Hoppa till sidans innehåll

Tre åkare uttagna till JVM och U23-VM i Finland

09 JAN 2019 15:12
Tre av klubbens åkare har blivit uttagna till JVM/U23-VM i Lahtis, Finland 20–27 januari. Gustaf Berglund och Eric Rosjö i U23-truppen och Johan Herbert i JVM-truppen.
  • Skapad: 09 JAN 2019 15:12

Landslagschef Rikard Grip har tagit ut VM-lagen tillsammans med Johan Granath och Martina Höök, som tränar utvecklingslandslaget.

– Vi har haft fina uttagningstävlingar för juniorerna på Scandic cup i Boden och Åsarna, medan U23-åkarna framförallt tagits ut baserat på resultat i Volkswagen cup i Idre, samt Skandinaviska cupen i Östersund och Vuokatti, säger landslagschef Rikard Grip i ett pressmeddelande.

Så här kommenterar Grip Gustaf Berglund säsong så här långt:

– Gustaf har hållit en väldigt jämn nivå under vintern och har tagit poäng vid fyra av fem tillfällen i Skandinaviska cupen. Det är unikt för en svensk förstaårssenior, berömmer Grip.

På söndag samlas junior- och U23-landslagen i Limbygården i Orsa-Grönklitt för att ladda upp inför VM med skidåkning och mat från egen kock.

– Junior- och U23-VM är säsongens stora mål för de yngre åkarna och vi vill ge dem optimala förutsättningar att kunna förbereda sig för att göra ett bra mästerskap, avslutar Rikard Grip.

Landslaget till U23-VM 20–27 januari 2019 – Lahtis, Finland

Damer
Johanna Hagström Ulricehamns IF, Moa Lundgren IFK Umeå, Emma Ribom, Piteå elit, Elina Rönnlund, IFK Umeå.

Herrar
Fredrik Andersson Sollefteå Skidor IF, Gustaf Berglund, IFK Moras SK, Marcus Grate, IFK Umeå, Hugo Jacobsson Falun-Borlänge SK, Eric Rosjö, IFK Moras SK.

Landslaget till junior-VM 20–27 januari 2019 – Lahtis, Finland

Damer
Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK, Tilde Bångman, Offerdals SK, Moa Hansson, Landsbro IF SK, Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, Louise Lindström, Högbo Gif, Linn Svahn, IFK Umeå.

Herrar
Axel Aflodal, Offerdals SK, Johan Herbert, IFK Moras SK, Leo Johansson, Skillingaryds FK, William Poromaa, Åsarna IK, Ossian Rosenberg, Åsarna IK, Simon Åstot, IFK Umeå.


Tävlingsprogram junior- & U23-VM, Lahtis
20 januari – sprint (K), juniorer
21 januari – sprint (K), U23
22 januari – 5/10 km (F), juniorer
23 januari – 10/15 km (F), U23
24 januari – 15/30 km (K), juniorer
25 januari – 15/30 km (K), U23
26 januari – stafett 4x3,3/4x5 km, juniorer

Skribent: Johan Trygg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
IFK Mora SK - Skidor
Vasaloppets Hus
79232 Mora

Kontakt:
Tel: 0250-39216
E-post: This is a mailto link

Se all info