Hoppa till sidans innehåll

Två till start på USM i Limhamn13-14 Februari

18 JAN 2016 12:24
Vi kommer till start med två brottar vid årets USM i Limhamn 13-14 Februari .
  • Uppdaterad: 06 FEB 2016 19:00

VI DELTAGER

42 kg

Buster Hesselbom

54 kg

Nemtula Shasri

 

 

          USM 2016 på Limhamn
    

Tävlingsplats: Limhamns Sporthall (Grönalundsgatan 6)

Parkering: NY PARKERINGS-PLATS ÄR: Ringugnsgatan (se bild, karta nedan)

Med./Invägning Fredagen 12 feb: Malmö Arena Hotell klockan: 18.00 - 19.30 (bastu finns)

Tävling Lördag 13 feb: Pass 1 9.00 Pass 2, 13.00 med invigning

Tävling Söndag 14 feb: Pass 3, 9.00 Pass 4, 13.00 FINALER

Viktklasser Ungdom (Herr): 38/42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85, 85/100 kg

Viktklasser Ungdom (dam): 35/38, 40, 43, 46, 49, 52, 56, 60, 65, 65/70 kg

AnmälanThis is a mailto link (senast 1 februari)

Anmälningsavgiften (400 kr/brottare) skall betalas in på LBKs plusgiro-konto: 43 97 41 - 0

Upplysningar:Tävlingsledare Jörgen Olsson 0734 - 02 45 31

 

 Här kan ni gå in och hämta matchlistor och även se lottningen i de olika viktklasserna.
Anmälda brottare

Antal anmälda deltagare: 196

Antal anmälda klubbar: 65

Senast uppdaterad: 5/2 kl. 13.40

 

Ungdom (124 st)


38/42 kg (10)

Jonathan Jednell Göteborgs AK

Leo Karlsson BK Atle

Hannes Hoffman BK Orion

Arvid Nilsson Limhamns BK

Victor Borgström BK Starke

Teo Jönsson BK Viking

Liam Sjögren Enköpings BK

Allan Behnam Enköpings BK

Joel Månsson Varbergs Bois

Buster Hesselbom Hököpinge BK

46 kg (12)

Niklas Öhlén Brännans IF

Gustav Lindeman Norbergs BK

Mustafa Jafari AK 77

Max Alfredsson Viskafors AK

Theo Zetterqvist Väsby BK

Samuel Trellid IK Sparta

Henrik Kettunen Haparanda SKT

Miru Olsson Örgryte IS

Amin Keder Västerås BK

Albin Borgström BK Starke

Noel Fredlund Arboga AK

Gustav Åstrand Kinna AK

50 kg (18)

Liam Mella Luleå Brottarklubb

Simon Sundberg BK Atle

Cavid Karimov BK Orion

Karl Samuelsson Heby BK

Thanawut Ylijääskö Östhammars BK

Hjulius Hjälm AK 77

Hugo Hubinett Väsby BK

Ajaj Puttichart BK Ore

Zacharias Gustavsson Bjuvs BK

Isac Florentin Sandvikens BK

Anton Johansson Kinna AK

Muhammed Ramze Draw Enköpings BK

David Södergran Enköpings BK

William Nilsson Uddevalla AK

Kevin Makota Ström Nykvarns BF

Linus Markusson Varbergs Bois

Shendrit Rexhepi Malmö Tigers

Simon Nilsson BK Pan

54 kg (14)

Simon Borkenhagen AK 77

Albin Jönsson BK Ore

Harry Boström BK Envig

Alexander Norström Örgryte IS

Timmy Sköld Norrtälje BK

Henri Halonen Haparanda SKT

Rasmus Claesson BK Starke

Murtaza Mohammedi Höörs BK

Ali Jawid Afzali Huskvarna AIK

Oliver Svensson BK Trim

Mikael Karlsson Skövde ABK

Nathan Philips Varbergs Bois

Isak Nordqvist BK Pan

Joel Persson Bergania

58 kg (17)

Sinan Redzep Limhamns BK

August Eriksson BK Ore

Anton Jalneskog Örgryte IS

Walter Wale Norrtälje BK

Inayatollah Mohzen Västerås BK

John Andersson BK Viking

Melvin Lindgren Arboga AK

Jafar Rezai Huskvarna AIK

Loke Persson BK Trim

Dayo Zang Enköpings BK

Anton Rosén Klippans BK

Samuel Nyberg Sundsvalls AIK

Radoslav Molin Malmö Tigers

Arvid Westlund Nilsson Hästveda BK

Marcus Tjörnby Marsvinsholms IF

Noel Nordqvist BK Pan

Nematula Shasri Hököpinge BK

63 kg (19)

Rikard Åhlén Brännans IF

Simon Sundgren Söderhamns BK

Carl Norberg Heby BK

Johan Lind AK 77

Hampus Pettersson AK 77

Lukas Ahlgren BK Ore

Rasmus Åström Västerås BK

Adam Nilsson BK Starke

Christoffer Dahlén Enköpings BK

Niklas Edlund Enköpings BK

Alex Beck Klippans BK

Erik Persson Klippans BK

Gustav Dahl BK Snar

Mattias Karhi Skövde ABK

Olle Spetz Varbergs Bois

Anton Månsson Varbergs Bois

Casper Månsson Varbergs Bois

Christian Johansson BK Pan

Alvar Lindsjö Bergania

69 kg (12)

Alexander Wiklander Brännans IF

Lucas Söderblom Söderhamns BK

Jack Nordström BK Bryggan

Sam Gundekvist BK Bryggan

Max Karlsson Västerås BK

Hugo Larsson Gällivare SK

Georg Jakimaininen Eslövs AI

Leon Rylander Enköpings BK

Edward Skog Östervåla AK

Fredrik Sjödén Sandvikens BK Avanmäld 1/2

Gustav Bengtsson Varbergs Bois

Viktor Krasniqi Malmö Tigers

Viktor Terävä Umeå brottning

76 kg (8)

Alexander Fredriksson AK Stålpojkarna

Ivar Salming AK 77

Alexander Azar Örgryte IS

Rickard Persson Kinna AK

Jakub Jankowski BK Athén

Martin Gistorp Svedala BK

Oskar Månsson Umeå brottning

Johan Nielsen Kumla BF

85 kg (9)

Mihailo Andric Limhamns BK

Jesper Helen Väsby BK

Oskar Svensson BK Ore

Jacob Logård Norrtälje BK

John Bernhardsson BK Starke

Fawad Ghulam Rasool Eslövs AI

Rickard Modig Karl Gustaf BK

Gustav Månsson Umeå brottning

Jordan Andreanidis Bergania

100 kg (5)

Fardin Anosheh BK Atlas

Farhad Anosheh BK Atlas

Linus Persson Höörs BK

Maximilian Eckhardt Varbergs Bois

Elias Kennryd Värnamo BK

 

 

Anmälda Klubbar

AK-77 (6)

Arboga AK (2)

BK Athén (3)

BK Atlas (2)

BK Atle (5)

Bergania (3)

Bjuvs BK (1)

BK Bryggan (2)

Brännans IF (5)

Dalby BK (5)

Enköpings BK (8)

BK Envig (1)

Eslövs AI (3)

BK Falkenberg (1)

Girlfighters BK (1)

Gällivare SK (5)

Göteborgs AK (1)

Haparanda SKT (2)

Heby BK (3)

Helsingborgs Wrestling Team (11)

Huskvarna AIK (2)

Härnösands BK (2)

Hästveda BK (1)

Hököpinge BK (2)

Höörs BK (2)

Karl Gustaf BK (1)

Kinna AK (3)

Klippans BK (4)

Kumla BF (1)

Kungsbacka Wrestling Team (1)

Limhamns BK (3)

IFK Linköping (3)

Luleå BK (1)

Malmö Tigers (3)

Marsvinsholms IF (1)

Mölntorps IK (2)

Norbergs BK (2)

Norrtälje BK (3)

Nykvarns BF (1)

BK Ore (11)

BK Orion (2)

BK Pan (5)

Råneå BK (2)

Sandvikens BK (2)

BK Snar (5)

Skönsbergs BK (3)

Skövde ABK (2)

IK Sparta (1)

BK Starke (5)

AK Stålpojkarna (1)

Sundsvalls AIK (2)

Svedala BK (1)

Söderhamns BK (2)

BK Trim (2)

Uddevalla AK (2)

Umeå brottning (3)

Varbergs Bois (9)

BK Viking (3)

Viskafors AK (2)

Värnamo BK (2)

Väsby BK (6)

Västerås BK (5)

Örgryte IS (6)

Östhammar BK (1)

Östervåla AK (3)

 

 
Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: This is a mailto link

Se all info