Hoppa till sidans innehåll

Hall of Fame


Här kommer de personer som klarat de gränser på distanserna nedan att läggas upp. Och man ska sprungit för IF Linnéa (som klubb) förstås.

Senaste tävlingen med resultat: Söder Runt 2017.

Herrar

Marathon (sub 3)

1. Filip Ainouz 2:36:32 (Valencia 2016)

2. Christofer Salmén 2:37:29 (Frankfurt 2016)

3. Markus Bohman 2:37:40 (Vintermarathon 2016)

4. Frans Heijbel 2:37:55 (Berlin 2015)

5. Andreas Andersson Nyhlén 2:38:32 (Stockholm 2014)

6. Oscar Nelson 2:38:36 (Valencia 2015)

7. Anders Dahlén 2:41:38 (Berlin 2013)

8. Håkan Palm 2:43:54 (Stockholm 2013)

9. Andreas Mathson 2:45:13 (Stockholm 2017)

10. Daniel Stenman 2:46:26 (Tokyo 2013)

11. Fredrik Munthe 2:48:23 (Stockholm 2017)

12. Torkel Skogman 2:48:41 (Amsterdam 2011)

13. Sune Södergrann 2:49:32 (London 2015)

14. Patrik Larsson 2:49:47 (London 2015)

15. Peter Lindborg 2:49:54 (London 2015)

16. Micke Sjöblom 2:51:04 (Stockholm 2013)

17. Kent Melin 2:51:18 (Stockholm 2017)

18. Thomas Bergman 2:51:29 (Stockholm 2014)

19. Jonas Svedevall 2:52:31 (Berlin 2015)

20. Carl-Johan Lann 2:52:31(Stockholm 2015)

21. Victor Cabo 2:53:07 (Stockholm 2013)

22. Kenth Svensson 2:53:09 (Berlin 2012)

23. Martin Ekström 2:54:10 (Stockholm 2016)

24. Magnus Rydén 2:54:25 (Paris 2015)

25. Ulf Almqvist 2:54:30 (Stockholm 2011)

26. Christofer Salmén 2:54:35 (Stockholm 2014)

27. Svend Jacobsen 2:54:40 (Stockholm 2014)

28. Johan Egelstedt 2:54:47 (Frankfurt 2012)

29. Peter Jakobsson 2:55:24 (Frankfurt 2013)

30. Andreas Hardeström 2:55:56 (Stockholm 2015)

31. Ken Hakata 2:56:02 (Berlin 2014)

32. Christoffer von Essen 2:56:08 (Stockholm 2015)

33. Björn Eklund 2:56:38 (Berlin 2015)

34. Emil Jansson 2:56:41 (Stockholm 2013)

35. Johan Söderlund 2:56:51 (Valencia 2015)

36. Filip Sauer 2:57:11 (Frankfurt 2012)

37. Stefan Jensen 2:57:23 (Stockholm 2015)

38. Mikael Kritikos 2:58:02 (Berlin 2015)

39. Martin Lindblad 2:58:20 (Berlin 2016)

40. Håkan Wiman, 2:59:02 (Paris marathon 2015)

41. Carl-Johan Våg 2:59:08 (Stockholm 2010)

42. Henrik Wahlberg 2:59:22 (Stockholm 2017)

43. Magnus Dahlin 2:59:23 (Amsterdam 2012)

44. Anders Bergman 2:59:43 (Berlin 2015)

 

Halvmarathon (sub 1:23)

1. Markus Bohman 1:13:03 (Å-stadsloppet 2016)

2. Christoffer Salmén 1:13:44 (Berlin 2016) 

3. Andreas Nyhlén 1:14:05 (Kungsholmen Runt 2015)

4. Filip Ainouz 1:14:35 (Kalmar 2016)

5. Håkan Palm 1:16:05 (Kungsholmen Runt 2013)

6. Isak Lidström 1:16:18 (Stockholm 2013)

7. Frans Heijbel 1:17:05 (Kungsholmen Runt 2015)

8. Niklas Olofsson 1:17:39 (Kungsholmen Runt 2015)

9. Anders Dahlén 1:18:12 (Stockholm 2013)

10. Oscar Nelson 1:18:21 (Kungsholmen Runt 2015)

11. Carl-Johan Lann 1:18:22 (Kungsholmen Runt 2017)

12. Daniel Stenman 1:18:34 (Prag 2013)

13. Jesper Wiklander 1:18:50 (Stockholm 2014)

14. Thomas Bergman 1:19:12 (Kungsholmen Runt 2014)

15. Sune Södergrann 1:19:13 (Cardiff 2016)

16. Svend Jacobsen 1:19:32 (Göteborgsvarvet 2017)

17. Henrik Hollander 1:19:46 (Stockholm 2014)

18. Andreas Hardeström 1:19:54 (Kungsholmen Runt 2015)

19. Tomas Karlberg 1:20:08 (Amsterdam 2011)

20. Fredrik Munthe 1:20:08 (Kungsholmen runt 2017)

21. Johan Egelstedt 1:20:09 (Kungsholmen Runt 2012)

22. Ulf Almqvist 1:20:12 (Göteborgsvarvet 2012)

23. David Linnroos 1:20:17 (Kungsholmen Runt 2015)

24. Daniel Förberg 1:20:39 (Kungsholmen Runt 2011)

25. Andreas Mathson 1:20:40 (Göteborgsvarvet 2016)

26. Peter Lindborg 1:20:53 (Stockholm 2014)

27. Niklas Molin 1:21:04 (Stockholm 2015)

28. Stefan Jensen 1:21:23 (Amsterdam 2015)

29. Staffan Sundvall 1:21:42 (Stockholm 2015)

30. Carl-Johan Våg 1:21:40 (Kungsholmen runt 2010)

31. Guillaume Mercier 1:21:48 (Kungsholmen runt 2015)

32. Herman Degselius 1:21:52 (Stockholm 2012)

33. Torkel Skogman 1:21:54 (Stockholm 2011)

34. Jonas Svedevall 1:22:02 (Kungsholmen runt 2012)

35. Magnus Raask 1:22:10 (Örebro halvmarathon 2013)

36. Niklas Cornelius 1:22.12 (Å-stadsloppet 2016)

37. Björn Eklund 1:22:22 (Stockholm 2015)

38. Björn Vilson 1:22:25 (Stockholm 2012)

39. Emil Jansson 1:22:25 (Stockholm 2012)

40. Kent Melin 1:22.28 (Kungsholmen runt 2017)

41. Filip Sauer 1:22:40 (Stockhom 2012)

42. Erik Adeler 1:22:44 (Stockholm 2014)

43. Magnus Rydén 1:22:46 (Stockholm 2014)

44. Christoffer von Essen 1:22:48 (Stockholm 2015)

45. Henrik Richter 1:22:48 (Stockholm 2015)

 

 

Milen Landsväg (sub 37)

1. Markus Bohman 32:17 (Söder Runt 2017)

2. Nils Torkelsson 33:19 (Hässelbyloppet 2015)

3. Alexander Bertholds 33:47 (Kungsholmen Runt 2017)

4. Filip Ainouz 33:49 (Kungsholmen Runt 2017)

5. Birk Söödi 34:11 (Hässelbyloppet 2015)

6. Carl-Johan Lann 34:15 (Hässelbyloppet 2015)

7. Isak Lidström 34:21 (Hässelbyloppet 2013)

8. Frans Hejbel 34:27 (Hässelbyloppet 2013)

9. Håkan Palm 34:31 (Hälsoloppet 2013)

10. Thomas Bergman 34:35 (Kungsholmen runt 2017)

11. Niklas Olofsson 34:41 (Hälsoloppet 2016)

12. David Valas 34:47 (Hässelbyloppet 2016)

13. Pontus Modig 34:51 (Hässelbyloppet 2014)

14. Håkan Eriksson 34:59 (Söder Runt 2015) 

15. Andreas Andersson 35:09 (Premiarmilen 2011)

16. Jonas Svedevall 35:10 (Hässelbyloppet 2013)

17. Christoffer Salmén 35:18 (Kungsholmen runt 2016)

18. Andreas Mathson 35:28 (Premiärmilen 2016)

19. Nils Molin 35:30 (Hässelbyloppet 2015)

20. Svend Jacobsen 35:36 (Kungsholmen Runt 2017)

21. Oscar Nelson 35:38 (Premiärmilen 2016)

22. Andreas Hardeström 35:39 (Hässelbyloppet 2015)

23. Victor Cabo 35:43 (Hässelbyloppet 2014)

24. Magnus Raask 35:50 (Kungsholmen runt 10km 2013)

25. Ulf Almqvist 35:58 (Hässelbyloppet 2010)

26. Fredrik Bernsmed 36:02 (Kungsholmen Runt 2017)

27. Sune Södergrann 36:07 (Sthlm10 2016)

28. Victor Kabo 36:10 (Premiärmilen 2014)

29. Henrik Hollander 36:12 (Premiärmilen 2014)

30. Fredrik Munthe 36:13 (Hässelbyloppet 2016)

31. Jesper Wiklander 36:16 (Premiärmilen 2014)

32. David Linnros 36:19 (Sthlm10 2016)

33. Joakim Wilhelmsson 36:20 (Kungsholmen Runt 10km 2010)

34. Daniel Stenman 36:26 (Hässelbyloppet 2013)

35. Anders Heidemark 36:35 (Premiärmilen 2016)

36. Daniel Förberg 36:45 (Hässelbyloppet 2011)

37. Tomas Karlberg 36:45 (Midnattsloppet 2011)

38. Staffan Sundvall 36:45 (Premiärmilen 2017)

39. Erik Adeler 36:47 (Hässelbyloppet 2014)

40. Tomas Kullenberg 36:47 (Premiärmilen 2013)

41. Björn Vilson 36:50 (Hälsoloppet 2012)

42. Daniel Johansson 36:52 (Hässelbyloppet 2014)

43. Kent Melin 36:59 (Hässelbyloppet 2016)

 

Lidingöloppet (sub 2:10)

1. Håkan Palm 1:55:50 (2013)

2. Frans Heijbel 1:57:21 (2016)

3. Thomas Bergman 1:59:45 (2015)

4. Andreas Mathson 2:03:51 (2016)

5. David Linnros 2:04:08 (2016)

6. Birk Söödi 2:04:25 (2015)

7. Niklas Olofsson 2:05:22 (2015)

8. Emil Jansson 2:06:13 (2012)

9. Patrik Larsson 2:06:45 (2014)

10. Johan Egelstedt 2:06:52 (2012)

11. Erik Adeler 2:06:57 (2016)

12. Svend Jacobsen 2:07:01 (2015)

13. Daniel Stenman 2:07:46 (2012)

14. Johan Söderlund 2:07:49 (2015)

15. Christoffer von Essen 2:09:09 (2014)

 

 

Damer

Marathon (Sub 3:20)

1. Mikaela Larsson 2:53:31 (Berlin 2014)

2. Lona Justesen 2:57:45 (Berlin 2015)

3. Rebecka Miller 3:01:04 (Berlin 2012)

4. Katarina Lilja 3:02:10 (Paris 2012)

5. Karin Johansson 3:03:10 (Berlin 2011)

6. Linn Norrbäck 3:03:16 (Frankfurt 2015)

7. Maria Rydlöv 3:04:17 (Stockholm 2013)

8. Ellinor Sallander 3:08:35 (Stockholm 2014)

9. Annika Hagfjärd 03:13:09 (Wien 2014)

10. Katarina Johnsson 3.13.37 (Hamburg 2017)

11. Erin Gilson 3:13:46 (Berlin 2016)

12. Sandra Jansson 03:14:23 (Stokholm 2015)

13. Mouna El Borgi 03:15:04 (Berlin 2016)

14. Karin Frimodt 3:15:09 (Öland 2016)

15. Sophie Heine 3:15:47 (Moskva 2016) 

16. Jennifer Honek 3:16:01 (Stockholm 2017)

17. Felicity Brown 3:16:19 (Berlin 2012)

18. Sandra Berglund 3:17:48 (Stockholm 2015)

19. Filippa Lindnér 3:19:10 (Stockholm 2016)

20. Maria Frank 3:19:46 (Berlin 2016)

 

Halvmarathon (Sub 1:30)

1. Katarina Lilja 1:21:04 (Amsterdam 2011)

2. Mikaela Larsson 1:22:15 (Stockholm 2014)

3. Lona Justesen 1:24:19 (Stockholm 2014)

4. Maria Carlsson 1:26:47 (Amsterdam 2011)

5. Maria Rydlöv 1:27:17 (Kungsholmen Runt 2012)

6. Linn Norrbäck 1:27:37 (Köpenhamn 2015)

7. Sandra Jansson 1:28:15 (Stockholm halvmarathon 2015)

8. Sophie Heine 1:28:56 (Stockholm 2014)

9. Eleonore Gåvsten 1:29:09 (Wien Marathon 2014)

10. Filippa Lindnér 1:29.16 (Cardiff, VM, 2016)

11. Erin Gilson 1:29.34 (Cardiff, VM, 2016)

 

Milen Landsväg (Sub 40)

1. Mikaela Larsson 37:53 (Tjejmilen 2014)

2. Helena Wallin 38:12 (Hässelbyloppet 2015)

3. Helena Bergenheim 38:16 (Premiärmieln 2013)

4. Maria Rydlöv 38:47 (Hässelbyloppet 2012)

5. Katarina Lilja 38:48 (Hälsoloppet 2011)

6. Lona Justesen 39:08 (Tjejmilen 2016)

7. Karin Johansson 39:12 (Hälsoloppet 2011)

8. Filippa Lindnér 39:23 (Kungsholmen Runt 10km 2015)

9. Eleonore Gåvsten 39:25 (Hälsoloppet 2013)

10. Linn Norrbäck 39:33 (Hässelbyloppet 2015)

11. Sandra Berglund 39:46 (NIKE WOMEN'S 10KM STOCKHOLM 2015)

 

Lidingöloppet (Sub 2:28)

1. Maria Rydlöv 2:13:06 (2012)

2. Karin Frimodt 2:19:11 (2016)

3. Jennifer Honek 2:23:12 (2016)

4. Lona Justesen 2:23:17 (2014)

5. Sandra Berglund 2:23:50 (2015)

6. Sophie Heine 2:24:25 (2014)

7. Katarina Johnsson 2:24:51 (2013)

8. Annika Hagfjärd 2:25:27 (2012)

9. Eleonore Gåvsten 2:25:32 (2013)

10. Sandra Jansson 2:26:56 (2015)

 

Gubbar (H50 och uppåt)

Marathon (Sub 3:20)

1. Sune Södergrann -60 2:49:32 (London 2015)

2. Mikael Sjöblom -63 2:57:50 (Stockholm 2015)

3. Mikael Kritikos -61 2:58:02 (Berlin 2015)

4. Roger Reinhold -61 02:59:50 (Berlin 2013)

5. Lars Svensson -54 03:10:00 (Paris 2013)

6. Tomas Hemmingson -54 03:12:01 (New York 2013)

7. Roger Jern -56 03:12:36 (Stockholm 2016)

8. Bengt Isgård -51 03:18:55 (Stockholm 2015)

 

Halvmarathon (Sub 1:34)

1. Sune Södergrann-60 1:19:13 (Cardiff 2016)

2. Mikael Sjöblom -63 1:24:21 (Riga 2015)

3. Mikael Kritikos -61 1:24:40 (VM Köpenhamn 2014)

4. Tomas Hemmingsson -54 1.28.33 (Stockholm halvmarathon 2011)

5. Lars Svensson -54 1:32:39 (Kungsholmen Runt 2012)

6. Thomas Karlahag -65 1:33:40 (Kungsholmen Runt 2015)

 

Milen Landsväg (Sub 41:30)

1. Sune Södergrann -60 36:07 (Sthlm10)

2. Roger Reinhold -61 38:19 (Nyårsloppet 2013)

3. Mikael Kritikos -61 39:46 (Hälsoloppet 2015)

4. Thomas Karlahag -65 40:28 (Kungsholmen Runt 2017)

 

Lidingöloppet (Sub 2:28)

1. Tomas Hemmingsson -54 2:22:12 (2013)

 

Damer (K50 och uppåt)

Marathon (Sub 3:40)

1. Sophie Heine -60 3:15:47 (Moskva 2016)

2. Mona Helsing -67 3:38:59 (Stockholm 2017)

 

Halvmarathon (Sub 1:41)

1. Sophie Heine -60 1:28:56 (Stockholm 2014)

 

Milen Landsväg (Sub 44:30)

 

Lidingöloppet (Sub 2:46)

1. Sophie Heine -60 2:24:25 (2014)

Uppdaterad: 19 JUN 2017 13:56 Skribent: Margaretha Sönnergaard

Zinken

Postadress:
IF Linnéa Friidrott - Friidrott
Box 38199, Zinkensdamms IP
10064 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link