Hoppa till sidans innehåll

SM i Fristil i Hököpinge

29 JUL 2010 10:33
Vid möte med SBF beslutades att Hököpinge BK tilldelas SM i fri stil 27-28 November 2010 .
  • Uppdaterad: 29 JUN 2012 12:58

Det hör inte till vanligheterna att fri stils SM arrangeras så långt söderut men faktum är att så sent som 2008 arrangerades tävlingarna i  Klippan . Vid detta tilfälle blev det två skånska titlar genom Eduardsi Zamora IK Sparta och Limhamns Johan Otterström även 2009 i Husum blev det två skånska guld.

 

Prislistan 2009 i Husum

 Senior 55 kg
1 Joakim Fagerlund BK Athén 4
2 Markus Puolakanaho Väsby BK 3
3 Shivaz Motazedkiviani Väsby BK 2
4 Henrik Persson Sundsvalls AIK 1
Senior 60 kg
1 Daniel Molin Arboga AK 4
2 Niclas Eriksson Östervåla AK 3
3 Johan Otterström Limhamns BK 2
4 Jimmy Molin Brännans IF 1
Senior 66 kg
1 Marcus Sellden Enköpings BK 4
2 André Jönsson Tyringe AoBK 3
3 Joakim Lindegren Viskafors AK 2
4 Erik Jonsson Matforsbrottarna 1
Senior 74 kg
1 Leonard Östlund BK Athén 4
2 Joakim Öfverman Halstahammars BK 3
3 Tobias Kantola Väsby BK 2
4 Mohamed Abou Zeid Husum BK 1
Senior 84 kg
1 Jonas Nyberg Arboga AK 4
2 Kristoffer Johansson Kungsbacka BK 3
3 Erik Nitka Heby BK 2
4 Jonny Kisebye Enköpings BK 1
Senior 96 kg
1 Eddy Svensson Spårvägens BK 4
2 Kalle Persson BK Pan 3
3 Johan Karlsson Råneå BK 2
4 Jesper Hernodh Klippans BK 1
Senior 120 kg
1 Kim Frelin Heby BK 4
2 Azad Waicy Väsby BK 3
3 Robert Jansson IK Björnen 2
4 Tobias Eriksson IFK Linköpings BK 1

Klubbpoäng:
1 Väsby BK 10 poäng
2 Arboga AK 8 poäng
2 BK Athén 8 poäng
4 Heby BK 6 poäng

Junior 55 kg

1 Joakim Fagerlund BK Athén 4

2 Ferdi Muratovski Domnarvets BK 3

3 Andre Gustavsson Klippans BK 2

4 Emil Johansson Hallsbergs BK 1

Junior 60 kg

1 David Enocksson Arboga AK 4

2 Christian Jonsson Oskarshamns BK 3

3 Johan Otterström Limhamns BK 2

4 Isak Sellder Heby BK 1

Junior 66 kg

1 Saldin Bekeav Klippans BK 4

2 Gabriel Johansson Enköpings BK 3

3 Tim Tuvestam Klippans BK 2

4 Mohammed Taihizi Arboga AK 1

Junior 74 kg

1 Joakim Öfverman Halstahammars BK 4

2 Manfred Edsberg Falköping ABK 3

3 Naib Itayev Husums IF 2

4 Oskar Ekefäll Värnamo BK 1

Junior 84 kg

1 Erik Nitka Heby BK 4

2 Fredrik Hedbys Mora Orsa BK 3

3 Oskar Eriksson Viskafors AK 2

4 Oskar Torell IFK Linköpings BK 1

Junior 96 kg

1 Jesper Hernodh Klippans BK 4

2 Kalle Persson BK Pan 3

3 Viktor Mårtensson Domnarvets BK 2

Junior 120 kg

1 Johan Karlsson Råneå BK 4

2 Robert Jansson IK Björnen 3

3 Tobias Eriksson IFK Linköpings BK 2

Klubbpoäng:

1 Klippans BK 12 poäng

2 Domnarvets BK 5 poäng

2 Arboga BK 5 poäng

2 Heby BK 5 poäng

 

USM Fristil

Ungdom 50 kg

1 Edwin Dominguez Arboga BK 4

2 Jakob Brink Tyringe AoBK 3

3 Dimislam Abzagirov Nykvarns BK 2

4 Jack Denkji Domnarvets BK 1

Ungdom 54 kg

1 Ferdi Muratovski Domnarvets BK 4

2 Mattin Youmard Råneå BK 3

3 Henry Linde IFK Linköpings BK 2

4 Erik Hedin Heby BK 1

Ungdom 58 kg

1 Christian Jonsson Oskarshamns BK 4

2 Ludvig Johansson Värnamo BK 3

3 Isak Selder Heby BK 2

4 Mattias Andersson Viskafors AK 1

Ungdom 63 kg

1 Pontus Bergström Brännans IF 4

2 Markus Aasted Kungsbacka BK 3

3 Anton Eriksson IFK Linköpings BK 2

4 Emil Hållberg Husums BK 1

Ungdom 69 kg

1 Kim Stenberg Västerås BK 4

2 Simon Brandström IK Björnen 3

3 Anton Hjelm Värnamo BK 2

4 Janne Kauppinen BK Snar 1

Ungdom 76 kg

1 Viktor Stenqvist Högalunds BK 4

2 Alexander Åhman Brännans IF 3

3 Islam Tjalajev Domnarvets BK 2

4 Abdullah Gadjimagomedov BK Loke 1

Ungdom 85 kg

1 Johan Storgärd Skönsbergs BK 4

2 Nilo Kilbo Tornberg Västerås BK 3

3 Billy Granberg Kumla BF 2

4 Jonathan Hedbys Mora Orsa BK 1

Ungdom 100 kg

1 Mikael Nyberg Oskarshamns BK 4

2 Anders Johansson Mora Orsa BK 3

77

Klubbpoäng:

1 Oskarshamns BK 8 poäng

2 Domnarvets BK 7 poäng

2 Västerås BK 7 poäng

2 Brännans IF 7 poäng

Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: hokopinge.bk@telia.c...

Se all info