Hoppa till sidans innehåll

Anmälda brottare 2017


Vättercupen 2017: Lista över anmälda brottare och klubbar 

Ändrade eller tillkommande brottare efter ordinarie anmälningstids slut 4/1, kommer att markeras med fet och kursiv stil, (Detta för att underlätta för tävlingsledningen)

Anmälda 4/1

Totalt antal brottare:101

Klubbar: 35

Kvinnor: 28

Senior: 73

------------------------------------------------------------------------------

Klubbar:

Norge 13 st 

Helsingborg Wrestling Team, 9 st

BK Ore, 7st

Örgryte IS, 6 st

Korrus3 - Estland, 5 st

Arboga AK, 5 st

Huddinge BK, 5 st

Björnekulla Bk, 5st

Varbergs Bois Brottarklubb, 4st

BK Pan, 4st

Daugavpils brottningsklubb - Lettland, 3 st

Huskvarna AIK 2 st

Skurup SK, 2st

Liepaja brottningsklubb - Lettland, 2 st

Väsby BK, 2st

Kungsbacka BK, 2st

Marsvinsholms IF, 2st

Eslövs AI, 2st

Lidköpings AS, 2st

Falköpings ABK, 2st

Oskarshamns BK, 2st

HBK Bergania, 1 st

BK Enig, 1st

SP09 Oslo - Norge, 1 st

Minnesota Storm - USA, 1 st

Nykvarns BF, 1 st

Gällivare SK, 1 st

Umeå Brottning, 1 st

Vänersborgsbrottarna, 1st

Alebrottarna, 1 st

East IF Norrköping, 1 st

Höörs BK, 1st

Klippans BK, 1 st

Spårvägen, 1 st

Västerås BK, 1st

BK Athen, 1 st

------------------------------------------------------------------

Kv48+2 (2st)

Ramona Eriksen, Norge

Lovisa Ljungström, Helsingborg Wrestling Team

Kv53+2 (4st)

Leonora Krassman, Helsingborg Wrestling Team,, avanmäld 5/1 kl 11

Emma Brobeck, Helsingborg Wrestling Team,, avanmäld 5/1 kl 11

Amanda Engman, Väsby BK

Fredrika Pettersson, Klippans BK

Kv55+2 (3 st)

Viktoria Olsson-Algeskär Huskvarna AIK

Synne Ånestad, Norge

Evelina Hulten, Väsby BK avanmäld 6/1 kl 13

Kv58+2 (6 st)

Ronja Burö, Norge

Elin Nilsson, Helsingborg Wrestling Team, avanmäld 5/1 kl 11

Daniella Lundström, Arboga AK

Maria Tansbo, Arboga AK

Elin Weman, BK Ore

Emma Johansson, BK Ore

Johanna Lindborg, Helsingborg Wrestling Team, bytt vikt från 60, 5/1 kl 11

Kv60+2 (1 st)

Kv63+2 (5st)

GunnRita Boine, Norge

Therese Persson, Helsingborg Wrestling Team, avanmäld 5/1 kl 11

Olivia Henningsson, Helsingborg Wrestling Team

Linnea Svensson, Eslövs AI

Elin Forsberg, BK Athen

Kv69+2 (3 st)

Hedda Haug Strand, Norge

Moa Nygren, Helsingborg Wrestling Team

Alexandra Sandahl, Helsingborg Wrestling Team, avanmäld 5/1 kl 11

Kv75+2 (4 st)

Denise Makota Ström, Nykvarns BF

Iselin Moen Solheim, Norge, avanmäld 5/1 kl10

Bianca Kristiansson, Skurup SK

Natalie Fridell, Vänersborgsbrottarna

----------------------------------------------------------

S59+2 (9st)

Jafar Rezai, Huskvarna AIK

Mohammad Amiri, Örgryte IS

Helary Mägisalu, Korrus3

Anton Holk, Skurup SK

Edwin Dominguez, Arboga AK

Martin Ahl, Alebrottarna

Rohullah Hydari, BK Pan

Christoffer Svensson, BK Pan

Emil Sundberg, Lidköpings AS

S66+2 (12 st)

Danielo Di Feola, Örgryte IS

Emil Svensson, Örgryte IS

Aleksandrs Jurkjans, Daugavpils brottningsklubb

Denis Bolunov, Korrus3

Hussam Omar, Gällivare SK

Håvard Jørgensen, Norge

Per Anders Kure, Norge

Pål Erik Gundersen, Norge

Simon Erlandsson, BK Pan

Alexander Jonerelv, BK Ore

Erik Soini, Huddinge BK

Bosse Fagerlund, Huddinge BK

S71+2 (14 st)

Nikita Masjuks, Daugavpils brottningsklubb

Didrik Silverin, Kungsbacka BK

Elias Andersson, Marsvinsholms IF

Babar Ali, Marsvinsholms IF

Julius Tärnklev, Umeå Brottning

Tobias Bekk Johansen, Norge

Brage Ringheim, Norge

Sebastian Aak, Norge

Wiliam Svalestad, Norge

Lukas Ahlgren, BK Ore

August Eriksson, BK Ore

Daniel Soini, Huddinge BK

Avto Gigilashvili, Spårvägen

Moniem Affane, Bjönekulla BK

S75+2 (9 st)

Timann Schwamborn, SP09 Oslo

Joseph Rodriguez, Örgryte IS

Andre Isberg, Varbergs Bois Brottarklubb

Oskar Isberg, Varbergs Bois Brottarklubb

Jakob Brink, Varbergs Bois Brottarklubb

Besnik Shala, Falköpings ABK

Khalid Kerchiev, Västerås BK

Christian Jonsson, Oskarshamns BK

Markus Fredriksson, Björnekulla BK

S80+2 (11 st)

Axel Modig, Örgryte IS

Jevgenijs Kolcovs, Liepaja brottningsklubb

Anton Carlsson, BK Enig

Oskar Johansson, Varbergs Bois Brottarklubb

Yoan Genchev, Eslövs AI

Anton Olsson, BK Ore

Manfred Edsberg, Falköpings ABK

Bogdan Kourinnoi, Huddinge BK

Emil Bertzell, Oskarshamns BK

Andrija Maletin, Björnekulla BK

Erik Amarian, Björnekulla BK, avanmäld 6/1 kl 15

Kevin Visk, Korrus3 bytt vikt från 85kg 6/1 kl 21

S85+2 (4 st)

Ceslavs Bestenis, Daugavpils brottningsklubb

Viktor Karlsson, BK Ore

Aleksander Sjepanetic, Björnekulla BK

S98+2 (10st)

Anton Euren, Örgryte IS

Hayden Zillmer, Minnesota Storm

Hendrik Kalme, Korrus3

Billy Rääf, Arboga AK

Pontus Lundh, Arboga AK

Emil Sandahl, HBK Bergania

Albin Frid, East IF Norrköping

Linus Persson, Höörs BK

Viktor Gustafsson, Lidköpings AS

Leon Kessidis, Huddinge BK

S130+2 (4st)

Uldis Glazins, Liepaja brottningsklubb

Artur Vititin, Korrus3

Johan Heimbrant, Kungsbacka BK

Sebastian Lönnborn, BK Pan

---------------------------------------------------------

Uppdaterad: 06 JAN 2017 21:32 Skribent: Peter Brandt
Epost: This is a mailto link

Kontaktinformation:

 

Postadress:
Huskvarna AIK - Brottning
Västra Hasselbacken 8
56138 Huskvarna

Kontakt:
Tel: 036141628
E-post: This is a mailto link

Se all info