Hoppa till sidans innehåll

2009


55 kg 1. Tatarinov Ivan Russia  
  2. Koval Yuriy Ukraina  
  3. Shavaev Khamit St. Petersburg Russia  
  3. Puolakanaho Markus Väsby BK SWeden  
  5. Rønningen Thomas Norway  
  5. Miagkyi Ievgen Ukraina  
  7. Vagiunic Vasile Romania  
  8. Macarei Laurentiu Romania  
  9. Rønningen Anders Norway  
         
60 kg 1. Juharyan Vahan Spårvägen BK Sweden  
  2. Berge Stig Andre Norway  
  3. Gadzhimuradov Akhmed Russia  
  3. Orshokdugov Asker Russia  
  5. Pasanen Ville Finland  
  5. Israfilov Ruslan Ukraina  
  7. Moncanu Florin Romania  
  8. Hartutyunyan Frunze Sweden  
  9. Betterman Joe USA  
  10. Spenser Mango USA  
  11. Vandivier Chad USA  
         
66 kg 1. Denisov Yury St Petersburg Russia  
  2. Zagashtokov Zamir Russia  
  3. Faruk Sahin USA Army  
  3. Curby Jake USA  
  5. Fetser Christian Germany  
  5. Garrison Glenn USA Army  
  7. Salomäki Jesse Finland Nurmon Jymy
  8. Vardanyan Sharur Sweden Spårvägen BK
  9. Liisanantti Juha Sweden Haparanda SKT
  10. Thommesen Marius Norway  
  11. Szucs Laszlo Attila Romania  
  11. Helminen Tapio Finland Ylätikkurilan Kipinä
  11. Bitoiu Mihail Romania  
         
74 kg 1. Daragan Nikolai Ukraina  
  2. Isakov Ruslan Russia St Petersburg
  3. Pierre Andersson Sweden Helsingborg BK
  3. Pyshkov Dmytro Ukraina  
  5. Härkänen Ari Finland Ylätikkurilan Kipinä
  5. Rosengren Robert Sweden  
  7. Kantola Tobias Sweden Väsby BK
  8. Suominen Veli-Karri Finland  
  9. Ukkola Jonne Finland Haukiputaan Heitto
  10. Gottfredson Anton USA  
  11. Rolfs Oskar Sweden Karl Gustavs Brottning
  11. Ukkola Juuso Finland Haukiputaan Heitto
  11. Tolkkinen Riku Finland Rovaniemen Painijat
         
84 kg 1. Grigoryan Armen Russia  
  2. Betts Charles USA  
  3. Zahiti Fisnik Sweden  
  3. Hakala Antti Finland  
  5. Sieracki Aaron USA Army  
  5. Talan Knox USA  
  7. Rachyba Vasyl Ukraine  
  8. Mirica Andrei Romania  
  9. Forsberg Markus Sweden Väsby BK
  10. Ljungbäck Christoffer Sweden  
         
96 kg 1. Timchenko Dimitriy Ukraina  
  2. Efimov Konstantin Russia  
  3. Kryoka Oleg Ukraina  
  4. Fredrik Schön Sweden  
  5. Safaryan Maksim Russia St. Petersburg
         
120 kg 1. Lebanidze Zurab Russia  
  2. Didyk Igor Ukraina  
  3. Doronin Artem Russia  
  3. Rupp Brandon USA  
  5. Kowalczuk Peter USA  
  5. Cherenetskyy Oleksandr Ukraine  
  7. Ovidiu Iosca Romania  
  7. Ostapenko Alexandr Russia  
         

 

 

55 kg Qual.

8. Miagkyi Ieven Ukraine                   -      9. Rönningen Anders Norway                      3:0 (2-0, 1-0)

 

55 kg ¼ Final


1. Vagiunic Vasile Romania                -      2. Rönningen Thomas Norway                    1:3 (1-2, 0-3)
3. Shavaev Khamit St. Petersburg       -      4. Koval Yuriy Ukraine                              0:3 (0-1, 0-1)
5. Puolukanaho Markus Väsby BK       -      6. Tatarinov Ivan Russia                           0:3 (0-7, 0-5)
7. Macarei Laurentiu Romania            -      8. Miagkyi Ieven Ukraine                           0:3 (0-3, 0-3)


55 kg 1/2 Final

2. Rönningen Thomas Norway            -      4. Koval Yuriy Ukraine                              0:3 (0-1, 0-4)
6. Tatarinov Ivan Russia                   -      8. Miagkyi Ieven Ukraine                          3:0 ( 2-0, 1-0)


Bronze medal match 55 kg

3. Shavaev Khamit St. Petersburg      -      2. Rönningen Thomas Norway                   3:0 (1-0, 1-0)
5. Puolukanaho Markus Väsby BK       -      8. Miagkyi Ievgen Ukraine                        3:1 (0-5, 1-0, 4-1)


Final 55 kg
 

4. Koval Yuriy Ukraine                        -     6. Tatarinov Ivan Russia                           0:3 (0-3, 0-4)

 

 


 

60 kg Qual.

6. Hartyunyan Frunze Sweden             -      7. Israfilov Ruslan Ukraine                        1:3 (1-0, 0-2, 0-3)
8. Vandiver Chad USA                       -       9. Orshokdugov Asker Russia                    0:3 (0-5, 0-7)
10. Mocanu Florin Romania                -      11. Juharyan Vahan Spårvägen                  1:3 (0-4, 1-4)

 

60 kg ¼ Final


1. Mango Spenser USA                      -       2. Gadzhimuradov Akhmed Russia             0:3 (0-1, 0-3)
3. Berge Stig Andre Norway              -       4. Pasanen Ville Finland                             3:0 (1-0, 1-0)
5. Betterman Joe USA                       -       7. Israfilov Ruslan Ukraine                        0:3 (0-1, 0-2)
9. Orshokdugov Asker Russia            -       11. Juharyan Vahan Spårvägen                  1:3 (0-1, 1-0, 0,1)

 

60 kg 1/2 Final


2. Gadzhimuradov Akhmed Russia     -       3. Berge Stig Andre Norway                       1:3 (0-1, 2-0, 0-1)
7. Israfilov Ruslan Ukraine                -       11. Juharyan Vahan Spårvägen                        1:3 (3-0, 0-3, 0-1)


Repeache 60 kg

10. Mocanu Florin Romania               -        9. Orshokdugov Asker Russia                    1:4 (0-8, 1-8)


Bronze medal match 60 kg
 

4. Pasanen Ville Finland                     -       2. Gadzhimuradov Akhmed Russia                0:3 (0-1, 0-1)
9. Orshokdugov Asker Russia              -       7. Israfilov Ruslan Ukraine                       5:0 Fall


Final 60 kg

3.Berge Stig Andre Norway                 -         11. Juharyan Vahan Spårvägen                     1:3 (0-1, 1-0, 0-1)

 


66 kg Qual.

4. Faruk Sahin USA Army                    -       5. Helminen Tapio Ylätikkurilan Kipinän     3:0 (1-0,3-0)
6. Curby Jake USA                             -       7. Thommesen Marius Norway                   3:1 (0-2, 1-0, 5-0)
8. Bitoiu Mihal Romania                     -        9. Vardanyan Sharur Sweden                    0:5 Fall
10. Denisov Yury St. Petersburg         -       11. Salomäki Jesse Nurmon Jymy              3:0 (7-0, 1-0)
12. Liisanantti Juha Haparanda SKT     -       13. Garrison Glenn USA Army                    1:3 (3-0, 0-4, 0-6)

 

66 kg ¼ Final

1. Zagashtokov Zamir Russia              -       2. Fetzer Christian Germany                      3:1 (0-1, 1-0, 1-1)
3. Szucs Laszlo Attila Romania            -       4. Faruk Sahin USA Army                         0:5 Fall
6. Curby Jake USA                             -       9. Vardanyan Sharur Sweden                     3:1 (0-1, 1-0, 1-0)
10. Denisov Yury St. Petersburg         -      13. Garrison Glenn USA Army                      3:0 (4-0, 1-0)

66 kg 1/2 Final

1. Zagashtokov Zamir Russia              -       4. Faruk Sahin USA Army                          3:1 (0-1, 1-0, 1-0)
6. Curby Jake USA                             -      10. Denisov Yury St. Petersburg                     0:3 (0-3, 0-1)

 

Repeache 66 kg

11. Jesse Salomäki Nurmon Jymy        -       13. Garrison Glenn USA Army                    0:3 (0-1, 0-3)


Bronze medal match 66 kg

2. Fetzer Christian Germany                -        4. Faruk Sahin USA Army                                  1:3 (0-1, 3-0, 2-4)
13. Garrison Glenn USA Army              -         6. Curby Jake USA                                     0:3 (0-1, 0-1)


Final 66 kg
 

1. Zagashtokov Zamir Russia              -        10. Denisov Yury St. Petersburg                 0:3 (0-1, 0-2)

 

 

 

 

74 kg Qual.

4. Gottfredson Anton USA                   -        5. Andersson Pierre Helsingborg BK          0:5 Fall
6. Rolfs Oskar Karl-Gustav Brottning    -        7. Suominen Veli-Karri Finland                  0:3 (0-4, 0-2)
8. Rosengren Robert Sweden              -        9. Ukkola Juuso Haukiputaan Heitto         5:0 Fall
10. Isakov Ruslan St. Petersburg        -        11. Pyshkov Dmytro Ukraine                    3:1 (2-0, 0-3, 2-0)
12. Tolkkinen Riku Rovaniemen Painiat   -    13. Kantola Tobias Väsby BK                    0:3 (0-1, 0-1)

 

74 kg ¼ Final

1. Daragan Nikolai Ukraine                  -       2. Härkänen Ari Ylätikkurilan Kipinä          3:1 (0-1, 1-0, 2-1)
3. Ukkola Jonne Haukiputaan Heitto     -       5. Andersson Pierre Helsingborg BK         1:3 (0-2, 1-4)
7. Suominen Veli-Karri Finland             -       8. Rosengren Robert Sweden                   1:3 (2-3, 1-7)
10. Isakov Ruslan St. Petersburg         -       13. Kantola Tobias Väsby BK                    3:0 (3-0, 1-0)


74 kg 1/2 Final

1. Daragan Nikolai Ukraine                  -       5. Andersson Pierre Helsingborg BK           3:0 (3-0, 8-0)
8. Rosengren Robert Sweden               -       10. Isakov Ruslan St. Petersburg             1:3 (0-1, 1-0, 0-1)


Repeache 74 kg

11. Pyshkov Dmytro Ukraine                -       13. Kantola Tobias Väsby BK                   5:0 Fall

Bronze medal match 74 kg

2. Härkänen Ari Ylätikkurilan Kipinä        -       5. Andersson Pierre Helsingborg BK            0:3 (0-2, 0-6)
11. Pyshkov Dmytro Ukraine                 -       8. Rosengren Robert Sweden                  3:0 (1-0, 1-0)


Final 74 kg

 

1. Daragan Nikolai Ukraine                  -        10. Isakov Ruslan St. Petersburg             3:0 (2-0, 1-0)

 

 



84 kg Qual.

7. Ljungbäck Christoffer Sweden           -        8. Rachyba Vasyl Ukraine                         0:3 (0-1, 0-3)
9. Forsborg Marcus VBK                       -        10. Hakala Antti Finland                           0:3 (0-1, 0-6)

 

84 kg ¼ Final

1. Betts Charles USA                         -        2. Zahiti Fisnik Sweden                              3:1 (0-1, 1-0, 1-0)
3. Mirica Andrei Romania                    -        4. Sieracki Aaron USA Army                      0:3 (0-7, 0-1)
5.Grigoryan Armen Russia                  -        6. Talan Knox USA                                   3:0 (3-0, 3-0)
8. Rachyba Vasyl Ukraine                   -        10. Hakala Antti Finland                                     0:3 (0-1, 0-3)

84 kg 1/2 Final
 

1. Betts Charles USA                          -       4. Sieracki Aaron USA Army                       3:0 (2-0, 1-0)
5.Grigoryan Armen RUS                     -      10. Hakala Antti Finland                             3:1 (1-1, 2-0, 2-1)

 

Bronze medal match 84 kg
  

2. Zahiti Fisnik Sweden                       -       4. Sieracki Aaron USA Army                       3:0 (3-0, 1-0)
6. Talan Knox USA                             -       10. Hakala Antti Finland                                    0:3 (0-1, 0-4)

Final 84 kg
 

1. Betts Charles USA                           -      5. Grigoryan Armen Russia                        0:3 (0-1, 0-2)
 



96 kg Round 1

 

1. Efimov Konstantin Russia                 -       2. Fredrik Schön Sweden                         3:1 (1-0, 0-3, 1-0)

3. Safaryan Maksim St. Petersburg       -       4. Kryoka Oleg Ukraine                           3:1 (0-1, 1-0, 1-0)

 

96 kg Round 2

5. T imchenko Dimitriy Ukraine            -       1. Efimov Konstantin Russia                      3:1 (3-2, 4-0)
2. Fredrik Schön Sweden                     -       3. Safaryan Maksim St. Petersburg            3:0 (2-0, 6-0)
 
96 kg Round 3

4. Kryoka Oleg Ukraine                      -        1. Efimov Konstantin Russia                       3:0 (4-0, 1-0)
5. T imchenko Dimitriy Ukraine           -        2. Fredrik Schön Sweden                            3:0 (1-0, 1-0)

96 kg Round 4

3. Safaryan Maksim St. Petersburg      -        1. Efimov Konstantin Russia                      0:5 Injury
4. Kryoka Oleg Ukraine                      -        5. T imchenko Dimitriy Ukraine                 1:3 (0-1, 1-2)

 

96 kg Round 5

 

2. Fredrik Schön Sweden                    -         4. Kryoka Oleg Ukraine                            0:3 (0-1, 0-2)
3. Safaryan Maksim St. Petersburg      -         5. T imchenko Dimitriy Ukraine                       0:5 Injury

 

 

 

120 kg 1/4 Final

1. Didyk Igor Ukraine                        -        2. Kowalchuk Peter USA                             5:0 Fall
3. Doronin Artem Russia                    -        4. Ovidiu Iosca Romania                           3:0 (4-0, 5-0)
5. Rupp Brandon USA                         -        6. Lebanidze Zurab Russia                                0:3 (0-1, 0-1)
7. Chernetskyy Oleksandr Ukraine      -         8. Ostapenko Alexander Russia                 5:0 Fall


120 kg 1/2 Final

1. Didyk Igor Ukraine                        -         3. Doronin Artem Russia                          3:0 (2-0, 3-0)
6. Lebanidze Zurab Russia                  -         7. Chernetskyy Oleksandr Ukraine            5:0 Injury

 

Bronze medal match 120 kg

2. Kowalczuk Peter USA                      -         3. Doronin Artem Russia                                 1:3 (0-1, 3-1, 0-6)
5. Rupp Brandon USA                        -         7. Chernetskyy Oleksandr Ukraine             5:0 Injury

 

Final 120 kg

1. Didyk Igor Ukraine                         -         6. Lebanidze Zurab Russia                        1:3 (2-0, 0-2, 0-1)



Uppdaterad: 18 OKT 2017 14:01 Skribent: Örjan Eliasson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Haparanda SKT - Brottning
Hskt Brottn Sek, Åkergatan 1 - Idrottshuset
95334 Haparanda

Besöksadress:
Åkergatan 1- Idrottshuset
95334 Haparanda

Kontakt:
Tel: 092213088
E-post: hsktbrottning@outloo...

Se all info