Hoppa till sidans innehåll

Resultat


BT-Cupen I Bowling 2015 - 2016

Matchresultat

 

OMG.1, Söndag den 27 Dec

 

01 Mariedal Säkra Hem – IFK Borås 4  8 – 10 (1847 – 1921)
Mariedal Säkra Hem: Anders Samuelsson 2(623), Kalle Stern 4(651), Rasmus Ehrstedt 2(573)
IFK Borås 4: Tomas Ånhed 4(638), Jan P Johansson 6(737), Henrik Einarsson 0(546)

 

02 Ymer 3 – Vårkulla Veteran 12 – 6 (1922 – 1883)
Ymer 3: Torbjörn Halling 2(626), Tobias Juneberg 4(626), Jim Wernering 6(670)
Vårkulla Veteran: Kjell Algotsson 4(654), Gösta Linusson 2(620), Bernt Lindblom 0(609)

 

06 IFK Borås 2 – Svaneholm 1  6 – 12 (1880 – 1920)

IFK Borås 2: Jerry Carlstrand 2(628), Timothy Jönsson 4(650), Richard Dahllöf 0(544)
Svaneholm 1: Anders Myrling 4(655), Christer Nilsson 2(591), Ted Blomdahl 6(674)

 

07 Vårkulla 1 – Ymer 5  14 – 4 (1954 – 1906)

Vårkulla 1: Lars-Inge Nilsson 4(625), Stefan Larsson 4(645), Kurt-Åke Ljunggren 6(684)
Ymer 5: Viktor Jacklin 0(601), Johanes Lidberg 2(689), Alexander Johansson 2(616)

 

09 Borås GIF 3 – Calluna 10 – 8 (1910 – 1978)
Borås GIF 3: Viktor Svensson 2(629), Bo Lindström 6(650), Erik Bengtsson 2(631)
Calluna 4: Jenny Nilsson 0(569), Anna Nilsson 4(743), Lotta Åkerström 4(666)

 

12 Svaneholm 2 – Midas 2  6 – 12 (1767 – 1893)
Svaneholm 2: Peter  Steen2(574), Tommy Till 2(616), Leo Parheden 2(577)
Midas 2: Stefan Holm 4(621), Curt Gustafsson 6(663), Ann Wernersson 2(610)

14 Viskan 4 – Svaneholm 3  10 – 8  (1928 – 1963)
Viskan 4: Ulf Johansson 4(645) Cathrine Lindström 2(668) Mikael Söderberg 4(615)
Svaneholm 3: Ilpo Lassila 2(659) Carina Lassila 2(623) Tom Gyllenstål 4(681)

 

15 Elfsborg 3 – Ymer 2  10 – 8  (1923 – 1951)
Elfsborg 3: Pål-Erik Belhem 4(658), Tonny Nilsson 4(662), Janne Gustavsson 2(603)
Ymer 2: Anders Carlsson 4(647), Henry Ingmansson 2(675), Peder Johansson 2(629)

 

16 Midas 1 – Calluna 3  8 – 10 (1908 – 1900)
Midas 1: Per Skoglund 6(701), Kenneth Soergel 0(582), Vivianne Soergel 2(625)
Calluna 3: Emma Magnusson 4(672), Madelene Carlstrand 4(657), Ewa Krantz 2(571)

 

17 Mariedal Lås&Säkerhet – Kinna BK 21  9 – 9 (1719 – 1774)
Mariedal Lås&Säkerhet: Michael Rönnberg 2(544) Torbjörn Ohlsson 1(540) Pekka Jaselius 6(635)
Kinna BK 21: Kristoffer Klaesson 2(579) Tobias Hogdin 3(592) Anders Hogdin 4(603)

 

OMG.1, Måndag den 28 Dec

 

03 Borås BK 1 – Calluna 1      8 – 10  (1903 -2091)
Borås BK 1: Susanne Niklasson 2 (625), Barbro Englund 2 (630), Anna-Karin Bengtsson 4 (658)
Calluna 1: Sandra Andersson 6 (720), Therese Öhrwall 0 (671), Ann-Britt Östensson 4 (700)

 

04 Kinna BK 3 – Viskan 1      6 – 12 ( 1716 – 1815 )
Kinna BK 3: Sukanya Karlsson 2 (572), Vera Hartman 2 (600), Marianne Svensson 2 (544)
Viskan 1: Henrik Svensson 6 (662), Johan Lind 2 (553), Robert Bäckman 4 (600)

 

23 Vårkulla X – Kinna BK 1   6 – 12 ( 1888 – 2008 )

Vårkulla X: Ingemar Johansson 2 (623), Sven Önell 0 (594), Claes Hultgren 4 (671)
Kinna BK 1: Andreas Kristoffersson 4 (667), Jonathan Friberg 4 (660), Peter Ingemansson 4 (681)

 

24 Elfsborg 2 – Viskan 2       12 – 6 (1847- 1740 )

Elfsborg 2: Åke Gustavsson 4 (615), Lars-Gunnar Ekberg 4 (616), Viktor Ekberg 4 (616)
Viskan 2: Johan Glans 2 (633), Gunilla Hedlund 2 (536), Peter Östensson 2 (571)

 

10 Mariedal Sjöströms EL – Viskan III     4 – 14 (1835 - 1997)
Mariedal Sjöströms EL : Ulf Ohlsson 0 (534), Ivar Rasmussen 2 (659), Stefan Andersson 2 (642)
Viskan III : Mikael Lind 6 (741), Ove Hall 4 (641), Claes Lind 2 (605)

 

11 Elfsborg 1 – Kinna BK 2                     6 – 12 (1870 - 1861 )
Elfsborg 1 : Hans-Åke Andersson 0 (613), Douglas Dahlqvist 2 (580), Hans Tiberg 4 (677)
Kinna BK 2 : Carina Andrén 4 (680), Carl-Johan Thysell 4 (616), Morgan Kaldegård 4 (565)

 

OMG.1, Tisdag den 29 Dec

 

13 Ymer1 – IFK Borås 7      12 – 6  (1816 - 1811)
Ymer 1: Emmelie Andersson 4 (579), Jonas Ingemansson 6 (649), Sofia Östensson 2 (595)
IFK Borås 7: Marcus Carlsson 2 (572), Mats Sköld 2 (590), Carolina Lindström 2 (649)

 

18 Borås GIF 2 – Borås BK 2      4 – 14 ( 1746 – 1869 )
Borås GIF 2: John Johansson 4 (640), Max Sandberg 0 (506), Gösta Martin 0 (600)
Borås BK 2: Anders Blom 4 (666), Mikael Andersson 6 (645), Hans Dalenius 4 (558)

 

19 Saxarna 1 – IFK Borås 5     12 – 6 ( 1815 – 1832 )

Saxarna 1: Anki Magnå 6 (661), Agneta Larsson 4 (584), Ulrica Ny 2 (570)
IFK Borås 5: Ingemar Björner 4 (616), Jan-Erik Törnäng 0 (592), Peder Moberg 2 (624)

 

20 Borås GIF 1 – Mörlanda BS       12 – 6 (1879- 1734 )

Borås GIF 1: Per Svensson 6 (665), Michael Töllborn 3 (606), Olavi Savolainen 3 (608)
Mörlanda BS: Gabriel Holmen 3 (597), Simon Wängqvist 2 (559), Moa Wängqvist 3 (597)

 

21 Ymer 6 Hults – Svaneholm 4     10 – 8 (1987 - 1834)
Ymer 6 Hults : Martin Hultgren 4 (668), Dennis Hultgren 4 (665), Peter Hultgren 2 (654)
Svaneholm 4 : Sven-Olof Ragnheim 2 (605), Roger Bergström 4 (583), Larry Nyman 2 (646)

 

08 IFK Borås 1 – IFK Borås 6     9 – 9 (1840 - 1804 )
IFK Borås 1 : Joakim Öhrwall 4 (642), Mattias Lindström 2 (580), Martin Karlsson 3 (618)
IFK Borås 6 : Lennart Björklund 1 (594), Per-Anders Andersson 2 (544), Paul Öhrwall 6 (666)

 

OMG.1, Onsdag den 30 Dec

 

05 BK Oden 1 – Ymer 4             6 – 12  (1777 - 1888)
BK Oden 1: Birgitta Karlsson 4 (657), Susanne Johansson 0 (585), Ulla Frederiksson 2 (535)

Ymer 4: Mikael Johansson 4 (627), Joakim Hübbe 6 (695), Max Hübbe 2 (566)

 

22 IFK Borås 3 – BK Oden 2     12 – 6 ( 1798 – 1761 )
IFK Borås 3: Christian Flodin 4 564(), Oliver Oskarsson 4 (606) , Martin Andersson 4 (628)

BK Oden 2: Lennart Johansson 2 (554), Anneli Göransson 2 (592), Ann-Marie Knutsson 2 (615)

 

25 Calluna 2 – Kinna BK 5       12 – 6 ( 1957 – 1929 )

Calluna 2: Susanne Olausson 2 (643), Karin Hjertén 4 (633), Marie Carlstrand 6 (681)
Kinna BK 5: Björn Bränninger 0 (622) , Lars Flack 2 (627), Christer Josefsson 4 (680)

 

Extra Chansen Bakers

Resultat

1    IFK Borås 2                     665
2    Mariedal Säkra Hem         659
3    IFK Borås 7                     651
4    Svaneholm 3                   651
5    Borås BK 1                      634
6    IFK Borås 5                     624
7    IFK Borås 6                     621
8    BK Oden 2                      613
9    BK Oden 1                      612
10  Mariedal Sjöströms EL     611
11  Ymer 2                           609
12  Svaneholm 4                   604
13  Borås GIF 2                     593
14  Midas 1                          588
15  Kinna BK 3                     588
16  Elfsborg 1                       585
17  Svaneholm 2                   582
18  Vårkulla X                       576
19  Kinna BK 5                     575
20  Viskan 2                         554
21  Mariedal Lås&Säkerhet     550
22  Ymer 5                           543

16:Dels Finaler, Lördag den 2 Januari

 

26 IFK Borås 2 – IFK Borås 4             2 – 16  (1895 - 2023)
IFK Borås 2: Timoty Jönsson 0 (584), Niklas Linderholm 2 (683), Richard Dahllöf 0 (628)

IFK Borås 4: Tomas Ånhed 4 (639), Jan P Johansson 6 (705), Henrik Einarsson 6 (679)

27 Ymer 3 – Calluna 1     11 – 7 ( 1975 – 1894 )

Ymer 3: Jim Wernering 4 (640), Tobias Juneberg 4 (702), Torbjörn Halling 3 (626)

Calluna 1: Ann-Britt Östensson 4 (645), Therese Öhrwall 2 (623), Sandra Andersson 1 (626)

28 Viskan 1 – Ymer 4       12 – 6 (2024 – 1961 )

Viskan 1: Henrik Svensson 6 (651), Johan Lind 2 (680), Robert Bäckman 4 (693)
Ymer 4: Joakim Hübbe 2 (697), Max  Hübbe 2 (665), Mikael Johansson 2 (599)

29 Svaneholm 1 – Borås BK 1         10 – 8 (1821 – 1827)

Svaneholm 1: Anderrs Myrling 4 (648), Ted Blomdahl 6 (644), Christer Nilsson 0 (529)
Borås BK 1: Susanne Niklasson 2 (591), Jonnie Karlsson 4 (641), Barbro Englund 2 (595)

30 IFK Borås 7 – Vårkulla 1            4 – 14 (1788 – 1946)
IFK Borås 7: Carolina Lindsröm 2 (574), Mats Sköld 2 (620), Marcus Karlsson 0 (594)
Vårkulla 1: Stefan Larsson 4 (603), Kurt-Åke Ljungren 6 (720), Lars-Inge Nilsson 4 (623)

31 IFK Borås 1 – Borås GIF 3          4 – 14 (1701 – 1864)

IFK Borås 1: Martin Karlsson 2 (577), Joakim Öhrwall 0 (577), Mattias Lindström 2 (547)
Borås GIF 3: Bo Lindström 4 (663), Erik Bengtsson 6 (596), Viktor Svensson 4 (605)

32 Viskan III – Kinna BK 2             16 – 2 (1994 – 1773)
Viskan III: Mikael Lind 6 (700), Sören Beckman 6 (659), Ove Hall 4 (635)
Kinna BK 2 Carina Andren 2 (632), Carl-Johan Thyrell 0 (539), Morgan Kaldegård 0 (602)

33 Midas 2 – IFK Borås 5                12 – 6 (1857 – 1817)
Midas 2: Stefan Holm 4 (514), Curt Gustavsson 6 (661), Ann Wernersson 2 (582)
IFK Borås 5: Jan-Erik Törnäng 2 (558), Peder Moberg 2 (655), Ingemar Björner 2 (604)

 

16:Dels Finaler, Söndag den 3 Januari

 

34 Mariedal Säkra Hem – Ymer 1             12 – 6  (1853 - 1746)

Mariedal Säkra Hem: Anders Samuelsson 4 (662),  Kalle Stern 2 (567), Rasmus Ehrstedt 6 (624)

Ymer 1: Emmelie Andersson 2 (630), Sofia Östensson 0 (514), Jonas Ingemansson 4 (620)

35 Viskan 4 – Elfsborg 3     12 – 6 ( 2043 – 1995 )

Viskan 4: Mikael Söderberg 2 (610), Cathrine Lindström 6 (681), Ulf Johansson 4 (752)

Elfsborg 3: Janne Gustavsson 2 (668), Pål-Erik Bellhem 2 (632), Tonny Nilsson 2 (695)

36 Calluna 3 – Kinna BK 21       13 – 5 (2031 – 1862)

Calluna 3: Ewa Krantz 2 (605), Emma Magnusson 5 (671), Madelaine Carlstrand 6 (755)
Kinna BK 21: Christoffer Klasson 3 (700), Tobias Hogdin 0 (535), Anders Hogdin 2 (627)

37 Borås BK 2 – IFK Borås 6         6 – 12 (1846 – 1868)

Borås BK 2: Anders Blom 2 (657), Mikael Andersson 4 (624), Hans Dahlenius 0 (565)
IFK Borås 6: Per-Anders Andersson 6 (565), Paul Öhrwall 2 (636), Patrik Green 4 (667)

38 Svaneholm 3 – Saxarna 1            5 – 13 (1784 – 1861)

Svaneholm 3: Ilpo Lassila 2 (569), Carina Lassila 2 (632), Tom Gyllenståhl 1 (583)
Saxarna 1: Agneta Larsson 4 (636), Anki Magnå 4 (590), Ulrika Nygren 5 (635)

39 Borås GIF 1 – Ymer Hults          8 – 10 (1851 – 1977)

Borås GIF 1: Olavi Savolainen 2 (649), Mikael Törborn 0 (533), Per Svensson 6 (669)
Ymer Hults: Martin Hultgren 2 (665), Dennis Hultgren 4 (677), Peter Hultgren 4 (635)

40 IFK Borås 3 – Kinna BK 1          6 – 12 (1851 – 1880)

IFK Borås 3: Christian Flodin 6 (737), Oliver Oskarsson 0 (550), Simon Ritzel-Häggbld 0 (564)
Kinna BK 1 Andreas Kristoffersson 4 (630), Jonatan Friberg 4 (641), Peter Ingemansson 4 (609)

41 Elfsborg 2 – Calluna 2                10 – 8 (1858 – 1776)

Elfsborg 2: Åke Gustavsson 3 (619), Lars-Gunnar Ekberg 3 (616), Viktor Ekberg 4 (623)
Calluna 2: Susanne Olausson 3 (608), Britt-Marie Olausson 3 (539), Marie Carlstrand 2 (629)

 

8:Dels Finaler, Måndag den 4 Januari

 

42 IFK Borås 4 – Ymer 3                       14 – 4  (2080 - 1883)
IFK Borås 4: Tomas Ånhed 4 (731), Jan P Johansson 6 (744), Henrik Einarsson 4 (605)
Ymer 3: Jim Wernering 2 (650), Tobiaz Juneberg 2 (655), Torbjörn Halling 0 (578)
 

43 Viskan 1 – Svaneholm 1                   13 – 5 (1813 – 1744)
Viskan 1: Henrik Svensson 5 (613), Johan Lind 6 (613), Robert Bäckman 2 (587)
Svaneholm 1: Anders Myrling 3 (611), Ted Blomdahl 0 (540), Christer Nilsson 2 (593)
 

44 Vårkulla 1 – Borås GIF 1                   10 – 8 (1894 – 1905)
Vårkulla 1: Stefan Larsson 4 (680), Kurt-Åke Ljungren 2 (608), Lars-Inge Nilsson 4 (606)
Borås GIF 3: Bo Lindström 2 (612), Erik Bengtsson 4 (691), Viktor Svensson 2 (602)

45 Viskan III – Midas 2                          10 – 8 (1929 – 1891)
Viskan III: Mikael Lind 2 (645), Sören Beckman 4 (631), Ove Hall 4 (653)
Midas 2: Stefan Holm 4 (654), Curt Gustavsson 0 (586), Ann Wernersson 4 (651)

46 Mariedal Säkra Hem – Viskan 4         8 – 10  (1858 - 2007)
Mariedal Säkra Hem: Anders Samuelsson 2 (618),  Kalle Stern 4 (596), Rasmus Ehrstedt 2 (644)
Viskan 4: Mikael Söderberg 6 (680), Cathrine Lindström 4 (720), Ulf Johansson 0 (607)
 

47 Calluna 3 – IFK Borås 6                   4 – 14 (1776 – 1863)
Calluna 3: Ewa Krantz 0 (581), Emma Magnusson 4 (680), Madelene Carlstrand 0 (515)
IFK Borås 6: Per-Anders Andersson 4 (577), Paul Öhrwall 6 (652), Patrik Green 4 (634)

48 Saxarna 1 - Ymer ”Hults”                4 – 14 (1771 – 2012)
Saxarna 1: Barbro Larsson 2 (589), Anki Magnå 0 (575), Ulrika Ny 2 (607)
Ymer ”Hults”: Martin Hultgren 6 (631), Dennis Hultgren 4 (757), Peter Hultgren 4 (624)

 

49 Kinna BK 1 – Elfsborg 2                   8 – 10 (1988 – 1952)
Kinna BK 1 Andreas Kristoffersson 2 (602), Jonatan Friberg 4 (738), Peter Ingemansson 2 (648)
Elfsborg 2: Åke Gustavsson 4 (583), Lars-Gunnar Ekberg 0 (599), Viktor Ekberg 6 (770)

 

Kvartsfinal, Tisdag  den 5 Januari

 

50 IFK Borås 4 – Viskan 1                 10 – 8 (1939 – 1994)
IFK Borås 4: Henrik Einarsson 2(583), Jan P Johansson 6(703), Tomas Ånhed 2(653)

Viskan 1: Henrik Svensson 4(640), Johan Lind 0(642), Robert Beckman 4(712)

51 Vårkulla 1 – Viskan III                  12 – 6 (1853 – 1792)
Vårkulla 1: Lars-Inge Nilsson 6(681), Stefan Larsson 2(562), Kurt-Åke Ljunggren 4(610)
Viskan III: Mikael Lind 2(607), Sören Bäckman 2(568), Ove Hall 2(617)

 

52 Viskan 4 - IFK Borås 6                  14 – 4 (1979 – 1757)

Viskan 4: Ulf Johansson 4(653), Cathrine Lindström 4(614), Mikael Söderberg 6(712)
IFK Borås 6: Per-Anders Andersson 2(613), Paul Öhrwall 2(627), Patrik Green 0(517)

 

53 Ymer ”Hults” – Elfsborg 2             5 – 13 (1725 – 1910)

Ymer ”Hults: Martin Hultgren 2(561), Dennis Hultgren 2(593), Peter Hultgren 1(571)
Elfsborg 2: Åke Gustavsson 4(649), Viktor Ekberg 5(672), Lars-Gunnar Ekberg 4(589)

 

Semifinal

 

54 IFK Borås 4- Vårkulla 1                10 – 8 (1919 – 1966)
IFK Borås 4: Henrik Einarsson 4(614), Jan P Johansson 4(708), Tomas Ånhed 2(597)
Vårkulla 1: Lars-Inge Nilsson 6(761), Stefan Larsson 2(580), Kurt-Åke Ljunggren 0(625)

 

55 Viskan 4 - Elfsborg 2                     8 – 10 (1942 – 2009)
Viskan 4: Ulf Johansson 4(689), Cathrine Lindström 2(621), Mikael Söderberg 2(632)
Elfsborg 2: Åke Gustavsson 4(675), Viktor Ekberg 4(656), Lars-Gunnar Ekberg 2(678)

 

Final

 

56 IFK Borås 4 - Elfsborg 2                8 – 10 (2044 – 2056)
IFK Borås 4: Henrik Einarsson 4(750), Jan P Johansson 4(636), Tomas Ånhed 0(658)
Elfsborg 2: Åke Gustavsson 2(649), Viktor Ekberg 4(730), Lars-Gunnar Ekberg 4(677)

 

SLUTLIG RESULTATLISTA

 

1. Elfsborg 2
    
Åke Gustavsson, Viktor Ekberg, Lars-Gunnar Ekberg
2. IFK Borås 4
       Henrik Einarsson, Jan P Johansson, Tomas Ånhed
3. Viskan 4
    
Ulf Johansson, Cathrine Lindström, Mikael Söderberg
4. Vårkulla 1
    
Lars-Inge Nilsson, Stefan Larsson, Kurt-Åke Ljunggren
5. Ymer ”Hults”
    
Martin Hultgren, Dennis Hultgren, Peter Hultgren
6. Viskan 1
    
Henrik Svensson, Johan Lind, Robert Bäckman
7. IFK Borås 6
    
Per-Anders Andersson, Paul Öhrwall, Patrik Green
8. Viskan III
    
Mikael Lind, Sören Beckman, Ove Hall

 



Uppdaterad: 15 JAN 2016 19:31 Skribent: Tomas Ånhed

Sponsorhuset

 


 

Postadress:
IFK Borås - Bowling
Lennart Gustafsson, Västerbrogatan 9D
50330 Borås

Besöksadress:
Bowlingcafét, Bockasjögatan 2
50430 Borås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info