Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram


 

 

Orientering 2019

Datum Tävling Distans Arrangör Tävlingsvärd
2/2 Stockholm Indoor Cup sprint Stockholms inomhus Ungdomskommittén
3/2 Stockholm Indoor Cup sprint Stockholms inomhus Ungdomskommittén
22/3 Nyköpingsnatten natt Nyköpings OK Per Holm
23/3 Nyköpingsorienteringen lång Nyköpings OK Per Holm
24/3 Måsenstafetten stafett OK Måsen Per Holm
29/3 Natt-SM natt Hässleholms OK Elitkommittén
6/4 Lännamedeln medel Länna IF Simon Hodler
7/4 Rånässtafetten stafett Rånäs OK Simon Hodler
13/4 Swedish League medel OK Tyr, Värmland Elitkommittén
14/4 Swedish League lång OK Tyr, Värmland Elitkommittén
27/4 Tiomila stafett FK Göingarna, Skåne UK + Elitkommittén
28/4 Tiomila stafett FK Göingarna, Skåne UK + Elitkommittén
28/4 Veteranträffen Gästrikland medel Österfärnebo IF Hans Johansson
1/5 Hammarslaget sprint OK Hammaren Karl-Erik Andersson
1/5 Hammarslaget medel OK Hammaren Karl-Erik Andersson
1/5 Silverjakten medel Sala OK Arne Holmer
3/5 Swedish League sprint Järla Orientering Elitkommittén
4/5 Swedish League medel Järla Orientering Elitkommittén
4/5 Dolkampen medel Dalaportens OL Björn Albinsson
5/5 Dolkampen medel Dalaportens OL Björn Albinsson
5/5 Swedish League jakt Tullinge SK Elitkommittén
11/5 Fäbodloppet medel Domnarvets GOIF Familjen Panchenko
12/5 Fäbodloppet medel Domnarvets GOIF Familjen Panchenko
18/5 OL-touren medel OK Kåre Berit Gummus
19/5 OL-touren lång OK Kåre Berit Gummus
25/5 Sprint-DM sprint Smedjebackens OK Familjen Åkärbjär
25/5 Sprintstafett-DM sprintstafett Smedjebackens OK Familjen Åkärbjär
31/5 Sprint-SM medel Forsa OK Per Holm
1/6 Sprint-SM sprint Hudksvalls OK Per Holm
2/6 Sprint-SM sprint Ljusdals OK Per Holm
6/6 Ösaträffen + Ultra-SM lång Alfta-Ösa OK Ungdomskommittén
7/6 Ösaträffen medel Alfta-Ösa OK Ungdomskommittén
7/6 Ösaträffen + Veteran-SM sprint Alfta-Ösa OK Anders Claesson
8/6 Ösaträffen + Veteran-SM lång Alfta-Ösa OK Anders Claesson
9/6 Ösaträffen + Veteran-SM medel Alfta-Ösa OK Anders Claesson
15/6 IFK Hedemora OK, sprint sprint IFK Hedemora OK Anders Danielsson
15/6 Jukola + Venla stafett Kangasala, Finland Elitkommittén
16/6 Jukola + Venla stafett Kangasala, Finland Elitkommittén
23/6 Idre Fjäll-O lång Idrefjällens OK  
24/6 Idresprinten sprint Idrefjällens OK  
25/6 Idre 3-dagars lång Idrefjällens OK  
26/6 Idre 3-dagars medel Idrefjällens OK  
27/6 Idre 3-dagars lång Idrefjällens OK  
28/6 Sälen 3+3 medel Malungs OK  
29/6 Sälen 3+3 lång Malungs OK  
30/6 Sälen 3+3 medel Malungs OK  
2/8 Ungdomens Tiomila stafett Örby, Västergötland Ungdomskommittén
10/8 Tuna Ting medel Stora Tuna OK Arne Holmer
11/8 Tuna Ting lång Stora Tuna OK Björn Albinsson
17/8 Malmiafejden medel OK Malmia Ulf Rask
24/8 Avestapropagandan lång Avesta OK Familjen Ersson
25/8 Avestapropagandan medel Avesta OK Familjen Ersson
30/8 Natt-DM natt Bjursås OK Lars Ambrosiusson
31/8 Mockfjärdsflåset medel Gagnefs OK Conny Eriksson
1/9 Lång-DM lång Bjursås OK Lars Ambrosiusson
7/9 Medel-DM medel IFK Mora OK Ola Svahn
8/9 Stafett-DM stafett IFK Mora OK Ola Svahn
13/9 Ungdoms-SM sprint SOK Viljan, Småland Ungdomskommittén
14/9 Ungdoms-SM lång SOK Viljan, Småland Ungdomskommittén
14/9 Lång-SM lång Söderhamns OK Elitkommittén
15/9 Lång-SM lång Söderhamns OK Elitkommittén
15/9 Ungdoms-SM stafett SOK Viljan, Småland Ungdomskommittén
20/9 Medel-SM medel Söderhamns OK Elitkommittén
21/9 Medel-SM medel Söderhamns OK Elitkommittén
21/9 Jarlkut'n medel IK Jarl Karl-Erik Andersson
22/9 Stafett-SM stafett Söderhamns OK Elitkommittén
22/9 Leksands OK lång Leksands OK Edward Larsson
28/9 Gustafspinglan medel Säterbygdens OK Familjen Lissmyr
29/9 Gustafspinglan medel Säterbygdens OK Familjen Lissmyr
5/10 Skärmjakten lång HJS Vansbro OK Per Holm
6/10 Skärmjakten medel HJS Vansbro OK Anders Thomée
12/10 25-manna stafett Haninge SOK UK
13/10 25-mannamedeln medel Haninge SOK Anders Öberg
18/10 Lugnetsprinten sprint Korsnäs IF OK Ungdomskommittén
19/10 Daladubbeln stafett Korsnäs IF OK Ungdomskommittén
20/10 Daladubbeln patrull Korsnäs IF OK Ungdomskommittén

 

 

Mountainbikeorientering 2019

Datum Tävling Distans Arrangör Tävlingsvärd
18/5 Svenska Cupen medel OK Kåre Familjen Csúcs
19/5 Svenska Cupen lång OK Kåre Familjen Csúcs
1/6 Svenska Cupen sprint Tolereds AIK Matilda Jonsson
2/6 Svenska Cupen medel Tolereds AIK Matilda Jonsson
17/8 Svenska Cupen sprint Tidaholm SOK Linus Mood
18/8 Svenska Cupen medel Tidaholm SOK Linus Mood
23/8 Sprint-SM sprint IFK Enskede Conny Eriksson
24/8 Lång-SM lång Tullinge SK Conny Eriksson
25/8 Medel-SM medel IFK Enskede Conny Eriksson
7/9 Kalmar OK sprint Kalmar OK Henrik Jonsson
8/9 Kalmar OK masstart Kalmar OK Henrik Jonsson
20/9 Kil-Deje 3-dagars sprint Kils OK Maffe Frost
21/9 Kil-Deje 3-dagars ultralång Kils OK Maffe Frost
22/9 Kil-Deje 3-dagars medel Kils OK Maffe Frost

 

 

Skidorientering 2019

Datum Tävling Distans Arrangör Tävlingsvärd
4/1 OBS-tävling lång Övertorneå Maria Olsson
5/1 OBS-tävling sprint Övertorneå Maria Olsson
5/1 O-treff medel Sjusjön, Norge Klaus Csúcs
6/1 OBS-tävling lång Övertorneå Maria Olsson
6/1 O-treff lång Sjusjön, Norge Klaus Csúcs
12/1 OBS-tävling medel IFK Mora OK Per Rapp
13/1 OBS-tävling lång IFK Mora OK Per Rapp
9/2 Medelpads DM lång Timrå SOK  
10/2 Medelpads DM medel Timrå SOK  
23/2 SM medel Östersunds OK  
24/2 SM stafett Östersunds OK  
9/3 SM sprint Malungs OK Per Rapp
10/3 SM lång Malungs OK Per Rapp
20/3 VM lång Piteå  
21/3 VM lång Piteå  
22/3 VM lång Piteå  
23/3 VM lång Piteå  
24/3 VM lång Piteå  
Uppdaterad: 13 DEC 2017 12:58

Anslagstavla

Visa hela anslagstavlan

 

 

Sponsorer

IFK Mora OK:s sponsorer

 

 SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan

Postadress:
IFK Mora OK - Orientering
Vasaloppets hus
79232 Mora

Kontakt:
Tel: 025039213
E-post: This is a mailto link