Hällefors OK Kort 3/10-04sö 2004-10-03 15:28
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank    Namn                         Klubb                                  Tid Tvlmärke   



H21 ELIT  (41) 4900 m                      

    1   (0018)    Håkan Eriksson               Malungs OK Skogsmårdarna             28:42 G          
    2   (0015)    Per Öberg                    OK Hällen                            28:55 G          
    3   (0136)    Niklas Eriksson              Västerbergslagens OL                 29:36 G          
    4   (0047)    Pontus Halldin               KFUM Örebro OK                       29:54 G          
    5   (0206)    Mats Hellstadius             Södertälje-Nykvar                    30:25 G          
    6   (0081)    Daniel Kaipe                 Leksands OK                          30:31 G          
    7   (0135)    Peter Löfås                  Stora Tuna IK                        30:37 G          
    8   (0085)    Anders Lindéus               Hagaby GoIF                          30:47 G          
    9   (0243)    Mårten Frendelius            IFK Lidingös Skid o OK               31:19 G          
   10   (0241)    Jonas Olsson                 Stora Tuna IK                        31:26 G          
   11             Ola Jernström                Dalaportens OL                       32:05 S          
   12   (0312)    Fredrik Noborn               Sundsvalls OK                        33:04 S          
   13   (0103)    Henric Brohede               Kils OK                              33:08 S          
   14   (0354)    Patrik Eklund                KFUM Örebro OK                       33:28 S          
   15   (0302)    Jan Johansson                KFUM Örebro OK                       34:03 S          
   16   (0199)    Magnus Persson               OK Tisaren                           34:27 S          
   17             Erik Wall                    OK Tisaren                           34:29 S          
   18   (0087)    Tommy Lindberg               OK Roslagen                          34:43 S          
   19             Urban Ljungberg              OK Djerf                             34:50 S          
   20   (0646)    Per Fredberg                 Kristinehamns OK                     35:16 S          
   21   (0488)    Ulf Öjebo                    IFK Lidingös Skid o OK               35:50 S          
   22   (0025)    Niklas Lindberg              Malungs OK Skogsmårdarna             35:54 S          
   23   (0577)    Stefan Aronsson              KFUM Örebro OK                       36:15 S          
   24             Reine Wester                 OK Djerf                             37:24 S          
   25   (1222)    Klas Larsson                 OK Milan                             37:41 S          
   26   (0658)    Erik Harlén                  KFUM Örebro OK                       38:22 S          
   27   (0317)    Per Eklöf                    Västerbergslagens OL                 38:59 S          
   28   (0508)    Håkan Örvill                 OK Tisaren                           39:19 S          
   29   (0856)    Erik Göthlin                 KFUM Örebro OK                       39:54 S          
   30             Henrik Nord                  KFUM Örebro OK                       40:21 S          
   31             Jonas Victorin               KFUM Örebro OK                       41:59 B          
   32             Anders Haglund               OK Djerf                             42:53 B          
   33             Pär Timby                    Malmö OK                             43:46 B          
   34             Magnus Martinsson            Umeå OK                              49:04            

        (0701)    Daniel Gustafsson            KFUM Örebro OK                    Ej godk.            
        (0449)    Christer Alm                 Hagaby GoIF                       ej start            
        (0173)    Mårten Martinsson            Kils OK                           ej start            
        (0479)    Marcus Eek                   Köping-Kolsva OK                  ej start            
                  Jimmy Westher                OK Djerf                          ej start            
        (0159)    Mattias Millinger            Västerås SOK                      ej start            
                  Stefan Daepp                 KFUM Örebro OK                    ej start            



H20 ELIT  (29) 4700 m                      

    1   (0187)    Ulf Troeng                   Dalaportens OL                       29:02 G          
    2   (0237)    Andreas Johansson            Rydboholms SK                        30:12 G          
    3   (0174)    Henrik Jansson               OK Tisaren                           30:26 G          
    4   (0325)    Per Carlborg                 Nyköpings OK                         30:32 G          
    5   (0313)    Oskar Carlborg               Nyköpings OK                         30:57 G          
    6   (0423)    Josef Nordlund               OK Linné                             31:05 G          
    7   (0447)    Magnus Carlstedt             Sävedalens AIK                       32:13 G          
    8   (0429)    Brent Godman                 Gotlands Bro OK                      33:08 S          
    9   (0112)    Marcus Millegård             Sävedalens AIK                       33:18 S          
   10   (0393)    Mikael Nordström             Rånäs OK                             34:03 S          
   11   (0659)    Staffan Engström             Almby IK                             34:13 S          
   12   (0680)    Pelle Åkerberg               OK Tisaren                           34:46 S          
   13   (0689)    Johan Persson                Hagaby GoIF                          35:23 S          
   14   (0297)    Gustaf Goth                  Kvarnsvedens GOIF OK                 35:53 S          
   15   (0209)    William Lind                 Sävedalens AIK                       35:56 S          
   16   (0478)    Magnus Strand                OK Landehof                          36:54 S          
   17   (0663)    Christofer Fogel             SOK Viljan                           38:06 S          
   18   (0517)    Fredrik Åkerlind             Vallentuna/Össeby OL                 38:15 S          
   19   (0340)    Henrik Tengvall              Boxholm-Mjölby OL                    39:19 S          
   19   (0269)    Mattias Karlsson             OK Linné                             39:19 S          
   21   (0555)    Joakim Berglund              Sävedalens AIK                       40:29 S          
   22   (0913)    David Engström               Linköpings OK                        42:52 B          

                  Simen Smestad                Löten O-lag                       Ej godk.            
        (1090)    Per Wiréhn                   Dalaportens OL                    ej start            
        (0530)    Joel Sjölander               Härnösands OK                     ej start            
        (1227)    Fredrik Zetterberg           OK Djerf                          ej start            
        (0215)    Henric Carlsson              SOK Viljan                        ej start            
        (0160)    Johan Lindahl                Täby OK                           ej start            
        (0246)    Petter Jönsson               Halmstads OK                      ej start            



H18 ELIT  (39) 4200 m                      

    1   (0225)    John Fredriksson             Täby OK                              26:16 G          
    2   (0410)    Johan Aronsson               OK Tisaren                           26:36 G          
    3   (0470)    Anton Lif                    Gävle OK                             26:43 G          
    4   (0622)    Tomas Reibring               Nyköpings OK                         27:23 G          
    5   (0594)    Erik Blomberg                Nyköpings OK                         27:28 G          
    6   (0770)    Johan Goth                   Kvarnsvedens GOIF OK                 27:55 G          
    7   (0821)    Anton Östlin                 Linköpings OK                        28:03 G          
    8   (0499)    Johan Eriksson               Gävle OK                             28:25 G          
    9   (1327)    Mattias Andersson            Boxholm-Mjölby OL                    28:53 G          
   10             Emil Johansson               OK Milan                             29:25 G          
   11   (0566)    Ivan Forsgren                OK Tisaren                           29:39 G          
   12             Victor Silvemark             Dalaportens OL                       29:59 G          
   13   (0565)    Daniel Johannesson           Västerås SOK                         30:00 G          
   14   (0388)    Erik Pettersson              Visborgs OK                          31:01 S          
   15   (0874)    Johan Alenius                Sävedalens AIK                       31:02 S          
   16             Emil Backlund                Dalaportens OL                       31:15 S          
   16   (0739)    Anders Tarandi               IFK Lidingös Skid o OK               31:15 S          
   18   (0799)    Erik Dahlqvist               Storviks IF                          31:36 S          
   19             Linus Lauri                  OK Tisaren                           32:12 S          
   20   (0795)    Oscar Arman                  Nyköpings OK                         32:50 S          
   21   (0851)    Marcus Högberg               Gotlands Bro OK                      32:54 S          
   22   (0676)    Lasse Eriksson               OK Tyr                               33:57 S          
   23   (0715)    Martin Sundlöf               Gävle OK                             34:19 S          
   24   (0806)    Karl Lemoine                 Gävle OK                             34:45 S          
   25   (0930)    Johan Lidström               IFK Lidingös Skid o OK               35:10 S          
   26   (0552)    Patrik Berglund              Sävedalens AIK                       35:18 S          
   27   (0968)    Cristian Larsson             Köping-Kolsva OK                     37:08 S          
   28   (1146)    Robin Larsson                Kristinehamns OK                     38:07 B          
   29   (0910)    Erik Pettersson              Nyköpings OK                         48:45            

        (0859)    Peter Edlund                 IFK Lidingös Skid o OK            Ej godk.            
        (0411)    Martin Barrefalk             Härnösands OK                     ej start            
        (0686)    Jon Gustavsson               IK Hakarpspojkarna                ej start            
        (0626)    Fredrik Björklund            KFUM Örebro OK                    ej start            
        (0819)    Thomas Eek                   Köping-Kolsva OK                  ej start            
        (0935)    Erik Jadnert                 Malungs OK Skogsmårdarna          ej start            
        (0751)    Håkan Pettersson             OK Djerf                          ej start            
        (0570)    David Lingfors               IF Hallby                         ej start            
                  Antoine Vullioud             IFK Moras OK                      ej start            
        (0677)    Carl-Johan Hoel              Tibro AIK SOK                     ej start            



D21 ELIT  (21) 4200 m                      

    1   (0041)    Linda Take                   OK Djerf                             31:31 G          
    2   (0048)    Anette Carlsson              KFUM Örebro OK                       32:09 G          
    3   (0059)    Malin Jonsson                OK Tyr                               33:29 G          
    4   (0105)    Pia Birkebæk                 Stora Tuna IK                        33:41 G          
    5   (0099)    Lena Nilsson                 Leksands OK                          34:40 G          
    6   (0122)    Rebecka Österberg            OK Linné                             34:41 G          
    7   (0082)    Linda Ryen                   OK Djerf                             38:08 S          
    8             Elin Sjölander               OK Rodhen                            38:29 S          
    9   (0243)    Lisa Johansson               OK Tyr                               38:43 S          
   10   (0195)    Anna-Karin Mattsson          Sisu Forshaga SK                     39:19 S          
   11   (0430)    Ann Hyvönen                  Skattkärrs IF                        40:34 S          
   12   (0091)    Marie-Louise Engström        Leksands OK                          40:46 S          
   13   (0225)    Linn Robertsson              Almby IK                             40:58 S          
   14             Kristin Jakobsson            OK Milan                             43:14 S          
   15             Malin Halldin                KFUM Örebro OK                       43:52 S          
   15             Lina Rööhs                   Skattkärrs IF                        43:52 S          
   17             Åsa Hagnestål                Malmö OK                             45:43 B          

        (0242)    Emma Arlebo                  KFUM Örebro OK                    ej start            
        (0196)    Sara Öberg                   KFUM Örebro OK                    ej start            
        (0204)    Lisa Sjölander               OK Hällen                         ej start            
        (0095)    Helena Svensson              OK Tyr                            ej start            



D20 ELIT  (14) 3700 m                      

    1   (0137)    Sofie Johansson              Tierps SOK                           30:16 G          
    2   (0141)    Fanny Deckner                Skarpnäcks OL                        31:57 G          
    3   (0181)    Natalie Egli                 Söders SOL Tyresö                    32:33 G          
    4   (0270)    Kristina Roberto             OK Linné                             32:56 G          
    5   (0224)    Johanna Berggren             Ljungskile FK                        33:21 G          
    6   (0268)    Petra Olander                Långhundra IF                        34:27 G          
    7   (0236)    Mari Troeng                  Storviks IF                          36:31 S          
    8   (0253)    Jennie Pettersson            Visborgs OK                          39:58 S          
    9   (0354)    Janna Grevillius             OK Grane                             42:07 S          
   10   (0407)    Karin Janerås                OK Linné                             44:14 B          

        (0252)    Lin Eriksson                 Linköpings OK                     ej start            
        (0221)    Johanna Edin                 Midälva OK                        ej start            
        (0188)    Fanny Fredriksson            Täby OK                           ej start            
        (0146)    Stina Jansson                Främmestads IK                    ej start            



D18 ELIT  (36) 3400 m                      

    1   (0186)    Malin Sand                   OK Tisaren                           27:40 G          
    2   (0183)    Linnea Gustafsson            Visborgs OK                          29:43 G          
    3   (0317)    Fredrika Vångell             Linköpings OK                        29:58 G          
    4   (0289)    Frida Andersson              Falkenbergs OK                       30:33 G          
    5   (0389)    Amelie Wallenhammar          Hagaby GoIF                          30:42 G          
    6   (0368)    Terese Herlin                Turebergs IF                         30:49 G          
    7   (0277)    Elin Kristoffersson          Litsbygdens SK                       30:50 G          
    8   (0281)    Helena Lidhage               IK Ymer                              31:05 S          
    9   (0469)    Elin Winblad                 Hagaby GoIF                          31:09 S          
   10   (0374)    Frida Hjertson               OK Linné                             31:18 S          
   11   (0369)    Anna-Lotta Irevall           Tjällmo-Godegårds OK                 31:51 S          
   12   (0477)    Kajsa Axin                   Hagaby GoIF                          32:24 S          
   13   (0458)    Teresé Korkeakoski           OK Milan                             32:45 S          
   14   (0418)    Lovisa Berg                  OK Milan                             32:52 S          
   15   (0398)    Linnea Kjell                 Linköpings OK                        32:58 S          
   16   (0290)    Carolina Klasson             Ulricehamns OK                       33:31 S          
   17   (0424)    Therese Larsson              OK Kroppefjäll                       34:53 S          
   18   (0395)    Helena Strand                OK Landehof                          35:31 S          
   19   (0431)    Maria Schmiterlöw            Hjobygdens OK                        35:48 S          
   20   (0325)    Sofia Törnqvist              Storviks IF                          36:07 S          
   21   (0476)    Sanna Lovén                  Halmstads OK                         36:09 S          
   22   (0629)    Karin Lisskar                Korsnäs IF OK                        37:10 S          
   23   (0597)    Maria Forsberg               Köping-Kolsva OK                     38:51 S          
   23   (0541)    Ylwa Holmqvist               Malmö OK                             38:51 S          
   25             Sofia Carlsson               Västerås SOK                         39:05 S          
   26   (0556)    Maria Edenbrandt             Malmö OK                             46:39            
   27   (0568)    Jennie Andersson             Falkenbergs OK                       53:10            

        (0414)    Carin Emanuelsson            IFK Lidingös Skid o OK            ej start            
        (0260)    Frida Bakkman                Lessebo OK                        ej start            
                  Cecilia Tullberg             Malmö OK                          ej start            
        (0520)    Mia Grönqvist                Svaide-Roma SOK                   ej start            
        (0462)    Janni Axelsson               Sävedalens AIK                    ej start            
        (0350)    Sara Bengtsson               Årsunda IF                        ej start            
        (0282)    Eva Tiselius                 OK Kåre                           ej start            
                  Emma Johansson               Fredrikstad SK                    ej start            
        (0496)    Josefin Persson              Tullinge SK                       ej start            



H80  (4)       2100 m                      

    1             Lennart Pettersson           Strängnäs-Malmby OL                  38:01 G          
    2             Sven Wåhlberg                OK Kåre                              38:05 G          
    3             Ragnar Bernhard              OK Kåre                              38:19 G          
    4             Gunnar Karlsson              Motala AIF OL                        40:52 G          



H75  (11)      2600 m                      

    1             Ingvar Lundgren              Mjölby OK                            33:40 G          
    2             Kalle Karlsson               OK Tylöskog                          33:47 G          
    3             Rolf Fridström               Finspångs SOK                        35:30 G          
    4             Lars Branth                  Västerås SOK                         37:46 G          
    5             Berner Ivarsson              Filipstadsbygdens OK                 38:04 S          
    6             Rune Berglind                Västerbergslagens OL                 39:06 S          
    7             Lars-Erik Jernström          Norbergs OK                          41:41 S          
    8             Lennart Pepa                 OK Djerf                             50:08 B          

                  Tage Hammer                  Laxå OK                           ej start            
                  Ingvar Törnström             Södertälje-Nykvar                 ej start            
                  Per Wester                   Gustavsbergs IF                   ej start            



H70  (20)      2600 m                      

    1             Nils Jansson                 Skattkärrs IF                        28:16 G          
    2             Valter Alama                 OK Grane                             29:40 G          
    3             Bengt Swenson                Säterbygdens OK                      29:41 G          
    4             Claes Sjöberg                Lindebygdens OK                      29:57 G          
    5             Bertil Pettersson            OK Tyr                               30:32 G          
    6             Sven Svensson                FK Vittus                            30:33 G          
    7             Lars Lundkvist               Hjs-Vansbro OK                       31:58 G          
    8             Sture Josefsson              OK Kåre                              32:09 S          
    9             Karl Åkerman                 Motala AIF OL                        32:35 S          
   10             Bertil Lundberg              OK Fryksdalen                        35:18 S          
   11             Göthe Olsson                 Köping-Kolsva OK                     36:27 S          
   12             Olle Jonsson                 Ludvika OK                           40:23 S          
   13             Arvo Hyvönen                 Skattkärrs IF                        45:48            
   14             Bo Öhrström                  OK Amne                              48:35            
   15             Elof Back                    Fagersta OK                          52:24            

                  Melvin Nilsson               Deje SF                           Ej godk.            
                  Ulf Pihlblad                 Hagaby GoIF                       ej start            
                  Lars Magnusson               Kristinehamns OK                  ej start            
                  Bo Elmgren                   Sundbybergs IK                    ej start            
                  Allan Karlsson               OK Tylöskog                       ej start            



H65  (17)      2900 m                      

    1             Nils Grann                   Kristinehamns OK                     28:30 G          
    2             Torbjörn Johansson           OK Norden                            28:32 G          
    3             Hans Mårtensson              Dalaportens OL                       28:46 G          
    4             Ove Johansson                OK Järnbärarna                       29:21 G          
    5             Karl-Axel Stjernström        OK Hedströmmen                       31:05 G          
    6             Janne Månsson                Skogslöparna                         32:26 S          
    7             Karl-Henrik Lovang           Västerbergslagens OL                 33:44 S          
    8             Torsten Dahlström            Kvarnsvedens GOIF OK                 35:02 S          
    9             Iver Rognstad                Hadeland O-lag                       35:34 S          
   10             Kalle Wickström              Kristinehamns OK                     37:16 S          
   11             Nils Lovang                  Hagaby GoIF                          39:58 S          
   12             Karl Ekström                 OK Alferna                           42:20 B          
   13             Leif Olsson-Herlin           Turebergs IF                         43:41 B          
   14             Samuel Eriksson              OK Letstigen                         53:20            

                  Ingvar Hejdström             Hagaby GoIF                       ej start            
                  Arne Lundberg                Ludvika OK                        ej start            
                  Lars Bergqvist               Malungs OK Skogsmårdarna          ej start            



H60  (27)      2900 m                      

    1             Per-Ivar Möllberg            Arboga OK                            25:41 G          
    2             Ragnar Eriksson              OK Hedströmmen                       26:32 G          
    3             Stig Törnkvist               Köping-Kolsva OK                     26:49 G          
    4             Håkan Mossberg               OK Järnbärarna                       28:44 G          
    5             Roland Öhman                 Kristinehamns OK                     29:10 S          
    6             Stig Israelsson              OK Tylöskog                          31:01 S          
    7             Per Ljungström               OK Djerf                             31:15 S          
    8             Stig Nordqvist               Västerbergslagens OL                 31:47 S          
    9             Yngve Johansson              Kristinehamns OK                     33:28 S          
   10             Sören Johansson              OK Norden                            34:25 S          
   11             Kjell Larsson                OK Alferna                           35:07 S          
   12             Lennart Mattsson             Deje SF                              35:11 S          
   13             Karl-Gustav Klemets          Hallstahammars OK                    36:55 S          
   14             Rolf Bjärud                  Västerbergslagens OL                 37:00 S          
   15             Stig Bengtsson               OK Amne                              37:20 B          
   16             Rolf Helmersson              Lindebygdens OK                      37:45 B          
   17             Jan Olof Hedberg             Gagnefs OK                           37:57 B          
   18             Östen Eklöf                  OK Milan                             38:24 B          
   19             Östen Andersson              Västerbergslagens OL                 39:56            
   20             Lars-B Larsson               OK Tyr                               40:57            
   21             Per Sundberg                 Gävle OK                             41:31            
   22             Bernt Johansson              Häverödals SK                        46:07            

                  Bertil Eriksson              OK Tyr                            Ej godk.            
                  Bengt Karlsson               Östra Almby FK                    Ej godk.            
                  Bo Andersson                 Filipstadsbygdens OK              ej start            
                  Roland Nord                  Lindebygdens OK                   ej start            
                  Gunnar Engvall               OK Norden                         ej start            



H55  (27)      3000 m                      

    1             Bengt Stenerhag              Västerbergslagens OL                 24:24 G          
    2             Arve Smestad                 Löten O-lag                          25:11 G          
    3             Lars Christensen             OK Djerf                             26:12 G          
    4             Weine Fredriksson            KFUM Örebro OK                       27:14 G          
    5             Lars-Åke Wall                OK Tisaren                           27:19 G          
    6             Larseric Larsson             Degerfors OK                         27:49 G          
    7             Paul Erik Glasberg           Västerbergslagens OL                 28:41 S          
    8             Ove Vesterberg               Lycksele IF                          29:13 S          
    9             Kjell Eriksson               OK Djerf                             29:31 S          
   10             Per Höglund                  OK Milan                             29:33 S          
   11             Christer Nälemark            OK Djerf                             30:56 S          
   12             Bengt Stark                  OK Milan                             31:08 S          
   13             Rune Klockare                OK Tyr                               31:25 S          
   14             Lennart Holme                Långhundra IF                        32:51 S          
   15             Kjell-Åke Ryen               Filipstadsbygdens OK                 32:58 S          
   16             Christer Gillenäs            Kristinehamns OK                     33:14 S          
   17             Torbjörn Wikström            OK Nackhe                            34:13 S          
   18             Olle Arman                   Nyköpings OK                         36:15 B          
   19             Owe Eek                      Köping-Kolsva OK                     38:20            
   20             Ulf Kjellin                  OK Hedströmmen                       38:56            
   21             Lars-Olov Johansson          Västerbergslagens OL                 43:02            

                  Tore Martinsson              Degerfors OK                      ej start            
                  Hans Aurell                  Gävle OK                          ej start            
                  Björn Persson                Lesjöfors SK                      ej start            
                  Ingemar Ziljat               OK Djerf                          ej start            
                  Anders Axelsson              Sävedalens AIK                    ej start            
                  Kjell Martinsson             Umeå OK                           ej start            



H50  (26)      3000 m                      

    1             Kent Granqvist               Västerviks OK                        24:51 G          
    2             Thom Sandvik                 Avesta OK                            24:54 G          
    3             Ulf Persson                  IFK Moras OK                         25:02 G          
    4             Anders Robertsson            Almby IK                             27:56 G          
    5             Göran Larsson                Sala OK                              27:57 G          
    6             Åke Larsson                  OK Hedströmmen                       28:00 G          
    7             Stig Nilsson                 OK Djerf                             29:17 S          
    8             Mats Haglund                 OK Djerf                             29:18 S          
    9             Stefan Gunnarsson            Kristinehamns OK                     30:28 S          
   10             Karl Petter Opsahl           Löten O-lag                          30:49 S          
   11             Stefan Öberg                 OK Milan                             31:16 S          
   12             Åke Mossberg                 OK Milan                             31:42 S          
   13             Arne Irevall                 Tjällmo-Godegårds OK                 31:55 S          
   14             Thomas Johansson             Almby IK                             32:17 S          
   15             Per Lindskog                 Gotlands Bro OK                      33:29 S          
   16             Gert Fredriksson             Filipstadsbygdens OK                 34:31 S          
   17             Lars Silvervret              Arboga OK                            35:27 B          
   18             Ulf Andersson                Östra Almby FK                       36:28 B          
   19             Odd Arne Blystad             Löten O-lag                          38:12            
   20             Gunnar Bejbom                Uddevalla OK                         39:58            
   21             Leif Wadman                  Hallstahammars OK                    40:27            
   22             Sven Jakobsson               OK Milan                             47:51            

                  Sven-Erik Bodin              Gällstads IF                      ej start            
                  Pär Lisskar                  Korsnäs IF OK                     ej start            
                  Per Pettersson               OK Djerf                          ej start            
                  Bengt Gruvberger             OK Djerf                          ej start            



H45  (21)      3200 m                      

    1             Mats Welander                OK Djerf                             23:53 G          
    2             Terje Gudbrandsen            Hamar OK                             25:19 G          
    3             Klas Thybeck                 Lindebygdens OK                      26:31 G          
    4             Anders Silvemark             Dalaportens OL                       26:36 G          
    5             Mats Andersson               Norbergs OK                          27:17 S          
    6             Björn Fogelberg              OK Mangen                            27:44 S          
    7             Björn Reger                  Stora Tuna IK                        27:48 S          
    8             Kenneth Gustavsson           Laxå OK                              28:12 S          
    9             Alf Larsson                  Hjs-Vansbro OK                       28:32 S          
   10             Christer Tapper              Almby IK                             28:47 S          
   11             Sven-Erik Brodin             OK Djerf                             30:04 S          
   12             Lars Kvarnström              Kils OK                              30:53 S          
   13             Göran Berggren               Ljungskile FK                        32:52 S          
   14             Maffe Frost                  IFK Moras OK                         34:19 B          
   15             Håkan Svensson               Almby IK                             36:25            
   16             Sven-Birger Johannesson      Västerås SOK                         38:26            
   17             Ulf Eriksson                 Gävle OK                             39:32            
   18             Bengt-Olof Kask              OK Tisaren                           39:38            
   19             Kennet Olsson                Stora Tuna IK                        44:14            

                  Ola Andersson                Norbergs OK                       ej start            
                  Leif Martinsson              Skattkärrs IF                     ej start            



H40  (23)      3400 m                      

    1             Reinert Hallor               OK Tisaren                           26:09 G          
    2             Nils Aronsson                OK Tisaren                           26:10 G          
    3             Sören Sand                   OK Tisaren                           26:13 G          
    4             Anders Lundh                 Avesta OK                            26:21 G          
    5             Tony Karlsson                Filipstadsbygdens OK                 26:40 G          
    6             Mikael Karlsson              Hagaby GoIF                          27:35 G          
    7             Patrik Thybeck               Lindebygdens OK                      27:38 G          
    8             Johan Oskarsson              Laxå OK                              27:48 G          
    9             Bo Gustavsson                OK Tylöskog                          27:54 G          
   10             Mikael Backlund              Dalaportens OL                       28:19 G          
   11             Mikael Ring                  OK Tyr                               30:10 S          
   12             Mats Karlsson                Laxå OK                              30:49 S          
   13             Jan Johansson                Björkfors GOIF                       31:03 S          
   14             Jonas Karlsson               OK Tylöskog                          31:14 S          
   15             Mats Bergman                 Norbergs OK                          31:26 S          
   16             Jan Eric Goth                Kvarnsvedens GOIF OK                 32:37 S          
   17             Håkan Persson                Laxå OK                              34:06 S          
   18             Hans Mandahl                 Östra Almby FK                       35:28 S          
   19             Anders Sundén                Lesjöfors SK                         36:04 S          
   20             Jens Magnusson               Sisu Forshaga SK                     36:31 S          
   21             Benneth Sundqvist            Hallstahammars OK                    37:23 S          
   22             Tomas Vidfelt                Lindebygdens OK                      50:33            
   23             Mats Ericsson                Lindebygdens OK                      57:33            



H35  (9)       3700 m                      

    1             Jonas Pettersson             OK Tisaren                           29:33 G          
    2             Ari Hyvönen                  KFUM Örebro OK                       29:41 G          
    3             Mattias Karlsson             OK Tylöskog                          29:43 G          
    4             Anders Jonsson               OK Grane                             30:20 G          
    5             Tord Karlsson                OK Djerf                             43:39 B          
    6             Mikael Take                  OK Djerf                             66:49            

                  Bengt Andersson              Eskilstunafors OL                 ej start            
                  Fredrik Nilsson              KFUM Örebro OK                    ej start            
                  Mikael Larslin               OK Djerf                          ej start            



H21  (9)       4200 m                      

    1             Daniel Brohede               OK Älgen                             28:57 G          
    2             Mikael Larsson               Skattkärrs IF                        36:40 S          
    3             Mats Westerberg              Skattkärrs IF                        39:51 S          
    4             Tatsuro Kobayashi            Surahammars SOK                      40:42 S          
    5             Björn Engström               Sisu Forshaga SK                     47:49            
    6             Robin Gustavsson             Laxå OK                              57:35            

                  Jonas Larsson                Degerfors OK                      ej start            
                  Lars Åke Sand                Västerbergslagens OL              ej start            
                  Tomas L Karlsson             Lindebygdens OK                   ej start            



H18  (5)       3400 m                      

    1             Jesper Westerberg            OK Milan                             27:34 G          
    2   (1002)    Johan Nilsson                Kvarnsvedens GOIF OK                 28:41 G          
    3   (0996)    Henrik Sagen                 Vallentuna/Össeby OL                 30:54 G          
    4   (1294)    Simon Wallgren               Vallentuna/Össeby OL                 35:31 S          
    5             Oskar Jakobsson              OK Milan                             39:45 S          



H16  (18)      3000 m                      

    1             Anton Tynong                 Gävle OK                             23:22            
    2             Jakob Wallenhammar           Hagaby GoIF                          24:27            
    3             Fredrik Larsson              Hagaby GoIF                          25:25            
    4             Mikael Andersson             Korsnäs IF OK                        25:36            
    5             David Eriksson               Hagaby GoIF                          27:16            
    6             Tom Korkeakoski              OK Milan                             29:26            
    7             Rickard Ericsson             Kristinehamns OK                     30:46            
    8             Sebastian Månsson            Hagaby GoIF                          33:10            
    9             Jakob Lundberg               KFUM Örebro OK                       34:21            
   10             Petter Irewall               Tjällmo-Godegårds OK                 36:15            
   11             Patrik Norlin                Degerfors OK                         37:11            
   12             Adam Hallström               Visborgs OK                          37:26            
   13             Alex Edgren                  Vallentuna/Össeby OL                 40:08            
   14             David Ericsson               Lindebygdens OK                      42:10            
   15             Adam Reger                   Stora Tuna IK                        48:18            

        (1360)    Simon Freij                  Nyköpings OK                      ej start            
                  Kenny Gustafsson             OK Milan                          ej start            
                  Henrik Melin                 Hagaby GoIF                       ej start            



H14  (17)      2500 m                      

    1             Martin Sand                  OK Tisaren                           20:56            
    2             Erik Kvarnström              Kils OK                              20:57            
    3             Adam Karlsson                Hagaby GoIF                          22:26            
    4             Linus Karlsson               Filipstadsbygdens OK                 23:53            
    5             Albin Larslin                OK Djerf                             23:58            
    6             Jim Korkeakoski              OK Milan                             24:43            
    7             Mathias Johansson            KFUM Örebro OK                       25:00            
    8             Marcus Westberg              OK Älgen                             25:59            
    9             Hampus Idstam                Lindebygdens OK                      26:54            
   10             Per Frost                    IFK Moras OK                         28:32            
   11             Björn Karlsson               Lindebygdens OK                      32:11            
   12             Oskar Backlund               Dalaportens OL                       32:26            
   13             Fredrik Bäck                 OK Djerf                             33:19            
   14             Patrik Sundén                Lesjöfors SK                         37:43            
   15             Anton Lagerholm              Östra Almby FK                       41:50            
   16             Johannes Ericsson            Lindebygdens OK                      41:54            

                  Emil Brynfors                Västerbergslagens OL              ej start            



H12  (13)      1900 m                      

    1             Christer Garpenlund          KFUM Örebro OK                       15:49            
    2             Samuel Ring                  OK Tyr                               18:29            
    3             Anton Hallor                 OK Tisaren                           20:19            
    4             Lucas Oskarsson              Laxå OK                              23:09            
    5             Jonas Lindahl                OK Milan                             27:36            
    6             Patrik Svensson              OK Djerf                             27:40            
    7             Johannes Uhr                 OK Milan                             28:13            
    8             Karl Kjellstrand             Laxå OK                              33:01            
    9             Henrik Carlqvist             OK Djerf                             46:51            
   10             Anders Payerl                Arboga OK                            48:09            
   11             Erik Frost                   IFK Moras OK                         66:42            

                  Isac Reger                   Stora Tuna IK                     ej start            
                  Filip Brynfors               Västerbergslagens OL              ej start            



H10  (8)       1500 m                      

    1             Jonatan Aronsson             OK Tisaren                           11:39            
    2             Hannes Welander              OK Djerf                             14:34            
    3             Oskar Persson                Laxå OK                              19:02            
    4             Markus Persson               Laxå OK                              20:09            
    5             Gustaf Ljungström            OK Djerf                             20:44            
    6             Oskar Klemets                Hallstahammars OK                    21:53            
    7             Martin Vidfelt               Lindebygdens OK                      25:55            

                  Jakob Ericsson               Lindebygdens OK                   ej start            



D70  (7)       1900 m                      

    1             Gun Helmersson               Lindebygdens OK                      27:52 G          
    2             Ketty Ahlin                  Stora Tuna IK                        32:32 S          
    3             Inga-Lisa Eriksson           Hofors OK                            33:02 S          
    4             Elsie Marie Lundberg         OK Malmia                            35:34 S          

                  Gunvor Hammer                Laxå OK                           ej start            
                  Sara-Greta Andersson         Lindebygdens OK                   ej start            
                  Mona Åkerman                 Motala AIF OL                     ej start            



D65  (7)       2200 m                      

    1             Asta Sjöberg                 Lindebygdens OK                      25:56 G          
    2             Siv Hasselgrund              Bjursås OK                           33:01 S          
    3             Ulla Britt Lundberg          OK Fryksdalen                        37:51 B          
    4             Britta Daniels               Malungs OK Skogsmårdarna             40:06            
    5             Hansi Fridström              Finspångs SOK                        42:56            
    6             Margareta Sarfve             Filipstadsbygdens OK                 47:32            
    7             Jorånn Rognstad              Hadeland O-lag                       58:12            



D60  (14)      2200 m                      

    1             Irma Bjärud                  Västerbergslagens OL                 29:01 G          
    2             Gunborg Westin               Skogslöparna                         29:02 G          
    3             Gunvor Nyström               Stora Tuna IK                        29:29 G          
    4             Eleonor Grönvall             KFUM Örebro OK                       32:15 G          
    5             Mariann Nilsson              Deje SF                              32:52 G          
    6             Ingegerd Olsson              OK Letstigen                         33:29 S          
    7             Gurli Back                   Fagersta OK                          35:30 S          
    8             Birgitta Arlebo              KFUM Örebro OK                       35:51 S          
    9             Evy Ekström                  OK Alferna                           50:06            
   10             Lilian Bengtsson             OK Amne                              57:27            

                  Gudrun Dahlström             Kvarnsvedens GOIF OK              Ej godk.            
                  Ethel Nord                   Lindebygdens OK                   Ej godk.            
                  Britt-Marie Eklöf            OK Milan                          ej start            
                  Maj-Britt Lovang             Hagaby GoIF                       ej start            



D55  (11)      2600 m                      

    1             Inga Lisa Nordqvist          Västerbergslagens OL                 28:27 G          
    2             Maud Sundén                  Västerås SOK                         28:28 G          
    3             Inger Ljungström             OK Djerf                             30:58 G          
    4             Anna-Lena Lundell            Gävle OK                             32:03 S          
    5             Ulla Öhrström                OK Amne                              33:37 S          
    6             Pirkko Stenerhag             Västerbergslagens OL                 35:00 S          
    7             Monica Törnkvist             Köping-Kolsva OK                     37:10 S          
    8             Anna-Lena Nyth               OK Nackhe                            37:47 S          
    9             Birgitta Klockare            OK Tyr                               45:38            
   10             Karin Holme                  Långhundra IF                        48:21            

                  Barbro Möllberg              Arboga OK                         ej start            



D50  (11)      2600 m                      

    1             Lena Jansson                 Arboga OK                            24:24 G          
    2             Lena Nyström                 Visborgs OK                          31:24 S          
    3             Britt Fredriksson            Filipstadsbygdens OK                 31:35 S          
    4             Ingeborg Torris              Malungs OK Skogsmårdarna             37:41 B          
    5             Gunnel Gillenäs              Kristinehamns OK                     39:34            
    6             Barbro Ljungberg             Malungs OK Skogsmårdarna             40:55            
    7             Elisabeth Jonsson            Malungs OK Skogsmårdarna             43:37            
    8             Agneta Hasselkvist           OK Milan                             47:16            

                  Britt Sjögren                Kristinehamns OK                  Ej godk.            
                  Agneta Larsson               Degerfors OK                      ej start            
                  Ann-Sofi Bergman             Gotlands Bro OK                   ej start            



D45  (11)      2900 m                      

    1             Monica Knutsson              Sävedalens AIK                       29:20 G          
    2             Birgitta Gustafsson          Hagaby GoIF                          31:49 G          
    3             Lena Larsson                 Sala OK                              33:17 S          
    4             Ann-Charlotte Wallenhammar   Hagaby GoIF                          34:45 S          
    5             Karin Mood                   OK Tyr                               37:13 S          
    6             Gunilla Axelsson             Sävedalens AIK                       37:35 S          
    7             Gunnel Axin                  Hagaby GoIF                          38:00 S          
    8             Margaretha Pepa              Hagaby GoIF                          47:21            
    9             Christina Berggren           Ljungskile FK                        59:49            

                  Britt-Mari Forsgren          OK Tisaren                        Ej godk.            
                  Bibi Silvemark               Dalaportens OL                    ej start            



D40  (14)      3000 m                      

    1             Anna-Birgitta Karlsson       OK Tylöskog                          27:51 G          
    2             Torun Pahlm                  Garphyttans IF                       29:25 G          
    3             Pia Frost                    IFK Moras OK                         30:37 G          
    4             Anna-Lena Sarfve             Filipstadsbygdens OK                 33:31 S          
    5             Anne-Marie Ericsson          Kristinehamns OK                     36:18 S          
    6             Monica Hallor                OK Tisaren                           37:45 S          
    7             Ing-Marie Lindahl            OK Milan                             38:26 S          
    8             Maria S Helgeson             Kristinehamns OK                     38:27 S          
    9             Susanne Hellsing             Lindebygdens OK                      42:20            
   10             Nina Bejbom                  Uddevalla OK                         46:35            
   11             Carina Reger                 Stora Tuna IK                        49:47            

                  Marianne Ottosson            Västerbergslagens OL              Ej godk.            
                  Sylvia Broström              OK Hedströmmen                    ej start            
                  Lena Brynfors                Västerbergslagens OL              ej start            



D35  (10)      3400 m                      

    1             Pernilla Klemets             Hallstahammars OK                    33:59 G          
    2             Anette Ring                  OK Tyr                               43:25 S          
    3             Ulrika Backlund              Dalaportens OL                       43:44 S          
    4             Pernilla Axberg Karlson      Laxå OK                              44:49 S          
    5             Carina Älgmyr                Laxå OK                              46:12 S          
    6             Ulrika Jonsson-Olofsdotter   Hallstahammars OK                    47:20 S          
    7             Lotta Eriksson               Kjula IF                             47:57 S          
    8             Jeanette Carlsson            OK Älgen                             48:32 B          
    9             Anna Sand                    OK Tisaren                           49:34 B          

                  Åsa Persson                  Laxå OK                           ej start            



D21  (10)      3700 m                      

    1             Gunilla Ahola                OK Djerf                             36:34 G          
    2             Martina Gustavsson           OK Ravinen                           40:03 G          
    3             Sonia Rodiére                IFK Lidingös Skid o OK               40:42 G          
    4             Jenny Winblad                Hagaby GoIF                          42:31 S          
    5             Hiromi Iwaya                 Surahammars SOK                      43:32 S          
    6             Maria Gustavsson             Laxå OK                              45:45 S          
    7             Maria Granqvist              Västerviks OK                        54:53 B          
    8             Susanne Klockare             OK Tyr                               60:16            
    9             Ulrica Vidfelt               Lindebygdens OK                      82:08            

                  Annika Karlsson              OK Djerf                          Ej godk.            



D18  (6)       3000 m                      

    1   (0582)    Helena Eriksson              OK Milan                             29:38 G          
    2   (0481)    Maria Brodin                 OK Djerf                             31:42 G          
    3             Ellinor Klockare             OK Tyr                               36:56 S          
    4             Jonna Pahlm                  Garphyttans IF                       46:01            
    5             Elenore Karlsson             Lindebygdens OK                      52:12            

        (0617)    Kristina Eriksson            OK Milan                          ej start            



D16  (15)      2900 m                      

    1             Isabell Ring                 OK Tyr                               28:24            
    2             Sara Garpenlund              KFUM Örebro OK                       29:11            
    3             Marie Pettersson             OK Djerf                             30:09            
    4             Malin Welen                  Hallstahammars OK                    30:18            
    5             Naimi Johansson              Björkfors GOIF                       32:33            
    6             Elin Bergstedt               Degerfors OK                         33:06            
    7             Anna Palmér                  OK Djerf                             34:02            
    8             Stina Öst                    KFUM Örebro OK                       34:36            
    9             Charlotta Berggren           Ljungskile FK                        37:35            
   10             Therese Bentevik             Nyköpings OK                         38:15            
   11             Lisa Westerberg              OK Milan                             38:51            
   12             Charlotte Andersson          OK Älgen                             41:51            
   13             Emilie Larsson               OK Kroppefjäll                       43:22            
   14             Filippa Arman                Nyköpings OK                         43:28            
   15             Maria Carlsson               OK Letstigen                         43:45            



D14  (16)      2500 m                      

    1             Maria Westher                OK Djerf                             22:37            
    2             Lilian Forsgren              OK Tisaren                           23:01            
    3             Anna Levin                   OK Tyr                               25:37            
    4             Rebecca Bejbom               Uddevalla OK                         25:47            
    5             Maria Bois                   Malungs OK Skogsmårdarna             26:26            
    6             Lovisa Öst                   KFUM Örebro OK                       29:33            
    7             Anna Brodin                  OK Djerf                             29:46            
    8             Wictoria Nilsson             KFUM Örebro OK                       31:07            
    9             Emma Klemets                 Hallstahammars OK                    36:11            
   10             Karin Gustafsson             Hagaby GoIF                          36:40            
   11             Lovisa Persson               Laxå OK                              40:15            
   12             Marika Lindahl               OK Milan                             46:06            

                  Kristin Carbonnier           KFUM Örebro OK                    Ej godk.            
                  Josefin Aronsson             OK Tisaren                        ej start            
                  My Ottosson                  Västerbergslagens OL              ej start            
                  Linnea Martinsson            Skattkärrs IF                     ej start            



D12  (11)      1900 m                      

    1             Michaela Hallqvist           Malungs OK Skogsmårdarna             22:33            
    2             Therese Westher              OK Djerf                             26:17            
    3             Klara Larslin                OK Djerf                             28:51            
    4             Gabriella Wadman             Hallstahammars OK                    29:15            
    5             Maria Karlsson               Laxå OK                              30:49            
    6             Maria Haglund                OK Djerf                             31:24            
    7             Veronika Ljungström          OK Djerf                             32:59            
    8             Tove Ottosson                Västerbergslagens OL                 38:34            
    9             Sofie Karlsson               OK Djerf                             40:35            
   10             Eva Gustafsson               Hagaby GoIF                          42:35            

                  My Martinsson                Skattkärrs IF                     ej start            



D10  (8)       1500 m                      

    1             Josefin Wallenhammar         Hagaby GoIF                          13:53            
    2             Frida Karlsson               Hagaby GoIF                          14:58            
    3             Hanna Hellsing               Lindebygdens OK                      15:53            
    4             Sabina Månsson               Hagaby GoIF                          17:52            
    5             Frida Jönsson Hellstadius    Södertälje-Nykvar                    21:22            
    6             Jessica Korkeakoski          OK Milan                             25:27            
    7             Nina Hallor                  OK Tisaren                           46:53            

                  Lydia Martinsson             Skattkärrs IF                     ej start            



U3  (1)        2500 m                      

                  Emil Eriksson-Rissve         Almby IK                          ej start            



U2  (2)        1900 m                      

    1             Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvar                    46:06            
    2             Maria Gustafsson             Hagaby GoIF                          47:47            



U1  (2)        1500 m                      

    1             Lovisa Jonsson               Hallstahammars OK                    26:15            

                  Erik Karlsson                Lindebygdens OK                   ej start            



INSKOLNING  (1 1400 m                      

                  Sebastian Niittymäki         Hällefors OK                         Godk.            
                  Oskar Lambertsson            OK Djerf                             Godk.            
                  Arvid Magnusson              Sisu Forshaga SK                     Godk.            
                  Louise Winqvist              OK Djerf                             Godk.            
                  Madelene Svensson            OK Djerf                             Godk.            
                  Elin Lindberg                Kristinehamns OK                     Godk.            
                  Clara Magnusson              Sisu Forshaga SK                     Godk.            
                  Lisa Eriksson                Kjula IF                             Godk.            
                  Stina Lindberg               Kristinehamns OK                     Godk.            
                  Cristian Karlsson            Laxå OK                              Godk.            
                  Anna Eriksson                Kjula IF                             Godk.            
                  Vendela Stajic               OK Djerf                             Godk.            
                  Oskar Hidén                  Hällefors OK                         Godk.            
                  Annie Hidén                  Hällefors OK                         Godk.            
                  Maja Welander                OK Djerf                             Godk.            
                  Edvin Ljungström             OK Djerf                             Godk.            
                  Tilda Larslin                OK Djerf                             Godk.            



Öppen 1  (2)   1500 m                      

    1             Katrin Nordblad              Filipstadsbygdens OK                 30:30 B          
    2             Birgitta Berg                Filipstadsbygdens OK                 32:18 B          



Öppen 2  (6)   1900 m                      

    1             Karin Damström               Lindebygdens OK                      29:01 B          
    2             Oskar Pedersen               Filipstadsbygdens OK                 31:43 B          
    3             Lena Fredriksson             Filipstadsbygdens OK                 32:08 B          
    4             Christina Ljungström         OK Djerf                             33:50 B          
    5             Elisabet Hansson             Lindebygdens OK                      48:52            

                  Ludvig Nilsson               KFUM Örebro OK                    Ej godk.            



Öppen 3  (8)   2500 m                      

    1             Kennet Ljungström            OK Djerf                             21:34 B          
    2             Carola Månsson               Hagaby GoIF                          29:45            
    3             Jimmy Granqvist              Västerviks OK                        30:01            
    4             Christer Forsgren            OK Tisaren                           31:30            
    5             Bo Winqvist                  OK Djerf                             36:04            
    6             Youri Shestopalov            OK Tyr                               37:28            
    7             Kjell Norlin                 Degerfors OK                         39:50            
    8             Mats Andersson               OK Älgen                             73:56            



Öppen 4  (7)   1900 m                      

    1             Annika Lundberg              Filipstadsbygdens OK                 26:40 B          
    2             Håkan Lundberg               Filipstadsbygdens OK                 27:23 B          
    3             Linda Payerl                 Arboga OK                            28:05 B          
    4             Lars Idstam                  Lindebygdens OK                      29:26 B          
    5             Eva Korkeakoski              OK Milan                             47:42            

                  Christian Payerl             Arboga OK                         Ej godk.            
                  Lottis Brohede               OK Älgen                          ej start            



Öppen 7  (6)   2900 m                      

    1             Christer Öst                 KFUM Örebro OK                       31:28 B          
    2             Anette Larslin               OK Djerf                             34:31 B          
    3             Alexander Westberg           OK Älgen                             36:44 B          
    4             Lars Almgren                 Ludvika OK                           40:14 B          
    5             Britt-Marie Carlsson         SOK Viljan                           45:04            

                  Hans Torstensson             Saknar klubb                      Ej godk.            



Öppen 9  (14)  3200 m                      

    1             Håkan Lindberg               Kristinehamns OK                     26:15 B          
    2             Magnus Nilsson               KFUM Örebro OK                       26:39 B          
    3             Stefan Carlsson              SOK Viljan                           26:57 B          
    4             Gunnar Johansson             Skarpnäcks OL                        28:10 B          
    5             Yngve Johansson              Hagaby GoIF                          31:14 B          
    6             Jan Gustafsson               Hagaby GoIF                          31:46 B          
    7             Ingvar Halldin               OK Tylöskog                          33:51 B          
    8             Torbjörn Umegärd             Saknar klubb                         37:04            
    9             Oskar Österlie               Skattkärrs IF                        39:23            
   10             Axel Åkerblom                Saknar klubb                         39:40            
   11             Ingemar Haglund              OK Djerf                             41:43            
   12             Gunnar Haglund               OK Milan                             42:50            
   13             Inger Mattsson               Västerbergslagens OL                 47:13            

                  Lennart Eriksson             OK Milan                          Ej godk.