Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012-2013


Vinnare i BT-Cupen 2012 - 2013

 

Elfsborg BK

Christoffer Bellhem, Pål-Erik Bellhem, Karl-Henrik Bellhem

 

 RESULTATLISTA:

1. Elfsborg, Karl-Henrik Bellhem, Pål-Erik Bellhem, Christoffer Bellhem
2. Borås GIF 1, Victoria Björk, Bo Lindström, Per-Ola Andersson
3. Zinkaduz BC 2, Anders Hogdin, Andreas Kristoffersson, Tommy Till
4. IFK Borås 6, Mats Sköld, Lennart Björklund, Tomas Ånhed
5. Kinna BK 2, Jonathan Friberg, Torbjörn Johansson, Christoffer Jaatinen
6. Ymer 6, Marcus Carlsson, Anders Carlsson, Henry Ingmansson
7. Zinkaduz BC 1, Joakim Hubbe, Jonathan Hubbe, Niklas Svantesson
8. Viskan 1, Robert Beckman, Henrik Svensson, Johan Lind

 

Högsta Lagresultat:

Dam:      Calluna 2           1958 

Herr:      Zinkaduz BC 2    2287

 

Högsta Resultat Individuellt:

Dam:     Marie Carlstrand           Calluna BK          739

Herr:     Christer Josefsson         Kinna BK             895

 

Högsta Enkelserie:

Bana 2:    Emil Andrsson             Ymer                    300

Bana 3:    Anders Hogdin            Zinkaduz BC          300

Bana 4:    Christer Josefsson       Kinna BK              300

Bana 5:    Niklas Linderholm        IFK Borås             292

Bana 6:    Christer Josefsson       Kinna BK              300

Bana 7:    Axel Desaix                IFK Borås             300 

 

ALLA RESULTAT BT-CUPEN

 

Omgång 1, Annandag Jul 26 December

01 Viskan 1 – Vårkulla 0  12 – 6 (2007 – 1885)
Viskan 1: Johan Lind 4(682), Henrik Svensson 4(665), Robert Beckman 4(660)
Vårkulla 0: Stefan Larsson 0(666), Bernt Lindblom 6(643), Andreas Drottholm 0(576)

 

12 Svaneholm 1 – IFK Borås 1  6 – 12 (2020 – 2112)
Svaneholm1: Ilpo Lassila 2(720), Tom Gyllenstål 2(674), Carina Lassila 2(626)
IFK Borås 1: Niklas Linderholm 4(771), Christian Holmen 6(754), Christian Flodin 2(587)

 

03 Ymer 1 – Borås GIF 1  8 – 10 (1931 – 2033)

Ymer 1: Patrik Green 4(683), Timothy Jönsson 2(606), Oliver Oskarsson 2(642)
Borås GIF 1: John Johansson 4(605), Max Sandberg 4(663), Erik Bengtsson 4(765)

 

13 Borås BK 2 – Ymer U3  4 – 14 (1872 – 2121)

Borås BK 2: Kåre Wilhelmsson 3(693), Mattias Wilhelmsson 1(601), Susanne Niklasson 0(578)
Ymer U3: Dennis Hultgren 5(747), Emil Andersson 5(691), Jonas Ingmansson 4(683)

 

05 Svaneholm 3 – Ymer 5  2 – 16 (1932 – 2077)
Svaneholm 3: Putte Rosengren 2(653), Risto Paaso 0(651), Pernilla Andersson 0(631)
Ymer 5: Mattias Lindström 4(704), Tobiaz Juneberg 6(701), Torbjörn Halling 6(672)

 

06 Zinkaduz BC 2 – Kinna BK 2  10 – 8 (2111 – 2097)
Zinkaduz BC 2: Andreas Christoffersson 4(742), Anders Hogdin 6(768), Richard Dahlöf 0(601)
Kinna BK 2: Torbjörn Johansson 4(804), Jonathan Friberg 2(708), Peter Ingmansson 2(585)

07 Viskan 3 – Borås GIF 3  8 – 10  (2030 – 1974)
Viskan 3: Lars-Ove Andreasson 0(611), Lars Eriksson 2(677), Ove Hall 6(742)
Borås GIF 3: Bo Lindström 4(673), Victoria Björk 4(697), P-O Andersson 2(604)

 

08 Calluna 2 – Ymer 7  8 – 10 (1958 – 1868)
Calluna 2: Marie Carlstrand 4(739), Susanne Olausson 4(637), Karin Hjerten 0(582)
Ymer 7: Robert Larsson 4(604), Martin Hultgren 4(684), Peter Nelsing 2(580)

 

OMG.1, Torsdag den 27 Dec

09 BK Annik 2 – Mariedal BK 3  8 – 10 (1888 – 1900)
BK Annik 2: Emma Klasson 0(551), Nathalie Andersson 6(696), Sukanya Karlsson 2(641)
Mariedal BK 3  : Patrik Arnbråten 2(652), Leo Sjövagn 4(649), Stefan Andersson 4(599)

 

10 IFK Borås 5 – Mörlanda BS 2  8 – 10 (2138 – 2163)
IFK Borås 5: Paul Öhrwall 4(756), Joakim Öhrwall 4(756), Therese Öhrwall 0(626)
Mörlanda BS 2  : Glenn Holmen 2(709), Emil Sandin 4(687), Lennart Andersson 4(767)

 

11 Ymer 3 – Borås BK 3  16 – 2 (2182 – 1958)
Ymer 3: Torbjörn Olsson 6(709), Magnus Gustavsson 4(757), Mikael Rönnberg 6(716)
Borås BK 3: Barbro Englund 2(630), Jan Gustavsson 0(668), Anna-Karin Bengtsson 0(660)

 

02 Midas – IFK Borås 3  4 – 14 (1895 – 2205)
Midas : Stefan Holmen 2(680), Kenneth Soergel 2(608), Vivianne Soergel 0(607)
IFK Borås 3  : Axel Desaix 6(758), Marcus Johansson 6(731), Per-Anders Andersson 2(716)

 

04 Ymer U2 – Mariedal Säkra Hem  0 – 18 (1161 - 2086)
Ymer U2: Alexander Johansson 0(559), Sebastian Johansson 0(602), 
Mariedal Säkra Hem  : Rasmus Ehrstedt 6(654), Jonas Maschmann 6(719), Karl-Arne Stern 6(713)

 

14 IFK Borås 4 – Calluna 1  14 – 4 (2069 - 1933)
IFK Borås 4: Sören Lindström 6(732), Jan P Johansson 4(678), Simon Ritzl-Häggblad 4(659)
Calluna 1: Jenny Nilsson 0(590), Sandra Andersson 2(676), Madeleine Carlstrand 2(667)

 

OMG.1, Lördag  den 29 Dec

22 Ymer 4– Kinna BK 1  12 – 6 (2066 – 2071)
Ymer 4: Mikael Söderberg 6(761), Hans Johansson 2(595), Mikael Johansson 4(710)
Kinna BK 1  : Björn Bränninger 2(657), Christer Josefsson 2(707), Pär Jansson 2(707)

 

19 IFK Borås 6 – Elfsborg   4 – 14 (1924 – 2165)
IFK Borås 6: Lennart Björklund 2(634), Tomas Ånhed 0(664), Mats Sköld 2(626)
Elfsborg: Christoffer Bellhem 6(733), Pål-Erik Bellhem 2(636), Karl-Henrik Bellhem 6(796)

 

15  Ymer 6 – Vårkulla VE  10 – 8 (1903 – 1924)
Ymer 6: Henry Ingmansson 2(573), MarkuS Carlsson 4(698), Anders Carlsson 2(632)
Vårkulla VE: Thure Johansson 4(673), Gösta Linuzon  2(660), Ingvar Askedal 2(591)

 

16 Borås GIF 2 – Ymer 2  10 – 8 (1959 – 1990)
Borås GIF 2 : Niclas Johansson 4(669), Kenneth Johansson 2(628), Marcus Strömberg 4(662)
Ymer 2  : Peder Johansson 4(675), Peter Hultgren 4(709), Bo Ernvid 0(606)

 

18 BK Annik 1 – Viskan 2  6 – 12 (1895 – 1992)
BK Annik 1: Marianne Svensson 4(664), Marie Sjöberg 0(594), Samantha Tingmyr 2(637)
Viskan 2  : Kai Diete 4(721), Christoffer Lindström 4(643), Emma Lind 4(628)

 

20 Borås BK 4 – Mörlanda BS 1  4 – 14 (1958 – 2068)
Borås BK 4: Lennart Zettergren 2(630), Pekka Hölsö 0(668), Anders Blom 2(660)
Mörlanda BS 1: Eddy Persson 6(720), Martin Johansson 4(674), Mattias Viktorsson 4(674)

 

OMG.1, Söndag  den 30 Dec

21 Svaneholm 2– Borås GIF 4  4 – 14(1829 – 1955)
Svaneholm 2: Ulf Björklund 2(628), Leo Parheden 2(622), Peter Steen 2(579)
Borås GIF 4  : Gösta Martin 6(650), Michael Törborn 4(704), Per Svensson 4(601)

 

17 Mariedal BK 2 – Bogesund   8 – 10 (2016 – 2047)
Mariedal BK 2: Sten Magnusson 0(640), Ulf Ohlsson 4(723), Anders Samuelsson 4(653)
Bogesund: Yacoub Mirza 4(777), Jim Vernering 2(593), Per-Olof Pantzar 4(677)

 

23  IFK Borås 2 – Ymer U1  8 – 10 (1926 – 2038)
IFK Borås 2: Roy Johannesson 0(605), Ingemar Björner 2(612), Jan-Erik Törnäng 6(709)
Ymer U1  : John Eriksson 4(685), Johannes Lidberg  4(698), Viktor Jaklin 2(655)

 

24 Viskan 4 – Vårkulla Kryzz  6 – 12 (2007 – 2148)
Viskan 4: Lars Andersson 2(615), Börje Eriksson 2(690), Mikael Lind 2(702)
Vårkulla Kryzz    : Ingemar Johansson 6(773), Sven Önell 2(659), Klas Hultgren 4(716)

 

25 Zinkaduz BC 1 – Saxarna  14 – 4 (2199 – 1917)
Zinkaduz BC 1: Joakim Hubbe 6(766), Jonathan Hubbe 2(716), Niklas Svantesson 6(717)
Saxarna  : Anki Magnå 0(588), Agneta Larsson 2(694), Ann-Gerd Öhrwall 2(635)

 

Sextondelsfinaler 

Onsdag  den 2 Januari

26 Borås BK 1 – Viskan 1  4 – 14(1861 – 2174)
Borås BK 1 : Jan Lehtonen 0(578), Mikael Andersson 2(676), Göran Ramstedt 2(607)
Viskan 1 : Robert Beckman 4(672), Henrik Svensson 6(732), Johan Lind 4(770)

 

27 IFK Borås 3 – Kinna BK 1   6 – 12 (1977 – 2149)
IFK Borås 3: Per-Anders Andersson 2(569), Axel Desaix 2(720), Marcus Johansson 2(661)
Kinna BK 1: Christer Josefsson 4(764), Lars Flack 2(673), Pär Jansson 6(712)

 

33  IFK Borås 1 – Kinna BK 2  4 – 14 (1926 – 2038)
IFK Borås 1: Niklas Linderholm 2(649), Christian Holmen 2(675), Christian Flodin 0(688)
Kinna BK 2: Chrstoffer Jaatinen 6(661), Torbjörn Johansson 4(701), Jonathan Friberg 4(674)

 

37 Viskan 2 – IFK Borås 6  4 – 14 (2000 – 2167)
Viskan 2: Kai Diete 2(691), Emma Lind 0(626), Chatrine Lindström 2(694)
IFK Borås 6: Mats Sköld 4(737), Lennart Björklund 4(660), Tomas Ånhed 6(770)

 

30 Borås GIF 3 – Viskan 3  10 – 8 (1989 – 1890)
Borås GIF 3: Per-Olof Andersson 4(721), Victoria Björk 2(550), Bo Lindström 4(718)
Viskan 3: Lars Eriksson 4(650), Lars-Olof Andreasson 2(561), Ove Hall 2(679)

 

34 Ymer U3 – Borås BK 4  12 – 6 (2057 – 1983)
Ymer U3: Dennis Hultgren 6(694), Jonas Ingemansson 2(698), Emil Andersson 4(665)
Borås BK 4: Anders Blom 2(691), Pekka Hölsö 2(711), Lennart Zettergren 2(581)

 

29 Ymer 5 – Zinkaduz BC 2  8 – 10 (2048 – 1992)
Ymer 5: Tobiaz Juneberg 0(618), Mattias Lindström 4(711), Torbjörn Halling 4(719)
Zinkaduz BC 2: Tommy Till 2(656), Anders Hogdin 4(663), Andreas Kristoffersson 4(673)

 

41 Zinkaduz BC 1 – Borås BK 2  10 – 8 (1962 – 1804)
Zinkaduz BC 1: Joakim Hubbe 4(658), Niklas Svantesson 4(728), Jonathan Hubbe 2(576)
Borås BK 2: Susanne Niklassson 2(601), Mattias Wilhelmsson 2(584), Kåre Wilhelmsson 4(619)

 

Torsdag  den 3 Januari

31 Ymer 7 - Mariedal BK 3  10 – 8 (2020 – 1890)

Ymer 7: Robert Larsson 0(537), Peter Nelsing 4(706), Martin Hultgren 6(777)

Mariedal BK 3: Leo Sjövagn 2(610), Patrik Arnbroten 4(719), Stefan Andersson 2(561)

 

32 Mörlanda BS 2 - Ymer 3  8 – 10 (2109 – 2090)

Mörlanda BS 2: Lennart Andersson 4(704), Emil Sandin 0(661), Glenn Holmen 4(744)

Ymer 3: Torbjörn Olsson 4(695), Magnus Gustafsson 2(714), Michael Rönnberg 4(681)

 

35 IFK Borås 4 - Ymer 6   8 – 10 (2077 – 2074)

IFK Borås 4: Martin Karlsson 2(696), Jan P Johansson 2(622), Simon Ritzel-Häggblad 4(759)

Ymer 6: Markus Carlsson 4(696), Henry Ingmansson 4(728), Anders Carlsson 2(650)

 

36 Borås GIF 2 – Bogesund   8 – 10 (1906 – 1899)

Borås GIF 2: Marcus Strömberg 2(627), Niclas Johansson 2(640), Kenneth Johansson 4(639)

Bogesund: Jan Niskanen 2(625), Jim Vernering 4(685), Yacoub Mirza 4(589)

 

38 Elfsborg - Mörlanda BS 1   11 – 7 (2028 – 2066)

Elfsborg: Karl-Henrik Bellhem 5(724), Pål-Erik Bellhem 4(715), Christoffer Bellhem 2(589)

Mörlanda BS 1: Eddy Persson 0(620), Martin Johansson 2(694), Mattias Viktorsson 5(752)

 

28 Borås GIF 1 - Mariedal "Säkra Hem"    4 – 14 (1985 – 2135)

Borås GIF 1: Erik Bengtsson 4(729), John Johansson 0(577), Max Sandberg 0(679)

Mariedal "Säkra Hem": Rasmus Ehrstedt 6(766), Jonas Machmann 4(630), Karl-Arne Stern 4(739)

 

39 Borås GIF 4 -Ymer 4    6 – 12 (1998 – 1987)

Borås GIF 4: Per Svensson 2(679), Michael Törborn 2(654), Gösta Martin 2(665)

Ymer 4: Tobias Walka 4(672), Mikael Johansson 2(655), Mikael Söderberg 6(660)

 

40 Ymer U1 - Vårkulla Kryzz     8 – 10 (1997 – 2081)

Ymer U1: Johannes Lidberg 4(684), John Eriksson 2(660), Viktor Jaklin 2(653)

Vårkulla Kryzz: Ingemar Johansson 4(699), Sven Önell 0(601), Klas Hultgren 6(781)

 

Åttondelsfinaler

Fredag  den 4 Januari

42 Viskan 1 - Kinna BK 1  10 – 8 (2183 – 2170)
Viskan 1: Robert Beckman 2(658), Henrik Svensson 4(778), Johan Lind 4(747)
Kinna BK 1 : Christer Josefsson 6(895), Lars Flack 2(631), Pär Jansson 0(664)

 

43 Mariedal "säkra hem" - Zinkaduz BC 2  4 – 14 (2043 – 2287)
Mariedal "säkra hem": Rasmus Ehrstedt 0(705), Jonas Machmann 2(673), Karl-Arne Stern 2(665)
Zinkaduz BC 2: Tommy Till 4(664), Anders Hogdin 6(783), Andreas Kristoffersson 6(840)

 

44 Borås GIF 3 - Ymer 7   14 – 4 (1987 – 1849)

Borås GIF 3: Per-Olof Andersson 4(690), Victoria Björk 6(677), Bo Lindström 4(620)
Ymer 7: Robert Larsson 0(541), Peter Nelsing 2(610), Martin Hultgren 2(698)

 

45 Ymer 3 - Kinna BK 6 – 12 (2076 – 2125)

Ymer 3: Torbjörn Olsson 2(696), Magnus Gustafsson 2(681), Michael Rönnberg  2(699)
Kinna BK 2: Christoffer Jaatinen 2(661), Torbjörn Johansson 6(739), Jonathan Friberg 4(725)

 

46 Ymer U3 - Ymer 6   8 – 10 (2112 – 2068)
Ymer U3: Dennis Hultgren 2(704), Jonas Ingemansson 2(656), Emil Andersson 4(752)
Ymer 6: Markus Carlsson 2(634), Henry Ingmansson 2(734), Anders Carlsson 6(700)

 

47 Bogesund - IFK Borås 6    4 – 14 (1980 – 2206)
Bogesund: Jan Niskanen 0(668), Jim Vernering 2(643), Yacoub Mirza 2(669)
IFK Borås 6: Mats Sköld 6(807), Lennart Björklund 6(731), Tomas Ånhed 2(668)

 

48 Elfsborg - Ymer 4    16 – 2 (2163 – 1900)
Elfsborg: Karl-Henrik Bellhem 6(737), Pål-Erik Bellhem 6(745), Christoffer Bellhem 4(681)
Ymer 4: Tobias Walka 0(580), Mikael Johansson 0(651), Mikael Söderberg 2(669)

 

49 Vårkulla "Kryzz" - Zinkaduz BC 1     8 – 10 (2066 – 2166)
Vårkulla "Kryzz": Ingemar Johansson 0(661), Sven Önell 2(639), Klas Hultgren 6(766)
Zinkaduz BC 1: Joakim Hubbe 4(730), Niklas Svantesson 4(749), Jonathan Hubbe 2(687)

 

Kvartsfinaler

Söndag  den 6 Januari

50 Viskan 1 – Zinkaduz BC 2  6 – 12 (1988 – 2091)
Viskan 1: Robert Beckman 2(662), Henrik Svensson 4(743), Johan Lind 0(583)
Zinkaduz BC 2 : Anders Hogdin 4(689), Tommy Till 4(661), Andreas Kristoffersson 4(741)

 

51 Borås GIF 3 – Kinna BK 2  10 – 8 (2095 – 2118)
Borås GIF 3: Victoria Björk 2(720), Bo Lindström 6(702), Per-Olof Andersson 2(673)
Kinna BK 2 : Jonathan Friberg 2(661), Torbjörn Johansson 4(700), Christoffer Jaatinen 2(757)

 

52 Ymer 6 - IFK Borås 6   8 – 10 (2058 – 2071)

Ymer 6: Markus Carlsson 4(738), Henry Ingmansson 2(718), Anders Carlsson 2(602)
IFK Borås 6: Mats Sköld 6(749), Lennart Björklund 0(618), Tomas Ånhed 4(704)

 

53 Elfsborg – Zinkaduz BC 1 10 – 8 (2040 – 2026)

Elfsborg: Karl-Henrik Bellhem 4(709), Pål-Erik Bellhem 4(680), Christoffer Bellhem 2(651)
Zinkaduz BC 1: Joakim Hubbe 0(639), Niklas Svantesson 4(714), Jonathan Hubbe 4(673)

 

Semifinal

54 Zinkaduz BC 2- Borås GIF 3   4 – 14 (2077 – 2226)
Zinkaduz BC 2 : Anders Hogdin 2(737), Tommy Till 0(611), Andreas Kristoffersson 2(729)
Borås GIF 3: Victoria Björk 6(666), Bo Lindström 4(774), Per-Olof Andersson 4(786)

 

55 IFK Borås 6 - Elfsborg    2 – 16 (1857 – 2133)
IFK Borås 6: Mats Sköld 2(642), Lennart Björklund 0(619), Tomas Ånhed 0(596)
Elfsborg: Karl-Henrik Bellhem 6(827), Pål-Erik Bellhem 4(634), Christoffer Bellhem 6(672)

 

FINAL

56 Borås GIF 3 - Elfsborg  5 – 13 (1855 – 2056)
Borås GIF 3: Victoria Björk 0(592), Bo Lindström 3(686), Per-Olof Andersson 2(577)
Elfsborg: Karl-Henrik Bellhem 6(697), Pål-Erik Bellhem 2(672), Christoffer Bellhem 5(687)

Uppdaterad: 17 NOV 2013 18:16 Skribent: Christian Holmén

Sponsorhuset

 


 

Postadress:
IFK Borås - Bowling
Lennart Gustafsson, Västerbrogatan 9D
50330 Borås

Besöksadress:
Bowlingcafét, Bockasjögatan 2
50430 Borås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info