Hoppa till sidans innehåll

Resultat


OMG.1, Tisdag den 27 Dec

09 Mörlanda BS 1 – Svaneholm 1  10 – 8 (1865 – 1873)
Mörlanda BS 1: Glenn Holmen 2(589), Christian Holmen 4(647), Gabriel Holmen 4(629)
Svaneholm 1: Tommy Till 4(605), Leo Parheden 4(666), Peter Steen 0(602)

01 Viskan 2 – Midas 1  10 – 8 (1969 – 1861)
Viskan 3: Johan Lind 4(678), Robert Bäckman 6(682), Henrik Svensson 0(609)
Midas 1; Ann Wernersson 4(639), Curt Gustafsson 2(581), Stefan Holmen 2(641)

03 Vårkulla Vet – BK Oden 2  16 – 2 (1969 – 1758)
Vårkulla Vet: Ture Johansson 707(6), Bernt Lindblom 4(615), Gösta Linuzon 6(647)
BK Oden 2: Anette Claesson 0(577), Ulla Fredriksson 0(566), Annelie Göransson 2(615)

18 Vårkulla 2 – BK Oden 1  4 – 14 (1664 – 1827)
Vårkulla 2: Stefan Larsson 4(615), Curt-Åke Ljunggren 0(532), Lars-Inge Nilsson 0(517)
BK Oden 1: Annika Ström 4(604), Susanne Johansson 6(652), Birgitta Karlsson 4(571)

04 Viskan 6 – Borås GIF 2   8 – 10 (1946 – 1969)
Viskan 6: Jim Wernerring 4(648), Chatrine Lindström 2(618), Ulf Johansson 2(680)
Borås GIF 2: John Johansson 2(663), Erik Bengtsson 2(604), Max Sandberg 6(702)

05 Elfsborg 3 – Mariedal 3(VSB)  8 – 10 (1901 – 1856)
Elfsborg 3: Patrik Fredriksson 2(628), Thomas Eriksson 4(665), Roland Califf 2(608)
Mariedal 3(VSB): Cai Rönnberg 4(644), Sten Magnusson 4(618), Ulf Ohlsson 2(594)

06 IFK Borås 5 – Kinna BK 1  12 – 6  (1981 – 1792)
IFK Borås 5: Tomas Ånhed 4(640), Henrik Einarsson 6(732), Lennart Gustafsson 2(609)
Kinna BK 1: Morgan Kaldegård 0(549), Arto Tapolo 2(601), Carina Andren 4(642)

07 Viskan 3 – Ymer 4  14 – 4  (2065 – 1824)
Viskan 3: Mikael Söderberg 2(606), Thomas Johansson 6(667), Sören Bäckman 6(792)
Ymer 4: Lars Johansson 2(632), Henry Ingmansson 0(642), Max Hübbe 2(550)

Omg 1. Tisdag 28 December:

08 Borås BK 2 – Mariedal 1(Lås&Säkerhet)  10 – 8 (1824 – 1770)
Borås BK 2: Anna-Karin Bengtsson 2(593), Jonnie Karlsson 6(654), Erik Bengtsson 2(577)
Mariedal 1: Torbjörn Ohlsson 0(518), Michael Rönnberg 4(637), Magnus Gustafsson 4(615) 

02 IFK Borås 1(1337) – Kinna BK 2  12 – 6 (1997 – 1874)
IFK Borås 1: Mattias Lindström 4(678), Joakim Öhrwall 2(603), Martin Karlsson 6(716)
Kinna BK 2: Kristoffer Klason 2(625), Torbjörn Johansson 0(605), Lars Flack 4(644)

10 Vårkulla 1 – Elfsborg 2  6 – 12 (1895 – 1949)
Vårkulla 1: Christer Malmström 2(656), Mona-Lisa Hallden 2(625), Hans-Olof Hallden 2(614)
Elfsborg 2: Tonny Nilsson 4(714), Göran Jagdell 4(664), Hans-Åke Andersson 4(593)

11 Borås GIF 1 – Viskan 1  2 – 16 (1753 – 1909)
Borås GIF 1: Reidar Rudensten 0(574), Mikael Törborn 2(594), Niclas Johansson 0(585)
Viskan 1: Kai Diete 4(626), Lars Eriksson 6(639), Erland Einarsson 6(644)

20 Calluna – IFK Borås 3 (69)  10 – 8 (2048 – 1907)
Calluna: Sandra Andersson 2(715), Karin Johansson 6(692), Ann-Britt Östensson 2(641)
IFK Borås 3 (69): Richard Dahllöf 2(611), Niklas Linderholm 2(654), Timothy Jönsson 4(642)

12 Viskan 4(B) – Kinna BK 4  8 – 10 (1775 – 1786)
Viskan 4(B): Ove Hall 4(644), Lars-Ove Andreasson 4(656), Börje Eriksson 0(475)
Kinna BK 4: Glenn Uhlen 4(619), Anders Hogdin 2(563), Tobias Hogdin 4(604)

14 Vårkulla X – Svaneholm 2  10 – 8  (1921 – 1841)
Vårkulla X: Ingemar S Johansson 4(663), Claes Hultgren 4(629), Anders Gadh 2(629)
Svaneholm 2: Tom Gyllenstål 4(612), Carina Lassila 4(648), Sofia Lassila 0(581)

15 Ymer 2 (Hultas) – Elfsborg 1  2 – 16  (1762 – 1962)
Ymer 2 (Hultas): Peter Hultgren 2(599), Martin Hultgren 0(551), Dennis Hultgren 0(612)
Elfsborg 1: Lars-Gunnar Ekberg 6(626), Viktor Ekberg 4(653), Hans Tiberg 6(683)

Omg 1. Torsdag 29 December:

16 Mariedal 2(Sjöströms EL) – IFK Borås 4  8 – 10 (1843 – 1880)
Mariedal 2(Sjöströms EL): Ivar Rasussen 4(669), Stefan Andersson 0(545), Kalle Stern 4(629)
IFK Borås 4: Mats Sköld 4(622), Lennart Björklund 4(612), Oliver Oskarsson 2(646)

17 Borås BK 1 – Saxarna  12 – 6 (1910 – 1748)
Borås 1: Lennart Zettergren 2(574), Anders Blom 6(694), Hans Dalenius 4(642)
Saxarna: Barbro Larsson 0(535), Ulrica Larsson-Ny 4(619), Anki Magnå 2(591)

13 Ymer 3 – IFK Borås 2  4 – 14 (1760 – 1936)
Ymer 3: Torbjörn Halling 2(584), Jonas Ingemansson 0(587), Tobias Juneberg 2(572)
IFK Borås 2: Paul Öhrwall 6(632), Per-Anders Andersson 4(614), Ulf jönsson 4(690) 

19 Borås GIF 3 – Midas 2  7 – 11 (1857 – 1844)
Borås GIF 1: Gösta Martin 4(707), Bo Lindström 0(580), Per-Ola Andersson 3(570)
Midas 2: Marianne Skoglund 5(664), Marie-Louise Bergendahl, 4(544), Per Skoglund 2(636)

21 Viskan 5 – IFK Borås 6 (10)  4 – 14 (1646 – 1847)
Viskan 5: Frank Frisch 0(595), Peter Östensson 2(567), Rune Mellqvist 2(484)
IFK Borås 6 (10): Peder Moberg 4(666), Jan-Erik Törnäng 6(593), Ingemar Björner 4(588) 

22 Svaneholm 3 – Ymer 1 (Ungdom)  8 – 10 (1776 – 1815)
Svaneholm 3: Larry Nyman 2(585), Sven-Olof Ragnheim 2(580), Roger Bergström 4(611)
Ymer 1 (Ungdom): Emmelie Andersson 2(611), Johannes Lidberg 2(587), Jonas Åkerström 6(617)

23 Mörlanda BS 2 – Kinna BK 3  8 – 10  (1887 – 1897)
Mörlanda BS 2: Andreas Kleinschnittger 2(594), Pontus Kleinschnittger 4(667), Marcus Klienschnittger 2(626)
Kinna BK 3: Carl Thysell 6(732), Marianne Svensson 2(562), Matilda Östensson 2(603)

Resultat Extra Chansen Bakers Spel:

  1. Svaneholm 3                               741
  2. Borås GIF 3                                691
  3. IFK Borås 3(69)                         673
  4. Elfsborg 3                                   673
  5. Kinna BK 2                                 649
  6. Svaneholm 2                               640
  7. Viskan 6                                      639
  8. Ymer 2 (Hultas)                          627
  9. Mariedal 1 (Lås&Säkerhet)         624
  10. Borås GIF 1                                 623
  11. Viskan 4 (B)                                613
  12. Ymer 4                                         608
  13. Svaneholm 1                                606
  14. Vårkulla 1                                    605
  15. Mariedal 2 (Sjöströms EL)          595
  16. Kinna BK 1                                  591
  17. Viskan 5                                       578
  18. Vårkulla 2                                    568
  19. Ymer 3                                         541
  20. Midas 1                                        515
  21. Mörlanda BS 2                             DNS

Sextondelsfinaler, Måndag den 2 Januari

24 Svaneholm 3 – Viskan 2  8 – 10 (1837 – 1973)
Svaneholm 3: Roger Bergström 1(582), Sven-Olof Ragneheim 2(574), Hans-Olof Djureholt 5(681)
Viskan 2: Robert Bäckman 5(672), Henrik Svensson 2(628), Johan Lind 3(673)

25 Mörlanda 3 – IFK Borås 1  12 – 6 (1889 – 1825)
Mörlanda 3: Simon Bjernhagen 2(506), Simon Wängqvist 4(667), Isak Freden 6(716)
IFK Borås 1: Mattias Lindström 0(489), Martin Karlsson 4(710), Joakim Öhrwall 2(626)

26 Vårkulla Vet – Borås GIF 2  2 – 16 (1847 – 2125)
Vårkulla Vet: Gösta Linuzon 2(665), Thure Johansson 0(617), Bernt Lindblom 0(565)
Borås GIF 2: Erik Bengtsson 4(735), John Johansson 6(689), Max Sandberg 6(701)

27 Mariedal 3 – Kinna BK 2  8 – 10 (1836 – 2000)
Mariedal 3: Sten Magnusson 0(612), Ulf Ohlsson 5(638), Cai Rönnberg 3(586)
Kinna BK 2: Kristoffer Klasson 3(606), Lars Flack 5(674), Torbjörn Johansson 2(720)

28 Viskan 6 – IFK Borås 5   9 – 9 (1986 – 1975)
Viskan 6: Jim Wernerring 2(672), Ulf Johansson 1(628), Cathrine Lindström 6(686)
IFK Borås 5: Henrik Einarsson 3(704), Lennart Gustafsson 4(621), Tomas Ånhed 2(650)

29 Viskan 3 – Borås BK 2  16 – 2 (2132 – 1891)
Viskan 3: Thomas Johansson 6(682), Mikael Lind 4(710), Sören Bäckman 6(740)
Borås BK 2: Anna-Karin Bengtsson 0(607), Erik Bengtsson 0(620), Jonnie Karlsson 2(664)

30 Mörlanda BS 1 – Elfsborg 2  12 – 6 (1932 – 1878)
Mörlanda BS 1: Gabriel Holmen 4(608), Christian Holmen 4(668), Glenn Holmen 4(656)
Elfsborg 2: Göran Jagdell 2(582), Tonny Nilsson 0(615), Hans-Åke Andersson 4(681)

31 Viskan 1 – IFK Borås 3  4 – 14 (1801 – 1914)
Viskan 1: Lars Eriksson 2(575), Kai Diete 2(646), Erland Einarsson 0(580)
IFK Borås 3: Timoty Jönsson 2(583), Niklas Linderholm 6(688), Richard Dahllöf 6(643)

Sextondersfinaler, Tisdag den 3 Januari

32 Elfsborg 3 – Kinna BK 4  6 – 12 (1863 – 1882)
Elfsborg 3: Patrik Fredriksson 0(547), Thomas Eriksson 4(676), Roland Califf 2(640)
Kinna BK 4: Glenn Uhlen 6(707), Alexander Edvindsson 44(582), Tobias Hogdin 2(610)

33 IFK Borås 2 – Vårkulla X  6 – 12 (1866 – 1844)
IFK Borås 2: Per-Anders Andersson 2(646), Ulf Jönsson 2(625), Paul Öhrwall 2(595)
Vårkulla X: Claes Hultgren 4(578), Ingemar S Johansson 2(610), Anders Gadh 6(656)

34 Elfsborg 1 – IFK Borås 4  14 – 4 (1921 – 1785)
Elfsborg 1: Viktor Ekberg 4(601), Lars-Gunnar Ekberg 4(646), Hans Tiberg 6(674)
IFK Borås 4: Mats Sköld 2(592), Oliver Oskarsson 2(639), Lennart Björklund 0(554)

35 Borås BK 1 – Ymer 2  10 – 8 (1916 – 1812)
Borås BK 1: Anders Blom 0(590), Hans Dalenius 6(708), Lennart Settergren 4(618)
Ymer 2: Dennis Hultgren 2(615), Martin Hultgren 4(612), Peter Hultgren 2(585)

36 Svaneholm 2 – BK Oden   6 – 12 (1900 – 1992)
Svaneholm 2:Sofia Lassila 6(723), Tom Gyllenstål 0(532), Carina Lassila 0(645)
BK Oden: Birgitta Karlsson 4(719), Susanne Johansson 4(643), Annika Ström 4(630)

37 Midas 2 – Calluna  6 – 12 (1787 – 1950)
Midas 2: Per Skoglund 2(629), Marianne Skoglund 4(633), Marie-Lousie Bergendahl 0(525)
Caluna: Ann-Britt Östensson 4(602), Sandra Andersson 2(619), Karin Johansson 6(729)

38 IFK Borås 6 – Ymer 1 (Ugndom)  12 – 6 (1997 – 1812)
IFK Borås 6: Jan-Erik Törnäng 4(694), Ingemar Björner 2(577), Peder Moberg 6(676)
Ymer 1 (Ugndom): Johannes Lidberg 2(632), Emmelie Andersson 0(546), Jonas Åkerström 4(634)

39 Kinna BK 3 – Borås GIF 3  8 – 10 (1821 – 1874)
Kinna BK 3: Marianne Svensson 2(574), Matilda Östensson 4(670), Jörgen Karlsson2(577)
Borås GIF 3: Per-Ola Andersson 4(630), Gösta Martin 4(671), Bo Lindström 2(573)

Åttondelsfinaler, Onsdag den 4 Januari

40 Viskan 2 – Mörlanda 3  10 – 8 (1839 – 1851)
Viskan 2: Robert Bäckman 2(598), Henrik Svensson 2(641), Johan Lind 6(600)
Mörlanda 3: Simon Bjernhagen 2(581), Simon Wängqvist 4(642), Isak Freden 2(628)

41 Borås GIF 2 - Kinna BK 10 – 8 (1903 – 1835)
Borås GIF 2: Erik Bengtsson 4(663), John Johansson 4(636), Max Sandberg 2(604)
Kinna BK 2: Kristoffer Klasson 4(612), Lars Flack 2(611), Torbjörn Johansson 2(612)

42 Viskan 6 – Viskan 3  12 – 6 (2039 – 1992)
Viskan 6: Jim Wernerring 6(700), Ulf Johansson 4(685), Cathrine Lindström 2(654)
Viskan 3: Thomas Johansson 4(654), Mikael Lind 2(648), Sören Bäckman 2(690)

43 Mörlanda BS 1 – IFK Borås 3  5 – 13 (1819 – 1944)
Mörlanda BS 1: Gabriel Holmen 2(619), Christian Holmen 0(533), Glenn Holmen 3(667)
IFK Borås 3: Timoty Jönsson 4(687), Niklas Linderholm 4(594), Richard Dahllöf 5(663)

44 Kinna BK 4 – Vårkulla X  8 – 10 (1907 – 1934)
Kinna BK 4: Glenn Uhlen 2(596), Anders Hogdin 4(676), Tobias Hogdin 2(635)
Vårkulla X: Claes Hultgren 4(693), Ingemar S Johansson 6(650), Anders Gadh 0(591)

45 Elfsborg 1 – Borås BK 1  14 – 4 (1878 – 1764)
Elfsborg 1: Viktor Ekberg 4(591), Lars-Gunnar Ekberg 4(645), Hans Tiberg 6(643)
Borås BK 1: Anders Blom 0(545), Hans Dalenius 2(599), Lennart Settergren 2(620)

46 BK Oden – Calluna  8 – 10 (1833 – 1909)
BK Oden: Birgitta Karlsson 4(602), Susanne Johansson 0(583), Annika Ström 4(648)
Calluna: Ann-Britt Östensson 4(655), Sandra Andersson 4(636), Karin Johansson 2(618)

47 IFK Borås 6 – Borås GIF 3  8 – 10 (1854 – 1891)
IFK Borås 6: Jan-Erik Törnäng 4(680), Ingemar Björner 0(509), Peder Moberg 4(665)
Borås GIF 3: Per-Ola Andersson 2(581), Gösta Martin 4(690), Bo Lindström 4(620)

Kvartsfinaler, Torsdag den 5 Januari

48 Viskan 2 – Borås GIF 2  10 – 8 (1943 – 1922)
Viskan 2: Robert Bäckman 4(687), Henrik Svensson 4(660), Johan Lind 2(594)
Borås GIF 2: Erik Bengtsson 4(638), John Johansson 2(657), Max Sandberg 2(627)

49 Viskan 6 - IFK Borås 3  10 – 8 (1927 – 1907)
Viskan 6: Jim Wernerring 4(658), Ulf Johansson 2(559), Cathrine Lindström 4(710)
IFK Borås 3: Timoty Jönsson 2(592), Niklas Linderholm 4(686), Richard Dahllöf 2(629)

50 Vårkulla X - Elfsborg 1  12 – 6 (1797 – 1784)
Vårkulla X: Claes Hultgren 6(644), Ingemar S Johansson 4(593), Anders Gadh 2(560)
Elfsborg 1: Viktor Ekberg 2(644), Lars-Gunnar Ekberg 4(602), Hans Tiberg 0(538)

51 Calluna - Borås GIF 3  12 – 6 (1892 – 1806)
Calluna: Ann-Britt Östensson 2(600), Sandra Andersson 6(681), Karin Johansson 4(611)
Borås GIF 3: Gösta Martin 0(610), Per Svensson 4(621), Per-Ola Andersson 2(575)

Semifinaler

52 Viskan 2 – Viskan 6  10 – 8 (1874 – 1884)
Viskan 2: Robert Bäckman 2(590), Henrik Svensson 4(631), Johan Lind 4(653)
Viskan 6: Jim Wernerring 0(535), Ulf Johansson 4(663), Cathrine Lindström 4(686)

53 Vårkulla X – Calluna  8 – 10 (1972 – 1937)
Vårkulla X: Claes Hultgren 2(683), Ingemar S Johansson 2(561), Anders Gadh 4(728)
Calluna: Ann-Britt Östensson 2(611), Sandra Andersson 4(687), Karin Johansson 4(639)

Final

 

54 Viskan 2 - Calluna 8  10 – 8 (1882 – 1970)
Viskan 2: Robert Bäckman 4(611), Henrik Svensson 4(621), Johan Lind 2(650)
Calluna: Ann-Britt Östensson 4(640), Sandra Andersson 0(609), Karin Johansson 2(721)

PRISLISTA: 

1. Viskan 2
    
Robert Bäckman, Henrik Svensson, Johan Lind
2. Calluna
       Sandra Andersson, Ann-Britt Östensson, Karin Johansson
3. Vårkulla X (1972 i Semifinal)
     
Claes Hultgren, Ingemar S Johansson, Anders Gadh
4. Viskan 6 (1884 i Semifinalen)
     
Ulf Johansson, Cathrine Lindström, Jim Wernerring
5. Borås GIF 2 (1922 i Kvartsfinalen)
    
John Johansson, Erik Bengtsson, Max Sandberg
6. IFK Borås 3 (1907 i Kvartsfinal)
     
Timoty Jönsson, Niklas Linderholm, Richard Dahllöf
7. Borås GIF 3 (1806 i Kvartsfinalen)
     
Gösta Martin, Per-Ola Andersson, Per Svensson
8. Elfsborg 1 (1784 i Kvartsfinalen)
    
Lars-Gunnar Ekberg, Viktor Ekberg, Hans Tiberg

 

Uppdaterad: 13 JAN 2017 10:13 Skribent: Tomas Ånhed
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IFK Borås - Bowling
Lennart Gustafsson, Västerbrogatan 9D
50330 Borås

Besöksadress:
Bowlingcafét, Bockasjögatan 2
50430 Borås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info