Hoppa till sidans innehåll

JSM Finaler 13.00

13 MAR 2010 18:03
Resultatrapportring från finalpassset vid JSM 2010 .
  • Uppdaterad: 29 JUN 2012 12:58

FINALPASS JSM LULEÅ 2010 Vinnare i fet stil

MATCH ORDNING  :

J50-KvJ48-J55-KvJ51-J60-KvJ55-J66-KvJ59-J74-KvJ63-J84-KvJ67-J96-J120-KvJ72-KvJ78

Herrar

Final 50kg (2delt) Fjoråsvinnare: Inga Deltagare.

Mattin Youmard Råneå BK -Julius Wallstedt Gällivare SK  4-0 6-0

 

Final 55kg(6 delt) Fjoråsvinnare Niklas Norström

Joakim Fagerlund BK Athèn-Robin Sverinsson Klippans BK 0-1 0-4

Trea: Niklas Norström Örgryte IS

Fyra: Isac Sellder Heby BK

 

Final 60kg(9 delt) Fjoråsvinnare Marcus Sellden Heby BK

Sebastian Lindblom HBK Bergania- Nicklas Amnemo Bjuvs BK 0-1 1-2

Trea: Daniello Di Feolla Örgryte IS

Fyra: Christian Johnsson Oskarhamns BK

 

Final 66kg(19 delt) Fjoråsvinnare Orts Gazdiev BK Athèn

Sultan Gazdiev Hököpinge BK- Sebastian Brandström IK Björnen 2-2 1-0 1-2

Trea: Lukas Nilsson Arboga AK

Fyra: Tim Tuvestam Klippans BK

 

Final 74kg(15 delt) Fjoråsvinnare Timmy Wideheim BK Ore

Alexanders Jersgren Marsvinsholms IF - Oskar Rolfs Karl Gustav 2-2 fall 

Trea: Samvel Harytyunyan Spårvägens BK

Fyra: Anders Hallbäck/Sunne EAI Brottning

 

Final 84kg(8delt) Fjoråsvinnare Hamlet Nielsen Örgryte IS

Tobias Kvarnmark IK Sparta - Nicklas Schön Svedala BK 3-0 5-0

Trea:Kalle Persson BK Pan Sjöbo

Fyra: Andreas Berg Gustavsson BK Loke

 

Final 96kg(6 delt) Fjoråsvinnare: Kristofer Johansson Heby BK

Miltos Militiadous Huddinge BK - Jesper Hernodh Klippans BK Fall 

Trea: Johan Karlsson Råneå

Fyra:Timmy Kvist HBK Bergania

 

120kg(3 delt.) Fjoråsvinnare : Viktor Pääjävi Kiruna SK

Viktor Pääjävi Kiruna SK - Emil Kangastie Karl  Gustav  0-1 5-0 Fall

Brons : Adam Palo Råneå BK

Kvinnor junior:

48kg Fjoråsvinnare : Linn Kostinen Skönsberg

Linn Kostinen Skönsberg - Amanda Wikman Gällivare SK 4-1 1-0

 

51kg Fjoråsvinnare: Olivia Zzypura BK Loke

Fredrika Pettersson Klippan - Maja Örjegård Hästveda BK 1-0 3-0

  

55kg Fjoråsvinnare: Lisa Mattson Gällivare SK

Ida Nilsson EAI Brottning-Saga Andersson HBK Bergania 0-3 0-1

Trea Sandra Skillhag Hästveda BK

 

59kg Fjoråsvinnare: Jan Kuznecova Gällivare SK

Sandra Nilsson EAI Brottning - Jan Kuznecova Gällivare 1-0 1-0

 

63kg Fjoråsvinnare: Evelina Gryvik IFK Linköping

Evelina Gryvik IFK Linköping - Sara Storgärd Skönsberg 2-0 Fall

 

67kg Fjoråsvinnare : Sandra Mäkelä Bjuv

Hanna Johansson Gällivare SK - Sandra Mäkelä Bjuvs BK 2-0 4-3

 

72kg Fjoråsvinnare: Emma Karlsson BK Banér

Emma Karlson BK Banèr - Sandra Marbrouk Dalby BK 1-0 2-0

 

78kg Fjoråsvinnare :  

Emma Nilsson Hästveda BK - Viktoria Larsson Rosviks IK Fall

Bästa Förening Herr:

1.Klippans BK 8p

2.Råneå BK 8p

Bästa Förening Dam

Gällivare SK

Hästveda BK 

Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: hokopinge.bk@telia.c...

Se all info