Hoppa till sidans innehåll

Fem moraåkare på världscupen i Falun

11 MAR 2019 14:09
Fem åkare från skidklubben har fått förtroende att åka världscupen i Falun kommande helg. Stina Nilsson och Axel Ekström i landslaget och Anna Dyvik, Eric Rosjö och Gustaf Berglund i nationell grupp.
  • Skapad: 11 MAR 2019 14:09

Sveriges trupp till världscupen i Falun:

Damer distans
Ebba Andersson, Sollefteå SK, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK, Hanna Falk, Ulricehamns IF, Charlotte Kalla, Piteå elit, Evelina Settlin, Hudiksvalls IF, Jonna Sundling, IFK Umeå.

Damer sprint
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK, Hanna Falk, Ulricehamns IF, Johanna Hagström, Ulricehamns IF, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Charlotte Kalla, Piteå elit, Stina Nilsson, IFK Mora SK, Evelina Settlin, Hudiksvalls IF, Jonna Sundling, IFK Umeå.

Herrar distans
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK, Jens Burman, Åsarna IK, Axel Ekström, IFK Mora SK, Daniel Rickardsson, Hudiksvall IF, Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK, Viktor Thorn, Ulricehamn IF.

Herrar sprint
Marcus Grate, IFK Umeå. Calle Halfvarsson, Sågmyra SK, Johan Häggström, Piteå Elit, Teodor Peterson, IFK Umeå, Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK, Viktor Thorn, Ulricehamn IF.

Nationell grupp, damer distans
Anna Dyvik, IFK Mora SK, Johanna Hagström, Ulricehamns IF, Moa Lundgren, IFK Umeå, Moa Molander Kristiansen, Falun/Borlänge, Maria Nordström, Borås SK, Emma Ribom, Piteå elit, Linn Sömskar, IFK Umeå, Lisa Vinsa, Piteå elit.

Nationell grupp, damer sprint
Anna Dyvik, IFK Mora SK, Moa Lundgren, IFK Umeå, Emma Ribom, Piteå elit, Elina Rönnlund, IFK Umeå Linn Svahn, IFK Umeå, Linn Sömskar IFK Umeå Jennie Öberg, Piteå elit.

Nationell grupp, herrar distans
Fredrik Andersson, Sollefteå SK, Jens Andersson, Kalix SK, Johan Häggström, Piteå Elit, Simon Lageson, Falun-Borlänge SK, William Poromaa, Åsarna IK, Eric Rosjö, IFK Mora SK, Marcus Ruus, Åsarna IK, Björn Sandström, Piteå elit, Karl Johan Westberg, Borås SK.

Nationell grupp, herrar sprint
Axel Aflodal, Offerdals SK, Gustaf Berglund, IFK Mora SK, Martin Bergström, IFK Umeå, Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge SK, Olof Jonsson, Trillevallen SK, Gustav Nordström, Borås SK, Anton Persson, SK Bore, Erik Silfver, IFK Umeå, Karl Johan Westberg, Borås SK.

Tävlingsprogram i Falun
lördag 16/3: sprint (F)
söndag 17/3: 10/15 (F)

Skribent: Johan Trygg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IFK Mora SK - Skidor
Vasaloppets Hus
79232 Mora

Kontakt:
Tel: 025039216
E-post: This is a mailto link

Se all info