Hoppa till sidans innehåll

Gästriklands tävlingsprogram 2014


Tävlingar 2014


Gästriklands Friidrottsförbund                                                                       

Arena/Långlopp Gästrikland med närliggande arrangemang 2014.

 

 

Januari

5/6          Inomhus DM           Bollnäs

11            Bore Cup                    Hemlingby                           Hemlingby LK

25            Pommac Galoppen      Hemlingby                         Hemlingby LK

 

APRIL.

12            Terrängserien 1               Hemlingby                       Hemlingby LK

26            Terrängserien 2               Hemlingby                       Hemlingby LK

26            Korta terrängen DM/VDM   Valbo                             Valbo AIF 

MAJ

3                Gävle Halvmaraton &        Gävle                           Hemlingby LK

                  Gavlemilen DM/VDM

4                Turebergsstafetten           Sollentuna                   Turebergs FK

8                Vårkilometern                  Sandviken                    Högbo            

10              MiniMax ruset                  Gävle                            Gefle IF 

11              UT+IF Skade Spelen        Gävle                            IF Skade

13              Gästrike Cup                    Sandviken                    Högbo GIF

14              Mini cup. (60 m, boll, längd )Hedesunda              Hedesunda IF

14              5000 m VDM/                     Sandviken                   Ess LK                      

14              Stafett DM 4 x 100               Sandviken

17              UT+Niklas minne                   Söderhamn                 Söderhamns IF

20              Vår Ruset (TJ)                     Gävle                          Gefle IF 

24-25        GD/GIF Olympiaden             Gävle                          Gefle IF 

24-25         SM-JSM-USM stafett             Kil                                Kils AIK

24              UT+Vårkastet                       Bålstad

2424           UT +Sundbybergs Ungdomsspel       Sätra                Sundbybergs IK

27              GD/GIF Olympiaden Finaler      Gävle               Gefle IF friidrott

29              Kval Lag SM damer                   Gävle               Gefle IF friidrott

29              Limöloppet                                Gävle                Valbo AIF

29              Svealandsserien                          Uppsala               Uppsala IF

31              UT+ Högbospelen                    Sandviken            Högbo GIF

31              UT+Bimetrospelen,                     Falun                    Falu IK

31              UT +Kraftmätningen kval              Falun                    Falu IK

31              SM maraton  DM/VDM                Stockholm            Hässelby SK,       Spårvägen FK

 

JUNI.

1                Svealands serie

2                Mini cup. (400m, vortex, längd)    Hofors               Hofors AIF

4                Fortbildning ledare                     Gävle                 UC FriMitt.

                  Sprint, Hopp (Höjd och Stav) och Kast.


6                UT+Ludvikaspelen                          Ludvika                Ludvika FFI

7                Hedesunda Rundan                     Hedesunda         Hedesunda IF

6-8             UT+SAYO                                     Sollentuna           Turebergs FK

7               UT+dt-spelen                                  Borlänge             Kvarnsvedens 

10             Gästrike Cup                                 Gävle                  IF Skade

13-15        UT+Huddingespelen                        Huddinge              Huddinge AIS

14             UT+Mälarspelen                             Eskilstuna            Råby Rekarne 

16              Lidingö  on Tour                         Gävle                 Hemlingby LK

17              Gästrike Cup                               Gävle               Gefle IF friidrott

18              DM  1                                          Gävle                 GFIF

20              Gåsholmaloppet                         Åsholma             Axmar IF

24              Hohällabravaden                       Storvik               Storviks IF

26              FGP  Sollentuna GP                    Sollentuna           Turebergs m fl.

27-29        UT +Världsungdomsspelen            Göteborg/U          Örgryte IS

 

 

JULI.

2                DM 2                                              Gävle               GFIF

5-6             UT+Uppsalaspelen                           Uppsala            Uppsala IF

5                Lag SM final                                      Borås             IK Ymer

5                UT+Fortumspelen                             Bollnäs            Bollnäs FIK

8                Mörtebojoggen                               Mörtebo

12              UT+Gulf of Bothnia Cup                    Söderhamn       Söderhamns IF

12              SM 10 km                                       Malmö              SFIF

18-20        UT+Gefle Games                             Gävle             Gefle IF friidrott

25-27         Stora VSM                                      Huddinge   HuddingeAIS/Huddinge

26-27         UT+Leksands Sparbanksspel            Leksand        Leksands FIK

 

AUG.

1-3             Friidrotts SM 2014                          Umeå               IFK Umeå

2-3             UT+Gurkspelen                              Västerås          Västerås FK

2                Vildmarksmilen                            Gävle             Hemlingby LK

8-10            USM 15-16                                    Söderhamn      Söderhamns IF

8-10          JSM-USM 17                                   Gävle              Gefle IF friidrott

14              Minicup. (40 m häck, slungboll,    Sandviken      Högbo GIF

                  höjd med mjuk ribba)

16               Lag-USM                       Tanum           Tanums IF

19              Gästrike Cup                                  Sandviken     Högbo GIF

20              Par i Ess     Sandviken     Ess Löparklubb

21               DN Galan                                       Stockholm    Stadionklubbarna

23-24          UT. DN Galan Youth                        Stockholm    Stadionklubbarna

24              Minicup (200 m, kula och längd)    Gävle            IF Skade 

23              Folksam Challenge                          Uppsala          Uppsala IF

23               UT+ Götas Ungdomsspel                Karlstad         IF Göta Karlstad

27             10000 m DM/VDM                            Gävle             Hemlingby LK  

28              Gästrike Cup                                  Hofors           Hofors AIF

30                UT+ Strands Ungdomsspel             Hudiksvall       Strands IF

30              Skogsmaraton                               Gävle           Hemlingby 

30-31          FIN-SWE 17 år                              Helsingfors    Finland 

30-31        FIN-SWE                                        Helsingfors     Finland 

30-31        UDM                                               Gävle             GFIF 

30-31        Kraftmätningen final                      Linköping      Linköpings GIF 

 

SEPT.

3                DM 3                                            Gävle              GFIF

6                UT+Mora Spelen                         Mora               IFK Mora 

6                Stålisloppet                                 Sandviken      Högbo GIF

6-7            SM-JSM-USM Mångkamp             Upplands Väsby Väsby IK

7                Gästrike Cup                               Gävle                IF Skade

13-14        Svealands 13-14 år                        Eskilstuna        Eskilstuna

20            Långa Terräng DM/VDM                 Hofors              Hofors 

20-21        Lilla Olympiaden                          Järvsö             Järvsö IF 

20-21        Höstmångkampen                         Gävle                     

27             Lidingöloppet                               Lidingö           Lidingö IF

                 

OKT.

12              Slottstafetten                              Uppsala            Uppsala IF

 

Uppdaterad: 22 APR 2014 20:04 Skribent: Niklas Berg


Besökare idag:
Besökare denna vecka:
Besökare denna månad:

Postadress:
Hedesunda IF - Friidrott
Hif:s Kansli, Box 21
81040 Hedesunda

Kontakt:
Tel: 029110663
E-post: This is a mailto link

Se all info