Hoppa till sidans innehåll

2015 Årsbästa utomhus


Flickor

40 m
9.37 Alice Hermundstad -08, Tårneby Games, Danmark, 150503

60 m
8.70 Adama Diop -02, Sayo, 150606
8.99 Saga Hermundstad -04, Sayo, 150606
9.00 Edda Chin Nygårds-04, Stjärnspelen, 150725
 
9.36 Andrea Carenfelt -02, Huddingespelen 150613
9.39 Malva Sporre -03, Huddingespelen, 150613
9.50 Tamalie Jonsson -02, Tjejernas kväll 150818
9.61 Hjördis Bäckman -05, Huddingespelen, 150613
9.67 Nova Skimmerstrand -02, Tjejernas kväll, 150818

9.70 Moa Stålebrant-02, Huddingespelen 150613
9.71 Sandra Sönndergaard, Huddingespelen 150613
9.73 Alba Holstein, Tjejernas kväll 150818
9.91 Amanda Wikander, Huddingespelen 150613
9.98 Ines Lindberg -03. Björknässpelet 150829
10.37 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Eskilstuna Mini Games 150704
10.90 Rosa Lundgren -06. Sommarsmajlet. 150816
10.92 Lilly Johansson, Huddingespelen, 150614
11.07 Hilda Bohman -06, Brommaspelen 2015. Sätra. 20150906.
11.71 Juli Påltoft -07. Sommarsmajlet, 150816
12.10 Luna Skimmerstrand -06. Tjejernas kväll, 150818

12.31 Elsa Unger -07, Huddingespelen, 150613

w
8.64 Adama Diop -02, Sayo, 150606 (+2,1)
8.91 Saga Hermundstad, Sayo, 150606 (+3,2)

80 m 
11.06 Anna Lundmark -01, Tjejernas kväll, Stadion, 150818
11.62 Adama Diop -02, Tårneby Games, Danmark, 150502

11.94 Tamalia Jonsson -02, Tårneby Games, Danmark, 150502
12.15 Malva Sporre -03, Tårneby Games, Danmark, 150502
12.13 Johanna Jarskog -01, Bropmmaspelen 2015. Sätra. 20150906.

12.28 Sandra Sönnergaard -02, Tårneby Games, Danmark, 150502
13.08 Ines Lindberg -03, Tårneby Games, Danmark, 150502

100m
15.24 Saga Hermundstad -04, Tårneby Games, Danmark, 150503

200 m

30.82 Andrea Carenfelt-02, Huddingespelen, 150614
30.87 Edda Chin Nygårds-04, Stjärnspelen, 150726

31.72 Malva Sporre -03, Huddingespelen, 150614
34.36 Ines Lindberg -03, Tårneby Games, Danmark, 150503

300 m (Manuell tidtagning)
Andrea Carenfelt 50.3 KM 2015, Zinken
Malva Röse-Sporre 51.2 KM 2015, Zinken
Adama Diop 51.9 KM 2015, Zinken
Viola Duvander 52.4 KM 2015, Zinken
Edda Chin Nygårds 52.7 KM 2015, Zinken
Nathalie Valle Johansson 53.3 KM 2015, Zinken
Alice Svensson 54.0 KM 2015, Zinken
Tamalie Jonsson 54.3 KM 2015, Zinken
Maja Etxebeste 55.8 KM 2015, Zinken
Hjördis Bäckman 55,9, KM 2015, Zinken
Martina Lyxell 56.6 KM 2015, Zinken
Chanel 57.0 KM 2015, Zinken
Ellinor Parmryd 58.9 KM 2015, Zinken
Linnea Etxebeste 58.9 KM 2015, Zinken
Wilma 59.9 KM 2015, Zinken
Rut Guner 1.00,9 KM 2015, Zinken
Amanda Back 1.01,9 KM 2015, Zinken
Stella Siesage 1.02,6 KM 2015, Zinken
Wilma Franke 1.03,5 KM 2015, Zinken
Isabelle Stolt 1.07,2 KM 2015, Zinken
Juli Påltoft 1.07,6 KM 2015, Zinken
Elsa Unger 1.08,9 KM 2015, Zinken
Vera Nordlander 1.09,1 KM 2015, Zinken
Marta Gulyas Mallik 1.11,3, KM 2015, Zinken
Miriam Khaled 1.12,1, KM 2015, Zinken
Alicia Ulving 1.16,4, KM 2015, Zinken
Azelia Kiros 1.23,0, KM 2015, Zinken
Edith Nordlander 1.29,8, KM 2015, Zinken
Ella Stenerudh 1.36,0, KM 2015, Zinken

400 m
83.89 Ellinor Parmryd , Sommarsmajlet, Lidingö. 150816
93.67 Juli Påltoft -07. Sommarsmajlet, 150816

600 m
1.54,91 Blenda Boman -02, Huddingespelen, 150613 

800 m
2.44,00 Johanna Jarskog -01, Mälaröspelen, 150523
3:10:74 Ellinor Parmryd -05, Tjejernas kväll, 150818

1000 m (Manuell tidtgning)
3.36,7 Johanna Jarsskog, KM 2015, Zinken
3.40,4 Elin Andersson, KM 2015, Zinken
3.51,65 Lea Radojevic, KM 2015, Zinken
4.08,4 Ellinor Parmryd, KM 2015, Zinken
4.09,7 Maja Etxebeste, KM 2015, Zinken
4.15,9 Amanda Back, KM 2015, Zinken
4.23,1 Linnea Etxebeste, KM 2015, Zinken
4.34,2 Hjördis Bäckman, KM 2015, Zinken

60 m häck
11.16 Stella Santunione -03, Danderydsspelen, 150510
11.95 Saga Hermundstad -04, Tårneby Games, Danmark, 150502 (+2,7)
12.32 Ines Lindberg -03, Tårneby Games, Danmark, 150502

400 m hinder
1.31.67 Hjördis Bäckman -05, Björknässpelen, 150829

Höjdhopp

1.25 Saga Hermundstad -04, Tårneby Games, Danmark, 150503
1.08 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Eskilstuna Mini Games 150704

1.05 Hjördis Bäckman -05, Danderydsspelen, 150510
1.04 Sofia Elleborn -05, Tjejernas kväll, 150818

Längdhopp, zon
5.01 Adama Diop -02, Väsbyspelen. 150823 (UDM 2015!)

4.67 Saga Hermundstad -04, Björknässpelen, 150829 (klubbrekord F11)
4.24 Tamalie Jonsson -02, Tårneby Games, Danmark, 150502
4.24 Edda Chin Nygårds-04, Sommarsmajlet, 150816
4.19 Ines Lindberg -03, Huddingespelen, 150613
4.10 Stella Santunione -03, Huddingespelen, 150613

4.07 Johanna Jarskog -01. Brommaspelen 2015. Sätra. 150906.
4.05 Sandra Sönnergaard -02, Tårneby Games, Danmark, 150502
4.03 Malva Sporre -03, Huddingespelen, 150613
3.92 Alba Holstein -04. Tjejernas kväll, 150818

3.78 Amanda Wikander -03, Huddingespelen, 150613

3.64 Hjördis Bäckman -05, Danderydsspelen, 150510
3.25 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Tjejernas kväll 150818
3.21 Nelly Reichwald -04. Tjejernas kväll 150818
3.13 Rosa Lundgren -06. Sommarsmajlet. 150816

3.11 Ellinor Parmryd -05, Huddingespelen, 150613
2.81 Elsa Unger -07, Huddingespelen, 150613
2.58 Lilly Johansson, Huddingespelen, 150614
2.46 Luna Skimmerstrand -06. Tjejernas kväll, 150818

2.31 Alice Hermundstad -08, Tårneby Games, Danmark, 150503
2.25 Sofia Elleborn -05, Björknässpelen, 150829

Längdhopp, planka

Tresteg 
zon
 10.90 Adama Diop -02, Svealandsmästerskapen, Falun 150905/06 (klubbrekord F13)
8.73 Ines Lindberg -03, Huddingespelen, 150613

8.49 Saga Hermundstad -04, Björknässpelen, 150829  

Spjut
22.64 Ines Lindberg -03, Huddingespelen, 150613

Kula, 2 kg
9.21 Tamalia Jonsson -02, Tårneby Games, Danmark, 150503

8.45 Ines Lindberg -03, Huddingespelen, 150614
6.56 Sofia Elleborn -05, Midgårdskastet, 150927

5.85 Ellinor Parmryd -05, Huddingespelen, 150614

5.36 Mellanie neudinger Nellmer -05. Sommarsmajlet 150816

4.75 Hjördis Bäckman -05, Björknässpelen, 150829

Kula, 3 kg

Diskus
10,02 Sofia Elleborn -05, Midgårdskastet, 150927

Slägga
15,8 Sofia Elleborn -05, Midgårdskastet, 150927

Boll

17,52 Sofia Elleborn -05, Midgårdskastet, 150927
4.47 Alice Hermundstad -08, Tårneby Games, Danmark, 150503


Pojkar

40 m
10.14 Nils Lindberg -10, Tårneby Games, Danmark, 150503

60 m
8.86 Noah Bucht Wesslén -03, Huddingespelen, 150613
9.24 Edvin Unger -05, Huddingespelen, 150613

9.34  Elvin Öhrström -04, Mälaröspelen, 150523
10.05 Josef Lindberg -05, Björknässpelen, 150829

w
8.83 Noah Bucht Wesslén -03, Mälaröspelen, 150523
10.17 (+3,7) Josef Lindberg -05, Tårneby Games, Danmark, 150503

100m
13.51 David Århammar -02, Skol DM, Stadion. 150917

200 m
29.34 Noah Bucht Wesslén -03, Huddingespelen, 150614
31.18 David Parmryd -02, Huddingespelen, 150614

31.21 w Elvin Öhrström -04, Mälaröspelen, 150523

33.25 w Wilhelm Waldenlind -04, Mälaröspelen, 150523

300 m (Manuell tidtagning)
48.3 David Parmryd, KM 2015, Zinken
49.9 Noah Bucht, KM 2015, Zinken
50.6 Edvin Unger, KM 2015, Zinken
51.9 Elvin Öhrström, KM 2015, Zinken
53.5 Wilhelm Waldenlind, KM 2015, Zinken
59.3 Julian Sandar, KM 2015, Zinken
59.8 Gabriel Sandar, KM 2015, Zinken
1.00,4 Hugo Tideström Eriksson, KM 2015, Zinken
1.49,9 Nils Chin Nygårds-10 KM 2015, Zinken

400 m 
1.14.98 Josef Lindberg-05, Sommarsmajlet, Lidingö, 150816

400 m h
1.23.36 Josef Lindberg-05, Björknässpelen, 150829

600 m
1.53,91 Noah Bucht Wesslén -03, Huddingespelen, 150613
2.04,55
Elvin Öhrström -04, Mälaröspelen, 150613 

 800 m
2.54.67 Josef Lindberg-05, Tårneby Games, Danmark, 150503

1000 m (Manuell tidtagning)
3.30,7 David Parmryd, KM 2015, Zinken
3.30,9 Arvid Hermenosa, KM 2015, Zinken
3.34,8 Elvin Öhrnström, KM 2015, Zinken
3,47,7 Vilgot Lenninger, KM 2015, Zinken
4.03,2 Josef Lindberg, KM 2015, Zinken
4.05,0 Noah Bucht Wesslén, KM 2015, Zinken
4.25,0 Noe Gahlin KM 2015, Zinken
4.35,61 Adam Wiking, KM 2015, Zinken
4.41,0 Felix Lindström, KM 2015, Zinken
4.42,20 Leon Wiking, KM 2015, Zinken

60 m häck (76,2)
11.47 Noah Bucht Wesslén -04, Danderydsspelen, 150510
12.25 David Parmryd, Huddingespelen, 150614

12.76 w (+2,5) Josef Lindberg-05, Tårneby Games, Danmark, 150503

Höjdhopp
1.25 David Parmryd, Huddingespelen, 150613
1.15  Elvin Öhrström -04, Mälaröspelen, 150523

1.13 Josef Lindberg-05, Sommarsmajlet, Lidingö, 150816

Längdhopp
5,30 David Århammar -02, Skol-DM, Stadion. 150917
4.27  David Parmryd -02, Huddingespelen, 150614
4.03  Elvin Öhrström -04, Mälaröspelen, 150523
4.01 Wilhelm Waldenlind -04, Huddingespelen, 150613
3.98 Edvin Unger -05, Huddingespelen, 150614

3.90 Noah Bucht Wesslén -04, Huddingespelen, 150614

3.57 Josef Lindberg -05, Björknässpelen, 150829
1.54 Nils Lindberg -10, Tårneby Games, Danmark, 150503

Tresteg

Spjut
15.66 Noah Bucht Wesslén -04, Björknässpelen, 150829

Kula, 2 kg
6.93 Noah Bucht Wesslén -04, Danderydsspelen, 150510

Boll
15.01 Josef Lindberg-05, Tårneby Games, Danmark, 150503
4.56 Nils Lindberg -10, Tårneby Games, Danmark, 150503

 

Stafett
5 x 60 m F 13
42.98, Huddingespelen 150613
Tamalie Jonsson -02
Sandra Sönnergaard -02
Andrea Carenfelt -02
Edda Chin Nygårds -04
Adama Diop -02

43.75, Huddingespelen 150613
Stella Santunione -03
Amanda Wikander -03
Ines Lindberg -03
Malva Röse Sporre -03
Saga Hermundstad -04

 PF/13 4 x 200 m
2.01,34
Noah Bucht Wesslén -03, Saga Hermundstad -04, Elvin Öhrström -04, Stella Santunione -03, Bauhausgalan, 150730

2.09,83
Emil Porret -04, Ines Lindberg -05, Josef Lindberg -05, Edda Chin Nygårds -04, Bauhausgalan, 150730


5 x 60 m F 11
45.08, Huddingespelen 150613

Saga Hermundstad -04
Alba Holstein -04
Martina Lyxell -04
Hjördis Bäckman -05
Edda Chin Nygårds -04

5 x 60 m P 11
46.26, Huddingespelen 150613
Axel Böhlmark -04
Elvin Öhrström -04
Wilhelm Waldenlind -04
Josef Lindberg -05
Edvin Unger -05 

Uppdaterad: 02 OKT 2017 18:34 Skribent: Margaretha Sönnergaard

Zinken

Postadress:
IF Linnéa Friidrott - Friidrott
Box 38199, Zinkensdamms IP
10064 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link