Hoppa till sidans innehåll
Foto: Mattias Servin Gustav Freij Cup 2014

Gustav Freij Cup 2014

07 DEC 2014 09:35
Det blev en tuff tävling för våra brottare vid årets Gustav Freij .Alla skall dock ha en stor eloge för god kämpaglöd
Resultat se nedan .
  • Skapad: 07 DEC 2014 09:35

Gustav Freij Cup 6/12 2014 Kulladals Sporthall

119 deltagare, 181matcher

Resultatper klass och kategori

Knatte
22/24 kg
(4 deltagare)

1 Casper Trulsson, BK Pan
2 AdrianJovanovic, Bjuvs BK
3 MelwinBorgström, BK Viking
4 Simon Klintberg, Hököpinge BK

Matcher:

Adrian Jovanovic – MelwinBorgström                              5-0
(Fall 0,21, 10-0)

Casper Trulsson - SimonKlintberg                                   5-0
(Fall 0,14, 2-4)

Adrian Jovanovic - CasperTrulsson                                 1-4
(TÖ 2,11, 6-18 (6-14))

Melwin Borgström - Simon Klintberg                                5-0 (Fall 3,15,
20-9 (12-9))

Adrian Jovanovic - Simon Klintberg                                 5-0 (Fall 1,03,
6-1)

Melwin Borgström - CasperTrulsson                                0-5
(Fall 0,56, 0-6)

Knatte26 kg (6 deltagare) 

1 Julius Modén, BK Velo
2 Ted Severinsson, BK Starke
3 ElliotTrellid, IK Sparta
4 Jack Nilsson Rapping, Karlshamns BK

Matcher:Pool A:
WilliamSchödin, Kävlinge/Furulunds BK – ElliotTrellid     0-4 (TÖ 0,46,
0-12)

Julius Modén - William Schödin              5-0(Fall 0,37, 8-0)

Elliot Trellid - Julius Modén                    1-3(Poäng 10-17 (8-10))

PoolB:

Jack Nilsson Rapping – Emilio Sjöström, BK Viking         5-0 (Fall 1,27, 6-0)

Ted Severinsson - Jack NilssonRapping                          5-0 (Fall
0,22, 4-0)

Emilio Sjöström - TedSeverinsson                                  0-5
(Fall 1,20, 4-6)

3:epris

Elliot Trellid – Jack NilssonRapping                                5-0 (Fall 0,46,
12-1)

Final

Julius Modén – TedSeverinsson                             
4-1 (TÖ 1,23, 14-1)

Knatte29 kg (7 deltagare)

1 William Lindh Schiano, BK Starke

2 TuralBinnatov, BK Allians

3 SamuelNilsson, Limhamns BK

4 MelvinAssinger, Karlshamns BK

Matcher: MelvinAssinger

Pool A:

William Lindh Schiano – SamuelNilsson                                               5-0 (Fall 1,18, 4-8)

Mattis Alfredsson, BK Allians – DzunitDubaev, Nakskov Brydeklub,DK  0-5
(Fall 2,39 4-14 (4-12))

William Lindh Schiano - MattisAlfredsson                                            5-0
(Fall 1,55, 15-0)

Samuel Nilsson - Dzunit Dubaev                                                            5-0 (Fall
0,23, 4-0)

William Lindh Schiano - DzunitDubaev                                                 5-0
(Fall1,35, 12-4)

Pool
B:


Pakron Promson, Bjuvs BK – TuralBinnatov                                          0-3 (Poäng 0-9 (0-9))

Melvin Assinger - Pakron Promson                                                        5-0 (Fall
1,39, 4-0)

Tural Binnatov - Melvin Assinger                                                            3-1
(Poäng 11-6 (4-2))

3:e
Pris


Samuel Nilsson – Melvin Assinger                                                          5-0 (Fall 0,12, 4-0)

Final

William Lindh Schiano – Tural Binnatov                                                 3-1 (Poäng 12-6 (6-4))

Knatte32 kg (12 deltagare) 

1 Charlie Modén, BK Velo

2 Anton Steen,Höörs BK

3 HugoJörgensen, Bjuvs BK

4 Hugo Baff,BK Banér

Matcher:
Pool A:

Anton Steen
 – NoahSöderqvist, BK Velo                                              5-0 (Fall 1,20, 5-2)

Hugo Jörgensen – MelvinOlofsson, Hököpinge BK                                4-0 (TÖ 1,04, 13-0)

Liam Lantz,
Klippans BK – AlexMånsson, Osby AoBK                            0-5 (Fall 1,10, 6-6)

Anton Steen - Hugo Jörgensen                                                              5-0
(Fall 3,05 4-9 (0-9))

Noah Söderqvist - Liam Lantz                                                                5-0
(Fall 0,25, 4-0)

Melvin Olofsson - AlexMånsson                                                            0-5
(Fall 1,06, 2-8)

Anton Steen - Alex Månsson                                            5-0 (Fall 0,22, 2-0)

NoahSöderqvist - Hugo Jörgensen                                                       0-3
(Poäng 0-4 (0-0))

Hugo Jörgensen - AlexMånsson                                                           5-0
(Fall 2,29, 13-1 (8-1))

PoolB:

Hugo Baff - Charlie Modén                                                                  0-5 (Fall 0,50, 0-8)
Max Olofsson, Karlshamns BK – ViktorHylén, Svedala BK                    5-0
(Fall 0,30, 4-0)

Kevin Alexandersson, Kävlinge/Furulunds BK – Max Nordfeldt, Bjuvs BK 0-5 (Fall 2,41, 8-11 (8-5))

Hugo Baff - Max Olofsson                                                                   4-0
(TÖ 0,50, 12-0)

Charlie Modén - Kevin Alexandersson                                                    5-0
(Fall 0,53, 4-0)

Viktor Hylén - Max Nordfeldt                                                                  0-5
(Fall 0,18, 0-4)

Hugo Baff - Max Nordfeldt                                                                     4-1
(TÖ 2,35, 16-4 (12-4)

Charlie Modén - Max Olofsson                                                              5-0
(Fall 0,32, 4-0)

Charlie Modén - Max Nordfeldt                                                              5-0
(Fall 0,44, 4-0)

3:e
Pris


Hugo Jörgensen – Hugo Baff                                                                3-1
(Poäng 10-9 (4-6))

Final

Anton Steen – Charlie
Modén
                                                               
1-3 (Poäng 3-11 (0-4))

Knatte
35 kg
(5 deltagare) 

1 Maximilian Moberg, HBK Bergania

2 SeifAl-Rubiaai, IK Sparta

3 KevinAssinger, Karlshamns BK

4 CazperBrohdin, Klippans BK

Matcher:                                                                                       

Omar Aliev, BK Allians – SeifAl-Rubiaai                                         0-5 (Fall
1,51 0-10)

Maximilian Moberg – KevinAssinger                                             5-0
(Fall 2,51 13-6 (5-6))

Cazper Brohdin - OmarAliev                                                          3-1
(Poäng 8-1 (6-0))

Seif
Al-Rubiaai - MaximilianMoberg                                              0-5
(Fall 3,01, 24-12 (14-9))

Kevin Assinger - Omar Aliev                                                          5-0 (Fall
1,35, 8-0)

Cazper
Brohdin .- Seif Al-Rubiaai                                                   0-5
(Fall 2,15, 8-11 (8-7))
Maximilian Moberg - OmarAliev                                                    5-0
(Fall 0,49, 4-0)
Kevin Assinger - Cazper Brohdin                                                    5-0
(Fall 0,59, 2-6)
Seif Al-Rubiaai - Kevin Assinger                                                     5-0
(Fall 1,29, 10-0)
Maximilian Moberg - CazperBrohdin                                              5-0
(Fall 0,46, 4-2)

Knatte
38 kg
(9 deltagare) 

1 Markus Alexandersson, Kävlinge/Furulunds BK

2 David Edsulitanov, Nakskov Brydeklub, Danmark

3 Josef Karlsson, BK Velo

4 Fabian Frisk, Klippans BK

Matcher:

Pool A:


Samuel Falkensson, BK Banér – Fabian
Frisk
                   0-4 (TÖ 1,59,
0-12)

David Edsulitanov – Mårten
Persson, Bjuvs BK                4-0 (TÖ
1,50 12-0)

Adam Ärlebring, BK Envig - Samuel
Falkensson              5-0 (Fall 0,51,
4-0)

Fabian Frisk - David Edsulitanov                                      0-5
(Fall 2,40, 8-6 (4-4))

Mårten Persson - Fabian Frisk                                          0-5
(Fall 2,37, 0-12)

Adam Ärlebring - David Edsulitanov                                 0-5 (Fall 3,10,
5-16 (2-7))

Adam Ärlebring - Fabian Frisk                                          0-5
(WO)

Pool
B
:

Ossian Greij, BK Pan – Kevin
Sjödahl, Bjuvs BK              5-0
(Fall 3,10, 9-8 (7-6))

Markus Alexandersson - Josef Karlsson                          5-0 (Fall 3,40, 8-4
(4-4))

Ossian Greij - Markus
Alexandersson        
                      0-4 (TÖ 1,01, 0-12)

Kevin Sjödahl - Josef
Karlsson
                                         0-4
(TÖ 1,55, 0-12)

Ossian Greij - Josef Karlsson                                           1-3 (Poäng 5-6 (4-0))

3:e
Pris


Fabian Frisk – Josef Karlsson                                          0-5
(Fall 0,44, 0-4)

Final

David Edsulitanov – Markus
Alexandersson
                     0-5
(Fall 1,55, 0-6)


Knatte42 kg (4 deltagare)

1 Linus Norlin, BK Starke

2 Milton
Stjernberg, BK Velo

3 Oliver
Holst, Bjuvs BK

4 Alexander Larsson, EAI Brottning

Matcher:

Linus Norlin – Milton
Stjernberg                                       5-0 (Fall 1,05, 9-5)

Alexander
Larsson - Oliver Holst                                       0-5 (Fall 0,26, 0-4)

Linus Norlin - Alexander Larsson                                     5-0 (Fall
0,13, 2-0)

Milton Stjernberg - Oliver Holst                                        5-0
(Fall 0,34, 2-0)

Linus Norlin - Oliver Holst                                                5-0
(Fall 2,13, 11-5 (7-5))

Milton Stjernberg - Alexander
Larsson                              5-0
(Fall 0,18, 2-0)

Knatte
47 kg
(4 deltagare) 
1 Moltas Olofsson, Karlshamns BK

2 WilleOttosson, BK Allians

3 OliwerBorgström, BK Viking

4 Emil Servin,Hököpinge BK



Matcher:

Emil Servin - Oliwer Borgström                                        0-5 (Fall 0,45, 0-4)

Moltas Olofsson - Wille
Ottosson                                     5-0
(Fall 0,25, 8-0)

Emil Servin
- Moltas Olofsson                                          0-4
(TÖ 0,19, 0-13)

Oliwer Borgström - Wille Ottosson                                    0-5 (Fall
0,19, 0-4)

Emil Servin - Wille Ottosson                                             0-4
(TÖ 0,30, 0-12)

Oliwer Borgström - Moltas Olofsson                                 0-5 (WO)



 



 



Pojk 38 kg (6 deltagare) 



1 Elias Rasmusson, Marsvinsholms IF

2 Victor Borgström, BK Starke

3 Teo Jönsson, BK Viking

4 Truls Nilsson, BK Pan



Matcher:

Pool A:


Victor Borgström – Teo Jönsson                                      5-0
(Fall 3,15, 8-4 (2-0))

Arvid Nilsson, Limhamns BK - Victor Borgström               0-5 (Fall 1,16, 0-4)

Teo Jönsson - Arvid Nilsson                                            5-0
(Fall 1,43, 10-0)



Pool
B:

Truls Nilsson – Buster Hesselbom, Hököpinge BK            5-0 (Fall 0,50, 3-3)

Elias Rasmusson - Truls Nilsson                                      4-1 (TÖ
3,10, 16-3 (12-1))

Buster Hesselbom - Elias Rasmusson                              0-5 (Fall 0,39,
2-4)



3:e
Pris


Teo Jönsson – Truls Nilsson                       5-0 (Fall 1,25, 10-0)



Final

Victor
Borgström – Elias
Rasmusson        
                      0-5 (Fall 1,21, 2-4)



 



 



 



 



Pojk
47 kg
(12 deltagare) 



1 Samuel Trellid, IK Sparta

2 Max
Scharfenort, BK Envig

3 Valter
Liljeqvist, Höörs BK

4 Emil
Persson, Höörs BK



Matcher:

Pool A
 

Max Scharfenort – Simon Nilsson, BK Pan                                              3-1 (Poäng 13-8 (7-6))

Valter Liljeqvist – Rasmus
Claesson, BK Starke                                     5-0
(Fall 1,42, 2-4)

Dzhond Dubaev, Nakskov BK, Danmark – Shamil
Aliev, BK Allians
       0-5 (Fall 0,12
0-4)

Max Scharfenort - Valter Liljeqvist                                                          3-1
(Poäng 12-6 (4-6))

Simon Nilsson - Dzhond
Dubaev                                                           5-0
(Fall 1,11, 8-0)

Rasmus Claesson - Shamil Aliev                                                            5-0
(Fall 1,25, 10-0)

Max Scharfenort - Rasmus Claesson                                                      3-1
(Poäng 4-2 (0-0))

Simon
Nilsson - Valter Liljeqvist                                                            0-5
(Fall 3,16, 8-16 (6-12))

Shamil Aliev - Max Scharfenort                                                              0-5
(Fall 0,20, 0-4)



Pool B 

Elias
Danielsson, Limhamns BK – Isak
Bengtsson, HBK Bergania
           0-5
(Fall 0,16, 0-5)

Emil Persson – Casey
Adams, BK Starke                                              5-0
(Fall 1,18, 3-0)

Arvid Fischer, Dalby BK - Samuel Trellid                                               0-5
(Fall 1,45, 0-10)

Elias
Danielsson - Emil Persson                                                            0-4
(TÖ 0,21, 0-12)

Isak Bengtsson - Arvid
Fischer                                                               5-0
(Fall 1,49, 4-7)

Casey Adams - Samuel Trellid                                                              0-5
(Fall 0,15, 0-4)

Isak
Bengtsson - Emil Persson                                                              0-5
(Fall 0,12, 0-4)

Samuel Trellid - Isak Bengtsson                                                            4-0
(TÖ 1,11, 12-0)

Emil Persson
- Samuel Trellid                                                               1-3
(Poäng 3-10 (1-0))



 



3:e
Pris


Valter Liljeqvist
-
Emil Persson
                                                             5-0 (Fall 0,27, 2-0))



Final             

Max
Scharfenort - Samuel
Trellid
                                                           0-5 (Fall 0,41, 1-4)



 



 



 



 



 



 



 



 



 



Pojk
53 kg
(6 deltagare) 



1 Arvid Westlund Nilsson, Hästveda BK

2 Edvin
Rasmusson, Marsvinsholms IF

3 Othman
Haidar, BK Velo

4 Alvar Lindsjö, HBK Bergania



Matcher:

Pool A:

Edvin Rasmusson – Othman Haidar                                 5-0 (Fall 1,37,
5-3)

Albert Åkesson, Höörs BK - Edvin Rasmusson                 0-5 (Fall 0,44, 1-8)

Othman Haidar - Albert Åkesson                                      5-0
(Fall 2,17, 8-9 (4-9))



Pool
B:


Zeb Berggren, Bjuvs BK - Arvid
Westlund Nilsson
            0-5
(Fall 0,19, 0-5)

Alvar Lindsjö - Zeb
Berggren                                           5-0
(Fall 0,09, 5-0)

Arvid Westlund Nilsson - Alvar
Lindsjö                            5-0
(Fall 1,40, 8-0)



3:e
Pris


Othman Haidar – Alvar Lindsjö                                         3-0 (Poäng 4-0 (2-0))



Final

Edvin Rasmusson – Arvid Westlund Nilsson                    0-5 (Fall 1,10, 2-12)



 



 



Pojk
66 kg
(2 deltagare)



1 Sixten Moberg, HBK Bergania

2 Christian Johnsson, BK Pan



Match:

Sixten Moberg – Christian Johnsson                                 5-0
(Fall 1,33, 12-4)





 



 



Ungdom
58 kg
(3 deltagare) 



1 Markus Pedersen, Nakskov Brydeklub, Danmark

2 Markus
Tjörnby, Marsvinsholms IF

3 Edonis Kurbogaj, HBK Bergania





Matcher:

Edonis
Kurbogaj
Markus Pedersen                                0-5 (Fall 1,35,
0-8)

Markus Tjörnby - Edonis Kurbogaj                                   5-0
(Fall 1,04, 7-0)

Markus Pedersen - Markus
Tjörnby                                   5-0
(Fall 1,14, 8-1)



 



 



Ungdom
76 kg
(3 deltagare) 



1 Martin Gistorp, Svedala BK

2 Ludwig
Bengtsson, Limhamns BK

3 Dennis
Clausen, Nakskov Brydeklub, Danmark





Matcher:

Martin Gistorp – Dennis Clausen                                      3-1
(Poäng 8-6 (6-2))

Ludwig
Bengtsson - Martin Gistorp                                  1-3 (Poäng 4-4
(4-0))

Dennis Clausen - Ludwig Bengtsson                                0-5 (Fall 0,55,
0-4)



 



Ungdom
85 kg
(5 deltagare) 



1 John Bernhardsson, BK Starke

2 Mihalio
Andric, Limhamns BK

3 Albin Karlsson, Limhamns BK

4 Daniel Clausen, Nakskov Brydeklub, Danmark 



Matcher:

Mihalio Andric – Daniel
Clausen                                       4-0 (TÖ 1,30, 8-0)

John Bernhardsson - Albin Karlsson                                4-0
(TÖ 1,44, 8-0)

Emil
Wienberg, IK Sparta - Mihalio
Andric
                        0-5 (Fall
0,11, 0-4)

Daniel Clausen - John Bernhardsson                                0-4 (TÖ 1,06,
0-9)

Albin Karlsson - Mihalio Andric                                        1-3
(Poäng 2-4, (0-2))

Emil
Wienberg - Daniel
Clausen
                                       0-5
(Fall 1,04, 2-4)

John Bernhardsson - Mihalio Andric                                 3-1 (Poäng 9-2
(6-2))

Albin Karlsson - Emil
Wienberg                                        4-0
(TÖ 1,14, 9-0)

Daniel
Clausen - Albin Karlsson                                       0-4 (TÖ
2,26, 0-8 (0-4))

John Bernhardsson - Emil
Wienberg                                5-0
(WO)



 

Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: hokopinge.bk@telia.c...

Se all info