Hoppa till sidans innehåll

JSM i Sala 2009

29 MAR 2009 13:04
Så var det äntligen dax för finalerna vid årets JSM .
Häng med här ......Obs att matchordningen är annorlunda mot uppställningen nedan .
Tack för idag och ett stort tack till Jimmi för raporterna ni som varit inne och läst här på hemsidan hör gärna av er till vår gästbok så vi kan se om det finns intresse för denna typ av rapporter .
  • Uppdaterad: 29 JUN 2012 12:59

Finalpass (Vinnare i fet stil)

Killar

55kg Fjoråsvinnare: David Enoksson Arboga

Niklas Nordström ÖIS-Martin Mårdh Kumla BK 2-0 6-1 

1. Niklas Nordström ÖIS

2. Martin Mårdh Kumla

3. Isak Sellder Heby BK

4. Danielo Di Feola ÖIS

60kg Fjoråsvinnare: Frunze Harutynjan Spårvägen

Frunze Harutynjan Spårvägen -Markus Sellden Enköping 8-2 0-6 0-6

1. Markus Sellden Enköping

2. Frunze Harutunjan Spårvägen

3. Tim Tuvestam Klippan

4. Artak Harutynjan Spårvägen

66kg Fjoråsvinnare: Rasmus Lindkvist Eslöv Brottning

Vincenco Makri Västerås -Orszo Gazdiev BK Athèn 0-1 0-2

1. Orso Gazdiev BK Athèn

2. Vincenco Makri Västerås

3. Sorsko Gazdiev BK Athèn

4. Sebastian Brandström Björnen 

74kg Fjoråsvinnare: Sharur Vardanyan Spårvägen

Timmy Wideheim BK Ore-Frans Larsson HBK Bergania 3-0 4-2

1. Timmy Wideheim BK Ore

2. Frans Larsson HBK Bergania

3. Leonard Östlund Athèn

4. Oscar Rolf Karl Gustav

84kg Fjoråsvinnare: Kristoffer Johansson Kungsbacka

Pontus Lundh Arboga AK-Martin h Nilsson ÖIS 0-2 0-7 

1. Martin H Nielsen ÖIS

2. Pontus Lundh Arboga AK

3. Tobias Kvarnmark IK Sparta

4. Kalle Persson IK Pan Sjöbo

96kg Fjoråsvinnare: Kristoffer Johansson Heby

Kristoffer Johansson Heby BK-Milton Miltiodous Spårvägen poäng

1. Kristoffer johansson Heby BK

2. Milton Miltotous Spårvägen

3. Leon Kessidis Spårvägen

4. Patrik Westerberg Svedala BK

120kg Fjoråsvinnare: Miltos Miltiodous Spårvägen

Marek Zowadzki Klippans BK-Robert Jansson IK Björnen 1-3 4-0 1-3

1. Viktor Parajärvi Kiruna BK

2. Robert Jansson IK Björnen

3. Marek Zowadzki Klippans BK

 

BÄSTA FÖRENING (fjoråsvinnare Spårvägen)

Inteckning i VM Klubbens Vandringspris

1. Örgryte IS  9p (2 guld)

2. Spårvägen  9p

3. BK Athèn    8p 

Tjejer:

48kg omg 3 Fjoråsvinnare Linda Larsson Gällivare

Sara karvonen Klippan-Linn Kostinen Skönsberg 0-2 Uppgiv

51kg omg 3 Fjoråsvinnare:Sabina Magnusson Flen

Rebecca Renkvist Västerås-Alexandra Linden IK Björnen poäng

55kg omg 3 Fjoråsvinnare Lisa Mattsson Gällivare

Lisa Mattsson Gällivare-Saga Andersson HBK Bergania fall

59kg omg 5 Fjoråsvinnare: Sandra Nilsson Eslöv

Sandra Nilsson Eslöv-Jessica Rundh Klippan poäng 1-0 2-0

63kg omg 5 Fjoråsvinnare Hanna Johansson Gällivare

Evelina Gryvik Linköping-Sara Mäkelä Bjuvs BK fall

67kg omg 3 Fjoråsvinnare Sanne Hernodh Klippan 

Åse Karlsson Hästveda-Sandra Mäkelä Bjuvs BK poäng 0-1 0-1

72kg omg 3 Fjoråsvinnare: Cornelia Holm Värnamo

Sandra Bertilsson Linköping-Emma Karlsson BK Baner poäng

Lagpris Tjejer : (fjoråsvinnare Gällivare)

 

 

Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: hokopinge.bk@telia.c...

Se all info