Brattfors                    32:51    6                                        
                 Ann-Margret Johansson       Saxå GK                            28:05    1                                        
                 Malin Lindberg              IFK V-Brattfors                    33:01    7                                        
                 Mattias Lindberg            IFK V-Brattfors                    34:35    9                                        
                 Oskar Persson               Laxå OK                            30:34    2                                        
                 Josefin Höög                Laxå OK                            33:06    8                                        
                 Cecilia Boman               Deje SF                                          22:00    7                          
                 Hannes Karlsson             Växjö Allmänna IS                                18:32    4                          
                 Jonas Gustafsson            OK Kåre                                          14:27    1                          
                 Terese Hansson              Lindebygdens OK                                  28:02    9                          
                 Jessika Hansson             Lindebygdens OK                                  35:26   10                          
                 Mildred Josefsson           Rydboholms SK                                    21:09    6                          
                 Malin Svensson              IFK V-Brattfors                                  17:45    3                          
                 Louise Winqvist             OK Djerf                                         25:18    8                          
                 Malin Lindberg              IFK V-Brattfors                                  18:38    5                          
                 Mattias Lindberg            IFK V-Brattfors                                  17:26    2                          



Öppen 2  (28)                              

    1     471    Oskar Pedersen              Filipstadsbygdens OK               19:04    1    26:28    1                    45:32 
    2     491    Bo Larsson                  OK Milan                           50:57    8    38:14    5                    89:11 
    3     490    Lars Israelsson             OK Milan                           55:51   14    36:50    4                    92:41 

                 Sigrid Pettersson           IFK Moras OK                       63:11   15                                        
                 Hans Sävroth                Köping-Kolsva OK                   64:45   16                                        
                 Johan Eriksson              Västerbergslagens OL               53:59   11                                        
                 Ewa Edman                   Korsnäs IF OK                      42:51    4                                        
                 Laila Grann                 Kristinehamns OK                   50:22    6                                        
                 Lena Bohman                 OK Kompassen                      103:26   18                                        
                 Gabriella Wadman            Hallstahammars OK                  44:05    5                                        
                 Kättie Andersson            Norrköpings AIS                    81:52   17                                        
                 Yngve Persson               OK Österåker                       51:16    9                                        
                 Oskar Andrén                OK Tisaren                         39:05    2                                        
                 Torbjörn Andren             OK Tisaren                         39:22    3                                        
                 Malin Jansson               Garphyttans IF                     54:58   12                                        
                 Markus Persson              Laxå OK                            52:50   10                                        
                 Maria Karlsson              Laxå OK                            55:45   13                                        
                 Rebecka Höög                Laxå OK                            50:41    7                                        
                 Sebastian Nittymäki         Hällefors OK                                     54:30   12                          
                 Kättie Andersson            Norrköpings AIS                                  47:26   11                          
                 Sigrid Pettersson           IFK Moras OK                                     39:06    6                          
                 Johan Eriksson              IFK V-Brattfors                                  41:55    8                          
                 Hans Sävroth                Västerbergslagens OL                             46:33   10                          
                 Kirsten Knudsen             Svenborg, Danmark                                59:26   13                          
                 Gösta Andersson             Skattkärrs IF                                    44:30    9                          
                 Ida Lotta Hyvönen           Skattkärrs IF                                    30:52    2                          
                 Laila Grann                 Kristinehamns OK                                 39:26    7                          
                 Harald Larsson              Hagaby GoIF                                      34:57    3                          



Öppen 3  (14)                              

    1     495    Rask Eva                    Östra Almby FK                     82:47    7    47:13    5                   130:00 

          494    Malin Åström Wennberg       Skattkärrs IF                     Felst.      ej start                               
                 Ulla Söderberg              OK Roslagen                        67:33    4                                        
                 Lillemor Gunnarsson         OK Gipen                           77:49    6                                        
                 Elisabeth Hansson           Lindebygdens OK                    72:03    5                                        
                 Fritz Lidström              OK Nolaskogsarna                Ej godk.                                             
                 Maria Ehn                   Tullinge SK                        45:56    1                                        
                 John Oskarsson              Hagaby GoIF                        49:49    3                                        
                 Erik Jansson                Garphyttans IF                     47:17    2                                        
                 Anders Payerl               Arboga OK                          92:55    8                                        
                 Maria Ehn                   Tullinge SK                                      32:43    1                          
                 Caroline Sjögren            Kristinehamns OK                                 43:50    4                          
                 Randi Splittorff            Svenborg, Danmark                                42:56    2                          
                 Lillemor Gunnarsson         OK Gipen                                         43:40    3                          



Öppen 4  (39)                              

    1     496    Bengt Karlsson              Östra Almby FK                     56:27    8    41:26    8                    97:53 
    2     497    Anders Nilsson              Östra Almby FK                     52:23    5    46:50   14                    99:13 
    3     498    Catarina Nyberg             Västerbergslagens OL               64:23   10    35:13    5                    99:36 

                 Annika Hall                 Nyköpings OK                       49:28    4                                        
                 Ann Holmqvist               Almby IK                          109:23   23                                        
                 Johan Svärd                 OK Tylöskog                        47:51    2                                        
                 Elin Jansson                Klubblös                           71:22   17                                        
                 Kent Carlsson               Tjällmo-Godegårds OK               43:50    1                                        
                 Kerstin Fredriksson         KFUM Örebro OK                     84:54   21                                        
                 Kaqrin Löfgren              Järfälla OK                        84:40   19                                        
                 Eva Löfgren                 Järfälla OK                        84:43   20                                        
                 Artur Spetz                 IFK V-Brattfors                    68:48   16                                        
                 Christer Ardell             OK Denseln                         67:10   14                                        
                 Catarina Barkefors          OK Måsen                           67:09   13                                        
                 Per-Erik Eriksson           IFK V-Brattfors                    54:55    7                                        
                 Lars-Gunnar Jansson         IK Vikings OK                      65:29   12                                        
                 Heléne Nilsson              IK Vikings OK                      65:28   11                                        
                 Arne Lundberg               Ludvika OK                         68:35   15                                        
                 Sten-Erik Lejerskog         Almby IK                           78:02   18                                        
                 Lovisa Persson              Laxå OK                            48:53    3                                        
                 Åsa Persson                 Laxå OK                            57:47    9                                        
                 Göran Åhlen                 Västerås SOK                       90:17   22                                        
                 Linda Payerl                Arboga OK                          54:35    6                                        
                 Annika Hall                 Nyköpings OK                                     30:11    2                          
                 Ann Holmqvist               Almby IK                                         69:38   19                          
                 Kerstin Fredriksson         KFUM Örebro OK                                   51:56   15                          
                 Karin Löfgren               Järfälla OK                                      43:38   10                          
                 Eva Löfgren                 Järfälla OK                                      43:41   11                          
                 Martin Carlsson             Tjällmo-Godegårds OK                             34:06    3                          
                 Artur Spetz                 IFK V-Brattfors                                  45:22   13                          
                 Max Lindkvist               Lindebygdens OK                                  42:25    9                          
                 Carina Hollanti             Garphyttans IF                                   34:43    4                          
                 Christer Ardell             OK Denseln                                       66:57   17                          
                 Catarina Barkefors          OK Måsen                                         66:58   18                          
                 Lennart Mattsson            Deje SF                                          25:30    1                          
                 Anders Payerl               Arboga OK                                        40:12    7                          
                 Christian Payerl            Arboga OK                                        44:25   12                          
                 Linda Payerl                Arboga OK                                        35:22    6                          
                 Pär Andersson               Köping-Kolsva OK                                 64:40   16                          



Öppen 5  (22)                              

                 Kenneth Johansson           Alfta-Ösa OK                       66:19    3                                        
                 Karel Jedlicka              Pilsen LPM                         54:41    2                                        
                 Hans Falk                   Leksands OK                       116:56    8                                        
                 Malin Welen                 Hallstahammars OK                  72:08    5                                        
                 Sören Svensson              IFK V-Brattfors                    72:38    6                                        
                 Therese Korkeakoski         OK Milan                           69:32    4                                        
                 Vesa Vilppula               IFK V-Brattfors                   Felst.                                             
                 Maria Gustavsson            Laxå OK                            72:45    7                                        
                 Jakob Lundberg              KFUM Örebro OK                     54:24    1                                        
                 Mats Ericsson               Lindebygdens OK                                  58:47   12                          
                 Irma Bjärud                 Västerbergslagens OL                             52:14    8                          
                 David Ericsson              Lindebygdens OK                                  44:34    6                          
                 Marianne Tysk-Falk          Leksands OK                                      52:42    9                          
                 Marianne Einarsson          Fagersta OK                                      56:17   11                          
                 Sören Svensson              IFK V-Brattfors                                  38:00    2                          
                 Lennart Larsson             Kristinehamns OK                                 38:59    3                          
                 Kalle Wickström             Kristinehamns OK                                 39:50    5                          
                 Sara Sjödin                 Garphyttans IF                                   53:27   10                          
                 Bengt Nygren                Fagersta OK                                      82:06   13                          
                 Lennart Björk               Västerbergslagens OL                             49:16    7                          
                 Vesa Vilppula               IFK V-Brattfors                                  31:28    1                          
                 Lovisa Larsson              Hagaby GoIF                                      39:28    4                          



Öppen 6  (22)                              

                 Nisse Gunnarsson            OK Gipen                           77:45   13                                        
                 Renata Jedlickova           Pilsen LPM                         65:47    9                                        
                 Carina Hollanti             Garphyttans IF                    114:53   14                                        
                 Hilda Sibeck                OK Djerf                           70:34   11                                        
                 Rune Haulin                 IF Thor                            60:04    7                                        
                 Karl-Ivan Fallkvist         OK Järnbärarna                     56:21    5                                        
                 Linnea Skantz               OK Måsen                           73:47   12                                        
                 Hans Wester                 OK Järnbärarna                 ej fullf.                                             
                 Kjell Gustafsson            OK Järnbärarna                     53:04    3                                        
                 Håkan Holmborn              Ludvika OK                         68:35   10                                        
                 Eva Oskarsson               Hagaby GoIF                        55:01    4                                        
                 Olle Adolfsson              Lerums SOK                         45:44    1                                        
                 Lena Jansson                Garphyttans IF                     47:10    2                                        
                 Bo Carlsson                 OK Tisaren                         59:27    6                                        
                 Stig Gustafson              Hallstahammars OK                  62:27    8                                        
                 Karl-Ivan Fallkvist         OK Järnbärarna                                   36:56    2                          
                 Ove Splittorff              Svenborg, Danmark                                43:48    5                          
                 Kjell Gustafsson            OK Järnbärarna                                   39:38    4                          
                 Linnea Skantz               OK Måsen                                         44:13    6                          
                 Hans Wester                 OK Järnbärarna                                   37:24    3                          
                 Anne-Marie Klemets          Hallstahammars OK                                59:50    7                          
                 Stig Gustafson              Hallstahammars OK                                31:34    1                          



Öppen 7  (48)                              

    1            Arne Bengtsson              OK Djerf                           56:09   20    38:40    9                    94:49 
    2     502    Erik Bjernulf               Sundbybergs IK                     57:55   24    38:11    8                    96:06 
    3     501    Per-Martin Svärd            IK Vikings OK                      63:13   28    50:11   18                   113:24 

                 Oscar Nyberg                Västerbergslagens OL               46:16   12                                        
                 Susanne Lundberg            Almby IK                           75:13   29                                        
                 Lars-Olov Ericson           OK Djerf                           40:44    6                                        
                 Lasse Lundberg              Almby IK                           41:45    7                                        
                 Cecilia Flakberg            IFK Göteborg                       57:39   23                                        
                 Lennart Lundh               Ärla IF                            61:44   26                                        
                 Marianne Tysk-Falk          Leksands OK                        61:08   25                                        
                 Leif Fredriksson            KFUM Örebro OK                     57:24   22                                        
                 Karin Wigert-Persson        Lindebygdens OK                    52:56   17                                        
                 Ingemar Kyhlberg            Malungs OK Skogsmårdarna           48:55   14                                        
                 Gunnar Halvarsson           Malungs OK Skogsmårdarna           53:28   18                                        
                 Åke Gruvman                 Malungs OK Skogsmårdarna           45:40   11                                        
                 Göran Welén                 Hallstahammars OK                  42:50    8                                        
                 Leif Wadman                 Hallstahammars OK                  57:04   21                                        
                 Lena Fredriksson            Filipstadsbygdens OK               48:00   13                                        
                 Bertil Eriksson             OK Tyr                             44:57   10                                        
                 Kurt Rydin                  OK Tranan                          49:21   15                                        
                 Reinert Hallor              OK Tisaren                         29:53    1                                        
                 Maria Granqvist             Västerviks OK                      53:30   19                                        
                 Emma Johansson              Täby OK                           Felst.                                             
                 Anders Robertsson           Almby IK                           38:27    4                                        
                 Karl Göran Wahlström        Almby IK                           40:40    5                                        
                 Ulf T. Hallberg             Almby IK                           49:49   16                                        
                 Kenneth Gustavsson          Laxå OK                            33:59    3                                        
                 Gösta Nilsson               OK Tisaren                         62:03   27                                        
                 Håkan Persson               Laxå OK                            31:53    2                                        
                 Markko Pihlman              Tullinge SK                     Ej godk.                                             
                 Anton Thorsson              Tullinge SK                        43:22    9                                        
                 Yngve Persson               OK Österåker                                     48:14   16                          
                 Lars-Olov Ericson           OK Djerf                                         32:46    5                          
                 Leif Fredriksson            KFUM Örebro OK                                   45:21   13                          
                 Susanne Lundberg            Almby IK                                         45:56   14                          
                 Cecilia Flakberg            IFK Göteborg                                     49:25   17                          
                 Lennart Haglund             Sundsvalls OK                                    21:21    1                          
                 Folke Ernstsson             Västerbergslagens OL                             50:39   19                          
                 Oscar Nyberg                Västerbergslagens OL                             30:28    3                          
                 Lars Persson                Lindebygdens OK                                  35:14    6                          
                 Maria Ling                  Klubblös                                         32:28    4                          
                 Hans Falk                   Leksands OK                                      39:47   10                          
                 Gurli Back                  Fagersta OK                                      40:48   11                          
                 Anita Molinder              Fagersta OK                                      45:19   12                          
                 Olle Lagerström             OK Tisaren                                       47:44   15                          
                 Lena Fredriksson            Filipstadsbygdens OK                             29:49    2                          
                 Bertil Sandström            OK Gipen                                         71:35   20                          
                 Toni Andersson              Köping-Kolsva OK                                 35:44    7                          



Öppen 8  (15)                              

                 Stefan Persson              Skattkärrs IF                      72:13    1                                        
                 Lars Karlsson               I3 IF                             108:39    3                                        
                 Fredrik Johansson           Täby OK                            75:10    2                                        
                 Håkan Svensson              Almby IK                          Felst.                                             
                 Lars Karlsson               I3 IF                                            55:36    6                          
                 Leif Hjulström              OK Milan                                         61:12    7                          
                 Lasse Lundberg              Almby IK                                         47:52    1                          
                 Bertil Eriksson             OK Tyr                                           54:44    5                          
                 Rolf Bjärud                 Västerbergslagens OL                             49:35    3                          
                 Herluf Jensen               Svenborg, Danmark                                77:03   11                          
                 Nisse Gunnarsson            OK Gipen                                         66:12    9                          
                 Elof Back                   Fagersta OK                                      62:57    8                          
                 Sören Haglund               OK Kullingshof                                   75:07   10                          
                 Ann Hyvönen                 Skattkärrs IF                                    51:39    4                          
                 Ingvar Halldin              OK Tylöskog                                      48:45    2                          



Öppen 9  (14)                              

                 Henrik Skoglund             IFK Södertälje                     93:19    1                                        
                 Henrik Skoglund             IFK Södertälje                                   38:00    5                          
                 Fredrik Staland             Filipstadsbygdens OK                             42:19    7                          
                 Kenneth Johansson           Alfta-Ösa OK                                     85:33   13                          
                 Reinert Hallor              OK Tisaren                                       35:11    3                          
                 Mats Westerberg             Skattkärrs IF                                    40:48    6                          
                 Lina Rööhs                  Skattkärrs IF                                    44:09    8                          
                 Lars Walldoff               Garphyttans IF                                   61:47   10                          
                 Tryggve Malm                Garphyttans IF                                   31:28    1                          
                 Per Höglund                 OK Milan                                         62:00   11                          
                 Viktor Larsson              Hagaby GoIF                                      32:22    2                          
                 Henrik Nord                 KFUM Örebro OK                                   37:11    4                          
                 Lina Jonhed                 KFUM Örebro OK                                   64:45   12                          
                 Ove Vesterberg              Lycksele IF                                      46:49    9